Širokoúhlé (UltraWide) monitory jsou jeden z trendů posledních let. Jde o skvělou alternativu pro ty, kteří používají nebo plánují koupi dvou klasických monitorů. U hraní her, ale i třeba sledování filmů nabídnou lepší zážitek kvůli velké obrazovce, která většinou začíná na 34 palcích, avšak dají se pořídit rovněž větší 49 palcové monitory. Ty dokážou v podstatě simulovat několik klasických Full HD monitorů vedle sebe. V tomto článku se blíže podíváme na ty nejlepší širokoúhlé herní monitory, které v roce 2022 můžete pořídit.
Přímo u počítačových her vám širší obraz zajistí nejen větší vtažení do dění na obrazovce, ale ve hrách podporujících tento ultra-širokoúhlý poměr stran dokonce může zajistit výhodu oproti jiným hráčům, kteří mají standardní monitor 16:9. Ukázkový příklad výhody použití širokoúhlého monitoru v populární hře League of Legends je zobrazen na následujícím snímku.
Rychlá navigace článkem
- Význam odezvy a frekvence u monitoru
- LCD panel typu IPS vs VA vs TN
- Nejlepší levný širokoúhlý herní monitor
- Nejlepší herní širokoúhlý monitor do 10 000 Kč
- Nejlepší herní širokoúhlý monitor do 15 000 Kč
- Nejlepší herní širokoúhlý monitor do 20 000 Kč
- Nejlepší herní širokoúhlý monitor současnosti
- Nejlepší herní superširokoúhlý monitor
Co nejnižší odezva + co nejvyšší frekvence
Na úvod tohoto článku si pojďme nejprve zjednodušeně vysvětlit, co dělá počítačovou obrazovku herním monitorem. Zas tak složité to není, základem jsou dva parametry – odezva a obnovovací frekvence.
Odezva
Odezva znamená rychlost reakce displeje na požadavek o změnu obrazu. V současném technologickém světě monitorů se rychlost odezvy těchto obrazovek měří v milisekundách, tedy přesněji v jednotkách milisekund. Aktuálně se u běžných monitorů nejčastěji setkáte s odezvou pěti milisekund. I přestože se jedná o pro člověka nepředstavitelně krátký časový úsek vězte, že rozdíl mezi „standardním“ 5ms monitorem a monitorem s nižší odezvou okolo 1 ms poznáte, zejména při hraní rychlých sportovních či akčních her. Následující ilustrativní obrázek zobrazuje rozdíl mezi klasickým a herním monitorem s přihlédnutím k jejich odezvě.
Obnovovací frekvence
Obnovovací frekvence udávaná v hertzech znamená, kolik je monitor schopen vykreslit obrazů během jedné sekundy. Zde nás tedy oproti odezvě naopak zajímá co nejvyšší možná hodnota. Je sice obecně uváděno, že lidské oko již jako plynulý obraz vnímá sled 24 a více snímků za sekundu, v praxi však v případě obrazovek jednoznačně platí čím větší frekvence, tím dokonalejší a úplnější obraz. Pro oko běžného uživatele je klasický monitor s frekvencí okolo 60 Hz dostačující, u náročného hráče ale ideální rozhodně není, jak (úmyslně trochu přehnaně) demonstruje následující obrázek. Standardem je v současném světě herních monitorů frekvence 100 Hz a více s tím, že existují i profesionální řešení s obnovovací frekvencí přesahující hodnoty 200 či dokonce 300 hertzů.
Rozmazaný a trhavý obraz, input lag
V případě zájmu se také můžete podívat na níže uvedené video, kde kromě odezvy a frekvence vysvětlujeme další pojmy jako jsou GtG, motion blur, ghosting, tearing či input lag.
LCD panel typu IPS vs VA vs TN
Při výběru nového herního monitoru přihlížíme také ke konkrétní technologii LCD panelu.
Při jinak nezměněných parametrech (odezva, frekvence) je obecně prioritou IPS jakožto obrazovka s nejlepším podáním barev a nejlepšími pozorovacími úhly. Smysl může dávat i panel typu VA, neboť má nejlepší kontrast a často lepší odezvu než IPS. Posledním typem obrazovky je TN, který je v současné době na ústupu. Sice má obecně nejnižší odezvu, ale podání barev, kontrast i pozorovací úhly jsou ze zmiňovaných typů nejhorší. Níže naleznete stručné (velmi zobecněné) vlastnosti jednotlivých typů LCD panelů.
IPS panel
- nejlepší pozorovací úhly
- nejlepší podání barev
- průměrný kontrast
- průměrná odezva
VA panel
- horší pozorovací úhly než IPS, ale lepší než TN
- průměrné podání barev (s výjimkou QLED, tam je i lepší než IPS)
- nejlepší kontrast
- lepší odezva než IPS, ale horší než TN
TN panel
- špatné pozorovací úhly
- průměrné podání barev
- průměrný kontrast
- nejlepší odezva
Jaký je tedy závěr? Primárně chceme herní monitor s odezvou 1 milisekundy či méně. Následně pak hledáme řešení s co nejvyšší obnovovací frekvencí s tím, že zohledňujeme také konkrétní technologii LCD panelu. Preferujeme QLED VA či IPS. Následuje „běžný“ VA panel a končíme u TN.
A nyní již ke konkrétním doporučením v různých cenových relacích…
Nejlepší levný širokoúhlý herní monitor
První zajímavé herní UltraWide monitory se dají pořídit za zhruba 7 tisíc korun. AOC Q34E2A patří mezi ty nejlepší. IPS panel o velikosti 34 palců obdržel UW-UXGA rozlišení (2560 x 1080 pixelů) a vyšší 75Hz obnovovací frekvenci. Odezva je 4 ms. Překvapí funkce G-Sync, která vylepšuje synchronizaci mezi monitorem a grafickými kartami od společnosti Nvidia.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
K propojení využívá AOC Q34E2A dva konektory HDMI 1.4 a jeden DisplayPort 1.2. K dispozici je rovněž sluchátkový výstup a mezi plusy se musí zařadit integrované reproduktory. Nechybí VESA uchycení, takže monitor můžete přidělat na stojan či třeba zeď. Na závěr ještě zmíníme rozšířenou záruku na 36 měsíců.
LG 34WP550-B je o něco dražší monitor než AOC, ale na druhou stranu v rukávu schovává několik funkcí navíc. Opět se jedná o IPS panel s velikostí 34 palců, UW-UXGA rozlišením (2560 x 1080 pixelů) a 75Hz obnovovací frekvencí. Odezva je o něco vyšší, konkrétně 5 ms. Navíc se podporuje vysoký dynamický rozsah (HDR). Obsahuje odlišnou technologii pro vylepšenou synchronizaci s grafickou kartou. Využívá se FreeSync od AMD, které na rozdíl od G-Syncu funguje i s konkurenčními grafickými kartami, tedy s těmi od Nvidie.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Jednou z dalších výhod LG 34WP550-B představuje výškově nastavitelný stojan a případně je k dispozici VESA uchycení. LG monitor nabídne rovněž lepší barevné podání. Na druhou stranu zamrzí absence DisplayPortu. K propojení se používají dva HDMI 2.0 konektory. Záruka je pouze standardní, tedy 24 měsíců.
Nejlepší herní širokoúhlý monitor do 10 000 Kč
V této ceně už se dají pořídit perfektní herní širokoúhlé monitory, které jsou výbavou úplně na jiné úrovni, než modely z předchozí kategorie. HP X34 nabízí perfektní poměr cena / výkon. Mírně prohnutý IPS panel s velikostí 34 palců již doplňuje UltraWide Quad HD rozlišení (3440 x 1440 pixelů). Kromě toho využívá až 165Hz obnovovací frekvenci, má 1ms odezvu a HDR. Dostalo se rovněž na FreeSync.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
U HP X34 si můžete všimnout minimálních rámečků kolem displeje. K připojení s počítačem se dá využít DisplayPort 1.4 nebo HDMI 2.0. Potěší výškově nastavitelný stojan. Záruka na tento monitor je 24 měsíců.
O něco levnější alternativou je LG 34WP65C-B. I v tomhle případě se jedná o prohnutý monitor, tentokrát již s VA panelem. Opět s velikostí 34 palců a UW-QHD rozlišením (3440 x 1440 pixelů). Má o něco horší pozorovací úhly, ale zase lepší kontrast. Obnovovací frekvence se zastavila na hodnotě 160 Hz a odezva na 1 ms. Synchronizace s grafickou kartou byla vylepšena díky technologii FreeSync. Samozřejmostí už je v této cenové kategorii HDR.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Ve výbavě LG 34WP65C-B nechybí integrované reproduktory, stojan s nastavitelnou výškou nebo třeba VESA uchycení. Propojení s počítačem probíhá buď přes HDMI 2.0 nebo DisplayPort 1.4. Celkově jde o čtyři konektory a sluchátkový výstup k tomu. Podobně jako u jiných LG monitorů, i v tomhle případě si musíte vystačit se základní zárukou dva roky.
Nejlepší herní širokoúhlý monitor do 15 000 Kč
Monitor iiyama G-Master GB3467WQSU-B1 je ideální volbou s hodně zajímavými parametry. VA panel s úhlopříčkou 34“ zaujme nízkou odezvou 0,4 ms a skvělou 165Hz obnovovací frekvencí. Širokoúhlé Quad HD rozlišení (3440 x 1440 pixelů) nesmí chybět, stejně jako podpora HDR. Synchronizace s grafickou kartou probíhá přes FreeSync.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Uvnitř iiyama G-Master GB3467WQSU-B1 se rovněž nachází USB hub, reproduktory nebo sluchátkový výstup. Propojení s PC lze realizovat přes DisplayPort 1.4 nebo HDMI 2.0. V obou případech jsou k dispozici dva konektory. Dostalo se rovněž na výškově nastavitelný stojan, včetně VESA uchycení. Mezi plusy se dá zařadit rozšířená záruka na tři roky.
O pár tisíc levnější alternativou je mírně zakřivený monitor Dell S3422DWG. Stále se jedná o 34“ model s UW-QHD rozlišením (3440 x 1440 pixelů) a VA panelem. Oproti iiyama nabídne mírně nižší obnovovací frekvenci 144 Hz a také „pomalejší“ 1ms odezvu. Zároveň ale zůstává kompatibilita s technologií FreeSync od AMD. Na podporu obsahu s vysokým dynamickým rozsahem (HDR) se můžete i u tohoto Dell monitoru spolehnout.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
K propojení s PC využívá Dell S3422DWG 2x port HDMI 2.0 nebo 1x DisplayPort 1.4. K dispozici je USB hub s celkem čtyřmi konektory a výstup na sluchátka. Stojan je výškově nastavitelný, ale případně můžete využít i VESA uchycení. Dobrou zprávou je také rozšířená záruka na 36 měsíců.
Nejlepší herní širokoúhlý monitor do 20 000 Kč
Zde už se dostáváme k ultimátním monitorům, kterým nechybí vesměs nic a jsou ideální pro náročné uživatele. LG 34GN850-B je na tom velikostně podobně jako většina UltraWide monitorů v článku. To znamená 34“ displej, konkrétně s „širším“ Quad HD rozlišením (3440 x 1440 pixelů). Používá se IPS panel s vysokou 160Hz obnovovací frekvencí a 1ms odezvou. Nechybí samozřejmě HDR. Skvělou synchronizaci mezi grafickými kartami Nvidia a monitorem obstará technologie G-Sync.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Propojení s PC probíhá u LG 34GN850-B přes DisplayPort 1.4 nebo dva HDMI 2.0 konektory. Dále se dá na zadní straně nalézt sluchátkový výstup a dva USB-A konektory. Potěší stojan s nastavitelnou výškou a VESA uchycení. Záruka je standardní, tedy 24 měsíců.
Povedená alternativa k LG je MSI Optix MPG341QR s 34palcovým IPS displejem, který má Quad HD rozlišení (3440 x 1440 pixelů) a 1ms odezvu. Obnovovací frekvence dosáhne na hodnotu 144 Hz a dostalo se rovněž na podporu HDR. Oproti konkurenci nabídne tohle MSI mnohem lepší jas, což se právě odrazí na kvalitnějším zobrazení vysokého dynamického rozsahu. I v tomto případě se používá G-Sync pro bezproblémovou synchronizaci s kartami Nvidia.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
MSI Optix MPG341QR nabízí rovněž velmi dobré barevné podání. Mezi netradičními funkcemi se dá nalézt třeba obraz v obraze (PiP), automatická regulace jasu podle okolního osvětlení nebo USB-C s podporou standardu Power Delivery. Připojení k PC probíhá přes HDMI 2.0 nebo DisplayPort 1.4. U monitoru můžete nastavit výšku a třešničkou na dortu je rozšířená záruka na 36 měsíců.
Nejlepší herní širokoúhlý monitor současnosti
ASUS ROG Strix XG349C je skvělý herní monitor, který obsahuje špičkové technologie, aby uspokojil nejnáročnější uživatele. IPS panel s velikostí 34 palců opět využívá populární UW-QHD rozlišení (3440 x 1440 pixelů), dále obsahuje 1ms odezvu a až neskutečně vysokou 180Hz obnovovací frekvenci. Zároveň je G-Sync kompatibilní a nechybí HDR. Že jde o opravdový herní monitor, naznačuje RGB osvětlení, které se případně dá synchronizovat s jinými produkty od Asusu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Propojení s počítačem probíhá u ASUS ROG Strix XG349C přes klasický DisplayPort 1.4, HDMI 2.0 a mimo jiné i USB-C. Přes poslední jmenovaný lze přenášet obraz, zvuk, data či ho využít k nabíjení elektroniky. Za takto vysokou cenu obdržíte skvělé barvy, konkrétně pokrývá 98% barevného prostoru DCI-P3. Potěší integrované reproduktory, stojan s nastavitelnou výškou a prodloužená záruka na 36 měsíců.
Alternativou může být LG 38GN950-B, u kterého je jeden z hlavních rozdílů ve velikosti. IPS panel nabízí totiž velikost 38 palců a vyšší UW-QHD+ rozlišení (3840 x 1600 pixelů). Obnovovací frekvence se zastavila na hodnotě 160 Hz a odezva na 1 ms. I v tomhle případě budou mít výhodu majitelé grafických karet Nvidia, protože je G-Sync kompatibilní. V neposlední řadě se dostalo na podporu HDR.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Propojení s PC probíhá přes HDMI 2.0 a Display Port 1.4. K dispozici je u LG 38GN950-B také několik USB konektorů pro přenos dat či nabíjení elektroniky. Přibalený stojan je výškově nastavitelný, monitor se dá přidělat třeba na zeď díky VESA uchycení. Záruka je standardní, tedy 24 měsíců.
Nejlepší herní superširokoúhlý monitor
Poměrně specifické jsou tzv. superširokoúhlé monitory, které dokážou nahradit hned dva 27“ monitory s Quad HD rozlišením. Samsung Odyssey G9 Neo s velikostí displeje 49 palců je toho dobrým příkladem. VA panel s perfektním kontrastem nabídne Dual Quad HD rozlišení (5120 x 1440 pixelů), 1ms odezvu a excelentní 240Hz obnovovací frekvenci. Samsung nezapomněl na HDR nebo FreeSync.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Propojení probíhá buď přes DisplayPort 1.4 nebo HDMI 2.1. K dispozici jsou dva USB konektory a sluchátkový výstup. Samsung Odyssey G9 Neo podporuje obraz v obraze (PiP), automatickou regulaci jasu a potěší skvělým barevným pokrytím. Stojan je výškově nastavitelný, případně se dá uchytit třeba na zeď díky otvorům na šrouby ve standardu VESA. Počítejte však s tím, že musíte mít poměrně dost místa. Na šířku totiž tento monitor měří 115 centimetrů. Záruku nabídne standardní dva roky.
Korejská společnost vyrábí také značně levnější Samsung Odyssey CRG90, který si zachovává velikost 49 palců a DQHD rozlišení (5120 x 1440 pixelů). Z televizorů si navíc vypůjčuje QLED panel. Oproti výše jmenovanému modelu G9 Neo už se nedostalo na skvělé hodnoty u odezvy a obnovovací frekvence. Konkrétně má tento model 4ms odezvu a 120Hz obnovovací frekvenci. Nechybí ale HDR a podpora technologie FreeSync.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Připojení se řeší přes klasické konektory HDMI 2.0, DisplayPort 1.4. K dispozici je rovněž USB hub a sluchátkový výstup. Mezi další oblíbené funkce patří obraz v obraze (PiP), ale můžete si například také na půlku obrazovky pustit PC, zatímco na druhé polovině poběží herní konzole, jak kdybyste měli dva fyzické monitory. Podobně jako u modelu výše, i Samsung Odyssey CRG90 má záruku na dva roky.