Počítačový zdroj je jedna ze stěžejních komponent, na které se nevyplácí šetřit. Jedná se totiž o součást počítače, která je více méně napojena na všechny ostatní komponenty. Pořízení laciného či dokonce nedostatečně výkonného zdroje pro váš počítač si tedy vyloženě říká o problém v podobě nejen zničení zdroje samotného, ale také poškození grafické karty, základní desky či pevných disků s vašimi daty. Není tedy radno si zbytečně zahrávat a je lepší si raději pár stovek připlatit, nežli později litovat.
V duchu této myšlenky jsem si tedy pro vás dovolil připravit následující výčet těch nejlepších počítačových zdrojů od renomovaných výrobců, které vynikají svým skvělým poměrem cena / výkon. Za obecně nejlepší zdroje pro stolní počítače aktuálně považuji produkty značek be quiet!, Seasonic a Corsair. Společnosti stojící za těmito značkami totiž již celou řadu let dokazují, že jsou v této oblasti odborníky. Výběr byl tedy omezen výhradně na produkty výše zmíněných značek.
Zdroje jsou rozděleny do následujících čtyř kategorií pro různě výkonné počítačové sestavy. Energetická náročnost každé sestavy je samozřejmě různá a záleží na mnoha faktorech (zvolená grafická karta, procesor, počet a typ paměťových modulů, pevných disků, periferních zařízení apod.). Pokusím se však alespoň dle čipů grafický karet přibližně naznačit, pro jaké sestavy jsou konkrétní zdroje vhodné.
- 400W zdroje – pro sestavy s GeForce GTX 960, GeForce GTX 750 Ti, Radeon R7 250, Radeon R7 240 apod.
- 500W zdroje – pro sestavy s GeForce GTX 970, Radeon R9 380, Radeon R7 370 apod.
- 600W zdroje – pro sestavy s GeForce GTX 1080, GeForce GTX 980 Ti, Radeon R9 390, Radeon R9 380X apod.
- 750W zdroje – pro sestavy s Radeon R9 390X, popř. více grafickými kartami
Nyní se tedy již pojďme vrhnout na konkrétní modely, které český trh nabízí. Pro pořádek však ještě dodám, že všechny níže uvedené zdroje jsou standardního formátu ATX a disponují minimálně certifikací 80 Plus Bronze, garantující jejich nadstandardní energetickou účinnost.
Nejlepší 400W zdroje
Zdroje s příkonem 400 wattů jsou ideální pro kancelářské počítače, domácí multimediální sestavy či do méně náročných herních strojů. Z pohledu cena / výkon v této kategorii vychází perfektně hned tři modely s certifikací 80 Plus Bronze, tedy s účinností cca 81 % při plném zatížení. Jsou jimi Seasonic SS-400ET-T3, Seasonic SS-400ET-F3 (model s trochu odlišnou kabeláží) a Corsair CX430. První dva zdroje jsou 400wattové a stojí přibližně 1200 Kč. Při zohlednění jejich účinnosti se tedy jedná o nejvýhodnější a zároveň nejlevnější možnou volbu v této kategorii. Zdroj Corsair CX430 je poté sice o cca 100 korun dražší, zároveň vám však ale nabídne větší příkon v podobě 430 W. I zde se tedy dostáváme na perfektní výhodnost, a kdo ocení pár wattů navíc, je tento zdroj ideální volbou. Dále si v této kategorii zaslouží zmínit také Corsair CX430M, což je upravená verze předešlého modelu, která vám za částku cca 1450 Kč nabídne navíc modulární (odpojitelné) kabely. Pokud toto praktické řešení oceníte, tento zdroj je tou nejlepší možnou volbou.
1) Seasonic SS-400ET-T3
Porovnat ceny e-shopů | Koupit na Alza.cz
2) Seasonic SS-400ET-F3
Porovnat ceny e-shopů | Koupit na Alza.cz
3) Corsair CX430
Porovnat ceny e-shopů | Koupit na Alza.cz
4) Corsair CX430M
Porovnat ceny e-shopů | Koupit na Alza.cz
Nejlepší 500W zdroje
500wattové zdroje jsou již velmi slušným základem i pro výkonnější počítačové sestavy. V této kategorii vychází v poměru cena / výkon (resp. příkon :-)) nejvýhodněji zdroj Seasonic SSP-550RT. Lze jej pořídit za částku okolo 1700 Kč, a nabídne vám 550 wattů s certifikací 80 Plus Gold, tedy s účinností cca 88 %. Na dalších třech místech se poté opakuje situace z předešlé nižší kategorie, nyní s modely Seasonic SS-500ET-T3, Seasonic SS-500ET-F3 a Corsair CX500. Ty nabídnou sice „pouze“ standardní příkon 500 W a nižší certifikaci 80 Plus Bronze, jejich cena je však také nižší – cca 1550 korun. Z pohledu výhodnosti (Kč za W) jsou tedy tyto zdroje taktéž perfektní volbou, byť o něco méně výhodnou, než první uvedený model.
1) Seasonic SSP-550RT
Porovnat ceny e-shopů | Koupit na Alza.cz
2) Seasonic SS-500ET-T3
Porovnat ceny e-shopů | Koupit na Alza.cz
3) Seasonic SS-500ET-F3
Porovnat ceny e-shopů | Koupit na Alza.cz
4) Corsair CX500
Porovnat ceny e-shopů | Koupit na Alza.cz
Nejlepší 600W zdroje
600wattové zdroje jsou z mého pohledu tou nejlepší volbou do moderních počítačů náročnějších uživatelů či hráčů. Poskytnou vám totiž dostatečný příkon pro vaši výkonnou grafickou kartu, přetaktovaný procesor a několik pevných disků zároveň. I v případě upgradu počítače v budoucnu pro vás bude takovýto zdroj dostatečný, investovat do něj tedy jednoznačně smysl má – budete mít na řadu let vystaráno. Nejvýhodněji v této kategorii vychází zdroj Corsair CX600 s certifikací 80 Plus Bronze a cenou cca 1800 korun. Z pohledu výhodnosti mu poté na paty šlape Seasonic S12II-620, což je 620W zdroj s cenou 1900 Kč. Za stejné peníze je na třetím místě Seasonic SS-600ET-F3 s 600 watty.
1) Corsair CX600
Porovnat ceny e-shopů | Koupit na Alza.cz
2) Seasonic S12II-620
Porovnat ceny e-shopů | Koupit na Alza.cz
3) Seasonic SS-600ET-F3
Porovnat ceny e-shopů | Koupit na Alza.cz
Nejlepší 750W zdroje
Jste-li vlastníkem některé z energeticky nejnáročnějších grafický karet či jich chcete mít v počítači zapojených hned několik, dost pravděpodobně hledáte ještě výkonnější zdroj. V případě 750wattových modelů bych vám tedy jako první volbu doporučil Corsair CX750. Skvělý zdroj s certifikací 80 Plus Bronze (účinnost cca 81 %) a za odpovídající cenu, 2300 Kč. Náročnější uživatelé poté mohou sáhnout po modelu Seasonic SSP-750RT, což je sice dražší, ale o to efektivnější řešení (certifikace 80 Plus Gold a účinnost cca 88 %). Hledáte-li řešení modulární, opět se nabízí společnost Corsair a její zdroj Corsair CX750M za přijatelných 2700 korun.
1) Corsair CX750
Porovnat ceny e-shopů | Koupit na Alza.cz
2) Seasonic SSP-750RT
Porovnat ceny e-shopů | Koupit na Alza.cz
3) Corsair CX750M
Porovnat ceny e-shopů | Koupit na Alza.cz
Závěrem
Všechny výše uvedené zdroje jsou vhodné jak pro vylepšení vašeho stávajícího PC, tak do nových moderních sestav. Základem je vždy 24pinový (resp. 20+4) ATX konektor pro napájení základní desky, a osmi (4+4) či 4pinový konektor pro napájení procesoru. Konkrétními počty ostatních konektorů (SATA, Molex, PCI-E) se však model od modelu liší, máte-li tedy nějaké speciální požadavky na konfiguraci zdroje, i toto určitě vezměte v potaz, abyste nemuseli zbytečně dokupovat nějaké redukce.
Modely v tomto článku uvedené jsou z mého pohledu ty nejlepší počítačové zdroje v poměru cena / výkon / kvalita. Nejedná se o zdroje nejlevnější, ale o to kvalitnější jsou. Na druhou stranu se také nejedná o ty nejkvalitnější, jejichž ceny jsou pro běžnější uživatele nepochopitelné. Jedná se o jakousi zlatou střední cestu, které bych doporučoval se držet a pod ni v ideální případě nejít. Pokud si však chcete připlatit za ještě kvalitnější řešení, nic vám nebrání porozhlédnout se po zdrojích z řad Seasonic P, Corsair HXi či EVGA SuperNOVA. Zde se však již nemůžeme bavit o skvělém poměru ceny, výkonu a kvality, ale pouze o maximální kvalitě za maximální peníze. :-)
8 komentářů
Tom
Dobrý den, děkuji za vaši minulou odpověď u předešlého článku, moc mi pomohla. Jenom se chci zeptat… tady jste psal že je vhodnější zdroj pro Radeon R9 380X 600W než 500W. Je to jedno jestli budu mít 500 nebo 600W? A jěstě jedna otázka. Je rozdíl mezi DDR4 16 GB nebo 8 GB? Omlouvám se za takové dlouhé texty ale rád se vás ptám jelikož jste na tyto věci odborník a já nechci udělat chybu ve výběru komponentů. Děkuji za Vaše názory a předem děkuji za vyřízení a strávený čas :)
Petr Mlejnek
Dobrý den, u diskutované sestavy je onen 500W zdroj v pořádku, nicméně můžete samozřejmě použít i 600W. Jinak co se týče operačních pamětí, tak více je lépe, ale pro hraní na jednom Full HD monitoru je na jakoukoli hru 8 GB dostatečných.
Adam Vyhnálek
Dobrý den tohle nebude k tomuto tématu ale jinde máte komentáře uzavřené. Chci se vás zeptat co říkáte na Macbooky celkově a jaký byste mi doporučil jako studentovi na střední škole. A pokud byste uznal že radši něco s Windows tak popřípadě co? Díky za odpověď.
Petr Mlejnek
Dobrý den, pokud budete mít notebook pouze pro svou potřebu a nevyžadujete na něm spouštět nějaké specifické aplikace (standardně určené pro Windows), tak určitě může být MacBook. V tomto případě by byl tedy ideální nejnovější model Apple MacBook MLHA2CZ/A s velmi slušnými parametry. Cenově příznivější je poté loňský Apple MacBook Air MJVE2CZ/A, parametrově je ale již slabší. Pokud však předpokládáte, že budete počítač potřebovat i pro nějaké školní aktivity (programovací či účetní programy, „klasický“ Office apod.), notebook s Windows je určitě jistější volbou. Zde můžete zvolit například skvěle vybavený Asus UX303UB-C4017T či levnější ale stále dostačující Asus UX303UA-FN019E.
Ondra
Dobrý den, vždy máte perfektní přehled a již mnohokrát jste skvěle poradil. Mohu se zeptat, jaký televizor v ceně 4-5 tisíc byste mi doporučil? Předem moc děkuji za odpověď. Hezký den
Petr Mlejnek
Dobrý den, tak nejprve bych se vás snažil přesvědčit, abyste dal za TV alespoň 6000 korun a dosáhl tak na televizi se slušnou úhlopříčkou a Full HD, tedy např. Sharp LC-32CFE5102. Pokud je opravdu třeba držet rozpočet ještě níže, poté bych ustoupil z Full HD a pořídil HD TV Samsung UE32J4000.
Ondra
Dobrý den, velice Vám děkuji za užitečný tip, kterým se budu řídit:) Ať se Vám daří. S pozdravem
Petr Mlejnek
Děkuji, i vám!