Bezpečnostní kamery jsou kapitola sama o sobě, každopádně čím dál častěji se tato oblast prolíná s oblastí Smart Home. Jít rovnou do profi řešení od lídrů trhu jako Hikvision či Dahua je nejen náročnější na znalosti, ale zejména na peněženku. Dost možná ale do domácnosti ani takové řešení nepotřebujete, třeba byste si vystačili s něčím výrazně levnějším, co jde během pár minut nastavit a jako bonus i třeba snadno přidat do vašeho stávajícího řešení chytrého bydlení. A přesně taková by měla být IP kamera TP-Link Tapo C310, která stojí v podstatě minimální peníze, lze i používat venku a umí komunikovat i bezdrátově. Pojďme se na ní v této recenzi podívat.
Rychlá navigace článkem:
- VIDEORECENZE
- Obsah balení
- Základní parametry a funkce
- Mobilní aplikace a platformy
- Detekce a upozornění
- Možnosti nahrávání
- Kvalita videa a audia
- Hlavní výhody a nevýhody
- Cena a závěr
VIDEORECENZE
TP-Link Tapo C310 je venkovní Wi-Fi IP kamera se zvýšenou odolností, která umí nepřetržitě nahrávat ve dne i v noci a při nestandardních situacích vám zasílat na mobil upozornění. Spadá do kategorie Smart Home produktů značky Tapo, takže ji můžete ovládat přes stejnojmennou mobilní aplikaci podobně, jako třeba oblíbené chytré zásuvky P110 z naší nedávné recenze. Není v tom ale za částku okolo 1000-1200 korun přeci jen nějaký háček?
Obsah videa
00:00 Úvodem
00:51 Základní parametry a konstrukce
02:49 Obsah balení
04:23 Instalace a mobilní aplikace
08:09 Detekce a upozornění
10:25 Úložiště a další nastavení
12:35 Ukázky záznamů videa a audia
16:24 Ukázka spuštění alarmu
16:53 Komentář ke kvalitě záznamů
19:07 Hlasové ovládání Google, Home Assistant
19:37 Nahrávání na NVR a hlavní problém
21:21 Závěrečné shrnutí
22:50 Dražší model Tapo C320WS
Obsah balení
- Kamera TP-Link Tapo C310 (oficiální stránky výrobce)
- 3metrový napájecí adaptér (9V/0,6A=5,4W)
- Těsnění pro ethernetový kabel
- Těsnění pro napájecí kabel
- 3 vruty a 3 hmoždinky
- Šablona pro předvrtání děr pro uchycení
- Uživatelská příručka
Základní parametry a funkce Tapo C310
- Rozlišení: 2304 x 1296 px (cca 3 Mpx), popř. 1920 x 1080 px (Full HD, 2 Mpx) nebo 1280 x 720 px (HD, 1 Mpx)
- Počet snímků za sekundu: 15 fps
- Velikost snímače: 1/2,7″
- Úhel záběru: 104° (údajně, výrobce totiž neuvádí)
- Kódování videa: H.264
- 2cestné audio aneb zabudovaný mikrofon i reproduktor
- Hlasitý alarm
- Konektivita přes LAN nebo bezdrátově přes 2,4GHz Wi-Fi
- Noční vidění s IR přísvitem až 30 metrů
- Odolnost proti prachu a vodě dle certifikace IP66
- Možnost interního úložiště dokoupením microSD karty (podpora až pro 128GB)
- Dále ale i možnost nahrávání na NVR, NAS či placený Cloud Tapo Care
- Několik možností detekcí pohybu a zasílání oznámení
- Možnosti automatizace v kombinaci s jinými prvky chytrého bydlení Tapo
- Možnost hlasového ovládání přes Google Asistenta, Amazon Alexu apod.
Tapo C310 vs. C320WS
Výše uvedené video jsem pojmul v podstatě nejen jako recenzi základního modelu TP-Link Tapo C310, ale i vylepšené verze TP-Link Tapo C320WS. Obě tyto kamery jsou si totiž velmi podobné a lepší model má v podstatě navíc jen toto:
- Vyšší maximální rozlišení o cca 23,4 %, konkrétně 2560 x 1440 px (Quad HD)
- Dvě přisvětlující LED světla, která když se rozsvítí, lze v podstatě nahrávat „barevná videa v noci„
- Tato světla lze rozsvěcet dle nastavených detekcí, tj. mohou fungovat i jako světelný alarm
- Podporu paměťových karet s větší kapacitou (až 256GB)
- Vyšší cenu o cca 24,3 %, tedy přibližně 1200-1400 Kč
Vzhledem k uvedeným skutečnostem je tedy patrné, že i onen dražší model je minimálně stejně výhodný, ale zároveň v mnohém totožný.
Na oficiálních stránkách výrobce naleznete pro obě kamery kompletní specifikace, uživatelské příručky, ale i pěkně zpracovaná videa ohledně instalace či různých možnostech nastavení.
Mobilní aplikace a platformy
TP-Link Tapo
Nativním nástrojem pro nastavení a ovládání produktů značky Tapo je stejnojmenná aplikace, tedy TP-Link Tapo (Google Play / App Store). Aplikace je v češtině, byť se sem tam objeví nějaký zvláštní (asi nepovedený automatický) překlad, případně slovenské fráze a věty. Prvotní přidání zařízení je velmi snadné, protože v aplikaci je vždy srozumitelný průvodce.
Konkrétně v případě kamery pak dokonce najdete v Nastavení i další „Montážního příručku“. Následné používání a dodatečné nastavování zařízení, v našem případě kamery TP-Link Tapo C310, je bezproblémové a velmi svižné. Aplikace se nijak nezasekává, nepadá a velmi rychle komunikuje s daným zařízením. Pokud tedy má zařízení dostatečně kvalitní přístup k síti, v našem případě testujeme hlavně Wi-Fi. Upozornění na případné události také fungují a jsou v češtině. Na jediný problém jsem narazil v případě nahrávání na NVR, viz několik odstavců níže.
Možnosti integrace
Tapo kamery lze integrovat do řady platforem chytrého bydlení. Z těch nejvýznamnějších zmiňme třeba Google Home a Amazon Alexa, kde jsme si ve videu ukázali hlasové ovládání přes Google Asistenta a živé zobrazení na Google Nest Hubu.
Pokud jste hračičky, tak lze Tapo kamery ale dostal třeba i do DIY systému Home Assistant, konkrétně přes komunitní integraci Tapo: Cameras Control.
Detekce a upozornění
Kamera Tapo C310 a samozřejmě i dražší Tapo C320WS mají hned několik různých detekcí pohybu a nestandardních situací:
- Detekce pohybu (s možností nastavení citlivosti)
- AI detekce osob (s možností nastavení citlivosti)
- Detekce překročení hranice
- Detekce neoprávněného vniknutí do oblasti
- Detekce poškození kamery (s možností nastavení citlivosti)
Při spuštění těchto událostí se vám na časovou osu záznamu událost barevně zvýrazní s uvedením konkrétního času a náhledu počátku. V Tapo aplikaci je to zpracované opravdu krásně, řekl bych naprosto ideálně.
Na všechny tyto události si také můžete nechat zasílat upozornění, případně si je na libovolné z nich vypnout. Pokud nedáte aplikaci TP-Link Tapo oprávnění pro zasílání upozornění přímo do oznamovací lišty telefonu, budou vám chodit pouze do Tapo aplikace.
Je to hodně o individuálním nastavení, abyste nedostávali moc falešných upozornění. Osobně mám aktuálně nastavenou detekci pohybu na minimální citlivost, AI detekci na nižší citlivost (4) a poškození kamery také na minimální citlivost. Překročení hranice a neoprávněné vniknutí mám vypnuté. Při agresivnějším nastavení jsem totiž dostával opravdu mnoho falešných upozornění při špatném počasí, zejména dešti s větrem, ale třeba i mlze po ránu.
Možnosti nahrávání
Paměťová karta a Cloud
Nahrávání obrazu a zvuku na paměťovou kartu typu microSD je základním a doporučovaným způsobem. TP-Link Tapo C310 zvládá až 128GB kartu, dražší TP-Link Tapo C320WS pak až 256GB kartu. To v praxi znamená 14 dní nepřetržitého záznamu, případně 22 dní u lepšího modelu. Ostatně to si ještě trochu rozebereme v sekci o kvalitě videa níže.
TP-Link také v aplikaci Tapo nabízí možnost platit si Tapo Care. Tato služba znamená mimo jiné šifrovaný záznam detekovaných událostí do jejich online úložiště. Nutno ale vyzdvihnout, že se ukládají jen detekované události, nejedná se o nepřetržitý záznam 24/7. Ukládání klipů z událostí mimo místo instalace je samozřejmě velký benefit, ale detekce nikdy u žádné kamery nefungují na 100 %, takže i tak budete asi chtít využít nepřetržitého záznamu. Naštěstí lze Tapo Care kombinovat i s nahráváním na paměťovou kartu.
NVR (a NAS)
Kupujete-li si svojí první kameru anebo jich máte jen pomálu, dává smysl nahrávat záznam na paměťovou kartu, protože vás to vyjde nejlevněji. Když už ale máte kamer několik, je rozumné nahrávání centralizovat třeba do NVR nebo NASu. TP-Link Tapo C310 toto podporuje, konkrétně přes běžně používané protokoly ONVIF a RTSP. Jak toto zpřístupnit si můžete přečíst třeba v tomto příspěvku.
Osobně jsem si vyzkoušel napojení přes ONVIF na mnou používaný rekordér značky Hikvision, což je současná jednička na trhu.
Živé zobrazení i nepřetržité nahrávání videa a zvuku funguje bez sebemenších problémů, jak ve webovém rozhraní rekordéru Hikvision, tak v mobilní aplikaci Hik-Connect.
Bohužel mi ale NVR u Tapo kamery neumožnil nastavit detekce pohybu. A to byl v podstatě můj osobní hlavní problém s recenzovaným produktem. Když totiž nejdou nastavit detekce a tedy ani upozornění na ně v NVR, ale přesto na něj nahráváte, nefungují vám ani detekce a upozornění nastavené v samotné kameře TP-Link Tapo C310, respektive oficiální aplikaci Tapo.
To pro mne bylo opravdu velmi matoucí, protože v Tapo aplikaci jsem měl vše pozapínané, ale upozornění prostě nechodila. Jedná se asi o nějakou firmwarovou/softwarovou chybu, protože kamera umí zasílat upozornění i bez jakéhokoli úložiště, tedy i bez microSD karty, ale jakmile k ní využívá přístup NVR, tak prostě žádné upozornění nepošle. Alespoň tedy v době zveřejnění této recenze a v kombinaci s mým NVR (třeba s jinými to funguje?). Firmware kamery 1.3.5, verze TP-Link Tapo aplikace 2.18.102. Pokud by to měla být vlastnost kamery, tak by na to mělo být v Tapo aplikaci upozorněno, třeba deaktivací voleb pro zasílání upozornění.
Jestli se výše zmíněný problém nějakou aktualizací časem odstraní, informaci o tom sem zpětně samozřejmě doplním.
Nutno také zmínit, že když nahráváte záznam na NVR, tak si jej nemůžete přehrát v nativní Tapo aplikaci. Není zde možnost nastavení nějakého zpětného přístupu k NVR. Máte tam už k dispozici jen živé zobrazení. Pro přehrávání záznamu je třeba využít aplikaci k NVR.
Nahrávání na NAS jsem zatím netestoval, zrovna řeším jeho výměnu. Kdyžtak doplním časem, pokud někdo ze čtenářů projeví zájem.
Kvalita videa a audia
Obraz
Kvalita pořizovaných videí si troufám říci, že odpovídá ceně. Díky maximálnímu rozlišení 2304 x 1296 px u Tapo C310 a 2560 x 1440 px u Tapo C320WS se kamery jeví téměř bezkonkurenční. Když se ale detailně podíváme na konkrétní záběry zjistíme, že jsou poměrně neostré, respektive vztaženo k onomu rozlišení málo detailní. Ještě výraznějšího poklesu kvality si pak můžete všimnout v okolí pohybujících se objektů (artefakty). Důvodem toho je zejména vysoká komprese, neboť datový tok je pouze cca 1095 kb/s při záznamu ve dne a jen 552 kb/s při nočním vidění. To je s použitím staršího kódování H.264 opravdu málo.
Obraz z kamery TP-Link Tapo C310
(po rozkliknutí v originální podobě)
Opodstatnění k tomu bychom možná mohli hledat v datové náročnosti na úložiště, neboť při této kvalitě se vám na 128GB kartu vejde v případě kamery TP-Link Tapo C310 přibližně 14 dní nepřetržitého záznamu. U dražšího modelu TP-Link Tapo C320WS s větším rozlišením se vám na dvojnásobně velkou 256GB kartu vejde cca 22 dní. To je řekněme takový ideál.
Bylo by samozřejmě skvělé, kdyby kamery podporovaly modernější kódování H.265. Díky tomu by mohly mít při stejném datovém toku v podstatě 2x lepší kvalitu. Modernější kódování ale vyžaduje výkonnější hardware a jsme tedy zpět u té ceny. Zde bych to tedy ukončil slovy, že rozlišení neříká vše a zopakoval, že v případě kamer Tapo kvalita obrazu odpovídá ceně.
Na níže uvedených snímcích si můžete pro porovnání prohlédnout obraz z „profesionální“ Wi-Fi kamery značky Hikvision. Obraz je znatelně ostřejší a detailnější při totožném rozlišení 2304 x 1296 px a srovnatelném datovém toku 1253 kb/s. Takováto kamera však umí mimo jiné kódování H.265+ a stojí bezmála trojnásobek recenzované Tapo kamery.
Obraz z dražší kamery Hikvision
(po rozkliknutí v originální podobě)
Zvuk
Nahrávané audio mne překvapilo svým dosahem. Mikrofon bez problému zachytí zvuk/hlas i na vzdálenost přes 20 metrů, jak jste mohli slyšet ve videorecenzi.
Reprodukce zvuku z kamery, pokud byste ji chtěli využívat na oboustrannou komunikaci, je ale již horší, v podstatě na úrovni telefonování se zapnutým reproduktorem místo sluchátka. Je třeba aby oslovovaný člověk stál jen pár metrů od kamery, aby vám rozuměl. Tj. s žádným pokřikováním na desítky metrů nepočítejte. Reproduktor ale hlasitý být umí, neboť jej lze využít jako zvukový alarm, který je poměrně dobře slyšet. Opět viz ukázka ve videorecenzi výše.
Hlavní výhody a nevýhody
Zásadním faktorem u bezpečností kamery je kvalita obrazu. Z tohoto pohledu recenzovaná TP-Link Tapo C310 neurazí ani nenadchne, ale vzhledem k její nízké ceně ji to nelze příliš vyčítat. Přesto jsem však kvalitu obrazu zahrnul spíše do negativ, protože vysoké rozlišení může vzbuzovat dojem obecně lepšího obrazu.
Hlavní výhody
+ Nadstandardní kvalita zpracování
+ Voděodolnost a prachuvzdornost
+ Spolehlivé a svižné fungování (kamery a aplikace)
+ Snadné nastavení
+ Možnost nahrávat i zvuk (na velkou vzdálenost)
+ Nízká cena
+ Možnost obousměrné komunikace
+ Hlasitý zvukový alarm
+ Aplikace v češtině (téměř, viz nevýhody)
Nevýhody
– Vysoká komprese videa, což má za následek zejména artefakty a rozmazání při zachytávání pohybu
– Nepodporuje moderní formáty kódování (H.265, H.265+)
– V určitých situacích mnoho falešných alarmů (déšť, vítr, mlha)
– Bez možností upozornění při nahrávání na NVR (testováno s Hikvision), nahrávání na NAS jsem zatím netestoval, zrovna řeším jeho výměnu
– Místy narazíte v Tapo aplikaci na divné překlady do češtiny nebo na slovenštinu
Cena a závěr
Bezpečnostní IP kamera TP-Link Tapo C310 mne příjemně překvapila hned po rozbalení. Dá se koupit okolo 1000 Kč a za tyto peníze má velmi kvalitní zpracování i bohatý obsah balení, který podtrhuje zvýšenou odolností. Vystřízlivění nastalo po shlédnutí kvality obrazu, kde prostě narazíme na reflexi oné nízké ceny.
Ano, kvalita obrazu při daném rozlišení by mohla být rozhodně lepší, ale taková řešení stojí 3-5násobek ceny. Kameře tedy toto vyčítat nechci. Naopak bych chtěl vyzdvihnout snadnou instalaci i ovládání, spolehlivost a vlastně i lokalizaci do češtiny. A právě to jsou asi obecně hlavní konkurenční výhody kamer značky Tapo, kterých si čeští uživatelé cení a tyto kamery rádi kupují.
Konkrétní recenzovaný model je dokonce tou aktuálně nejprodávanější IP kamerou na českém internetu, za což jistě vděčí zvýšené voděodolnosti i možnosti bezdrátového připojení přes Wi-Fi. Kamera tak přímo vybízí k použití venku. Nechcete si i vy za „pár korun“ pohlídat okolí domu či zahrádku a dvorek proti nezvaným návštěvníkům?
Produktové číslo: Tapo C310
Porovnatceny eshopůKoupit znašeho eshopuKoupitna Alza.cz
Chcete-li detailnější obraz za adekvátně vyšší cenu (aktuálně okolo 1200-1400 Kč), naše doporučení si zaslouží i model TP-Link Tapo C320WS, který jsme do souvislosti s recenzovaným produktem uvedli již několikrát výše.
Produktové číslo: Tapo C320WS
Porovnatceny eshopůKoupit znašeho eshopuKoupitna Alza.cz
Kameru Tapo C310 na naši žádost pro účely této recenze poskytla společnost TP-LINK Czech s.r.o., děkujeme.