Jeden ze čtenářů našeho webu, pan Luděk Šťastný, se rozhodl postavit si co nejméně energetický náročný počítač. Proč? Luděk je totiž velkým fanouškem počítačů, zároveň však našel vášeň v životě co nejblíže přírodě. A právě spojením těchto dvou koníčků vznikl požadavek sestavit si takový počítač, který bude schopný dlouhodobého provozu bez přístupu k elektrické síti.
Luděk se na mne obrátil s žádostí o konzultaci jím navrhovaného řešení, ve výsledku však nebylo ani moc co dodat, sestava byla již velmi šikovně vymyšlená.
Sestava jako taková
Cílem bylo postavit takový počítač, který bude schopen provozu při napájení z externích baterií, tedy Power Banků. Žádný klasický PC ani notebook takto málo energeticky náročný není, bylo tedy třeba sáhnout po alternativním řešení v podobě zařízení Raspberry Pi (Model B+ 512 MB) – minipočítače, který má sám o sobě spotřebu pouze cca 3 watty.
>>> Koupit Raspberry Pi Model B+ na Alza.cz <<<
Raspberry Pi je však v podstatě pouze základní deska s procesorem a operační pamětí, je tedy třeba ji dále opatřit dalším příslušenstvím. Použito bylo následující:
- 3,5palcový displej 4DPi-35 o rozlišení 480 x 320 pixelů
- Kvalitní externí baterie Romoss o kapacitě 10 400 mAh, umožňující její současné vybíjení i nabíjení
- Dvě levnější externí baterie SCUD o kapacitě 10 400 mAh, sloužící jako záložní zdroje napájení
- Drátová klávesnice a myš HP Compaq
- V případě potřeby poté dále USB Wi-Fi karta (např. Wi-Fi Edimax N150 Nano) či libovolný 3G USB modem pro mobilní internet
Operační systém
Jelikož se samozřejmě nejedná o nikterak extrémně výkonný stroj, je třeba pro práci s ním využít co nejméně náročný operační systém. Tím je pro tuto sestavu úplně ideální OS Raspbian – Linux (resp. Debian) vytvořený přímo pro použití v minipočítačích Raspberry.
„Neomezené“ napájení z ohně
Pokud bychom chtěli dovést celou sestavu do extrému, nabízí se externí baterie dobíjet z ohně prostřednictvím USB konektoru. Zařízení toto umožňující se nazývá BioLite BaseCamp a dokud vám v přírodě nedojde dříví, můžete v podstatě neomezeně napájet tento počítač.
Více o sestavě pana Šťastného si můžete přečíst také na jeho stránkách:
Fotografie uživatele
Takováto mini počítačová sestava s operačním systémem Linux určitě není pro každého, nicméně jedná se určitě o velmi zajímavé řešení o které věřím, že stálo za to se podělit. Poděkování samozřejmě patří především panu Luďkovi ze Šťastného statku.
3 komentáře
GOS
A co Pandora? Sice původně spíše vyvinuté jako herní konzole, ale dá se to používat i jako počítač. Jen to je holt trochu dražší a nevím jak to je s výdrží proti Raspberry Pi B+.
PepaZDepa
Tenhle článek mi příjde spíš jako blbá reklama na alzu. Připojit raspberry na powerbanku umí i předškolák. Nemluvě o výkonu limitně se blížící mrtvé kryse v kanálu.
Petr Mlejnek
Dobrý den, děkuji za vtipný komentář avšak doufám, že někteří čtenáři si toho ze článku odnesou více, než vy. :-)