Před nedávnem jsme se rozplývali nad myšlenkou kulatého tvaru chytrých hodinek, za jehož užití má Motorola díky svému očekávanému modelu Moto 360 zatím „morální prvenství“. Samotný výrobce bohužel stále nechává novinku napospas teoriím fanoušků a potenciálních zájemců, kteří čekají na tento kousek šikovné nositelné elektroniky právě díky jeho konzervativnějšímu designu.
Doposavad se totiž všichni zástupci segmentu tzv. „Smartwatches“ vyznačují čtvercovým tvarem displeje i pouzdra. Jejich design je nepřímo definován právě funkcemi a podobou samotného rozhraní operačního systému, se kterým pracují. Jelikož jde v drtivé většině o OS Android v několika verzích, je logickým krokem použití obrazovky se základními proporcemi jako u smartphonů. Jak ukazuje případ výše zmíněné Motoroly, přizpůsobení rozhraní kulatému, tedy klasickému „hodinkovému“ designu je zřejmě časově i technologicky náročnější.
O to více překvapila zpráva serveru Mobilegeeks, odhalující patent, jež byl včera schválen a přiznán společnosti Samsung úřadem USPTO (Unites States Patent and Trademark Office). Jde o patent chránící design dvou typů chytrých hodinek s kruhovým ciferníkem a jedním modelem s displejem se značně zaoblenými rohy. Na patentových snímcích je jasně vidět také fotoaparát či senzor, umístěný na pásku hodinek. Ten má sloužit pro nový systém rozeznávání majitele gesty a jako snímač otisků prstů.
Všechny modely mají konektor pro nabíjení umístěný na „sponě“ pásku. Právě kvůli přítomnosti fotoaparátu v pásku přístroje se objevují spekulace o použití operačního Systému Tizen. Model bez fotoaparátu (senzoru) je oproti tomu označován jako možný nástupce modelu Samsung Gear Live.
Znovu se tedy můžeme přesvědčit o skutečnosti, že segment chytrých hodinek stále zažívá bouřlivý vývoj a hledá nové či určující směry, kterými se vydat. I Samsung si od použití klasického kruhového tvaru ciferníku může slibovat, že se mu podaří oslovit konzervativní klientelu, které současné modely přijdou příliš extravagantní.