Není velkým překvapením, že telefony do 7000 Kč patří mezi nejoblíbenější. Pro běžného uživatele totiž nabízí vše podstatné, co se od mobilu očekává a občas i potěší nějakou tou prémiovější funkcí či technologií, kterou známe z mnohem dražších modelů. Připravili jsme si pro vás seznam těch nejlepších telefonů do 7000 Kč, které se dají pořídit na začátku roku 2022.
Rychlá navigace článkem
- Celkově nejlepší mobilní telefon(y)
- Skvělý poměr cena / výkon
- Nejlepší odolný telefon
- Nejlepší telefon s čistým Androidem
1) Celkově nejlepší mobilní telefon(y)
Realme GT Master Edition
Realme GT Master Edition patří v současné době k tomu nejlepšímu, co se dá v této cenové kategorii pořídit. Jedná se o přímou konkurenci Xiaomi 11 Lite 5G NE, telefony mají mnoho identických parametrů, avšak Realme telefonu hraje do karet agresivnější nacenění. Na přední straně je velký Super AMOLED displej o velikosti 6,43 palců, má standardní Full HD+ rozlišení a podporuje vyšší 120Hz obnovovací frekvenci, která zpříjemňuje používání telefonu. Takový telefon totiž dokáže zobrazit více FPS (snímků za sekundu) stejně jako to můžete znát u herních monitorů. Čtečka otisků prstů se nachází přímo v displeji, podobně jak to známe u jiných dražších telefonů.
Po designové stránce Realme GT Master Edition příliš nevybočuje ze standardu roku 2021. Výjimkou je šedá varianta telefonu, která přináší nejen odlišný design zadní strany, ale rovněž změnu materiálu. Namísto plastu u černé a bílé varianty se u šedé barvy využívá veganská kůže. Když už je řeč o zadní straně, tak se nesmí zapomenout na fotoaparáty, které jsou v tomto případě tři. Základní 64Mpx fotoaparát doplňuje 2Mpx makro kamera a 8Mpx ultraširokoúhlý foťák.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
V neposlední řadě tento telefon od Realme exceluje ve výkonu. O ten se stará procesor Snapdragon 778G, který doplňuje až 8GB RAM paměť a 256GB úložiště. S tímto procesorem si nemusíte vůbec dělat starosti o nedostatek výkonu, bez problémů si zahrajete náročnější 3D hry na vyšší detaily. Realme GT Master Edition si udržel 3,5mm audio konektor, který se již pomalu začíná odstraňovat i u telefonů střední třídy. Bohužel to společnost nezopakovala u microSD karty, budete si tak muset vystačit jen s vnitřním úložištěm. Potěší NFC pro bezkontaktní platby telefonem anebo podpora 5G sítí. Baterie s kapacitou 4300 mAh už v dnešní době patří spíše k průměru, na druhou stranu to Realme vynahrazuje extra rychlým nabíjením. Podle slov výrobce trvá nabití z nuly na 100 procent pouhých 33 minut.
POCO X3 Pro
S telefonem POCO X3 Pro jste se již na našem webu mohli setkat například v článku o nejlepších fotomobilech. Nabízí toho mnohem více než jen dobrý fotoaparát. Začneme u designu, který se poměrně odlišuje od ostatních telefonů společnosti Xiaomi. Zadní stranou spíše připomíná jinou čínskou společnost – Huawei. Zajímavé je to u samotného zpracování. Displej telefonu například chrání modernější tvrzené sklo Gorilla Glass 6 a dokonce má alespoň částečnou ochranu proti prachu a vodě. Konkrétně splňuje certifikaci IP53, což znamená, že telefonu nevadí vodní tříšť. Zadní strana je vyrobena z tvrdého plastu, což je v této cenové kategorii standardem.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
POCO X3 Pro patří k těm větším telefonům v článku. Displej s velikostí 6,67 palců využívá IPS panel s Full HD+ rozlišením. Podobně jako výše zmíněný Realme, i v tomhle případě je k dispozici 120Hz obnovovací frekvence pro plynulejší obraz. Čtečka otisků prstů je umístěna na pravé straně v tlačítku. Výkonu má POCO X3 Pro díky procesoru Snapdragon 860 na rozdávání. Na zadní straně se nachází 48Mpx hlavní fotoaparát, který doplňuje 8Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát. Dále se dostalo na doplňkovou 2Mpx makro kameru a senzor hloubky ostrosti. Videa u tohoto telefonu můžete nahrávat ve 4K rozlišení.
Telefon potěší velkou kapacitou baterie, přesněji má hodnotu 5160 mAh a doplňuje ji rychlé nabíjení. Nedá se však srovnat s výše zmíněným Realme telefonem. POCO X3 Pro nabijete z nuly na 100 procent za cca hodinu. Telefonu nechybí podpora microSD karet, 3,5mm audio konektor, NFC pro bezkontaktní platby anebo infračervený port. Ten se dá využít například pro ovládání elektroniky v domácnosti, jako je televize. Jedna z negativních věcí může být absence 5G sítí. Na druhou stranu sítě nové generace jsou několik let daleko od výraznějšího rozšíření, a ještě mnohem dále je vypnutí současných 4G sítí.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
V případě, že je pro vás podpora 5G sítí důležitá, tak trochu přes rozpočet je velice zajímavá alternativa v podobě telefonu Xiaomi 11 Lite 5G NE. Kromě podpory sítí nové generace, má tento telefon mírně vyšší výkon a lepší fotoaparáty. Na druhou stranu už přijdete o 3,5mm audio jack a kapacita baterie je menší, konkrétně 4250 mAh. Výsledný rozdíl ve výdrži by neměl být příliš velký, vzhledem k úspornějšímu procesoru a displeji.
Samsung Galaxy A32
Samsung bohužel přestal prodávat oblíbené telefony Galaxy A51, respektive Galaxy A52 a nahradil je dražší verzí Galaxy A52s. Cenově už patří spíše do článku o nejlepších telefonech do 13 000 Kč. Levnější alternativou je telefon Samsung Galaxy A32. Může se pochlubit dobrým displejem o velikosti 6,4 palců. Výhoda je hlavně v lepší plynulosti obrazu, displej totiž podporuje 90Hz obnovovací frekvenci. Výkon má na starost procesor MediaTek Helio G80, který je na tom trochu hůře v porovnání s ostatní konkurencí. V klasickém každodenním používání to téměř nepoznáte. Rozdílu si spíše všimnete v případě, že plánujete hrát náročnější 3D hry.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Menším zklamáním může pro někoho být absence nahrávání videa ve 4K rozlišení. Hlavní fotoaparát Samsung Galaxy A32 je přitom velmi dobrý a má 64 Mpx. Nechybí ani ultraširokoúhlý fotoaparát. Kromě displeje je velkým důvodem pro pořízení telefonu Samsung Galaxy A32 kapacita baterie. Korejská společnost se oproti starším zařízením řady Galaxy A polepšila a u tohoto modelu nabídne 5000 mAh baterii.
Na závěr ještě musíme uvést jedno upozornění. V obchodech se dá najít 5G verze Galaxy A32, kterou Samsung dokonce nabízí za velice podobné peníze. Nenechte se však napálit, Samsung Galaxy A32 5G nabídne horší fotoaparáty, a hlavně velice špatný displej, který patří do úplně těch nejlevnějších smartphonů na trhu. Jestli hledáte levný 5G telefon, tak v tomto článku doporučujeme rovnou několik povedených telefonů, u kterých výrobce neudělal žádné výrazné ústupky jako zde Samsung.
Paradoxně i levnější Samsung Galaxy A22 5G je na tom v mnoha ohledech lépe. Displej stále není AMOLED, jak jsme u většiny Samsung telefonů zvykem, avšak vzhledem k nižší ceně se to dá pochopit. Navíc má Full HD+ rozlišení a vyšší obnovovací frekvenci, což jsou věci, které z nepochopitelných důvodů nenajdete u Galaxy A32 5G. Po výkonnostní stránce je Samsung Galaxy A22 5G jen mírně horší a obdobné to je u fotoaparátů, kde přesněji chybí makro kamera, což není ve finále tak velký problém.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
2) Skvělý poměr cena / výkon
Realme 7 Pro
Tento telefon jsme při vydání zařadili mezi nejlepší telefony do 10 000 Kč. Vzhledem k tomu, že na trhu již existuje novější generace Realme 8 Pro, tak cena Realme 7 Pro výrazně klesá dolů. Díky tomu si zaslouží zmínku v tomto článku a zařazení do sekce telefonů s nejlepším poměrem cena / výkon. Realme 7 Pro by si vás mohl například získat velmi dobrým Super AMOLED displejem, do kterého byla implementována čtečka otisků prstů. Dostalo se rovněž na 3,5mm audio konektor a podporu microSD karet.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Výkonově je na tom velice dobře díky použití procesoru Snapdragon 720G. Navíc rovnou v základu jej Realme nabízí s 6GB RAM pamětí, ale dá se rovněž pořídit v kombinaci s 8GB RAM pamětí. Výborně je na tom u výdrže baterie, která má kapacitu 4500 mAh. Navíc se podporuje extrémně rychlé 65W nabíjení. Výrobce slibuje nabití telefonu Realme 7 Pro z nuly na 50 procent za pouhých 12 minut. Fotoaparáty u tohoto telefonu jsou více než dobré. Ten hlavní nabídne 64 Mpx, doplňuje jej 8Mpx ultra širokoúhlá kamera, makro kamera a senzor hloubky ostrosti pro portrétové fotografie. Pokud se hodně zaměřujete na fotografování, tak doporučujeme podívat se ještě na Realme 8 Pro, u kterého byl vylepšen právě fotoaparát. Zbytek parametrů už je téměř identický.
Levnější alternativou na pořízení je ambiciózní Realme 8 5G. Jedná se o mobil s moderním čipem MediaTek Dimensity 700, díky kterému máme tu čest nejen s výkonným telefonem, ale i podporou 5G sítí. Pochválit si vzhledem k ceně zaslouží frekvence displeje 90 Hz, která potěší zejména hráče her. Z pohledu fotoaparátů je na tom sice Realme 8 5G o něco hůře než předchozí konkurence, za 3 objektivy na zadní straně se však stydět nemusí. Hlavní snímač s rozlišením 48 Mpx je opatřen objektivem se slušnou světelností f/1.8. U baterie není co namítat, neboť má luxusních 5000 mAh.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Realme 8 5G má v základu 4 GB RAM a 64 GB uživatelského úložiště. Podobně jako u konkurence si však můžete lehce připlatit za lépe vybavený model, konkrétně se 6 GB RAM a 128GB úložištěm.
Xiaomi Redmi Note 10S
V článku nesmí chybět ani další telefon od Xiaomi a to Redmi Note 10S. V mnoha parametrech je identický s Realme 7 Pro. Jeden z největších rozdílů nalezneme u procesoru, kde byl zvolen méně výkonnější 8jádrový MediaTek Helio G95, kterému sekunduje 6GB RAM paměť. Xiaomi Redmi Note 10S má v základní verzi uživatelské úložiště o velikosti 64 GB, s navýšením rozpočtu o 500 korun si ale lze pořídit 128GB variantu, která se taktéž vyplatí.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
I do menšího těla se vešel hlavní fotoaparát se 4 objektivy a velká baterie s kapacitou 5000 mAh. Právě v kapacitě baterie je na tom naopak Xiaomi Redmi Note 10S lépe. Před koupí byste se mohli rozhodnout i podle toho, jestli dáváte přednost čtečce otisků prstů na boku v rámu, která je u Xiaomi, anebo spíše preferujete modernější čtečku otisků prstů v displeji u Realme 7 Pro.
Xiaomi Redmi Note 10 Pro
Pokud by vám nevadilo připlatit si pár stovek nad limit 7000 Kč, tak je rozhodně velice zajímavou volbou Xiaomi Redmi Note 10 Pro. Na první pohled vypadá identicky jako Redmi Note 10S, uvnitř jsou však výrazné změny. V první řadě se u Xiaomi Redmi Note 10 Pro nachází kvalitnější fotoaparáty. Ten hlavní má dokonce 108 Mpx a v telefonu nalezneme také kvalitnější 8Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát pro snímky se širokým záběrem. Mnohem lepší je rovněž 5Mpx makro kamera, a to hlavně kvůli automatickému ostření. V případě, že chcete od telefonu kvalitnější fotografie, rovnou doporučujeme připlatit právě za Redmi Note 10 Pro. Přímo z krabice přichází s Androidem 11 a nadstavbou MIUI 12.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
V telefonu je oproti Redmi Note 10S kvalitnější displej, přesněji se jedná o AMOLED panel s Full HD+ rozlišením a s podporou 120Hz obnovovací frekvence. Těšit se můžete na perfektně plynulý obraz. Poslední plusové body jsou u úložiště, které je díky použití novější technologie mírně rychlejší. Baterie s kapacitou 5020 mAh je v podstatě identická, avšak výkonu nalezneme u Redmi Note 10 Pro o něco více. A to díky procesoru Snapdragon 732G, který si poradí s téměř jakoukoliv 3D hrou a náročnou aplikací.
3) Nejlepší odolný telefon
Motorola Defy
Odolné telefony mají ve velké většině poměrně dost osekané parametry na úkor odolnosti. Ostatně níže zmíněný Samsung Galaxy XCover 5 je toho dobrým příkladem, pokud si jej srovnáte s ostatními Samsung telefony v podobné cenové kategorii. U odolného telefonu Motorola Defy to v podstatě neplatí. Motorola do odolného těla „vložila“ konkurence schopný telefon. Tradičně začneme samotnou odolností. Telefon v první řadě splňuje certifikaci IP68, je tak zcela chráněn proti prachu a nevadí mu potopení do vody. Dále má certifikaci MIL-STD-810H a podle Motoroly by měl vydržet pád z výšky až 1,8 metru. Aby toho nebylo málo, tak přední stranu chrání nejnovější tvrzené sklo Gorilla Glass Victus, které se nachází hlavně u prémiových telefonů. Samotný displej je tradiční IPS panel o velikosti 6,5 palců. Bohužel s nižším rozlišením a chybějící vyšší obnovovací frekvencí. Musíme však podotknout, že podobné hodnoty jsou u odolných telefonů standardem.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Plusové body naopak Motorola Defy získává za procesor Snapdragon 662, který se sice nedá srovnávat se špičkou, ale také nejde o žádné ořezávátko a pro každodenní používání je více než dostatečný. Tento procesor doplňuje 4GB RAM paměť a 64GB úložiště, které v případě zájmu můžete rozšířit pomocí microSD karty. Nechybí ani funkce jako bezkontaktní placení přes NFC anebo podpora FM rádia. Dostalo se i na 3,5mm audio konektor.
Zadní straně vévodí 48Mpx hlavní fotoaparát, který doplňuje dvojice 2Mpx snímačů v podobě makro kamery a senzoru hloubky ostrosti. Pod fotoaparáty v logu společnosti Motorola je elegantně ukryta čtečka otisků prstů. Na úplný závěr musíme pochválit velkou kapacitu baterie 5000 mAh, která není u renomovaných výrobců odolných telefonů tak obvyklá. Obecně výrobci dávají přednost nižší kapacitě kvůli samotné velikosti telefonu. Na to si ostatně musíte dát pozor i u Motorola Defy, protože se nejedná o žádného drobka.
Samsung Galaxy XCover 5
Mírně dražší alternativou robustnějšího zařízení by mohl být telefon Samsung Galaxy XCover 5, který má oproti většině odolných mobilů výhodu v dobré softwarové podpoře. Rovnou z krabice běží na Androidu 11 a dá se očekávat, že Samsung bude vydávat častější aktualizace. Škoda, že se to samé nedá napsat o hardwaru. U tohoto telefonu oproti Motorola Defy platí mnohem více, že když chcete extrémně odolný telefon, tak se musíte smířit se značnými kompromisy. V případě Samsung Galaxy XCover 5 jsou to specifikace, které normálně nacházíme u těch nejlevnějších smartphonů na trhu. Oproti nim se telefon liší splněním certifikací IP68 a MIL-STD-810H. Je tedy voděodolný, prachu vzdorný a nárazu odolný. Konkrétně byl testován pád na ocelový povrch z výšky 1,5 metru.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Výkonem bohužel nenadchne, ale se základními aplikacemi, brouzdáním po internetu či přehráváním videí si poradí. U displeje potěší možnost aktivace citlivého režimu, se kterým můžete telefon ovládat v rukavicích. Netradiční funkcí oproti klasickým telefonům je ještě červené programovatelné tlačítko na levé straně telefonu.
4) Nejlepší telefon s čistým Androidem
Motorola Moto G60
Pokud se vám nelíbí grafické nadstavby výrobců, tak již tradičně se můžete spolehnout hlavně na společnosti Motorola a Nokia, které se drží čisté verze Androidu, jak ji Google zamýšlel a přidávají pouze několik svých vylepšení. V této cenové kategorii je pak jednou z nejlepších voleb Motorola Moto G60, která se dá srovnat s Xiaomi či Realme telefony z úvodu článku. Přímá konkurence v podobě Nokia G50 se bohužel příliš nepovedla a model od Motoroly je výrazně lepší volbou, dokonce i levnější.
Motorola Moto G60 nabízí jeden z největších displejů v porovnání s ostatními telefony v článku. Rozměry se nakonec zastavily na hodnotě 6,8 palců. Potěší 120Hz obnovovací frekvence s Full HD+ rozlišením. Výkonu má dostatek díky procesoru Snapdragon 732G, který doplňuje až 6GB RAM paměť a 128GB úložiště. Pokud je to pro vás malé úložiště, tak se bez problémů dá rozšířit pomocí microSD karty. Nechybí ani kombinace v podobě 3,5mm audio konektoru a FM rádia. S telefonem můžete díky NFC bezkontaktně platit. Čtečka otisků prstů je podobně jako u většiny Motorola telefonů umístěna v logu na zadní straně.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Když už je řeč o zadní straně mobilu Motorola Moto G60, tak musíme rozhodně zmínit 108Mpx hlavní fotoaparát, který doplňuje 8Mpx ultraširokoúhlý foťák a 2Mpx senzor hloubky ostrosti. Dobrou zprávou je možnost nahrávání videa až ve 4K rozlišení. V neposlední řadě se dočkáte skvělé výdrže díky baterii, která má kapacitu 6000 mAh. Bohužel u rychlosti nabíjení to již není taková sláva, konkurence už například podporuje 3x rychlejší nabíjení.