Plusová varianta telefonu Samsung Galaxy S23 je již tradičně přehlížena. Titul nejlepší si přivlastňuje Galaxy S23 Ultra, o základním modelu se mluví jako o jednom z nejlepších „kompaktních“ smartphonů na trhu, ale Samsung Galaxy S23+ žádné podobné přízvisko nemá. Přitom je nejblíže k pomyslnému ultimátnímu Galaxy S telefonu, které se již dlouhé roky představovaly na jaře. Dražší Ultra má přeci jen blíže k dnes již zrušené řadě Note.
Hlavní a nejdůležitější novinkou testovaného zařízení je bez pochyby použití procesoru Snapdragon 8 Gen 2, který nahradil dlouho kritizované Exynosy. To má pozitivní vliv na výkon, zahřívání, a hlavně mnohem lepší výdrž baterie. Samotná kapacita baterie byla také mírně navýšena a někoho může potěšit nová selfie kamera. Tím jsme zároveň vyčerpali tři hlavní novinky pro letošní rok. Stačí to k tomu, abychom telefon doporučili ke koupi? Nejen na to si odpovíme v recenzi Samsung Galaxy S23+.
Rychlá navigace článkem
- Obsah balení
- Design a kvalita zpracování
- Skvělý AMOLED displej a povedené stereo reproduktory
- Ultrasonická čtečka otisků prstů
- Android 13 a dlouhá softwarová podpora
- Hardware Samsung Galaxy S23+
- Baterie a rychlost nabíjení
- Fotoaparáty telefonu Samsung Galaxy S23+
- Závěr recenze
Obsah balení
Už z velikosti krabičky je jasné, že uvnitř mnoho příslušenství nenajdeme. Kromě samotného telefonu je to metrový kabel s USB-C na obou koncích, nástroj pro vytažení slotu se SIM kartami a několik manuálů. Fólie na displeji nalepená není. Adaptér musíte mít vlastní nebo jej pořídit. Pro plnohodnotnou rychlost je potřeba 45W adaptér. Přímo originál od Samsungu se dá koupit za cca 749 Kč.
Design a kvalita zpracování
Samsung Galaxy S23+ je jeden z nejdražších Android telefonů na trhu, takže se nedá očekávat nic jiného než zcela perfektní zpracování. Z obou stran je tvrzené sklo Gorilla Glass Victus 2 a samotný rám je z hliníku. Ten by měl být speciálně upraven, aby se nedal jednoduše poškrábat. Vše pak zakončuje tradiční splnění certifikace IP68. Smartphone je odolný nejen vůči prachu, ale hlavně vodě. Testován byl v laboratorních podmínkách ve hloubce až 1,5 metru, kde vydržel 30 minut.
Z pohledu kvality zpracování jde o špičkové zařízení. Nikde se nic neprohýbá, nevrže a vše správně lícuje. Jedinou výtku bych směřoval k vystouplým modulům fotoaparátů na zadní straně. Kvůli nim se telefon poměrně dost kolébá a používání na rovné ploše není zrovna ideální. Naštěstí se tento problém dá vyřešit použitím krytu či pouzdra.
Samotný design mobilu Samsung Galaxy S23+ se meziročně příliš nezměnil. Rozdíly jsou pouze v detailech. Největší odlišnost je na zadní straně v okolí fotoaparátů. Podobně jako u Ultra modelu, i zde jsou fotoaparáty umístěny přímo na zadní straně a nejsou odděleny v samostatném rámečku.
Všimnout se dá matného zpracování, které není zcela odolné proti šmouhám a otiskům, alespoň ale na testované růžové variantě téměř nejdou vidět. Rám telefonu je pak lesklý. Samotné rozměry jsou téměř identické jako u Galaxy S22+, to znamená 157,8 x 76,2 x 7,6 mm a hmotnost 196 gramů je dokonce stejná. Určitě potěší informace o tom, že rámečky kolem displeje jsou perfektně symetrické.
Skvělý AMOLED displej a povedené stereo reproduktory
Audiovizuální stránku má Samsung zvládnutou na jedničku. V letošním roce jsme se nedočkali žádného zlepšení u displeje či audia, avšak příliš to nemusí vadit. I tak se totiž řadí k tomu nejlepšímu, na co můžete u Android smartphonů narazit.
Displej využívá Dynamic AMOLED 2X panel s Full HD+ rozlišením, vysokou 120Hz obnovovací frekvencí a velikostí 6,6 palců. Maximální jas se zastavil na hodnotě 1750 nitů, čímž se řadí k tomu nejlepšímu na trhu. Není tedy příliš překvapivé, že na přímém slunečním světle je displej stále perfektně čitelný.
U barevného podání se nedá nic kritizovat. V nastavení jsou k dispozici dva různé režimy – živý a přirozený. Můžete si rovněž dle libosti nastavit vyvážení bílé. A to zvlášť pro červenou, zelenou a modrou barvu (RGB). Samozřejmostí je podpora pro zobrazení HDR obsahu třeba na YouTube či Netflixu.
Někoho by mohla v nastavení překvapit absence výběru 120Hz obnovovací frekvence. K dispozici je totiž pouze základní 60Hz režim nebo možnost adaptivní frekvence, která ji přepíná automaticky podle toho, co s telefonem zrovna děláte. V tomhle režimu až právě do hodnoty 120 Hz. Přepínání má Samsung vyřešené perfektně. A to i když displej nepodporuje technologii LTPO, kterou si stále nechal pro nejdražší Galaxy S23 Ultra. Ve výsledku vůbec nevadí, že v nastavení chybí možnost aktivace výhradního 120Hz režimu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
S adaptivní frekvencí se stejně ve většině případů setkáte právě se 120 Hz, po malé nečinnosti pak frekvence spadne na 24 Hz, čímž se šetří baterie. Ve hrách či třeba přehrávání videí se dá setkat s 30 Hz či 60 Hz. Pokud hra podporuje vyšší snímkovou frekvenci, tak samozřejmě displej poběží na 120 Hz. Potěší, že oproti minulému roku funguje Always on Display jen s obnovovací frekvencí 24 Hz. U Galaxy S22+ běžel na 60 Hz, což rozhodně nebylo ideální a zbytečně to zvyšovalo spotřebu baterie.
U reproduktorů se využívá hybridního systému pro stereo efekt. Hlavní reproduktor ve spodním rámu doplňuje ještě sluchátkový reproduktor nad selfie kamerou. Výsledná kombinace se nedá příliš kritizovat. Jde o jedny z nejhlasitějších reproduktorů ve smartphonech. Důležitější je však fakt, že zní skvěle.
Ultrasonická čtečka otisků prstů
U zabezpečení jsou k dispozici v podstatě dvě možnosti. Odemykání pomocí rozpoznávání obličeje nebo otisků prstů. Preferované je odemykání pomocí otisků prstů. K tomu se využívá ultrasonická čtečka otisků prstů v displeji. Umístění je ideální a během testování nedošlo k žádnému problému. Ultrasonická čtečka oproti klasické optické nabízí několik výhod. Například funguje i když máte mokrý prst. Samotné skenování v noci je pohodlnější, protože není třeba rozsvícení displeje, jako u optické čtečky. V neposlední řadě by měla nabídnout kvalitnější zabezpečení, i když u prvních generací jsme mohli vidět pravý opak. Je také dobré dodat, že přímo optické čtečky otisků jsou v zabezpečení rovněž na vysoké úrovni.
Problémy s rychlostí či nepřesném skenování prstu jako tomu bylo u prvních generací ultrasonických čteček, jsou dávno pryč. Důvod, proč jde o preferovanou možnost oproti rozpoznávání obličeje je jednoduchý. Samsung Galaxy S23+ nemá žádné 3D skenery. Skenování obličeje probíhá pouze pomocí klasické selfie kamery, což není tak bezpečné, a proto se nedá použít pro některé věci jako třeba potvrzení plateb. Jinak ale sken obličeje funguje rychle a pro někoho může jít o pohodlnější řešení.
Android 13 a dlouhá softwarová podpora
Už je to pár let, co Samsung investoval nemalé prostředky do softwaru a v současné době v podstatě patří k tomu nejlepšímu, co se dá vidět u Androidu. A to nejen u rychlosti vydávání aktualizací, ale dlouholeté podpoře, která se přibližuje Applu. Nyní běží smartphone na Androidu 13 a nadstavbě One UI 5.1 s květnovými bezpečnostními záplatami. Ty vyšly hned druhý den v měsíci. Těšit se můžete na čtyři roky aktualizací na nové verze systému, tedy až do Androidu 17. Aktualizace s bezpečnostními záplatami budou vycházet ještě o rok déle. To znamená softwarovou podporu do roku 2028.
V nadstavbě One UI 5.1 se toho na první pohled moc nezměnilo. Korejská společnost se totiž zaměřila hlavně na optimalizaci a zlepšení animací. Samozřejmě narazíte na pár designových odlišností, avšak nic zásadního. Nedostalo se na některé designové novinky z Androidu 13, protože Samsung implementuje Material Design odlišně a míchání několika odlišných pravidel by nedopadlo dobře.
Z pohledu novinek se dá jmenovat přepracovaná zamykací obrazovka, možnost upravení pozadí u hovorů či třeba pozměněné widgety. Opět ale nic výrazného, což však není příliš překvapivé. Nadstavba One UI už téměř dospěla, poměrně výrazně vylepšuje čistý Android a není moc věcí, ve kterých by zaostávala za konkurencí. Během používání jsem nenarazil na žádné problémy. Někomu by snad jen mohly vadit předinstalované aplikace od Googlu a Microsoftu. Naštěstí většinu můžete bez větších problémů odinstalovat.
Hardware Samsung Galaxy S23+
Konečně se dostáváme k tomu hlavnímu důvodu pro koupi. Minimálně tento rok ve vlajkových modelech Samsung NEnalezneme procesor Exynos. Ty již dlouhé roky zaostávaly za konkurencí. Z pohledu evropského zákazníka to bylo o to horší, že v USA a na několika dalších trzích se prémiové Samsung smartphony prodávaly se Snapdragonem, které na tom byly lépe nejen z pohledu samotného výkonu, ale hlavně se méně zahřívaly, a navíc nabídly menší spotřebu.
Místo Exynosu je ve všech modelech procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy, což je mírně přetaktovaná varianta standardního Snapdragonu 8 Gen 2. Tento čipset doplňuje 8 GB RAM a 256GB či 512GB úložiště. Důležité je zmínit, že na rozdíl od základní 128GB varianty Galaxy S23, se u Galaxy S23+ (a Galaxy S23 Ultra) nachází rychlejší UFS 4.0 úložiště.
Výkon telefonu Samsung Galaxy S23+ je špičkový, jak můžete vidět z výsledků různých benchmarků. Na trhu není moc výkonnějších zařízení. Bez problémů si zahrajete každou hru a nebudete mít problém například s emulováním novějších herních konzolí, což je v současné době asi nejlepší možnost, jak využít výkon takovýchto telefonů plnohodnotně.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Throttlingu a zahřívání se nevyhnete. Naštěstí to ale v reálném používání téměř nezaznamenáte a téměř si toho ani nevšimnete. A to třeba tak, že by se snížily FPS ve hrách, nebo se mobil začal sekat. Ve speciálním benchmarku se výkon CPU snížil po čtvrt hodině na 79 procent. Telefon byl poměrně horký, avšak nikdy ne příliš, až by se nedal držet v ruce. Benchmark také příliš neodpovídá reálnému použití, protože téměř nikdy při normálním použití nenastane situace, ve které by byl procesor maximálně vytěžován po dobu 15 minut. Maximálně to může nastat, pokud na telefonu renderujete nějaké delší video ve vysokém rozlišení.
Obecně se dá výkon mobilu Samsung Galaxy S23+ jen chválit. Mezigenerační posun je opravdu velký, obzvlášť to pak platí v Evropě, kde byla starší řada Galaxy S22 dostupná jen s Exynosem 2200. Navíc výkon je jen jedna z věcí, která byla zlepšena. Tou další je nižší spotřeba.
Baterie a rychlost nabíjení
V první řadě se mezigeneračně navýšila kapacita baterie na 4700 mAh. Jak už ale bylo v recenzi několikrát zmíněno, změna u čipsetu z Exynosu na Snapdragon je důležitější. Recenzovaný S23+ na Samsung Galaxy S23 Ultra nestačí, avšak i tak je výsledná výdrž baterie v porovnání s konkurencí nadprůměrná. Bez větších problémů se dostanete na dva dny bez nutnosti nabíjení.
Výdrž baterie se navíc dá ještě o pár hodin navýšit aktivováním sekundárního profilu výkonu v nastavení baterie. Dalo by se říct, že jde o „lepší“ úsporný režim, při kterém zůstanou veškeré funkce telefonu aktivní, včetně rychlejšího displeje nebo funkce Always on Display. Změní se totiž jen takt procesoru, respektive se automaticky podtaktuje. Nemusíte se bát, že by to zpomalilo smartphone, protože i s podtaktovaným procesorem jde stále o jedno z nejrychlejších zařízení současnosti. Navíc tohle nastavení neplatí pro hry, kde se stále bude využívat maximální výkon.
U nabíjení to již tradičně není žádná sláva. Samsung je v tomhle ohledu poměrně konzervativní a drží se menších rychlostí nabíjení. Na papíře sice Samsung Galaxy S23+ nabízí 45W nabíjení, avšak v reálném použití nepoznáte téměř rozdíl oproti „standardní“ 25W rychlosti, kterou Samsung používá dlouhé roky.
Rychlost nabíjení jsem testoval s originální 25W nabíječkou Samsung a 65W adaptérem od Asusu s podporou USB Power Delivery. Kompletní nabití z 5 na 100 procent trvalo 1 hodinu a 8 minut s pomalejším adaptérem. S rychlejším pak pouze o minutu rychleji. Výraznější rozdíl se dal zaznamenat v prvních třiceti minutách nabíjení, ve kterém pomalejší adaptér dokázal mobil nabít na 62 procent, zatímco výkonnější na 69 procent. Obecně jsou ale v obou případech hodnoty poměrně špatné a nabíjení je v porovnání s konkurencí pomalé. U bezdrátového nabíjení to není o moc lepší. S 30W nabíječkou Xiaomi jsem čekal zhruba dvě a půl hodiny na kompletní nabití.
Fotoaparáty telefonu Samsung Galaxy S23+
V minulém roce proběhla u Galaxy S22 a Galaxy S22+ velká obměna fotoaparátů. To je i jeden z hlavních důvodů, proč na letošních modelech nevidíme v podstatě žádné změny. Nová je „pouze“ selfie kamera, která obdržela snímač s 12 Mpx. Mezigeneračně však rozdíl téměř nepoznáte. Stále jde o perfektní kamerku s vynikajícími výsledky. Dobře poslouží pro natáčení selfie videí až ve 4K rozlišení.
Na zadní straně je pak trojice fotoaparátů. Ten hlavní s 50 Mpx a světelností f/1.8 doplňuje 10Mpx snímač se světelností f/2.4 a 3x optickým teleobjektivem. Poslední fotoaparát má 12 Mpx, světelnost f/2.2 a ultraširokoúhlý objektiv. Videa dokáže testovaný model nahrávat až v 8K rozlišení a 30 FPS. Ideální jsou však hodnoty 4K/60 FPS. Pokud bychom to vzali z opačné strany, tak u rozlišení 720p můžete využít extrémního zpomalení a natáčet videa v 960 FPS.
Samozřejmostí je optická stabilizace obrazu, která je k dispozici pro hlavní a sekundární fotoaparát s teleobjektivem. Stabilizace pomáhá se snímky ve zhoršených světelných podmínkách, u kterých musíte držet telefon pevně v ruce kvůli delší expozici. Společně s elektronickou stabilizací rovněž zlepšuje kvalitu videí, která nejsou tak roztřesená.
Samsung si připravil dvě fotoaplikace. Tu tradiční doplňuje ještě Expert RAW, která slouží výhradně k fotografování v manuálním režimu. V základní aplikaci Fotoaparát naleznete poměrně dost režimů a pomocníků. A to například optimalizátor scény, který mění nastavení fotoaparátů podle scény a ve zhoršených světelných podmínkách například automaticky přepíná na noční režim. Ten můžete samozřejmě využít samostatně. Moc výtek se zde najít nedá, fotoaplikace má Samsung zvládnuté perfektně.
Kvalita snímků a videí
Hlavní 50Mpx fotoaparát se může za denního světla bez větších problémů srovnávat s těmi nejlepšími fotomobily na trhu. Zde už častokrát jde pouze o osobní preference každého uživatele. Výsledné snímky nabízí dostatek detailů, skvělý dynamický rozsah a výborné barevné podání. I když je pravda, že barvy jsou o něco sytější, než udává realita. Noční snímky jsou rovněž perfektní, přesně jak očekáváte od vlajkového modelu. Šum nevidíte (pokud samozřejmě nejde téměř o úplnou tmu), zachovávají se detaily a z pohledu kontrastu je to rovněž perfektní.
U sekundárního foťáku s 3x optickým přiblížením je to v podstatě to samé. Nedá se toho moc vytknout, v nativním přiblížení jsou snímky ostré a plné detailů. Maximálně se podporuje 30x digitální přiblížení, které už ale příliš použitelné není. Poměrně pozitivně překvapí kvalita ve zhoršených podmínkách. S určitou ztrátou detailů a zvýšením šumu musíte počítat, avšak ne takovým způsobem, aby se například z fotek staly nepěkné olejomalby.
U ultraširokoúhlého foťáku podobně jako v minulém roce zamrzí absence automatického ostření. Kvůli tomu například chybí makro režim, který si opět jako některé další funkce, ponechala korejská společnost pro Ultra model. Snímky z tohoto foťáku jsou velmi dobré, i když vás pravděpodobně neohromí podobně jako u předchozích dvou foťáků. Detailů je poměrně dost a barevné podání je vynikající. To je mimochodem téměř identické napříč všemi fotoaparáty, za což si Samsung zaslouží palec nahoru. U nočních snímků s ultraširokoúhlým foťákem to není žádná sláva. Ztráta detailů je vysoká, nastupuje šum a výsledkem jsou v horším případě nepěkné snímky.
Videa může Samsung Galaxy S23+ natáčet až v rozlišení 8K, i když v současné době se stále jedná spíše jen o marketingový tahák a reálné použití je značně omezené. Leda, že byste vlastnili 8K televizi. Tím hlavním režimem je natáčení ve 4K a 60 FPS. Výsledkem jsou perfektní a stabilizované záběry, které patří k tomu nejlepšímu na telefonech s Androidem. Na iPhone již ale tradičně nestačí. Pokud je pro vás natáčení důležitým faktorem, Apple je stále o krok dále.
Rozmazané části fotografií?
Zhruba před dvěma měsíci se na internetu začaly objevovat stížnosti několika majitelů Galaxy S23 a S23+ na rozmazané části snímků z hlavního fotoaparátu. Rozmazané oblasti připomínají banán, i proto se kauze říká bananagate Na tento problém jsme se rovněž podívali blíže a minimálně testovaný smartphone Galaxy S23+ tímto neduhem netrpí. Respektive ze všech pořízených snímků je jeden, u kterého je rozmazání evidentní na první pohled. Přikládáme jej níže včetně upravené verze, ve které jsou zvýrazněné okraje, aby lépe šly vidět rozmazané oblasti.
Důležité je podotknout, že většina snímků byla pořízena již po dubnové aktualizaci, která se z velké části zaměřovala na zlepšení kvality fotoaparátu a mohla částečně problém vyřešit. Na druhou stranu původní zprávy hovoří o tom, že jde o hardwarovou chybu, která některé modely postihuje mnohem více než jiné. Podle jiných tvrzení je to jen vlastnost velkých snímačů, které jsou kombinovány s malými objektivy. Výsledkem má být „netradiční“ bokeh efekt.
Podle posledních informací Samsung celou situaci monitoruje, ale zatím žádné oficiální vyjádření nezveřejnil. Stejně tak neexistuje žádné řešení. Respektive nejlepší možností v této situaci je pořízení telefonu z eshopu a případné využití vrácení zboží ve 14denní lhůtě, pokud na problém narazíte a bude vám příliš vadit. Reklamace a servis v tomhle příliš nepomůže, jak už se přesvědčilo několik zákazníků. A to minimálně do té doby, než se korejská společnost k situaci vyjádří.
Závěr recenze
Předchozí část recenze byla sice zakončena poměrně negativně, avšak to je v současné době jediná větší kaňka na jinak skvělém telefonu. Navíc se problém s rozmazanými fotografiemi netýká všech modelů, tudíž se nenabízí příliš důvod, proč Samsung Galaxy S23+ nedoporučit ke koupi. S aktuální cenou 25 990 Kč za 256GB verzi a 27 990 Kč za 512GB verzi nejde o levné zařízení. Vyšší cena je způsobena tím, že Samsung vynechal 128GB variantu a základem je až 256GB verze, která navíc využívá rychlejší UFS 4.0 úložiště. Díky tomu už alespoň příliš nevadí absence slotu na microSD kartu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Oproti základní verzi Samsung Galaxy S23 se můžete těšit na lepší výdrž baterie a rychlejší 45W nabíjení. Každopádně velké rozdíly oproti 25W nezaznamenáte, obecně je rychlost nabíjení pomalá například proti čínské konkurenci. Obsah balení zrovna nepotěší. V podstatě v něm naleznete jen kabel a samotné zařízení.
Hlavní plus pro pořízení je určitě použití čipsetu Snapdragon 8 Gen 2, který celé zařízení výrazně posunuje od minulého Galaxy S22+ s Exynosem 2200. Nejde přitom jen o vyšší výkon, ale hlavně mnohem menší spotřebu a zahřívání. To se ve výsledku odráží ve skvělé výdrži baterie, bez problémů s mobilem budete fungovat dva dny. AMOLED displej od Samsungu patří k tomu nejlepšímu, co smartphony nabízí a ke zpracování není co namítat.
Hlavní výhody
- Procesor Snapdragon 8 Gen 2
- Skvělý AMOLED displej
- Výborné fotoaparáty
- Ukázkové zpracování
- Excelentní výdrž baterie
Nevýhody
- Pomalé nabíjení
- Obsah balení
- Vyšší cena
- Problém s rozmazanými snímky
A i když je to povedené zařízení, tak konkurence na tom není vůbec špatně. Téměř ve stejné cenové kategorii se například nachází Apple iPhone 14 Pro či novinka v podobě telefonu Honor Magic5 Pro, který je také vybaven Snapdragonem 8 Gen 2. Za srovnatelnou cenu je pak v obchodech Xiaomi 13 Pro. Ten se rovněž povedl, obzvlášť se dá doporučit těm, kterým vyhovuje nadstavba MIUI. Samsungu do karet hrají časté akce a slevy. Dá se očekávat, že velmi brzy uvidíme řadu Galaxy S23 za příjemnější cenu, která se bude blížit tomu, co momentálně vidíme u prodejců šedivek. Tyto telefony z jiných než CZ distribucí obecně kupovat nedoporučujeme, neboť vám pak na mobilu nemusí fungovat třeba volání přes Wi-Fi.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Mobilní telefon Samsung Galaxy S23+ na naši žádost pro účely této recenze zapůjčila společnost Samsung Electronics Czech and Slovak, s.r.o., děkujeme.