Společnost Xiaomi patří mezi nejskloňovanější v případě hledání co nejvýhodnějších smartphonů v poměru cena / výkon. V následující krátké recenzi se tedy podíváme, jak je na tom aktuálně nejvyšší model od tohoto populárního čínského výrobce – Xiaomi Mi MIX 2.
Recenzi si můžete pustit v podobě následujícího videa, případě si přečíst její textový obsah pod ním.
Obsah balení Xiaomi Mi MIX 2
Že to společnost Xiaomi myslí s co nejluxusnějším provedením Mi MIXu 2 opravdu vážně, pochopíme již z jeho elegantního černo-zlatého provedení krabičky. V té se nachází samozřejmě telefon jako takový, se kterým se za malý okamžik seznámíme.
Dále v balení nalezneme metrový USB-C kabel pro připojení k počítači nebo nabíječce a 3ampérový napájecí adaptér. Ten je schopen nabít baterii telefonu o kapacitě 3400 mAh z 0 na 50 % přibližně za 30 minut, na 100 % poté za taktéž solidních 70 minut.
K dalšímu obsahu balení patří pár základních informací o telefonu, již tradiční nástroj na vysunutí šuplíčku na SIM karty, a zatím netradiční redukce z USB-C na 3,5milimetrový audio jack. Ta nám napovídá, že standardní audio konektor na mobilu nenalezneme.
Velmi praktickým příslušenstvím k Xiaomi Mi MIXu 2 je ale bezesporu ochranný kryt, který jej pomůže ochránit před poškozením.
Konstrukce a design telefonu
A nyní již k telefonu samotnému.
Xiaomi Mi MIX 2 na první pohled osloví takzvaným bezrámečkovým designem, díky kterému se do rozměrů běžného 5,5palcového smartphonu podařilo vtěšnat větší 6palcový displej. Ten je typu IPS a kromě netradičních kulatých rohů překvapí i poměrem stran 2:1 a rozlišením 2160 x 1080 pixelů. Na přední straně dále nalezneme sluchátko a netypický ultrasonický senzor přiblížení. Selfie kamera se nachází v pravém dolním rohu, bílá notifikační LED dioda je umístěna na středu pod displejem, a kousek vedle ní je také senzor osvitu.
Horní hrana telefonu náleží mikrofonu pro potlačení okolního šumu při telefonování. Levý bok je ve znamení standardního dvojtlačítka hlasitosti a tlačítka napájení. Spodní hrana patří hlasitému reproduktoru, USB-C konektoru pro nabíjení nebo připojení drátových sluchátek, a mikrofonu. Na pravém boku se nachází šuplíček až na dvě SIM karty. Výbornou zprávou je, že tento highendový smartphone od Xiaomi konečně podporuje všechny v České republice používané LTE frekvence!
Na zádech telefonu objevíme objektiv hlavního fotoaparátu a k němu také dvoudiodový blesk. Hned pod ním se nachází perfektně fungující čtečka otisků prstů, která se postará o zabezpečení vašich osobních dat v telefonu.
Nepřehlédnutelně luxusní konstrukci mobilu Xiaomi Mi MIX 2 tvoří matný kovový rámeček, přední zaoblené ochranné sklo Corning Gorilla Glass 4 a oslnivá keramická záda. Celkově je tak telefon opravdu velmi odolný před poškrábáním, zároveň však velkým magnetem na otisky.
Výbava Mi MIXu 2
A co se skrývá uvnitř telefonu?
Základem je nejvýkonnější procesor od společnosti Qualcomm, který najdeme ve většině letošních vlajkových lodí – jedná se o 8jádrový Snapdragon 835 s frekvencí až 2,45 gigahertzů. Operační paměť má nekompromisní kapacitu 6 GB, ta uživatelská poté 64 GB. Úložiště sice nelze rozšířit paměťovou kartou, v případě zájmu je ale Xiaomi Mi MIX 2 k dostání také ve verzi se 128 nebo 256 gigabajty.
V zařízení nechybí ani celá řada senzorů, od G-Senzoru a gyroskopu až po akcelerometr či barometr. Potěší také podpora NFC, mě osobně ale trochu chybí infračervený port.
Operační systém MIUI
Xiaomi Mi MIX 2 jsem v mém případě pořídil přímo z Číny, tudíž v něm byla pouze čínština a angličtina. To není pro českého uživatele zrovna ideální a proto jsem do telefonu nahrál systém od česko-slovenské komunity MIUIOS. Tím získáme nejen kompletní lokalizaci do češtiny, ale také nejnovější 9. verzi operačního systému MIUI postavenou na Androidu 7.1.1.
Vlastní instalace systému s češtinou je ale spíše řešení pro pokročilejší uživatele a největší nadšence, těm běžnějším bych doporučil počkat si na mobil z českých eshopů, kde již jistě bude nahrána verze s češtinou.
Co se týče systému jako takového, jedná se o z mého pohledu povedeně upravený Android s několika funkcemi a aplikacemi navíc. Zmínit si zaslouží například režim pro ovládání jednou rukou, který se může v určitých situacích hodit, jelikož 6palcový displej se jinak jednou rukou příliš snadno neovládá. Povedený je také přehledný prohlížeč souborů s FTP klientem nebo aplikace pro optimalizaci výkonu, spotřeby baterie, mobilních dat a správu zabezpečení.
Výkon telefonu
A když už jsme u toho výkonu, v mobilním benchmarku AnTuTu bez problému získal Xiaomi Mi MIX 2 přes 170 000 bodů, což je skóre hodné absolutní špičce. Naprosto plynulý chod při běžném používání a multitaskingu je tedy samozřejmost. Vše funguje naprosto svižně, i při režimu dvou oken zároveň. Nedostatku výkonu se ale rozhodně nemusíte obávat ani při hraní těch nejnáročnějších her, jako je například Need for Speed (viz ukázka ve videu výše).
Stereo audio v podání Xiaomi Mi MIX 2
Za zajímavost považuji u telefonu řešení zvukového výstupu, kde se k hlavnímu hlasitému reproduktoru přidává také sluchátko do pozice druhého stereo reproduktoru. Jeho hlasitost je sice o poznání nižší, přesto však zvukový výstup ze dvou reproduktorů potěší a přidá na vyšší celkové kvalitě, kterou si můžete poslechnout v ukázce hry Need for Speed z videa.
Foto a video
A nyní to nejkontroverznější, kvalita fotoaparátů.
Zadní objektiv má rozlišení 12 megapixelů a optickou stabilizaci obrazu. Nejsem žádný profesionální fotograf a proto při svém testování vždy fotím na automatiku, maximálně se zaostřováním dotykem či aktivací HDR. V drtivé většině případů Xiaomi Mi MIX 2 pořídil parádní snímky, byť se v mém případě z části jednalo o ne moc veselou dokumentaci víkendového řádění vichřice. Mobil fotil velmi pěkně i netradiční světelné prvky, s čím mají občas problémy i klasické fotoaparáty.
Potěšilo mne dobře fungující HDR, které bylo schopno tmavší i velmi tmavé scény výrazně vylepšit. Při focení hlavní kamerou se ale našly i zdánlivě jednoduché situace, kde telefon záběr přespříliš přesvítil a i přes mou snahu správně zaostřit nebyl výsledek ideální.
U 5megapixelové přední selfie kamery jsem se s těmito problémy nesetkal a za dobrého světla byly snímky vždy parádní. Zde ale pro změnu nastával problém při focení za šera, kdy se s ubývajícím světlem kvalita snímků radikálně zhoršovala.
Co se týče nahrávání videa s optickou stabilizací, tak dle mého letmého zkoušení bylo zřejmé, že stabilizace funguje. Pořízené záběry měly velmi slušnou kvalitu zejména s přihlédnutí k cenové relaci, ve které se pohybujeme. A jaká že to relace vlastně je?
(zdrojové fotografie byly zmenšeny)
Cena a výhodnost
Xiaomi Mi MIX 2 jsem pořídil ze zahraničního eshopu GearBest.com za částku okolo 12 000 korun. Za tyto peníze se jedná o výbornou konkurenci například pro povedený Honor 9 nebo LG G6. Telefon má opravdu nádherný design, který bych řadil po bok výrazně dražších iPhonů. Bohužel s těmi nejlepšími smartphony od Applu nebo Samsungu se ale Xiaomi Mi MIX 2 nemůže srovnávat, zejména kvůli průměrným výsledkům jeho fotoaparátu. To však od telefonu s téměř poloviční cenou nelze ani očekávat, přestože v to fanoušci této značky jistě doufali.
Koupit na GearBest.com | Zobrazit na Heureka.cz | Koupit na Alza.cz
Závěrem
Tak jako tak mám velkou radost, že Xiaomi konečně přišlo s cenově příznivým highendovým telefonem, kterému nechybí kompletní podpora ve světě používaných LTE frekvencí. Xiaomi Mi MIX 2 sice nebyl prvním, tím byl loňský Mi Note 2 Global, jeho cena však byla přehnaně vysoká a moc zájemců si nenalezl. V případě nového Mi MIXu 2 tomu snad bude jinak… respektive uvidíme, co na nás české eshopy vymyslí.