Velká většina vlajkových modelů pro první polovinu roku 2022 už byla představena, tudíž je nejvyšší čas na aktualizaci porovnání nejlepších mobilních telefonů současnosti. Nechybí tradiční tabulkové srovnání a dostalo se na detailnější popis vybraných smartphonů v několika kategoriích. Od fotomobilů, přes herní telefon až po kompaktní zařízení.
Rychlá navigace článkem
- Tabulka porovnání 19 nejlepších mobilů
- Celkově nejlepší telefon(y)
- Nejlepší fotomobil(y)
- Nejlepší kompaktní telefon
- Výhodný poměr cena / výkon
- Nejlepší ohebný telefon
- Zlatá střední cesta
- Nejlepší herní telefon
Oblasti hodnocení
- Zpracování – materiály konstrukce, celková odolnost, voděodolnost, získané certifikace, vzhled
- Výkon – architektura a výkon procesoru, typ a velikost operační paměti
- Výbava – typ, velikost a rozlišení displeje, typ a velikost uživatelské paměti, podpora paměťových karet, prvky zabezpečení apod.
- Fotoaparát – parametry a funkce snímačů a objektivů, kvalita fotografií a videí
- Konektivita – podpora 5G sítí, Dual SIM, audio jack, NFC, Bluetooth a jeho verze apod.
- Baterie – kapacita baterie a její poměr k velikosti displeje, bezdrátové nabíjení, optimalizace systému z pohledu výdrže baterie
Systém hodnocení
Porovnávané telefony mohly získat 0 až 10 bodů v každé z uvedených oblastí, kde maximální počet deseti bodů udává absolutní špičku v dané oblasti. Body ze všech oblastí byly poté sečteny pro získání celkového hodnocení telefonu, které určuje absolutního vítěze. Toto hodnocení (V) bylo dále vztaženo k přibližné ceně telefonu z české distribuce (C) pro určení jeho „poměru cena / výkon“. Tento poměr určuje výhodnost pořízení daného telefonu – čím nižší hodnota, tím výhodnější volba.
Některé telefony jsou na českém trhu dostupné ve více verzích, v takovém případě byla do porovnání zvolena vždy ta nejvýhodnější, tedy zpravidla nejlevnější.
1) Tabulka porovnání 19 nejlepších mobilů
Do porovnání byly zahrnuty nejlepší mobilní telefony největších hráčů v této oblasti. Jejich hodnocení jsme se snažili dělat maximálně objektivně se zohledněním všech relevantních parametrů, funkcí a hodnot, které současné uživatele zajímají.
Výsledné pořadí (z tabulky):
- Apple iPhone 13 Pro / iPhone 13 Pro Max
- Samsung Galaxy S22 Ultra
- Samsung Galaxy S22/S22+
- Apple iPhone 13
- OnePlus 10 Pro
- Apple iPhone 13 mini
- Sony Xperia 5 III
- Realme GT 2 Pro
- Sony Xperia 1 III
- Xiaomi 12 Pro
- Google Pixel 6 Pro
- Asus Zenfone 8
- Google Pixel 6
- Samsung Galaxy S21 FE
- Xiaomi 12
- Samsung Galaxy Z Fold3
- POCO F4 GT
- RedMagic 7 Pro
- Samsung Galaxy Z Flip3
Oproti podzimu minulého roku, kdy jsme naposledy připravovali tento článek, se první místo nezměnilo. Tabulce vévodí Apple iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max, ale rozdíl oproti novému telefonu Samsung Galaxy S22 Ultra není velký. Jedná se o skvělé smartphony a ve výsledku jde hlavně o to, jestli preferujete Android anebo iOS. Nově se v tabulce objevují Google telefony, které by mohly mít nakročeno mnohem výše. Bohužel nejsou oficiálně k dispozici v Česku a obchody je dováží na vlastní náklady ze zahraničí. To se v první řadě projeví na vyšší ceně. Horší je to s tím, že Google v Česku u Pixelů blokuje 5G sítě a majitelé si musí vystačit s klasickým LTE.
U ohebných telefonů se toho příliš nezměnilo, protože stále čekáme na nové modely. Polepšily si hlavně v nižší cenovce. Ohebný Huawei P50 Pocket nebyl do srovnání zařazen kvůli absenci Google služeb. Pro běžného uživatele se stále jedná o značné omezení, kvůli kterému se nedají mobily této čínské společnosti doporučit.
A jaký je obecný závěr? Ve výsledku nic zas tak převratného. :-) V podstatě je patrné, že s rostoucí cenou jde ruku v ruce lepší celková výbava. Zároveň je zřejmé, že nárůst ceny je neúměrný. Tudíž lze obecně říci, že čím dražší mobil si pořídíte, tím méně výhodný nákup to je. Tak jako tak pokud přemýšlíte o pořízení co nejlepšího mobilního telefonu, zejména následující modely byste z našeho pohledu rozhodně neměli přehlédnout.
2) Celkově nejlepší telefon(y)
Apple iPhone 13 Pro / iPhone 13 Pro Max
V současné době stále patří ke špičce trhu smartphony Apple iPhone 13 Pro a Apple iPhone 13 Pro Max. Ve skutečnosti je v těchto telefonech mnohem více změn oproti dvanácté řadě, než se na první pohled může zdát. Po čtyřech letech byl konečně zmenšen výřez pro selfie kameru a senzory. Díky tomu se nejedná už o příliš rušivý element. Android konkurence byla rovněž dorovnána u displeje, kde se konečně dostalo na vyšší obnovovací frekvenci, konkrétně 120 Hz. Samotný obraz i používání telefonu bude plynulejší, protože displej dokáže vykreslit dvakrát více FPS (snímků za sekundu).
Další výrazné vylepšení proběhlo u fotoaparátů. Navíc nově jsou identické foto soustavy u obou verzí iPhone 13 Pro. Na rozdíl od dvanácté řady, kde byly mezi normální a Max verzí mírné odlišnosti. Konkrétně jsou k dispozici tři hlavní 12Mpx fotoaparáty, které doplňuje LiDAR senzor pro skenování hloubky ostrosti a hrátky s rozšířenou realitou. Poslední výrazný skok se nachází u výdrže baterie. Obzvlášť větší Apple iPhone 13 Pro Max překvapí výbornou výdrží. V podstatě nejlepší v porovnání s ostatními prémiovými telefony. Velice dobře jsou na tom i zbylé modely v řadě, včetně menšího Apple iPhone 13 Pro.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Výkon je rovněž excelentní, jak už dlouhé roky u iPhonů můžeme vídat. A to nejen kvůli skvělému hrubému výkonu. Apple ve velkém využívá odladěného propojení systému se zbytkem telefonu. To je něco, o čem si Android výrobci můžou nechat jen zdát. Největší slabinu iPhonů představuje už delší dobu samotná výbava. A to hlavně kvůli absenci 3,5mm audio konektoru, chybějící podpoře paměťových karet anebo absenci nabíječky v balení. Situace už pro Apple nevypadá příliš špatně. Důvodem není to, že by se snad společnost polepšila. Naopak konkurenční výrobci se u Applu inspirují a u svých zařízení ruší právě tyto funkce, což ve výsledku nahrává do karet společnosti Apple. Čím dál častěji se kritizuje neustálé využívání Lightning konektoru, namísto rozšířenějšího USB-C. V tomhle případě by se mohl naopak Apple inspirovat u Android konkurence.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Samsung Galaxy S22 Ultra
Řada Samsung Galaxy Note byla v minulém roce ukončena, na druhou stranu by se dalo říct, že došlo jen k přejmenování a posunutí data vydání. Samsung Galaxy S22 Ultra připomíná Note řadu nejen designem, ale i funkcemi v čele s integrovaným stylusem. Navíc už běží na očekávaném čipsetu Exynos 2200, kde se o grafický výkon stará čip od společnosti AMD. Tu pravděpodobně znáte z počítačů či notebooků, do kterých připravuje perfektní procesory a velice dobré grafické karty. Jak už jsme psali nedávno v článku o nejlepších herních telefonech. Za špičkou Androidu, tedy Snapdragonem 8 Gen 1 ještě zaostává, ale jde vidět do budoucna velký potenciál. V základu běží Galaxy S22 Ultra s 8GB RAM a 128GB úložištěm, které se nedá nadále rozšířit. Můžete si ale koupit vyšší variantu s 12GB RAM a 512GB úložištěm (1TB verze se v Česku neprodává).
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Displej patří na úplnou špičku trhu. AMOLED panel o velikosti 6,8 palců nabídne svítivost až 1750 nitů, s čitelností nebudete mít problém ani ve slunečných dnech. Dostalo se rovněž na perfektní dynamický rozsah (HDR), což oceníte při přehrávání videí či filmů. Vyšší 120Hz obnovovací frekvence už v této cenové kategorii není překvapivá. Navíc je ale Samsung Galaxy S22 Ultra vybaven LTPO technologií, díky které dokáže automaticky měnit frekvenci podle typu obsahu na obrazovce. Ocenit se musí skvělá softwarová podpora. Na smartphone přijdou ještě čtyři velké Android aktualizace, u bezpečnostních záplat bude podpora ještě delší. A to až do roku 2027.
Dalším velkým důvodem pro koupi jsou fotoaparáty. Těch má mobil celkem pět v čele se 108Mpx fotoaparátem. S ním vytvoříte perfektní snímky za denního a nočního světla. Samozřejmostí je optická stabilizace obrazu anebo laserové ostření. Obecně kompletní soustava foťáků nabídne oproti předchůdci Galaxy S21 Ultra lepší výsledky kvůli kvalitnější optimalizaci a vyladění. Přímo hardwarových novinek není mnoho, jak si můžete detailněji přečíst v kategorii o nejlepších fotomobilech níže. Baterie s kapacitou 5000 mAh nabídne mírně nadstandardní výdrž. Pořád se ale nejedná o dvoudenní telefon.
3) Nejlepší fotomobil(y)
Apple iPhone 13 Pro / iPhone 13 Pro Max
Už v úvodu tohoto článku jsme psali o kvalitách fotoaparátů nejnovější řady iPhone. Jak Apple iPhone 13 Pro, tak i Apple iPhone 13 Pro Max nabízí ucelený balíček nových snímačů, které ve výsledku vytváří skvělé fotografie a videa. Jediná věc, kde mírně zaostávají za konkurencí, je u teleobjektivu, který nabídne jen 3x optické přiblížení. Samsung například přidává ke svému 3x zoomu ještě periskopický teleobjektiv s 10x optickým přiblížením. Další konkurence v podobě Google Pixel 6 Pro využívá teleobjektiv s 4x optickým přiblížením, což není velký rozdíl, nicméně tento mobil má mnohem větší fotosnímač, díky kterému jsou fotografie výrazně detailnější a kvalitnější.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
U hlavního a ultraširokoúhlého fotoaparátu Apple iPhone 13 Pro a Apple iPhone 13 Pro Max podle nás bez debat patří na úplný vrchol fotomobilů, byť se vítěz velmi těžko posuzuje a jedná se do značné míry o subjektivní pocit každého z nás. Pokud hledáte fotomobil pro natáčení videí, tak zde Apple iPhone 13 Pro (Max) zcela deklasuje Android konkurenci. Více informací o fotoaparátech nových iPhonů můžete nalézt v našem nedávném článku o nejlepších fotomobilech současnosti.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Samsung Galaxy S22 Ultra
Jak už jsme psali výše, příliš hardwarových změn u fotoaparátů Samsung Galaxy S22 Ultra neproběhlo. Identický 108Mpx snímač byl už v Galaxy S20 Ultra, což není na škodu, spíše naopak. Focení v dnešní době ve velkém ovlivňuje software, optimalizace dat, AI a strojové učení. Velice dobře to ukazoval například Google, který téměř pět let využíval v celé řadě svých smartphonů identický 12Mpx snímač, který byl perfektně vyladěn a díky tomu dokázal držet krok s konkurencí, která nabízela novější a větší snímače. Jedinou změnou u hlavního fotoaparátu Samsung Galaxy S22 Ultra představuje odlišný objektiv, který dokáže zabrat mírně širší perspektivu. Světelnost F/1.8 je identická, stejně jako podpora optické stabilizace obrazu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Ultraširokoúhlý 12Mpx fotoaparát zároveň poslouží jako dobrá makro kamera. Dvojice teleobjektivů s 3x a 10x optickým přiblížením nabízí více detailů oproti minulému roku a také živější barvy. Výrazný posun kupředu přišel po stránce nahrávání videa. Stále zůstává možnost zvolit 8K rozlišení, avšak vzhledem k omezenému využití takto vysokého rozlišení budete spíše nahrávat ve 4K při 60 FPS. Záznam se kvalitou sice stále nemůže rovnat iPhonům, ale výsledný rozdíl není už propastný jako v minulých letech. Výhodou Samsungu Galaxy S22 Ultra jsou naopak teleobjektivy, díky kterým mají majitelé větší variabilitu a možnosti focení.
Google Pixel 6 Pro
Již první Pixel se zařadil mezi ty nejlepší fotomobily na trhu a téměř s identickými parametry jsme mohli Pixel telefony vidět až do roku 2020. Na podzim minulého roku byl představen Google Pixel 6 Pro, který radikálně změnil téměř vše, na co jsme u těchto telefonů byli zvyklí. Značně se obměnily všechny fotoaparáty. Hlavní fotoaparát potěší 50 Mpx, světelností F/1.9, laserovým ostřením a optickou stabilizací obrazu. Tvoří perfektní snímky ve dne a v noci, navíc s přibývajícími aktualizacemi se neustále vylepšuje.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Hlavním důvodem, proč jsme Google Pixel 6 Pro zařadili, je sekundární 48Mpx fotoaparát s teleobjektivem. Velká většina konkurence už u sekundárních fotoaparátů využívá menší snímače, které produkují snímky v horší kvalitě oproti těm hlavním. Zde to neplatí, protože Pixel 6 Pro používá téměř stejně velký sekundární snímač, který tvoří výborné snímky a hodí se například skvěle na portrétové fotografie. U tohoto snímače se využívá objektiv s 4x optickým přiblížením. Kvalitnější foťák s teleobjektivem byste momentálně na trhu hledali těžko. Dostalo se samozřejmě i na ultraširokoúhlý fotoaparát s 12 Mpx. U tohoto Pixelu byla v neposlední řadě vylepšena kvalita nahrávání videí. To byla jedna z věcí, za kterou byly předchozí modely poměrně kritizovány.
4) Nejlepší kompaktní telefon
Apple iPhone 13 mini
S kompaktními telefony je to poměrně složité. V různých diskuzích a komentářích patří zastánci kompaktních telefonů mezi ty nejhlasitější. Představení kompaktního Apple iPhone 12 mini vyvolalo docela velký poprask. Jenže velice dobře se u tohoto telefonu ukázalo, že hlasitá skupina uživatelů neznamená, že se z něj stane trhák. A to i když se jedná o perfektní telefon, který se v mnohém mohl rovnat vlajkovým modelům. Mini verze iPhonu výrazně zaostala za očekáváním cupertinské společnosti. Výsledkem bylo to, že Apple razantně snížil výrobu mini iPhonů a objevuje se řada spekulací o tom, že třináctá řada bude poslední a od kompaktních telefonů dá Apple ruce pryč.
Apple iPhone 13 mini může být na pár let jednou z posledních možností mít malý telefon, který nabízí funkce a parametry prémiových zařízení. Oproti předchozí generaci navíc Apple připravil několik žádaných vylepšení, a navíc vše zakončil nižší cenou.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Stále se používá na dnešní dobu malý displej o velikosti 5,4 palců, byť má už lepší panel s vyšší svítivostí, což oceníte při častém používání smartphonu na přímém slunci. Zmenšen byl výřez pro selfie kameru a senzory, což rozhodně u mini modelu vítáme. Velký výřez byl značně kritizován, protože u iPhone 12 mini již nezbývalo mnoho místa pro ikony v liště. Vylepšení proběhlo rovněž u fotoaparátů, které využívají větší snímače. Od telefonu očekávejte kvalitnější fotografie a videa. Největší kritika u iPhone 12 mini padla na špatnou výdrž baterie, byť my osobně jsme s kritikou příliš nesouhlasili, jak si můžete přečíst v jednom z našich předchozích článků o nejlepších telefonech. Rozhodně potěší, že na tom přeci jen Apple výrazně zapracoval. Nejenže má Apple iPhone 13 mini větší kapacitu baterie, konkrétně 2438 mAh, ale pomáhá rovněž nový procesor Apple A15, který byl optimalizován a je celkově úspornější.
V případě, že je pro vás iPhone 13 mini příliš malý telefon, tak „klasika“ v podobě Apple iPhone 13 by mohla být pro vás lepší variantou. V obou případech disponují identickými parametry s výjimkou většího displeje, který má 6,1 palců, a baterie s vyšší kapacitou 3240 mAh. Tedy poměrně velké navýšení proti mini modelu.
Asus Zenfone 8
S kompaktními telefony se systémem Android je to ještě složitější. Na trhu neexistuje zařízení podobné iPhonu 13 mini. Nejblíže k tomu mají svou výbavou a velikostí tři různé telefony. Samsung Galaxy S22, Asus Zenfone 8 a Sony Xperia 5 III. Pořád jsou zhruba o 1,5 cm delší a 0,5 cm širší. Pokud bychom tuto trojici měli srovnat podle velikosti, je nejmenší Asus Zenfone 8. Pokud podle výbavy, tak jednoznačně vede Samsung Galaxy S22, který je ostatně o rok novější zařízení.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Asus Zenfone 8 disponuje 5,9palcovým AMOLED displejem, kterému nechybí 120Hz obnovovací frekvence pro plynulejší obsah. Výkon obstarává procesor Snapdragon 888, který doplňuje až 16GB RAM a 256GB úložiště. Bohužel již se nedostalo na podporu microSD karet. Na druhou stranu to Asus částečně vyvažuje 3,5mm audio konektorem. Tchajwanská společnost nabízí čistější verzi Androidu, každopádně s rychlostí a délkou podpory to bohužel není tak dobré jako třeba u Samsungu nebo Applu. Na zadní straně se vyskytuje 64Mpx hlavní fotoaparát, který tvoří povedené snímky. Dále lze najít 12Mpx ultraširokoúhlý snímač. Na teleobjektiv se bohužel nedostalo. Baterie s kapacitou 4000 mAh odpovídá velikosti zařízení. Výsledná výdrž na jedno nabití není vůbec špatná.
Samsung Galaxy S22
Samsung Galaxy S22 je o něco širší než Asus. Ale díky menším rámečkům nabídne větší 6,1palcový displej. Podobně jako u Ultra varianty, i zde se dá najít procesor Exynos 2200 s 8GB RAM a 128GB úložištěm. Samsung je výkonnější než Asus Zenfone 8. Fotoaparáty jsou o něco lepší u Samsungu, navíc zadní strana obsahuje teleobjektiv s 3x optickým přiblížením. Baterie nabídne kapacitu 3700 mAh, což se projeví v mírně menší výdrži. Na druhou stranu novinka od Samsungu potěší perfektní softwarovou podporou, která nemá na Androidu konkurenci.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
5) Výhodný poměr cena / výkon
Samsung Galaxy S21 FE
Samsung Galaxy S21 FE je nástupcem oblíbeného modelu Galaxy S20 FE. Oba tyto modely jsme nedávno detailně porovnali ve speciálním článku. Novější model začal v poslední době zlevňovat a objevovat se v čím dál větším počtu akcí, díky čemuž se z něj stává ideální telefon se skvělým poměrem cena / výkon.
Dobrou zprávou hned na začátek je zachování procesoru od společnosti Qualcomm. Konkrétně jde o Snapdragon 888, který doplňuje 6GB RAM a 128GB úložiště. Mobil již přišel o podporu microSD karty. Samsung už alespoň jednotlivé modely nerozděluje podle podpory sítí. Všechny varianty běží s podporou 5G. Displej s velikostí 6,4 palců využívá AMOLED panel s vyšší 120Hz obnovovací frekvencí a jak už je u Samsungu zvykem, kvalitou patří k tomu nejlepšímu, co se vůbec v dané kategorii dá sehnat.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Potěší splnění certifikace IP68, dobrá výdrž baterie anebo bezdrátové nabíjení. Tři hlavní fotoaparáty na zadní straně Samsung Galaxy S21 FE jsou identické jako u předchozí generace. Hlavní snímač využívá 12 Mpx, navíc s optickou stabilizací obrazu. Svou práci odvede dobře i 12Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát u snímků s velkým úhlem záběru. Mezi výhody se dá rozhodně také zařadit třetí fotoaparát s teleobjektivem a 3x optickým přiblížením. Opět obsahuje optickou stabilizaci obrazu. Ta se stará o kvalitnější snímky v horších světelných podmínkách a částečně o stabilizaci videa.
Google Pixel 6
V minulém článku jsme zde měli uvedený ještě Asus Zenfone 8, jenže poměrně výrazně zdražil. Alternativou může být Google Pixel 6, který i přes přirážku od českých obchodů nabídne hodně muziky za poměrně přijatelné peníze. Zařízení používá AMOLED displej o velikosti 6,4 palců s Full HD+ rozlišením. Vyšší obnovovací frekvence se zastavila na hodnotě 90 Hz. Výkon obstarává procesor Google Tensor. Vyhledávací gigant se vydal podobnou cestou jako třeba Apple a bude se snažit přinášet vlastní procesory. Tento byl vyroben ve spolupráci se Samsungem. Výkonově se vyrovná například Snapdragonu 888 anebo Exynosu 2100, které jsme v minulém roce mohli najít v řadě vlajkových modelů.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Google Pixel 6 funguje na čisté verzi Androidu, kterou doplňuje několik exkluzivních Pixel funkcí. Spolehnout se dá na měsíční bezpečnostní záplaty a podporu minimálně tři roky u velkých Android aktualizací. Chloubou tohoto zařízení jsou bez pochyby fotoaparáty. Jsou totiž identické s dražším Pixelem 6 Pro, o kterém jsme psali výše. Jediným rozdílem je absence 48Mpx fotoaparátu s 4x teleobjektivem. Zachován byl perfektní 50Mpx snímač se světelností F/1.9, laserovým ostřením a optickou stabilizací obrazu. Pro snímky se širším záběrem můžete využít 12Mpx ultraširokoúhlý foťák. Potěší splnění certifikace IP68, zařízení nevadí voda nebo prach. Kaňkou na jinak povedeném přístroji jsou nefungující 5G sítě se SIM kartami zemí, kde se neprodává. Mezi ně spadá bohužel i Česká republika. Pokud vám stačí jen LTE sítě, tak se jedná o velice dobrý telefon.
6) Nejlepší ohebné telefony
Samsung Galaxy Z Fold3
První ohebné telefony jsme na trhu mohli vidět v roce 2019. Jednalo se o značně omezené modely, nejen dostupností, ale i použitelností. V roce 2022 už se ale v nabídce objevuje několik zajímavých modelů. Výrobci ohebných telefonů v čele se Samsungem dělají mílové kroky s každou novou generací. Samsung Galaxy Z Fold3 je skvěle použitelný nejen jako klasický telefon, ale i jako tablet. Ohebné telefony se nekupují kvůli dobrému poměru cena / výkon, jak můžete vidět výše v tabulce. Naopak musíte počítat s poměrně velkým příplatkem za využívání nové technologie, což ohebný displej rozhodně je. Navíc jak si řekneme v následujících řádcích, v rukávu má Z Fold3 schováno více trumfů.
Ohebné telefony už jsme mohli vidět v mnoha různých variantách. Samsung Galaxy Z Fold3 patří mezi ty klasičtější, které se po otevření promění v tablet. Ohebný displej má velikost 7,6 palců, což z tohoto zařízení dělá mobil s největším displejem na trhu. Rozlišení činí 1768 x 2208 pixelů a obnovovací frekvence je nadstandardních 120 Hz. Vzhledem k tomu, že se displej ohýbá, tak jej nemůže chránit klasické tvrzené sklo jako u normálních displejů. Od této generace Samsung začal využívat svou novou technologii “ultra tenkého skla”, které obsahuje ještě plastovou vrstvu a fólii. Výsledkem je až o 80 % odolnější displej, což je rozhodně velké plus, když si vezmeme v potaz, že u první generace se dal displej v podstatě poškodit nehtem.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Hlavní displej disponuje podporou stylusu a také se do displeje integrovala selfie kamera. Díky tomu zmizel rušivý výřez anebo průstřel displeje, což je jedna z výhod oproti většině jiných telefonů. Na druhou stranu se jedná o první generaci, která má k dokonalosti daleko. Samotná kvalita této selfie kamery není moc dobrá, a stejně i kvalita displeje v místě integrované selfie kamery není zrovna prvotřídní. Pokud vyžadujete selfie kameru, tak se nemusíte bát, protože po zavření telefonu naleznete druhou klasickou selfie v průstřelu předního displeje. Ten nabídne velikost 6,2 palců a rozlišení 832 x 2268 pixelů. Oproti klasickým telefonům není tak široký, což usnadňuje ovládání jednou rukou.
Výkon mobilu Samsung Galaxy Z Fold3 obstarává procesor Snapdragon 888, tedy to nejlepší, co bylo v minulém roce k dispozici. Vzhledem k vysoké ceně potěší to, že Samsung nešetřil na paměti. Konkrétně v Galaxy Z Fold3 nalezneme 12GB RAM paměť a 256GB úložiště. Kromě dvou selfie kamer disponuje tento prémiový telefon dalšími třemi fotoaparáty. Všechny mají 12 Mpx a kvalitativně se nedají srovnat s těmi nejlepšími fotomobily. Spíše se nabízí srovnání s vyšší střední třídou, jakou představuje starší Samsung Galaxy S20 FE. Ohebný smartphone si pravděpodobně nekupujete z toho důvodu, abyste měli v kapse prvotřídní fotomobil. Teda alespoň prozatím. Na spojení těchto dvou odvětví si ještě budeme muset chvíli počkat, na druhou stranu věříme, že čekání nebude dlouhé.
Rozhodně bychom s koupí počkali na akce a slevy. Mobil se objevuje poměrně často v lepších či horších nabídkách, každopádně pokud budete mít štěstí na lepší akci, tak se dá ušetřit i deset tisíc, čímž už se Galaxy Z Fold3 téměř přibližuje klasické ceně prémiových smartphonů. Druhou věcí je to, že za několik měsíců by se na trhu měla objevit nová generace.
Samsung Galaxy Z Flip3
Samsung Galaxy Z Flip3 patří mezi tzv. ohebná véčka. Hlavní výhodou je velikost v zavřeném stavu a na ohebné telefony velice atraktivní cena. Není divu, že momentálně patří k nejoblíbenějším ohebným telefonům na trhu. Na první pohled se to nemusí zdát, ale tento telefon používá dva displeje – hlavní ohebný a malý sekundární vedle fotoaparátů. Vnější 1,9palcový displej slouží k zobrazení notifikací, času, ovládání hudby a dalším základním funkcím, pro které nemusíte mobil otevírat. Z pohledu funkčnosti by se to dalo přirovnat k chytrým hodinkám, které jsou integrovány do zadní části telefonu. Nejedná se totiž o plnohodnotný displej, na kterém byste si třeba pustili klasické Android aplikace či hry.
K tomu slouží hlavní ohebný displej s velikostí 6,7 palců a klasickým Full HD+ rozlišením. Podobně jako Samsung Galaxy Z Fold3 i tento telefon používá odolnější ochranu ohebného displeje v podobě ultra tenkého skla. Selfie kamera je zde klasická 10Mpx v průstřelu, nicméně díky sekundárnímu displeji můžete pro selfie využívat dva hlavní fotoaparáty, které mají 12 Mpx. Jedná se o klasický širokoúhlý foťák, který doplňuje ultraširokoúhlý objektiv. Samsung Galaxy Z Flip3 používá procesor Snapdragon 888, tedy to nejvýkonnější, co bylo na Androidu k dispozici v roce 2021.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Jeden z největších mínusů tohoto telefonu nalezneme v horší výdrži baterie, přeci jen kapacita 3300 mAh není zrovna moc. Musí se navíc počítat s tím, že Snapdragon 888 je poměrně energeticky náročný a nesmíme zapomínat na dvojici displejů. Na druhou stranu, pokud chcete ohebné véčko, tak se jedná o nejlepší možnou koupi. Konkurence v podobě Motorola Razr zaostává v mnoha věcech, od výkonu, přes fotoaparáty, až po softwarovou podporu. Baterie není lepší, spíše ještě horší a cena mnohem vyšší. Motorola, respektive Lenovo, nedokáže prozatím nabídnout srovnatelnou cenovku jako Samsung.
7) Zlatá střední cesta
Apple iPhone 13
Dražší Pro verze iPhonů mají v rukávu několik zajímavých funkcí, avšak pro velkou většinu jsou ideální a dostačující základní modely. Vidět se to dá ve vyšší prodejnosti telefonů iPhone 11, iPhone 12 a nejnovějšího Apple iPhone 13. Velikostně jde o podobné zařízení jako níže zmíněný Galaxy S22. OLED displej s perfektní svítivostí nabízí velikost 6,1 palců. Bohužel podporuje jen základní 60Hz obnovovací frekvenci, i když Apple to poměrně značně maskuje svými skvělými systémovými animacemi. Po stránce odolnosti je na tom podobně jako jiné prémiové modely. Nechybí splnění certifikace IP68. Můžete jej ponořit do vody až do hloubky 1,5 metru.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Výkonu má Apple iPhone 13 na rozdávání. Stará se o to procesor Apple A15 Bionic, který se nachází mimo jiné i v Pro modelech. Oproti minulé generaci navýšil Apple vnitřní úložiště. V základu funguje se 128GB pamětí, což představuje mnohem větší volnost při každodenním používání než předchozí model se 64 GB. Na zadní straně jsou dva fotoaparáty. Jak už u Applu bývá zvykem, oba s 12 Mpx. Ten hlavní s širokoúhlým objektivem má optickou stabilizaci obrazu. Sekundární s ultraširokoúhlým objektivem se naopak využije pro snímky se širší perspektivou. Nahrávání videí představuje doménu iPhonů a i u tohoto modelu se dočkáte perfektní kvality ve 4K při 60 snímcích za sekundu. V případě, že od telefonu očekáváte teleobjektiv, bude lepší variantou Galaxy S22. Kapacita baterie nabídne 3240 mAh, což není více než u Samsungu, avšak výdrž je ve výsledku mírně vyšší, protože Apple funguje odlišně se systémem iOS a navíc se může spolehnout na lepší optimalizaci.
Samsung Galaxy S22 / Samsung Galaxy S22+
Už poměrně tradiční volbou jsou smartphony Samsung Galaxy S22 a Samsung Galaxy S22+. Korejská společnost u letošní řady příliš neriskovala a šla spíše na jistotu. Těšit se můžete na perfektní AMOLED displej s vysokou svítivostí a 120Hz obnovovací frekvencí. Zpracování je ukázkové, jak se ostatně dá očekávat. Nechybí certifikace IP68, oba telefony se dají ponořit až do hloubky 1,5 metru. Výkon má na starost Exynos 2200, o kterém jsme detailněji psali výše u telefonu Samsung Galaxy S22 Ultra. Tento procesor doplňuje 8GB RAM a až 256GB úložiště. To se nedá rozšířit pomocí microSD karty a na 3,5mm audio konektor už se rovněž nedostalo.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Zadní strana smartphonů Samsung Galaxy S22 a Samsung Galaxy S22+ nabízí tři povedené fotoaparáty. Ten hlavní má 50 Mpx, nechybí mu optická stabilizace obrazu. Ta je dostupná rovněž pro sekundární 10Mpx snímač s teleobjektivem a 3x optickým přiblížením. Třetí a finální fotoaparát disponuje 12 Mpx a ultraširokoúhlým objektivem. Podobně jako Ultra varianta, i zde se dají nahrávat videa až v 8K rozlišení. Baterie nabídne kapacitu 3700 mAh u menšího modelu a 4500 mAh u většího. Zatímco u Plus modelu je výdrž nadstandardní, u základního modelu už musíte počítat s nabíjením každý večer. V obou případech potěší perfektní software v čele s nadstavbou One UI a aktualizacemi po dobu pěti let od uvedení na trh.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
8) Nejlepší herní telefon
POCO F4 GT
Žhavou novinkou, která si zaslouží rozhodně zmínku, je POCO F4 GT. Zařazen by mohl být i do jedné kategorie výše. Doslova jde totiž o perfektní poměr cena / výkon. POCO běží na procesoru Snapdragon 8 Gen 1, který se nachází v celé řadě prémiových vlajkových modelů. POCO F4 GT se přitom na českém trhu prodává jen za 16 999 Kč. A to dokonce v základu již s 256GB úložištěm a 12GB RAM (menší paměťové verze se v Česku oficiálně neprodávají). Je o několik tisíc levnější, než další smartphone se stejným procesorem.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
V první řadě se jedná o herní telefon, což lze poznat ze dvou speciálních tlačítek v rámu telefonu, které simulují zadní tlačítka na gamepadu. Upraven byl nabíjecí USB-C kabel (má zahnutou koncovku), díky čemuž můžete pohodlně hrát i během nabíjení. Nebyl by to herní mobil bez RGB osvětlení. To bylo v případě POCO F4 GT zabudováno do okolí fotoaparátů. Využít se dá jako notifikační dioda pro hovory či zprávy. AMOLED displej o velikosti 6,67 palců nabídne 120Hz obnovovací frekvenci a Full HD+ rozlišení. Když už byla řeč o fotoaparátech, tak hlavní 64Mpx foťák doplňuje sekundární 8Mpx ultraširokoúhlý a 2Mpx makro kamera. Kvalitou se jedná spíše o podprůměr. To je však u herních telefonů standard. Baterie s kapacitou 4700 mAh je mírně nižší, ale POCO to nahrazuje ultra rychlým 120W nabíjením. Nabití z nuly na 100 procent trvá jen cca 17 minut. Na závěr ještě zmíníme perfektně znějící reproduktory. Ty má tenhle mobil celkem čtyři.
RedMagic 7 Pro
RedMagic 7 Pro je momentálně ten nejvýkonnější herní telefon s Androidem. Výkon obstarává Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, který najdeme v řadě jiných prémiových telefonů. Důvodem skvělých výsledků je perfektní chlazení včetně malého ventilátoru. Díky tomu nedochází k výraznému throttlingu (řízené snížení výkonu kvůli vysokým teplotám) při dlouhodobé zátěži. V základu navíc běží s 16GB RAM a 256GB úložištěm. Zde sice nenajdeme dodatečná hardwarová tlačítka jako u POCO F4 GT, namísto toho jsou ale v rámu telefonu zabudovány dotykové plošky, které slouží ke stejnému účelu.
ZobrazitparametryKoupitna REDMAGIC.gg
AMOLED displej s velikostí 6,8 palců a 120Hz obnovovací frekvencí příliš nepotěší. Bohužel vzhledem k ceně je totiž poměrně zklamáním svítivost jen 600 nitů. Hraní venku ve slunečných dnech nebude kvůli horší čitelnosti ideální. Fotoaparáty jsou u herních telefonů spíše jen doplňkem pro momentky. RedMagic 7 Pro je přesným důkazem. Hlavní 64Mpx a 8Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát svou kvalitou spadají do nižší střední třídy. Baterie s kapacitou 5000 mAh patří ke standardu, avšak výsledná výdrž tohoto telefonu je spíše podprůměrná. Společnost ZTE, která jej vyrábí, to alespoň nahrazuje ultra rychlým 65W nabíjením. U čínské varianty se dokonce využívá 135W nabíjení, které dokáže zařízení nabít z nuly na 100 procent za 15 minut. Zakoupit se dá přímo na stránkách výrobce. Smartphone vám poté přijde rovnou z polských skladů. Poštovné je zdarma.