Na výroční konferenci výrobců pořádané společností Google 25. června v San Franciscu byly představeny nové modely chytrých hodinek od LG s názvem G Watch a Samsung Gear Live.
Oba modely se v USA již prodávají, u nás ještě čekáme na uvedení zástupce od společnosti LG, které na sebe však nenechá dlouho čekat. Představené hodinky jako první využívají verze systému Android, určeného pouze pro tato nositelná zařízení. Uvedení těchto modelů odhaluje snahu Googlu získat náskok před konkurenty na trhu chytrých hodinek a snahu se dostat na zápěstí i těch zákazníků, které doteď samotná idea hodinek jako multifunkčního elektronického pomocníka příliš nenadchla.
Zvěsti se začínají šířit i o možném vstupu společnosti Apple do této sice mladé, ale dynamicky se rozrůstající produktové kategorie. Jablečný výrobce se, jak je ostatně jeho zvykem vždy před uvedením nového produktu, distancuje od všech informací a nehodlá se nijak vyjadřovat. Debaty o nositelné elektronice i od tohoto populárního výrobce rozpoutal výrok ředitele společnosti Tag Heuer pro CNBC o tom, že Apple najal jednoho z jejich významných obchodních manažerů. Dle jiných zdrojů to měl být dokonce obchodní ředitel.
Ale zpět k nově uvedeným kouskům od LG a Samsungu. Co nového přináší a kde jsou odlišnosti? První je již v ceně. Za chytrý šperk od Samsungu zaplatíte zhruba 2x tolik, než za hodinky od LG. Ty se v USA prodávají zhruba za 200 dolarů. Samsung nabízí navíc např. monitor srdeční aktivity, ačkoliv například krokoměr mají ve výbavě oba modely. Nejpodstatnějším rozdílem, ospravedlňujícím vyšší cenu Samsungu, je však hlavně vetší baterie s lepší výdrží.
Pokud uvažujete o pořízení chytré alternativy k tradičním jednoúčelovým „šperkům“, je třeba si uvědomit, že tím dále rozšíříte objemy osobních informací a údajů sdílené s Googlem. Samozřejmě, mnoho z nás již nechává Googlu nahlédnout do osobního života více než dost díky chytrému telefonu. Užívání chytrých hodinek tyto objemy dat oproti smartphonu ještě dále posouvá a rozšiřuje. Elektronické hodinky totiž dokáží sehrát roli opravdového osobního asistenta, nabízejícího tolik možností, kolik dat a informací s nimi budete ochotni sdílet. „Smartwatch“ Vás mohou upozornit na dopravní komplikace na trase vaší cesty do práce, připomenout nezbytné poznámky podle toho, jste-li zrovna v kanceláři nebo např. vyzvedáváte děti ze školky. Umožní také poslat e-mail nebo si dokonce nechají nadiktovat text. Dokumenty jsou sdružovány v aplikaci Google Keep, údaje navigace pocházejí z Google map. To vše Vás dostává stále hlouběji do samotného ekosystému Googlu.
Dosavadní recenze a zkušenosti s těmito zajímavými pomocníky hovoří spíše o stále se vyvíjejícím segmentu. Ke své funkci chytré hodinky pořád potřebují váš chytrý telefon. Cenově se přitom od chytrého telefonu zásadně nevzdalují. Mezi negativa jmenovaná recenzenty patří také ztížená čitelnost na přímém slunečním světle, jiným přijdou všechny upozorňující funkce sdružené přímo na Vaše zápěstí (včetně vibrací) jednoduše příliš rušivé a zahlcující při ostatních denních činnostech.
Pokud jste tedy zapáleni pro celou „záležitost“ chytrých hodinek, je jistě stále na místě se rozhodnout, zdali Vám přinesou kýžené výhody. Je již jisté, že významní výrobci reagují dynamickým vývojem svého zástupce v tomto novém segmentu (zmiňme například Moto 360 – kruhové chytré hodinky, chystající se na trh během léta). Vidí zde tedy budoucnost. Celý vývoj je však stále provázen hledáním rámců dalšího užití nápadu vyvést informace z displaye telefonu na zápěstí.
Zdroj: washingtonpost.com