Hledáte Wi-Fi termostat pro dálkové či automatické ovládání vytápění/chlazení? Meross Smart Wi-Fi Thermostat MTS200 si vás získá velmi příznivou cenou, elegantním provedením i mnoha funkcemi v rámci mobilních aplikací. Seznamte se v naší podrobné recenzi s tímto produktem pro chytré bydlení.
Termostat značky Meross se dá pořídit ve dvou verzích, pro kotle i přímotopy. Jejich rozdíly si ve videu vysvětlíme…
Rychlá navigace článkem:
Videorecenze Meross termostatů
Obsah videa
00:00 Úvodem
00:53 Jakou verzi zvolit?
02:44 Verze pro kotel (ohřev vody)
04:22 Verze pro přímotop (přímé vytápění)
05:24 Základní ovládání
06:30 Aplikace Meross, možnosti nastavení
11:00 Rozvrh topení
11:57 Google Home
12:37 Apple HomeKit
13:48 Home Assistant
14:39 Ukázkové zapojení
16:19 Závěrečné shrnutí
Kterou verzi zvolit?
Oba termostaty vyžadují napájení 230 volty. Rozměrově jsou totožné a lze je snadno instalovat do běžných podomítkových krabic, ideálně s hloubkou 42 mm (KP 68_KA). V obou případech je součástí balení čidlo teploty podlahy s délkou kabelu 3 metry.
Verze pro kotle (3 A)
Častější uplatnění si pravděpodobně najde Meross termostat s modelovým označením MTS200BHK-EU. Ten je určen například pro spínání „signálu“ pro kotel, který ohřívá vodu v topném systému. Ovládaný spotřebič má tedy vlastní napájení a termostat mu pouze dává signál, kdy začít topit/chladit. Můžete tak dávat signál třeba 3fázovému elektrokotli anebo oběhovému čerpadlu od kotle na dřevo. Maximální spínaný proud je tedy pouze 3 A.
Produktové číslo: MTS200BHK-EU
Porovnatceny eshopůKoupit znašeho eshopuKoupitna Alza.cz
Termostat můžete v případě zájmu koupit i za zahraničí přímo od výrobce, v takovém případě nezapomeňte uplatit náš 10% slevový kód cenavy10.
Verze pro přímotopy (16 A)
Naopak Meross termostat s modelovým označením MTS200HK-EU je určen pro přímé posílání proudu až 16 A do daného spotřebiče, tedy jeho napájení. Může se jednat například o přímotop či elektrické podlahové vytápění.
Produktové číslo: MTS200HK-EU
Porovnatceny eshopůKoupit znašeho eshopuKoupitna Alza.cz
Termostat můžete v případě zájmu koupit i za zahraničí přímo od výrobce, v takovém případě nezapomeňte uplatit náš 10% slevový kód cenavy10.
Poznámky po delší době používání
- Meross termostat v případě mé instalace vyžadoval kalibraci integrovaného teploměru o -1,7 °C.
- Na termostatu mi ze začátku trochu chybělo zobrazení aktuálního času, což předchozí „hloupý“ termostat mě. Ale je to jen o zvyku naučit se na čas koukat jinam.
- Bystré diváky v případě mé instalace ve videu výše možná napadne, že na ovládání oběhového čerpadla by šla přímo použít verze pro přímotopy, místo pro kotle. Máte pravdu, pokud by čerpadlu NEbyl předřazen termostat pro regulaci teploty vody (v mém případě Eurotemp 11C). Až výstup (fáze) z tohoto termostatu je použit jako signál pro pokojový termostat. Po pořádek ještě dodám, že se jedná o instalaci ke kotli na dřevo značky Atmos s akumulační nádrží a tedy 3cestným ventilem.
- Pokud využíváte fázový vodič s vyšším jištěním a napojujete ho na slabší kabel, měl by mít tento kabel vlastní jištění. Osobně jsem v případě dvou oběhových čerpadel a pokojového termostatu (z videa), jejichž maximální příkon je cca 46 W, použil jištění trubičkovou pojistkou o hodnotě 312 mA (aneb 72 W).
- Záložním zdrojem vytápění je v našem případě elektrokotel značky Protherm, který používáme v podstatě pouze na jaře a na podzim, když jsou přebytky z FVE a nechce se nám ještě topit v kotli na dřevo. I zde jsem si instaloval chytrý termostat (úmyslně jiné značky kvůli testování, viz foto výše) pro možnost snadného ovládání na dálku a automatizací. Napájení termostatu 230 V jsem si v tomto případě „vytáhl“ přímo z elektrokotle a slabší kabel jistím pojistkou 160 mA (aneb 37 W). Samotný Wi-Fi termostat má totiž příkon maximálně nižší jednotky wattů. Pokud by měl někdo zájem, mohu doplnit video odkud vzít napájení pro chytrý termostat přímo z elektrokotle…