Chcete mít možnost přes mobil či hodinky na dálku otevřít garážová vrata, příjezdovou bránu či spustit jiný motor? Velmi komfortním a zároveň bezkonkurenčně levným řešením je použít jednoduchý Wi-Fi spínač, který bude disponovat funkcí pro nastavení krátkého impulsu sepnutí. Tímto tématem jsem se již zabýval v recenzi z roku 2018 a do dnešního dne se jedná o jedno z nejsledovanějších videí na webu Cena-Vykon.cz. Přestože stará recenze je v mnohém stále aktuální (a proto doporučuji také její shlédnutí i nyní), možnosti v roce 2023 jsou trochu odlišné.
A právě možná řešení bezdrátového ovládání různých motorů v roce 2023 bych vám chtěl nyní představit. Navíc společně s poznatky, které jsem za těch téměř 5 let s levnými Wi-Fi spínači získal.
Rychlá navigace článkem:
- VIDEORECENZE
- 1) Původní řešení z roku 2018
- 2) Nejlevnější a nejmenší řešení
- 3) Aktuálně nejlepší řešení
- 4) Závěrem – dobré vědět
VIDEORECENZE
V hlavní roli této recenze jsou produkty Sonoff RE5V1C a SmartWise 5V-32V 1-channel Wi-Fi smart relay switch, nicméně ve videu i v textu níže si popovídáme i o všem možném s nimi souvisejícím.
Obsah videa
00:00 Úvod
01:38 Problém starého Sonoff řešení
04:29 Aktuální Sonoff řešení
06:03 Ideální SmartWise řešení
08:23 Instalace přepínačů do motoru
11:22 Možnosti mobilní aplikace eWeLink
15:00 Hlasové ovládání přes Google
15:46 Závěrem
1) Původní řešení z roku 2018
V první recenzi co nejlevnějšího ovládání vrat / brány mobilem z roku 2018 jsem doporučoval produkt Sonoff Inching WiFi Switch, který se však záhy přestal prodávat a společnost ITEAD (čti ajtýed) stojící za značkou Sonoff jej od roku 2019 nahradila miniaturním Wi-Fi spínačem Sonoff RE5V1C.
„Nástupce“ má sympatické menší rozměry (je v podstatě poloviční) a také o něco nižší cenu. Tyto plusy však s sebou přináší náročnější instalaci, jak si povíme o něco níže.
Zásadní PROBLÉM původního řešení
Proč se ale „povedený“ Sonoff Inching WiFi Switch přestal prodávat? Asi z toho důvodu, že zas tak povedený není, respektive NENÍ SPOLEHLIVÝ. Osobně se mi za oněch 5 let používání tří kusů těchto spínačů stalo ve dvou případech to, že při „mikrovýpadcích“ proudu došlo k sepnutí motoru a vrata se mírně otevřela. Zároveň mi tento problém nahlásili také dva další čtenáři webu Cena-Vykon.cz. Jelikož se jednalo o motory různých značek (Hörmann a Nice), problém jsem primárně hledal právě v onom levném Wi-Fi spínači Sonoff.
Nejdříve jsem se pokoušel situaci výpadku proudu nasimulovat „ručním“ odpojováním elektřiny mechanickým přepínačem, ale nepodařilo se mi problému docílit. Následně jsem si spínač zapojil přes step-down modul, který umožňuje měnit výstupní (tedy pro spínač zdrojové) napětí. A skutečně. Podařilo se mi docílit toho, že při poklesu napětí pod potřebnou hodnotu a jeho následné zvýšení v některých situacích vyvolá ve spínači sepnutí, ba dokonce zacyklení v podobě neustálého zapínání a vypínání. Mé testování si můžete v případě zájmu prohlédnout v samostatném „pracovním“ videu níže.
Testované situace / kdy k problému docházelo?
- napájení přes svorkovnici a stahování napětí pod a přes 7 V (to je minimum pro napájení přes svorkovnici)
- jak při nastavení režimu zpožděného vypnutí přes HW tlačítko, tak přes SW
- jak při napájení napřímo ze step-down modulu, tak i když šlo napájení ještě přes regulátor napětí
- i při napájení přes microUSB a tedy stahování napětí pod 5 V a zpět nahoru (velmi často když jsem např. stáhnul napětí třeba na 1,25 V, 5 sekund počkal a pak relativně rychle zvýšil napětí na 4-5 V)
- problému se mi bohužel podařilo docílit i když byl před spínačem zapojen 5V zálohovací kondenzátor, který obecně slouží k vykrývání výkyvů napětí. Ten je sice schopen vykrýt výpadky proudu v případě tohoto Wi-Fi spínače po dobu cca 10 sekund, pak ale napětí z něj také pomalu klesá a pokud dojde v této době k nahození proudu, opět můžete dojít k problému
Problému se mi NEpodařilo v žádné ze situací výše docílit u novějších produktů v podobě Sonoff RE5V1C a SmartWise 5V-32V 1-channel Wi-Fi smart relay switch uvedených níže v tomto článku. Takže to skutečně vypadá, že se jedná jen o problém původního řešení, které se asi právě kvůli tomuto přestalo vyrábět.
Závěrem tedy k dříve doporučovanému produktu Sonoff Inching WiFi Switch musím konstatovat, že po tomto zjištění si doporučení rozhodně nezaslouží. Pokud jste si jej již koupili, tak se Vám tímto omlouvám a jestli ještě na mé doporučení dáte, tak jej prosím ve vašich instalacích co nejdříve vyměňte za novější Sonoff RE5V1C či SmartWise 5V-32V 1-channel Wi-Fi smart relay switch, neboť ty problémem samovolného sepnutí při poklesu napětí netrpí, respektive nepodařilo se mi toho docílit. 100% jistotu jak se bude elektrické žařízení chovat při nestandardních provozních podmínkách sice nemůžeme mít nikdy, ale rozhodně mohu říci, že se jedná o spolehlivější řešení než původní Sonoff Inching WiFi Switch.
Doplněno 24.5.2023: Na základě čtenářských dotazů ještě doplňuji „viditelné“ rozdíly mezi moduly Sonoff a SmartWise, abyste mohli identifikovat, který případně doma máte. Horní ve videu výše je původní Sonoff, spodní nový SmartWise. Hlavní snadno viditelný rozdíl je ten, že Sonoff má mezi svorkovnicemi tmavě zelený kondenzátor, kdežto SmartWise tam má o trochu vyšší černý. Dalším rozdílem jsou třeba o trochu nižší černé části tlačítek u Sonoffu, kde SmartWise je má vyšší a tak jsou mimo jiné lépe stlačitelná v případě instalace do originální SmartWise krabičky. Pak i některé spoje na deskách jsou jinak vedeny, ale toho si už všimnete jen když máte oba moduly vedle sebe. V aplikaci eWeLink rozdíl najdete v „Nastavení zařízení“, kde u Sonoffu je Výrobce „New Smart“ a Model „G1“, kdežto SmartWise zařízení tam nemá položku Výrobce ani Model vůbec uvedenou. Při nákupu to bohužel z fotografií nepoznáte, protože eshopy většinou používají v obou případech fotky Sonoff modulu.
2) Nejlevnější a nejmenší řešení
Aktuálně nejlevnějším a nejmenším Wi-Fi impulsním spínačem je tedy Sonoff RE5V1C, který jsme si již lehce představili výše. V současné době se dá pořídit za pouhých 200-250 Kč.
Produktové číslo: RE5V1C
ZobrazitparametryKoupit znašeho eshopuPorovnatceny eshopů
Jeho instalace je ale oproti spínačům se svorkovnicemi ze dvou důvodů komplikovanější:
- vyžaduje pájení vodičů na suché kontakty
- lze jej napájet jedině 5 V
Ono napájení pouze 5 volty pak s sebou totiž většinou nese další starosti a náklady, neboť:
- buď potřebuje samostatný 5V zdroj napájení, což může být třeba nabíječka od starého mobilu, ale tu pak ještě musíte někam připojit, takže dotáhnout k zásuvce, případně pořídit rozdvojku…
- nebo pokud chcete spínač napájet přímo z nějakých kontaktů v motoru, je třeba dokoupit step-down měnič. Obyčejný stabilizátor napětí totiž vzhledem k potřebnému proudu ve většině případů nezvládne stáhnout napětí v motoru (třeba 24 V) na 5 V bez toho, aby se přehříval, a to ani s přídavným chladičem (mám vyzkoušeno). Přestože napěťové stabilizátory papírově zvládají na vstupu až 35 V, výstup pouhých 5 V je opravdu málo a když se začne stabilizátor přehřívat, přestane správně fungovat a může se i zničit. Pokud byste stahovali napětí třeba z 12 V na oněch 5 V, tak by stabilizátor s chladičem asi ještě použít šel, ale minimálně od 18 V výše už to nejde, mám vyzkoušeno.
Tak jako tak když si s tím dáte trochu práce, může to vypadat i hezky a je to také plnohodnotně použitelné a levné, viz má instalace níže, která nákladově vyšla na cca 330 Kč.
Instalace Sonoff RE5V1C k motoru
Pokud byste ke spínači Sonoff RE5V1C chtěli step-down měnič, tak mám vyzkoušené:
- Step down napájecí modul – Nastavitelný až 5A XL4015 DC-DC (z foto instalace výše)
- LM2596 DC-DC Step-down měnič CC/CV
- Step/down modul 5A XL4015, DC-DC, CC/CV – se svorkovnicemi (byť kvalita nic moc)
Pokud byste ke spínači chtěli stabilizátor napětí a chladič, tak může být:
Pokud byste to chtěli celé dát do krabičky, tak třeba:
- Krabička WiFi router NET402 – 76x55x30 mm (z foto instalace výše)
- Sonoff IP66 (z naší recenze) – o poznání větší, ale voděodolné řešení
- Vodotěsná krabička – 65x59x36 mm – menší voděodolné řešení, které však ještě vyžaduje dodatečné vyvrtání otvoru/ů a pořízení průchodky/ek pro kabely
- nebo si můžete krabičku na Sonoff RE5V1C vytisknout na 3D tiskárně
Průměr otvorů na desce Sonoff RE5V1C pro připájení vodičů od zdroje napájení je cca 1 mm, takže z tohoto pohledu je vhodné použít například kabel v podobě dvojlinky CYH – 2×0,50 mm2, který se do otvorů bez problému vejde a zároveň je i celkem dobře ohebný.
Abych to shrnul, Sonoff RE5V1C je sice nejlevnější, ale asi zbytečně pracné řešení, pokud jej chcete napojit přímo na napájení z motoru. Své využítí určitě má, nicméně spíše v instalacích, kde máte 5 V a kde třeba nutně potřebujete právě ony co nejmenší rozměry Wi-Fi spínače.
3) Aktuálně nejlepší řešení
Hledáte-li pro otvírání garážových vrat či příjezdové brány snazší, byť o něco dražší řešení, tím nejlepším z mého pohledu nyní je SmartWise 5V-32V 1-channel Wi-Fi smart relay switch, jehož cena se v době zveřejnění této recenze pohybuje v rozmezí 370-450 Kč.
Přestože se jedná o produkt jiné značky než Sonoff, taktéž se dá snadno nastavit o ovládat přes aplikaci eWeLink. eWeLink totiž není aplikace společnosti ITEAD (pod kterou patří značka Sonoff), ale v podstatě platforma pro produkty více značek, tedy například Sonoff či SmartWise, a vyvíjí ji nezávislá společnost CoolKit Technology.
Produktové číslo: SMW-REL-532V-1
ZobrazitparametryKoupit znašeho eshopuPorovnatceny eshopů
A jak si můžete všimnout, spínač je téměř totožný jako původní řešení od Sonoffu, nicméně s jedním zásadním rozdílem. Tím je fakt, že u nového SmartWise spínače se svorkovnicemi se mi NEpodařilo docílit problému, který obšírně popisuji v úvodu tohoto článku. V jednoduchosti řečeno se tedy jedná o spolehlivější řešení, které se velmi snadno instaluje.
Spínač můžete napájet přes 5V microUSB konektor, nebo přes svorkovnici, kam lze připojit vstupní napětí 7-32 V. To v praxi znamená, že pro připojení k motoru vašich vrat nebo brány ve většině případů nepotřebujete ani regulátor napětí, ani step-down modul.
Pro zprovoznění tedy pak potřebujete už vlastně jen kus kabelu, třeba v podobě dvojlinky CYH – 2×0,50 mm2. Chcete-li předejít nechtěnému zkratu, je ještě rozumné celý spínač schovat do SmartWise krabičky, která je od výrobce vytvořena přímo na míru tomuto 1kanálovému spínači.
Produktové číslo: SMW-KIE-BOX1
ZobrazitparametryKoupit znašeho eshopuPorovnatceny eshopů
Blíže se s touto krabičkou můžete seznámit v krátkém videu:
Reálná instalace SmartWise 5V-32V 1-channel Wi-Fi smart relay switch v originální krabičce pak vyjde na cca 440 Kč a může vypadat např. takto:
Instalace SmartWise 5V-32V 1-channel
Instalace k motoru Hörmann ProMatic 2 v případě garážových vrat.
Pokud byste Wi-Fi spínač instalovali ve venkovním prostředí, lze využít třeba voděodolnou montážní krabičku Sonoff IP66, na kterou jsem taktéž kdysi dělal recenzi.
Doplněno 6.11.2023: Na základě častých dotazů ohledně zapojení ještě doplňuji druhý příklad a podrobnější info. Nezapomínejte však, že vše děláte na vlastní odpovědnost.
Instalace k motoru Nice Robus 1000 v případě venkovní brány.
- Princip zapojení je takový, že si nejprve v motoru najdete kladný vodič (+) stejnosměrného napětí v rozsahu 7-32 V (+ vodič) a k němu relevantní záporný vodič (-). Informaci najdete v manuálu k vašemu motoru, její správnost si pak můžete ověřit multimetrem.
- Od daných dvou kontaktů + a – na motoru přivedete vodiče k napájení Wi-Fi spínače, tedy na svorkovnici se 2 šroubky. Na tom, jestli zapojíte + na levou nebo pravou zdířku nesejde, jelikož se jedná o stejnosměrný proud. Tak jako tak – pak samozřejmě dáte do druhé zdířky. Na obrázku výše mám kladný (zelený) vodič na zdířce vpravo a záporný (hnědý) vodič na zdířce vlevo.
- Svorkovnice se 3 šroubky na spínači má:
- Uprostřed COM = Common = Kontakt, který se překlápí mezi NO a NC, tj. sem přivedete spínané napětí/signál a ten pak pokračuje do NO nebo NC podle toho, v jaké je zrovna spínač poloze
- Vlevo NO = Normally Open = Tento kontakt je normálně otevřen aneb rozpojen, tj. když je spínač vypnutý, tak sem signál z COM nejde, ale když bude spínač spuštěn, tak dojde k propojení s COM a onen signál bude přes NO poslán dál… (vhodné pro motory vrat, bran apod.)
- Vpravo NC = Normally Closed = Tento kontakt je normálně uzavřen aneb propojen, tj. když je spínač vypnutý, tak sem proudí signál z COM, ale když bude spínač spuštěn, tak dojde k rozpojení
- Na motoru výše chceme přes Wi-Fi spínač propojovat kontakty svorkovnice P.P., které slouží pro spouštění motoru tam i zpět (střídá se směr chodu motoru a proto nám stačí na ovládání vrat jen 1 kanál aneb 1 spínač).
- Tyto kontakty tedy budeme propojovat přes COM a NO, jelikož je chceme jen krátce (na 1 sekundu) propojit.
- Na COM tedy přivedeme spínané napětí/signál z P.P. (modrý vodič). Shodou okolností toto napětí využíváme v příkladu výše i pro napájení celého spínače, proto zelený vodič také začíná v motoru tam, kde modrý.
- NO pak už pouze propojíme (oranžový vodič) s druhou zdířkou P.P. kam chceme, aby signál z první zdířky P.P. doputoval při spuštění spínače.
- Když tedy spínač nyní sepneme, propojíme tak COM a NO a tím propojíme P.P. a otevřeme/zavřeme bránu či vrata.
- Na závěr ještě nutno dodat, že spínač musí mít nastaveno ono zpožděné vypnutí, tj. chceme, aby se po sepnutí sám (za onu 1 sekundu) vypnul. V praxi to znamená, že po sepnutí 2x cvakne (sepne se a rozepne se).
4) Závěrem – dobré vědět
Ať si vyberete jakékoliv řešení, lze jej po bezdrátovém připojení k vaší Wi-Fi síti snadno ovládat přes aplikaci eWeLink (Google Play / App Store). Využít pro to můžete nejen váš mobilní telefon, ale třeba i chytré hodinky. A nemusíte nutně jen klikat. Díky možné integraci aplikace eWeLink do systémů jako Google Home a Amazon Alexa lze spínače spouštět hlasem, ať už třeba přes hodinky nebo z auta přes autorádio s podporou Android Auto. Podporována je také služba SmartThings, IFTTT či pro největší nadšence propojení s Home Assistantem. V kombinaci s ostatními prvky chytrého bydlení jsou pak možnosti automatizace limitovány jen vaší představivostí.
Já osobně asi nejčastěji využívám to, že jedním hlasovým příkazem spustím oba spínače najednou kousek od domova a když už dorazím domů, mohu zajet autem přes bránu i vrata rovnou do garáže. Neocenitelné je dálkově neomezené ovládání také v situacích, kdy nečekaně dorazí kurýr a nikdo není doma. Na dálku mu otevřu, aby dal balíček na zápraží, a když přes kameru vidím jeho odchod, tak za ním zase zavřu.
Závěrem ještě nutno zmínit, že stejně jako třeba u radiofrekvenčního ovladače, ani v článku doporučované spínače nedisponují žádnou detekcí stavu otevření/zavření vrat či brány. Tyto Wi-Fi spínače vám ale narozdíl od obyčejného dálkového ovadače, který funguje na pár metrů, dávají možnost ovládání přes internet na neomezenou vzdálenost. Pokud tedy budete motor spouštět když jste daleko od domova, je dobré mít vše pod kontrolou třeba přes onu bezpečnostní kameru. Možným levnějším řešením jsou pak dveřní/okenní čidla. Existuje sice i SmartWise produkt, jehož součástí je nejen spínač, ale rovnou i čidlo otevření/zavření, je však o poznání dražší a zatím jej nemám vyzkoušený, takže o tom někdy příště. Aby vám to neuteklo, sledujte náš YouTube kanál.
Všechny výše doporučované Wi-Fi spínače můžete zakoupit v našem novém „pidi“ eshopu Chytrobot.cz a podpořit tak tvorbu obsahu na Cena-Vykon.cz. Děkujeme…