Poslední měsíce přinesly hned několik zajímavých novinek ve střední třídě. Je tak nejvyšší čas se podívat na ty nejlepší telefony do 13 000 Kč, které si můžete pořídit v létě 2023. Zajímavých zařízení je až překvapivé množství a dalo by se říct, že lepší výběr nebyl několik let. Věříme, že si z doporučených modelů vybere každý. A to ať už jde o výkonné smartphony, které uspokojí i náročnější uživatele, telefony se zvýšenou odolností nebo povedené fotomobily za zlomek ceny prémiových modelů.
Rychlá navigace článkem
- Celkově nejlepší telefon do 13 000 Kč
- Nejlepší fotomobil do 13 000 Kč
- Nejlepší iPhone do 13 000 Kč
- Nejlepší odolný telefon do 13 000 Kč
- Nejvýkonnější telefon do 13 000 Kč
- Telefon s nejlepší výdrží baterie
1) Celkově nejlepší telefon do 13 000 Kč
Obecně nejlepší volbou do 13 000 Kč je v tuto chvíli OnePlus Nord 3, který byl představen v červenci. Jedná se stále o žhavou novinku, na kterou se čekalo opravdu dlouho. Předchůdce totiž vyšel před více než dvěma roky a čínská společnost se soustředila, aby novinku výrazně vylepšila. V první řadě zde máme jeden z nejvýkonnějších telefonů do 13 000 Kč. Procesor MediaTek Dimensity 9000 se hravě vyrovná řadě vlajkových modelů z minulého roku.
V základní verzi nabízí OnePlus u doporučovaného zařízení 8 GB RAM a 128 GB vnitřní paměti. Pár stovek přes částku 13 000 Kč se dá pořídit také varianta s 16GB operační pamětí a 256GB úložištěm. V obou případech se jedná o finální hodnoty u úložiště, protože telefon nepodporuje microSD kartu. Nord 3 rovněž nadchne skvělým AMOLED displejem s vysokým jasem, 120Hz obnovovací frekvencí a velikostí 6,74 palců. Svými hodnotami se displej blíží mnohem dražším telefonům.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Skvěle je na tom OnePlus Nord 3 také u fotoaparátů. Hlavnímu 50Mpx foťáku nechybí optická stabilizace obrazu. Dále se dostalo na 8Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát a 2Mpx makro kameru. Baterie má již v dnešní době poměrně běžnou kapacitu 5000 mAh. Netradiční už je ale 80W extrémně rychlé nabíjení. Z nuly na sto procent se telefon nabije za cca půl hodiny. Oproti některým níže doporučeným zařízením OnePlus Nord 3 mírně zaostává v odolnosti proti prachu a vodě. Splňuje „pouze“ certifikaci IP54, což znamená, že odolá stříkající vodě. Ponoření nebo silnějšímu trysku vody byste se měli vyhnout.
Google Pixel 7a je další skvělou volbou do 13 000 Kč. A to i kvůli tomu, že Pixel telefony konečně podporují 5G sítě v Česku. Podobně jako předchozí levnější Pixel smartphony, i zde je poměrně netradiční vidět, že sdílí dost parametrů s mnohem dražšími vlajkovými modely. Například má identický procesor Google Tensor G2, který pohání ohebný Pixel Fold s cenou přesahující částku 50 tisíc Kč. U Pixelu 7a tak máte identický výkon za zlomek ceny. K dispozici je pouze jediná varianta s 8GB RAM a 128GB úložištěm bez možnosti využít microSD kartu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Překvapivá je podpora bezdrátového nabíjení a voděodolnost dle certifikace IP67. Oproti předchozímu modelu se výrazně vylepšil displej, který již nabízí vyšší 90Hz obnovovací frekvenci oproti základním 60 Hz. Velikost je pak 6,1 palců a jedná se o OLED panel. Již tradičně je na tom špičkově u fotoaparátů. Hlavní 64Mpx fotoaparát doplňuje 13Mpx snímač s ultraširokoúhlým objektivem. Tyto dva zadní foťáky se svou kvalitou téměř vyrovnají vlajkovým modelům. Zcela perfektní zařízení to však není. Kromě frekvence displeje také Google Pixel 7a zaostává ve výdrži baterie, která má kapacitu 4385 mAh a zapomenout se nesmí na poměrně pomalé 18W nabíjení. Plusem je naopak dlouhá softwarová podpora a pro mnohé čistý Android.
Ve výprodeji můžete ještě nějakou chvíli narazit na OnePlus 10T, který je na tom z pohledu výbavy zcela nejlépe ze všech telefonů, které doporučujeme. Jedná se totiž o rok starý vlajkový model, který soupeřil s těmi nejlepšími smartphony na trhu. Obecně nebyl OnePlus 10T přijat příliš kladně, protože zkrátka nestačil na Samsung Galaxy S22 nebo například Xiaomi 12 Pro. Ve střední třídě, kde se nyní cenově nachází, je to však něco zcela jiného.
Špičkový procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 doplňuje operační pamětí o hodnotě 16 GB. Potěší také větší 256GB úložiště nebo neskutečně rychlé 150W nabíjení. S hlavním 50Mpx fotoaparátem pořídíte perfektní fotografie i videa. Těšit se můžete také na skvělý AMOLED displej. Problém je však to, že se brzy přestane prodávat, takže jej uvádíme zde jako alternativu k Nord 3 a Pixelu 7a. Ostatně základní varianta se 128GB úložištěm už se shání poměrně špatně, navíc za nesmyslně vysokou cenu. OnePlus obvykle ponechává v prodeji jen aktuální model a OnePlus 10T byl už na začátku roku nahrazen telefonem OnePlus 11.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Alternativou se skvělým poměrem cena / výkon je Nothing Phone (1), který se dá pořídit s cenou lehce přesahující částku 10 tisíc korun. Detailněji jsme se tomuto mobilu věnovali v článku o nejlepších telefonech do 10 000 Kč. Velice dobře je na tom i Samsung Galaxy A54, který by se ještě před pár týdny objevil i v tomto článku. Nedávno však výrazně zlevnil a nyní spadá do smartphonů o kategorii níže.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
2) Nejlepší fotomobil do 13 000 Kč
Realme 11 Pro+ už na první pohled překvapí poměrně unikátním designem, který se ve velkém soustředí na zadní fotoaparát. Není se čemu divit, protože tato čínská společnost do tohoto telefonu nasadila rovnou 200Mpx snímač s optickou stabilizací obrazu a světelností objektivu f/1.7. Dobré je hned na začátek podotknout, že i když je počet megapixelů identický jako u vlajkového modelu Samsung Galaxy S23 Ultra, tak samotný snímač je o něco menší, avšak to neznamená, že by byl špatný. Naopak se kvalitou fotografií a videí vyrovná mnohem dražším prémiovým telefonům a ostatní smartphony do 13 000 hravě překoná.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Vůbec špatně na tom není ani u sekundárního ultraširokoúhlého fotoaparátu a selfie kamery. Jediná výtka míří k horší stabilizaci videa ve 4K rozlišení. V porovnání s ostatními smartphony je na tom Realme 11 Pro+ trochu hůře u výkonu a podobně jako třeba OnePlus Nord 3 není voděodolný. Jinak se ale jedná o skvělou volbu s dobrým AMOLED displejem, neskutečně rychlým 100W nabíjením a 512GB úložištěm. Pokud vám však jde v první řadě o fotografie a videa, je Realme 11 Pro+ výbornou volbou.
Alternativou je již poměrně tradičně telefon od Googlu, tentokrát Pixel 7a, který doporučujeme výše mezi celkově nejlepšími smartphony. Společnost z Mountain View stále udržuje vysoko nastavenou laťku, pokud jde o kvalitu fotografií. A to i u levnější „ačkové“ řady. Na zadní straně se dají nalézt dva fotoaparáty. Hlavní 64Mpx snímač se světelností f/1.9 produkuje výborné fotky ve všech světelných podmínkách. Jeden z důvodů je optická stabilizace obrazu. Ta částečně pomáhá u videa s eliminací roztřesených záběrů.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Ultraširokoúhlý foťák využívá 12 Mpx a světelnost f/2.2. Softwarové vychytávky a pomocníci jsou k dispozici i na tomto levnějším modelu. Maximálně dokáže Google Pixel 7a nahrávat ve 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu, což je menší výhoda proti Realme 11 Pro+, u kterého je maximem 4K/30 FPS.
3) Nejlepší iPhone do 13 000 Kč
Na začátku minulého roku vydal Apple novou verzi oblíbeného levného iPhone SE (2022). Změn není příliš, což se dá poznat už u designu, který je zcela identický jako starší iPhone SE (2020). Zachovány zůstaly nejen rozměry, ale i 4,7palcový displej s HD+ rozlišením, mobil stále splňuje certifikaci IP67 a na zadní straně má jeden 12Mpx fotoaparát. Novinky jsou v podstatě jen čtyři. Apple iPhone SE (2022) používá novější procesor Apple A15 Bionic, který opět posunuje maximální výkon zařízení o úroveň výše, a naopak snižuje energetickou náročnost. Druhým vylepšením je paměť RAM, která byla navýšena na 4 GB.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Kapacita baterie nebyla u předchozí verze příliš velká, což se snažil Apple alespoň trochu vylepšit. Konkrétně má 2018 mAh, namísto 1821 mAh. Poslední rozdíl nalezneme u softwarové podpory, kdy iPhone SE (2022) obdrží o dvě aktualizace více. Mezi mínusy však musíme zařadit malou kapacitu uživatelské paměti. V základu nabídne totiž tohle zařízení jen 64 GB a pokud byste chtěli 128GB nebo dokonce 256GB úložiště, musíte počítat s příplatkem. Řešením může být zakoupení levnějšího telefonu iPhone SE (2020).
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Apple iPhone 11 se dá stále nalézt v nabídce cupertinské společnosti i v roce 2023. Hlavní výhodou je to, že se jedná o „moderní typ“ iPhonu. Podobně jako u SE varianty ale bohužel má základní 64GB úložiště, které spíše doporučujeme nenáročným uživatelům nebo třeba těm, kteří využívají neomezená data a dokážou fungovat v cloudu. Paměťová karta není podporovaná a vyšší 128GB úložiště se pohybuje zhruba 500 korun nad limit. Ve zbytku už se však jedná o povedený iPhone, kterému nechybí 3D skenování obličeje namísto čtečky otisků prstů, LCD displej s menšími rámečky a velikostí 6,1 palců.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
O nedostatek výkonu nemusíte mít strach, čipset Apple A13 Bionic i v dnešní době nabízí dostatek výkonu nejen na každodenní používání, ale i s náročnými 3D hrami si poradí bez problémů. Nechybí bezdrátové nabíjení, splnění certifikace IP68, tedy voděodolnost. Nezklame ani u pořizování fotografií a nahrávání videí. Apple iPhone 11 má na zadní straně dva 12Mpx fotoaparáty. Ten hlavní používá širokoúhlý objektiv, sekundární pak ultraširokoúhlý. Hodí se pro pořízení širší scény, či třeba skupinové fotografie. Videa jsou u Applu perfektní, konkrétně v tomto případě se dají nahrávat až ve 4K rozlišení a 60 FPS. Jedná se sice o starší model, stále by nicméně měl iPhone 11 obdržet ještě minimálně dvě velké aktualizace na nové verze iOS.
4) Nejlepší odolný telefon do 13 000 Kč
V minulých článcích se mezi odolnými smartphony objevovaly modely od zavedenějších značek a nejinak je tomu i teď. Samsung Galaxy XCover6 Pro se již dá poměrně bez problémů pořídit pod částkou 13 000 Kč. Oproti předchozímu modelu Galaxy XCover 5 se výrazně zvedla cena, ale s tím šla výrazně nahoru i samotná hardwarová výbava. Už se nejedná o nižší třídu, ale poměrně konkurenceschopný mobil střední třídy. LCD displej s velikostí 6,6 palců obdržel Full HD+ rozlišení a vyšší 120Hz obnovovací frekvenci.
Výkon pak obstarává výborný a léty osvědčený Snapdragon 778G, který doplňuje 6GB RAM paměť a 128GB úložiště. Navíc jej můžete rozšířit pomocí microSD karty. Zadní strana nabízí 50Mpx hlavní fotoaparát a 8Mpx ultraširokoúhlý foťák. Kvalitou zdaleka nepatří k těm nelepším, na momentky však více než dostačují. Baterie s kapacitou 4050 mAh na první pohled není moc. Na druhou stranu je jednoduše uživatelsky vyměnitelná, což je v dnešní době velká výhoda a něco, co mezi telefony téměř nevidíme.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
U samotné odolnosti je na tom Samsung Galaxy XCover6 Pro výborně. V první řadě displej chrání prémiové tvrzené sklo Gorilla Glass Victus+. Telefon by měl vydržet pád z výšky až 1,5 metru, splňuje certifikaci IP68, takže mu nevadí voda ani prach a prošel testováním podle vojenského standardu MIL-STD-810H. Na závěr ještě zmíníme jedno obrovské plus oproti tradičnějším odolným mobilům od čínských značek. Samsung Galaxy XCover6 Pro je na tom mnohonásobně lépe z pohledu aktualizací. Podporován bude několik let, a to jak u bezpečnostních záplat, tak nových variant Androidu.
Alternativou za nižší cenu je Ulefone Power Armor 18, který už spadá do klasičtější kategorie mohutných odolných telefonů s velkou kapacitou baterie. V tomto případě konkrétně 9600 mAh. Naštěstí to Ulefone doplňuje rychlým 66W nabíjením, takže podle jejich slov trvá nabití na polovinu kapacity zhruba jen 30 minut. Smartphone mile překvapí podporou bezdrátového nabíjení.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Částečně byl Ulefone Power Armor 18 vybrán kvůli samotné výbavě, která není vůbec špatná. Výkon obstarává MediaTek Dimensity 900, který na tom poměrně dobře, obzvlášť když to porovnáme s konkurencí, která často nabízí procesory určené levným telefonům. Potěší IPS displej s Full HD+ rozlišením a 120Hz obnovovací frekvencí.
Zadní strana je pak poměrně speciální. V první řadě zde nalezneme tři fotoaparáty. Hlavní dokonce nabídne 108 Mpx, dále je tu 8Mpx snímač s ultraširokoúhlým objektivem a 5Mpx makro kamera. Speciální funkcí je termometr, který zvládá měřit od -20 do 80 stupňů Celsia. Nejedná se přímo o termokameru, i když to informace na internetu naznačují. Ta je dostupná až u dražšího modelu Ulefone Power Armor 18T. U odolnosti pak nechybí splnění certifikací IP68, IP69K a MIL-STD-810H. Netradiční certifikace IP69K znamená, že by měl odolat tryskající vysokotlaké teplé vodě. Zároveň by měl přežit pád z výšky až 1,5 metru.
5) Nejvýkonnější telefon do 13 000 Kč
Z pohledu výkonu a obecně hardwarové výbavy je na tom nejlépe POCO F5 Pro, který se v prvních obchodech objevuje pod 13 000 Kč. V následujících měsících půjde určitě cena ještě níže. Výkon zde obstarává Snapdragon 8+ Gen 1, který jsme mohli vídat v druhé polovině minulého roku jakožto procesor pro ty nejlepší vlajkové modely na trhu. Navíc základní varianta mobilu POCO F5 Pro obdržela na českém trhu rovnou 12GB RAM a 256GB úložiště. Výkonem se značně přibližuje těm nejlepším telefonům, které jsou v současnosti k dostání.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Skvěle je na tom mobil po stránce displeje. AMOLED panel o velikosti 6,67 palců využívá 120Hz obnovovací frekvenci, potěší skvělý maximální jas a dokonce vysoké rozlišení 3200 x 1440 pixelů. Výborná je u POCO F5 Pro také baterie s kapacitou 5160 mAh a poměrně rychlým 30W nabíjením. Bohužel si to trochu kazí horší kvalitou fotoaparátů, které zaostávají za konkurencí, kterou jsme zmínili výše. V neposlední řadě chybí alespoň základní voděodolnost. Certifikace IP53 už je v této cenové kategorie málo. Pokud nicméně hledáte telefon na hraní náročných 3D her či třeba emulaci konzolí, je rozhodně POCO F5 Pro tou zdaleka nejlepší volbou.
OnePlus Nord 3 sice nedosahuje výkonem na hodnoty POCO F5 Pro, stále však patří mezi ty nejvýkonnější telefony na trhu a vyrovná se vlajkovým modelům z první poloviny minulého roku. Procesor Mediatek Dimensity 9000 doplňuje až 16GB RAM a 256GB úložiště.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Čistě z pohledu výkonu je na tom hůře než POCO F5 Pro, ale rozdíl není velký jako u jiných smartphonů v článku. Navíc oproti POCO F5 Pro nabízí OnePlus Nord 3 více než konkurenceschopné fotoaparáty.
Skvělou volbou z pohledu výkonu je také OnePlus 10T. Čistě v porovnání výkonu je na tom cca stejně jako POCO F5 Pro. Používá totiž také procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, který ale navíc doplňuje operační pamětí o hodnotě 16 GB. S případnou koupí si ale musíte pospíšit, protože dostupnost se každou chvíli zhoršuje a zanedlouho bude OnePlus 10T kompletně vyprodán.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Alternativou se skvělým výkonem je Google Pixel 7a, který používá procesor Google Tensor 2. Ten naleznete i ve vlajkových modelech jako je Google Pixel 7 Pro. Ostatně se jedná o jeden z důvodů, proč Google Pixel 7a doporučujeme také v první kategorii.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
6) Mobil s nejlepší výdrží baterie
Už dvě různé generace Sony Xperia 10 telefonů jsme na tomto místě uvedli v předchozích článcích a budeme v tom pokračovat i nadále, protože japonská společnost se opět zaměřila hlavně na vylepšení výdrže baterie. Mezigeneračně si Sony Xperia 10 V polepšila ve výdrži o cca 10 procent, což na první pohled není moc, ale musíme počítat s tím, že už předchozí model nabídl jednu z nejlepších výdrží napříč všemi mobily. Pokud chcete výdrž tři dny na jedno nabití a zároveň nechcete mít obří telefon s velkou kapacitou baterie, je tohle Sony tím pravým modelem do 13 tisíc.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Je tu také obrácená strana mince. Sony Xperia 10 V neobdržela mezigeneračně tolik vylepšení. V podstatě jen nový hlavní 48Mpx fotoaparát. Výkon stále obstarává úsporný procesor Snapdragon 695, který doplňují 6GB RAM a 128GB úložiště. Jen pro srovnání, v tomto článku doporučujeme také POCO F5 Pro, který používá téměř čtyřikrát výkonnější procesor. A to je brutální rozdíl, když vezmeme v potaz velmi podobnou cenu.
Další nezměněnou věcí je 6,1palcový OLED displej s 60Hz obnovovací frekvencí a Full HD+ rozlišením. Alespoň 90Hz frekvenci už by si smartphone zasloužil, i když je jasné, že pak by na tom nebyl tak dobře v testech výdrže. Sony Xperia 10 V již tradičně běží na téměř čistém Androidu (konkrétně ve verzi 13), který společnost doplňuje pouze několika funkcemi navíc.