Virtuální realita se stále velmi rozvíjí, i když už se možná nejedná o tak trendy věc jako pár let dozadu. Na druhou stranu nikdy nebyly brýle pro virtuální realitu dostupnější. Ať už kvůli snižování cen nebo tomu, že pro jejich používání nejsou třeba výkonná herní PC či herní konzole. V tomto článku se zaměříme na doporučení těch nejlepších VR headsetů. Přesněji se bude jednat o VR brýle pro domácí zábavu a použití s hrami či aplikacemi.
Rychlá navigace článkem
- Nejlepší VR headset pro domácí použití
- Nejlepší VR headset v poměru cena / výkon
- Nejlepší VR headset pro počítač
- Nejlepší VR headset pro PlayStation 5
1) Nejlepší VR headset pro domácí použití
Oculus už ze světa virtuální reality téměř vymizel. Společnost Oculus odkoupil v roce 2014 ještě tehdy Facebook (dnes Meta) a poměrně dlouhou dobu se značka Oculus objevovala nejen u headsetů, ale i například v obchodu s hrami či předplatném. V roce 2022 však došlo ke kompletnímu rebrandingu a do popředí se dostalo slovo Meta. Vychází z tzv. Metaverse, což je podle některých doslova internet budoucnosti, který se bude používat pomocí virtuální či rozšířené reality.
Novinka v podobě headsetu Meta Quest 3 je momentálně tou nejlepší možností, jak si užít virtuální realitu doma. V první řadě je dobré zmínit, že funguje samostatně bez nutnosti mít PC. Zároveň jej ale můžete připojit k počítači a využívat tak plný výkon grafické karty a hrát ve špičkové kvalitě a s vysokými FPS. Experimentálně podporuje až 120Hz obnovovací frekvenci. Oproti předchozí generaci si Meta připravila poměrně mnoho vylepšení. Například vyšší rozlišení 2064 x 2208 pixelů na oko, zorné pole narostlo na 110° a v neposlední řadě samotný headset je o něco menší, navíc je váha lépe rozložená, takže je na hlavě pohodlnější.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Výkon je také výrazně lepší. Stará se o něj procesor Snapdragon XR2 Gen 2 a navíc VR brýle obdržely větší 8GB RAM. V základní variantě pak dostanete 128GB úložiště. K dispozici je také 512GB verze pro ty, kteří chtějí Meta Quest 3 využívat hlavně jako samostatný headset. Velkou novinkou je větší zaměření na rozšířenou realitu. Výdrž baterie je pak zhruba identická jako u předchozí verze. V průměru vydrží dvě hodiny. K ovládání se dají využívat přímo vaše ruce, které vám do her „oskenuje“ celkem šest kamer. V balení jsou také tradiční ovladače pro přesnější hraní.
2) Nejlepší VR headset v poměru cena / výkon
Hledáte-li VR headset s nejlepším poměrem cena / výkon, tak Meta Quest 2 (dříve Oculus Quest 2) je tou nejlepší volbou. Podobně jako výše zmíněná třetí generace, i zde se dá používat samostatně bez nutnosti zapojit PC. To je obrovská výhoda i díky tomu, že celá řada oblíbených her byla právě pro Meta Quest 2 upravena, takže si dobře zahrajete, i když nemáte herní počítač. A pokud ho máte, můžete Meta Quest 2 jednoduše pomocí kabelu propojit s PC a hrát na něm veškeré VR hry.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
V současné době se dá pořídit lehce pod 10 tisíc Kč za variantu se 128GB úložištěm. O pár tisíc dražší je 256GB verze. I přes nižší cenu nejsou parametry vůbec špatné. Například samotné rozlišení na jedno oko je 1832 x 1920 pixelů. Obnovovací frekvence headsetu Meta Quest 2 je v základu až 90 Hz, experimentálně pak 120 Hz podobně jako u Meta Quest 3. Pokud plánujete headset používat samostatně, tak baterie vydrží zhruba dvě hodiny. Poté jej musíte přes USB-C nabít. Při drátovém propojení s PC, baterii řešit nemusíte.
3) Nejlepší VR headset pro počítač
HTC Vive Pro 2 je skvělou volbou, pokud hledáte VR headset určený přímo pro herní počítač. Z doporučovaných VR brýlí má nejlepší rozlišení 2448 x 2448 pixelů na oko, v základu již 120Hz obnovovací frekvenci a největší 120° zorné pole. Navíc má nejlepší snímání pohybu, protože kromě kamer na headsetu se využívají také dvě externí stanice. Za tyto parametry je však potřeba pořádně připlatit a rozhodně se nedá říct, že by se HTC Vive Pro 2 dal zařadit do kategorie s dobrým poměrem cena / výkon. V něm jasně vévodí Meta Quest 2 a také novější Quest 3 vychází mnohem lépe než HTC.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
U Vive Pro 2 potěší již integrovaná sluchátka s podporou 3D zvuku. Propojení s PC probíhá v základu klasicky drátem, dá se však propojit i bezdrátově. Potřeba je však příslušenství s názvem Vive Wireless Adapter. Menším minusem brýlí HTC Vive Pro 2 jsou dodávané ovladače, které nejsou tak přesné jako u konkurence. Podporují však pokročilé ovladače Valve Index, které jsou na úplně jiné úrovni, ať už přesností či nabízenými funkcemi. Pořídit se dají přímo na Steamu, avšak zaplatíte za ně zhruba 7500 Kč.
4) Nejlepší VR headset pro PlayStation 5
PlayStation VR2 je tou nejlepší volbou pro nejnovější generaci oblíbené herní konzole PlayStation 5. Někoho může překvapit, že se nejedná o jedinou možnost, jak hrát na PS5 ve virtuální realitě. První generace headsetu z roku 2016 stále funguje, akorát je potřeba si zažádat o speciální adaptér pro kameru, kterou vám následně společnost pošle zdarma. Zpátky ale k PS VR2, který ani není potřeba porovnávat s předchozí generací, protože ve všech ohledech je mnohem lepší a parametrově se dokáže vyrovnat PC headsetům.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Rozlišení na jedno oko je 2000 x 2040 pixelů, obnovovací frekvence využívá až 120 Hz a zorné pole se zastavilo na hodnotě 110 stupňů. Velkou novinkou jsou také ovladače VR2 Sense s haptickou odezvou a adaptivními spouštěmi. Podle typu hry ucítíte odpor, například při natáhnutí luku. Jedna z výhod headsetu PlayStation VR2 jsou exkluzivní hry jako například Horizon VR: Call of the Mountain nebo Gran Turismo 7.