JBL PartyBox Encore je aktuálně nejlevnější párty reproduktor v nabídce tohoto oblíbeného amerického výrobce. Přestože nejlevnější neznamená nutně levné, neboť pořizovací cena se dle slevových akcí pohybuje mezi 7000-9000 Kč, i tak si dle nás tento produkt zaslouží doporučení. Ve stručnosti totiž získáte nejen skvěle hrající přenosný bluetooth reproduktor, ale také světelnou show a bezdrátový mikrofon. S touto výbavou bude tedy doma i venku o zábavu postaráno, zejména pokud se neostýcháte vyzkoušet si třeba karaoke.
Rychlá navigace článkem:
- VIDEORECENZE
- Obsah balení
- Parametry a specifikace
- Konstrukce, RGB osvětlení
- Bezdrátový mikrofon
- Tlačítka, vstupy, výstupy
- Mobilní aplikace
- Hlavní výhody a nevýhody
- Závěrečné hodnocení
- Zajímavé alternativy
1) Videorecenze JBL PartyBox Encore
Obsah videa
00:00 Úvod
00:42 Obsah balení
01:19 Parametry, voděodolnost, baterie
02:14 Konstrukce
03:08 Barevná hudba aneb RGB osvětlení
03:57 Bezdrátový mikrofon
05:53 Tlačítka, vstupy, výstupy
08:28 Aplikace JBL PartyBox
10:17 Ukázka mikrofonu
11:23 Hudební ukázky
14:14 Závěrečné shrnutí a alternativy
2) Obsah balení
- Přenosný bluetooth reproduktor JBL PartyBox Encore
- Digitální bezdrátový mikrofon
- 2 metry dlouhý napájecí kabel
- Dvě tužkové AA baterie (do mikrofonu)
- Uživatelská příručka
- Záruční list
Nutno dodat, že na některých zahraničních trzích se tento produkt prodává se dvěma bezdrátovými mikrofony v ceně, v Česku ale bohužel ne.
3) Parametry a specifikace
Mezi základní parametry přenosného reproduktoru JBL PartyBox Encore patří zejména:
- 5,25palcový bassový reproduktor + dva 1,75palcové výškové reproduktory
- Dlouhodobě udržitelný hudební výkon (RMS) je 100 W
- Výrobcem udávaná výdrž při provozu na baterii je až 10 hodin, v praxi z našeho testování byla výdrž při téměř maximální hlasitosti cca 4 hodiny
- Konektivita je primárně řešena bezdrátově přes Bluetooth ve verzi 5.1, nicméně je zde i možnost připojit audio vstup kabelem či připojit USB disk s multimediálními soubory
- Reproduktor je chráněn proti stříkající vodě ze všech směrů (certifikace IPX4)
Další informace si můžete přečíst na snímku z uživatelské příručky a to včetně parametrů bezdrátového mikrofonu.
4) Konstrukce, RGB osvětlení
Robustní tělo BT reproduktoru JBL PartyBox Encore je z tvrdého plastu. Přední ochranná mřížka je kovová. Na horní straně se nachází tlačítka, potenciometry a také madlo pro snadné přenášení reproduktoru. Madlo má ve spodní části oranžovou „protiskluzovou“ gumu. Celá horní část je velmi šikovně vymyšlená, protože v podstatě můžete reproduktor držet v jedné ruce za madlo a zároveň palcem stejné ruky ovládat tlačítka a potenciometry.
Gumové jsou také 4 nožičky na spodní straně a dvě krytky na zádech reproduktoru, které zakrývají vstupy. Na zádech se pak také nachází bass reflex zahnutý v reproduktoru směrem nahoru, což pomáhá voděodolnosti celého zařízení.
Barevná hudba v případě JBL PartyBox Encore spočívá zejména v kruhovém RGB osvětlení velkého basového reproduktoru. Tato oblast je využívána i pro zobrazení aktuální hlasitosti, viz obrázek v sekci o tlačítkách a vstupech níže. Další RGB světelné pásky jsou však i po obou stranách přední strany.
Aby toho nebylo málo, tak nad mřížkou se ještě nachází čistě bílý „stroboskop“.
Změna módů barevné hudby či její vypnutí je možné jak na reproduktoru, tak přes mobilní aplikaci.
5) Bezdrátový mikrofon
Velmi kvalitním a v podstatě celokovovým provedením překvapí digitální bezdrátový mikrofon. Ten je napájen dvěma tužkovými bateriemi typu AA. Na mikrofonu se nachází jediné tlačítko, které po stisknutí začne blikat a hledat „svůj“ reproduktor. Pokud je JBL PartyBox Encore zapnutý, tak se k němu do pár sekund připojí a tlačítko bude svítit. Na reproduktoru připojení mikrofonu poznáte podle rozsvícení potenciometrů sloužících k ovládání zvuku z mikrofonu. Dosah mikrofonu výrobce uvádí až 20 metrů, což ve volném prostoru mohu potvrdit.
6) Tlačítka, vstupy, výstupy
V přední části horní strany reproduktoru JBL PartyBox Encore naleznete:
- Tlačítko pro zapnutí a vypnutí
- Tlačítko pro párování přes Bluetooth
- Tlačítko pro přepínání či vypnutí RGB osvětlení
- Tlačítko pro rychlé nastavení úrovně basů (vypnuto/Depp/Punchy)
- Potenciometr pro ovládání hlasitosti
- Tlačítko pro spuštění/pozastavení přehrávání (2 stisknutí = další skladba, 3 stisknutí = předchozí skladba)
- Podsvícený proužek mezi tlačítkem zapnutí a Bluetooth signalizuje úroveň baterie
V zadní části horní strany pak jsou prvky pro ovládání zvuku z mikrofonu:
- Potenciometr pro ovládání hlasitosti
- Potenciometr pro nastavení úrovně basů
- Potenciometr pro nastavení úrovně výšek
- Potenciometr pro nastavení ozvěny (echo)
Machrovinkou je, že když měníte hlasitost, ať už přes potenciometr, nebo mobilní aplikaci, tak aktuální úroveň vidíte světelně zobrazenou okolo hlavního reproduktoru. Otravnou vadou na kráse je ale fakt, že pokud dosáhnete maximální hlasitosti, tak reproduktor na sekundu výrazně sníží hlasitost, aby vás tím upozornil, že jste na maximu. Pak dojde k opětovnému navýšení hlasitosti na maximum. Tento sekundový „výpadek zvuku“ je ale dosti nepříjemný. Toto chování bohužel nelze nikde změnit. Dělají to i jiné JBL reproduktory, nicméně čím máte výkonnější řešení, tím více vám to bude vadit.
Záda reproduktoru jsou ve znamení vstupů. Je zde 3,5mm AUX audio vstup třeba pro zvuk z vašeho notebooku nebo stolního PC. Pak se zde nachází i USB port, přes který můžete buď přehrávat hudbu z USB disku, nebo jej využít třeba pro nabíjení telefonu, byť velmi pomalé (0,5 A).
Tlačítko TWS (True Wireless Stereo) slouží pro situace, kdy byste chtěli reproduktor spárovat s druhým podobným zařízením tak, aby šel stejný (respektive stereo) zvuk z obou dvou.
Pod mohutným bass reflexem se pak již nachází jen vstup pro připojení napájecího/nabíjecího kabelu.
7) Mobilní aplikace
Oficiální aplikací pro ovládání a nastavování JBL PartyBox Encore je celkem logicky JBL PartyBox (Google Play / App Store). Obecně tuto aplikaci vlastně nepotřebujete, protože vše zásadní lze ovládat přímo na reproduktoru, nicméně přeci jen vám dává nějaké další možnosti navíc. Vyzdvihl bych třeba:
- Vidíte zde přesný stav nabití baterie (v %)
- Možnost nezávisle na sobě zhasínat jednotlivé světelné zóny
- Ekvalizér pro základní nastavení výšek, středů a basů (neplést si s potenciometry pro nastavení výšek a basů pro mikrofon)
- Možnost jedním kliknutím přehrát speciální „DJ zvuky“ jako třeba sirénu, potlesk apod.
Kompletní představu o možnostech mobilní aplikace JBL PartyBox si uděláte prohlédnutím následujících snímků z mého telefonu.
V mobilní aplikaci JBL PartyBox jsem (zatím) narazil v podstatě jen na dvě nepříjemnosti. Prvně není v češtině, což by mohlo některé české uživatele mrzet. Zadruhé s aplikací nelze reproduktor spárovat, pokud název vašeho mobilu nebo tabletu obsahuje diakritiku. Vyzkoušeno jak na zařízení s Androidem, tak s iPadOS. Je to známý problém, takže proč se párování nedaří jsem brzy zjistil na internetu, nicméně o to více mne překvapuje, že tento problém již není vyřešen. Aktuálním „řešením“ je prostě si telefon přejmenovat.
Verze mobilní aplikace JBL PartyBox v době recenze: v3.4.0
8) Hlavní výhody a nevýhody
Jaké jsou tedy dle mého dlouhodobého používání a testování reproduktoru JBL PartyBox Encore s mikrofonem jeho hlavní výhody a nevýhody? Nejprve se mrkněme na to srdíčkové:
+ jedná se v podstatě o zařízení 3v1 = reproduktor, barevná hudba, mikrofon
+ luxusní ozvučení i větší místnosti, ve venkovním prostředí pak dostatečně silný zvuk pro párty řekněme do 20-30 osob
+ povedené barevné osvětlení viditelné venku i v letních měsících
+ kvalitní bezdrátový mikrofon s dosahem až 20 metrů v ceně
+ až na jednu výjimku uvedenou v negativech kvalitní a praktické provedení
Negativa či problémy reproduktoru nepovažuji za nikterak zásadní, ale pokud bych měl něco vytknout k dokonalosti, tak:
– při dosažení maximální hlasitosti reproduktor na sekundu výrazně sníží hlasitost aby vás tím upozornil, že jste na maximu. Pak dojde k opětovnému navýšení hlasitosti na maximum. Tento sekundový „výpadek zvuku“ je ale u maximální hlasitosti dost nepříjemný (toto chování nelze v žádném nastavení změnit)
– zadní gumová krytka vstupů nedrží vždy úplně dobře
– problém při párování reproduktoru s mobilní aplikací (název telefonu nebo tabletu NEsmí obsahovat diakritiku)
– při spárování více reproduktorů jde prý zvuk z mikrofonu pouze z hlavního reproduktoru (ale nemám osobně vyzkoušeno)
Verze softwaru/firmwaru v reproduktoru JBL PartyBox Encore v době recenze: 1.27.0
9) Závěrečné hodnocení
Abych řekl pravdu, původně jsem si chtěl koupit jednoduše co nejvýkonnější ale kvalitní přenosný BT reproduktor do 7000, maximálně 10 000 Kč. Předními favority byly JBL Xtreme 3 a JBL Boombox 3. Hlavním cílem bylo mít výkonnější řešení pro párty s kamarády a větší rodinné oslavy, na které můj jinak často používaný JBL Tuner XL nestačí. Po konzultaci s kamarádem (otcem dvou dětí) jsem však dospěl k názoru, že za takové peníze to chce přeci jen něco víc, než jen „hlasitou hudbu“. Zjevením tak byl recenzovaný JBL PartyBox Encore, což je aktuálně nejlevnější „párty box“ s mikrofonem v ceně, a který právě díky bezdrátovému mikrofonu přidává úplně novou dimenzi zábavy v podobě karaoke.
Je sice pravda, že většina Čechů se bere moc vážně, což platí z velké části i pro mou rodinu, nicméně pokud vám nevadí udělat si ze sebe srandu, tak si díky karaoke opravdu hodně srandy užijete. Zejména oblíbená je takováto zábava u dětí, které oproti dospělým nemají takový problém „se odvázat“ a rády si nahlas zakvílejí své oblíbené písničky nebo říkanky. Ještě lepší to může být, pokud zpívat umíte, nebo se to naučíte, ale to zatím náš případ není… :-D
Tak jako tak JBL PartyBox Encore si za mě rozhodně zaslouží doporučení. Mnoho pozitiv jen trochu zastiňuje pár nedokonalostí, ale díky onomu mikrofonu v ceně je to prostě komplexní řešení, které vezmete do ruky a můžete jít blbnout v podstatě kamkoli. V pohodlí domova ho naopak můžete bez problému použít jako kvalitní audio k počítači, které s vypnutým osvětlením bude připomínat decentní subwoofer.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Recenzuji zejména takové produkty, které osobně rád a často používám. JBL PartyBox Encore patří mezi takové produkty a proto mi nedělá problém se pod jeho doporučení podepsat. Pořizovací cena se dle různých akcí pohybuje v rozmezí 7000-9000 Kč s tím, že okolo 8000 korun to již považuji za neodolatelné pořízení.
10) Zajímavé alternativy
Mezi možnosti, které jsem při výběru párty reproduktoru zvažoval, patřily ještě následující produkty.
JBL PartyBox Encore Essential
JBL PartyBox Encore Essential je osekaná verze recenzovaného produktu. Tato verze se již více méně neprodává, ale sem tam ji asi ještě někde seženete. Vzhledově velmi připomíná JBL PartyBox Encore, ALE:
- NEmá mikrofon v ceně, místo toho má ale na zádech vstup pro mikrofon
- tím pádem ani NEmá na horní straně 4 potenciometry pro mikrofon
- má slabší baterii (6 vs. 10 hodin výdrže) a kvůli tomu také:
- NEmá takový výkon při provozu na baterii (stejný výkon jako JBL PartyBox Encore má jen při připojení na napájení)
- NEmá postranní RGB LED osvětlení
- má menší „stroboskop“
Na základě toho ale má/měl JBL PartyBox Encore Essential přibližně o tři tisíce nižší pořizovací cenu aneb cca 5000-6000 Kč. Pokud tedy zejména neoceníte bezdrátový mikrofon v ceně a neplánujete reproduktor často používat bez napájení, může i tento produkt dávat smysl. Přeci jen rozdíl v ceně je značný.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
JBL PartyBox 110
Aktuálně druhým nejlevnějším PartyBoxem od americké společnosti je JBL PartyBox 110. V porovnání s recenzovaným produktem je hudební výkon o poznání vyšší, konkrétně 160 W RMS, nicméně součástí balení není bezdrátový mikrofon. Pořizovací cena se pohybuje v rozmezí 8500 až 10 000 Kč.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Sony SRS-XP700B
V podstatě jedinou schopnou konkurencí pro přenosné párty boxy s baterií je pro JBL japonská značka Sony, kde jsme jeden produkt z této rodiny také nedávno recenzovali. Výrobce v této kategorii nabízí model Sony SRS-XP700B, který lze považovat za přímého konkurenta PartyBoxu 110 s podobnými parametry. Sony má ale o něco decentnější a robustnější provedení, což se projevuje na vyšší váze. Na tu má také vliv více než dvojnásobná výdrž baterie, dle výrobce až 25 hodin.
Sony však prodává produkty obecně o něco dráž a tak se spodní cenová hranice toho reproduktoru aktuálně rovná 9500 korunám, ta horní dokonce 14 000 korunám. To ve výsledku znamená, že JBL většinou koupíte levněji. Je-li však pro vás maximální výdrž baterie prioritou, nákupem Sony SRS-XP700B uděláte určitě dobře.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
JBL Boombox 3
No a nepotrpíte-li si ani na barvičky, ještě výkonnější než PartyBox 110 umí být JBL Boombox 3.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
S cenou o poznání níže se pak dá koupit i JBL Xtreme 3, který jsme doporučovali v nedávném výběru přenosných reproduktorů v různých rozpočtech. Je to ale samozřejmě už zase na úkor nižšího hudebního výkonu.