V tomto článku vám doporučíme ty nejlepší mobilní telefony pro seniory. V první řadě vybereme levné tlačítkové telefony s velkými klávesami a čitelným displejem. Blíže se ale také zaměříme na chytré telefony s nízkou cenou pro technologicky zdatnější rodiče či prarodiče. U smartphonů se navíc dají aktivovat různá systémová zjednodušení, či třeba prvky pro lepší čitelnost anebo se dají využít speciální aplikace. O jedné takové si povíme více. Věříme, že si z našeho výběru nejlepších telefonů pro seniory vybere každý.
Rychlá navigace článkem
1) Evolveo EasyPhone XD
Nejprve si tu uvedeme klasické tlačítkové telefony, které jsou upravené tak, aby seniorům vyhovovaly co nejvíce. To znamená hlavně jednoduchý systém a dobře čitelný displej. Evolveo EasyPhone XD je velice dobrou ukázkou takového mobilu. Všimnout si můžete velkých podsvícených tlačítek, které se dají jednoduše stlačit. Kromě klasické klávesnice má telefon i speciální vyhrazená tlačítka pro oblíbené kontakty. Speciální tlačítko je také k fotoaparátu, se kterým se dají pořizovat momentky, i když musíte počítat, že výsledná kvalita fotografií nebude nejlepší. Na zadní straně se ještě kromě fotoaparátu nachází SOS tlačítko. V případě potíží se pomocí tlačítka dá odeslat nouzová SMS a automaticky se vytočí předvolená čísla.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Evolveo EasyPhone XD rovněž nabízí FM rádio, které si pustíte i bez nutnosti zapojovat sluchátka. Přímo sluchátka však do telefonu můžete zapojit, kdybyste například nechtěli hudbou rušit okolí. Potěší i možnost použít telefon jako svítilnu. V balení se nachází nabíjecí stojánek. V případě nabíjení tak do stojánku stačí telefon položit a nemusíte řešit připojení kabelů a trefování se do malých konektorů. Co se týče výdrže, tak by tento Evolveo telefon měl na jedno nabití vydržet až 12 dnů. Blíže se s tímto mobilem můžete seznámit v naší videorecenzi.
Dražší alternativou je telefon Evolveo EasyPhone AD, který je takovým mixem klasického a chytrého telefonu. Na první pohled vypadá jako tlačítkový telefon. Má však také dotykový displej a operační systém Android, takže se do něj dají instalovat aplikace jako je Facebook, YouTube nebo třeba internetový prohlížeč. Na druhou stranu, pokud již máte v plánu aplikace používat, je ještě lepší alternativou klasický chytrý telefon. Dobrou volbou je třeba Xiaomi Redmi 9A, o kterém detailněji píšeme níže v článku.
2) CPA Halo 11
Telefon CPA Halo 11 nabízí v základu téměř identické funkce jako výše zmíněný Evolveo. Opět je hlavně určen těm, kterým stačí základní funkce a telefon si chtějí pořídit hlavně kvůli SMS a volání. Samozřejmostí jsou velká tlačítka pro snadné ovládání a velký barevný displej s jednoduchým systémem. Podobně jako Evolveo EasyPhone XD, i tento telefon CPA Halo 11 nabízí funkci Foto kontakty. Ke každému kontaktu se dá přiřadit fotografie, takže rovnou pomocí fotky poznáte, kdo vám volá.
Odlišností tohoto telefonu oproti Evolveo je to, že chybí jedna řada speciálních kláves například pro rychlé kontakty nebo spuštění fotoaparátu. Potěší alespoň SOS tlačítko, pomocí kterého se dá v případě nouze přivolat pomoc. Na boku telefonu se rovněž nachází tlačítko pro rychlé aktivování svítilny. I u tohoto telefonu se nachází praktická nabíjecí stanice, se kterou se telefon nabíjí jednoduchým položením. CPA Halo 11 by na jedno nabití měl vydržet až 10 dnů.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Pokud byste chtěli ušetřit několik stovek, tak se tu nabízí telefon CPA Halo 16, který má menší displej. Zůstává však stejně jednoduché ovládání a velká tlačítka. Smířit se musíte i s nižší výdrží baterie, která činí 7 dní, chybějícím fotoaparátem a také s absencí funkce Foto kontakty. Zůstává však nabíjecí stojánek, SOS tlačítko i základní multimediální funkce jako FM rádio nebo hudební přehrávač.
3) Aligator A670
Třetím a finálním tlačítkovým telefonem pro seniory v našem článku je Aligator A670. Opět se jedná o osvědčený koncept velkých tlačítek, jednoduchého systému a velkého barevného displeje. Na zadní straně se rovněž nachází SOS lokátor, který je již v podobných telefonech standardem. Stejně tak nechybí Foto kontakty pro snadné volání. Aligator A670 má opravdu dobrou výdrž baterie. Na jedno nabití vydrží až 15 dní. Samotné nabíjení pak probíhá přes nabíjecí stanici, do které telefon jen položíte.
Na zadní straně se nachází VGA fotoaparát, se kterým půjdou pořídit momentky, nicméně podobně jako u Evolveo či CPA výše, i v tomto případě se nejedná o příliš kvalitní fotoaparát. Dále u tohoto Aligatoru naleznete svítilnu, FM rádio či možnost přehrávat hudbu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Dražší alternativou je Aligator A900, který má větší displej a několik zajímavých funkcí navíc. Má například zabudovanou GPS, takže v případě SOS tlačítka se odešle přesnější poloha uživatele. Dále má vestavěný krokoměr a mírně odlišný systém, který se přibližuje klasickému telefonu. I přes více funkcí a větším displej se stále můžete těšit na velmi dobrou výdrž, která na jedno nabití činí 14 dní.
4) Nokia 3310 (2017)
Na počátku tisíciletí byly Nokia telefony na vrcholu a pokud jste chtěli kvalitní telefon, tak s modelem od tohoto finského výrobce jste neudělali chybu. Přechod na chytré telefony však Nokia vůbec nezvládla, a dokonce bylo několikaleté období, kdy nevycházely žádné telefony od této značky. Naštěstí se to změnilo a díky společnosti HMD Global se Nokia telefony opět objevují na trhu. A to i třeba ikonický telefon Nokia 3310 (2017), který byl upraven do moderní podoby.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Výbava tohoto telefonu je lepší než u „seniorských“ telefonů výše. Má například kvalitnější displej, lepší fotoaparát a také vyšší výdrž baterie. Podle výrobce vydrží až 1 měsíc na jedno nabití. U tohoto mobilu můžete navíc využívat funkci Dual SIM, což znamená, že do telefonu se dají vložit dvě SIM karty zároveň. Na druhou stranu už se u Nokia 3310 (2017) nenachází SOS tlačítko, nabíjecí stanice anebo speciální tlačítko pro aktivaci svítilny. Ve výsledku je to tak hlavně o preferencích a tom, co od telefonu očekáváte více.
Mírně dražší alternativou je Nokia 230, která navíc nabízí selfie kameru a několik aplikací jako třeba prohlížeč Opera Mini, Facebook, Facebook Messenger anebo Twitter. Displej tohoto telefonu je také o něco větší. Výdrž je přitom stále velice dobrá, na jedno nabití vydrží až 22 dní.
5) Xiaomi Redmi 9A
Všechny výše zmíněné telefony se řadí mezi tzv. „hloupé“ tlačítkové telefony. Nabízí pouze základní funkce a pokud byste chtěli využívat aplikace, sociální sítě, prohlížet internet či třeba pořizovat dobré fotografie a videa, tak je jedinou volbou chytrý telefon neboli smartphone. Rovněž doporučujeme se úplně vyhnout chytrým telefonům od značek, které se specializují na smartphony pro seniory jako je Aligator, myPhone nebo třeba Doro. Ve velké většině jsou totiž tyto telefony vybaveny starými součástkami, neaktualizovaným systémem a obecně jsou zastaralé. Mnohem lepší je koupit klasický chytrý telefon a případně jej zcela jednoduše předělat na chytrý telefon pro seniory. Vhodným kandidátem je například Xiaomi Redmi 9A.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Xiaomi Redmi 9A je velice dobrý a levný chytrý telefon, který je na tyto účely ideální. Má velký displej, nechybí mu moderní systém Android 10 a dostatek výkonu na každodenní používání, prohlížení internetu či používání oblíbených aplikací. Navíc se Xiaomi Redmi 9A může chlubit velkou baterií, která na jedno nabití vydrží dva až tři dny. To se sice v porovnání s telefony výše může zdát jako směšná hodnota, mezi chytrými telefony je to však vysoký nadstandard.
Mírně dražší alternativou je telefon Realme C11, který má odlišný design, je výkonnější a nabízí trochu větší možnosti u fotoaparátu. Pokud byste si chtěli připlatit ještě trochu více, tak doporučujeme náš výběr nejlevnějších chytrých telefonů.
Jak chytrý telefon proměnit na smartphone pro seniory?
Chytrého telefonu se nemusíte bát, nejsou tak složité, jak se může na první pohled zdát. Je dost možné, že po pořízení nějakého smartphonu dokonce zjistíte i to, že žádné dodatečné úpravy nejsou třeba a bez problémů jej zvládnete ovládat v základním nastavení. Pokud je to však pro vás stále příliš složité, dá se to jednoduše opravit. Využívat k tomu budeme aplikaci BIG Launcher.
Jedná se o českou aplikaci, která promění vaši domovskou obrazovku a menu telefonu tak, aby se telefon dal jednoduše používat. Prostředí je snadno čitelné, nechybí jednoduché ovládání, a dokonce i SOS tlačítko. Dostalo se i na klasické funkce z telefonů pro seniory, přitom však stále budete mít přístup k aplikacím, internetovému prohlížeči, fotoaparátům apod. Aplikace je zdarma v mírně omezení verzi, která by však měla dostačovat většině. Případně se dá zakoupit plná verze. Samozřejmostí je podpora češtiny.
Pokud si na instalaci troufáte sami, tak v telefonu zamiřte do aplikace Obchod Play. Do vyhledávaní pak zadejte název BIG Launcher a klepněte na vyhledávaní. První aplikace by měla být to, co hledáme. Poté již stačí jen klepnout na zelené tlačítko instalovat a postupovat podle pokynů na obrazovce. Na konci instalace se vás telefon zeptá, jestli se má změnit výchozí domovská obrazovka či launcher, potvrzením se pak BIG Launcher aktivuje. (Případně dodáváme i odkaz ke stažení).
Jestli je pro vás polovina výše popsaných věcí zcela neznámých, tak zkuste požádat technologicky zdatnější osobu, zda-li by vám s instalací BIG Launcheru nepomohla. Případně vám může pomoct dcera, syn, vnouček či třeba prodavač v obchodě, kde jste telefon koupili. Instalace je otázka maximálně jedné minuty a ve výsledku vám to značně vylepší zážitek z používání chytrého telefonu.