V tomto článku se zaměříme na nejlepší mobily do 13 000 Kč. A to hned v několika různých kategoriích. Poměr cena / výkon je v tomto segmentu obecně velmi dobrý, častokrát se zde totiž objevují zlevněné prémiové modely se skvělou výbavou a perfektními parametry. V několika případech se však dostalo i na novinky, které zaujmou například nadprůměrnou výdrží baterie.
Rychlá navigace článkem
- Celkově nejlepší mobil do 13 000 Kč
- Nejlepší fotomobil do 13 000 Kč
- Nejlepší iPhone do 13 000 Kč
- Nejlepší odolný telefon do 13 000 Kč
- Nejlepší telefon s čistým Androidem
- Mobil s nejlepší výdrží baterie
1) Celkově nejlepší mobil do 13 000 Kč
Samsung Galaxy S20 FE 5G už byl zmíněn v několika různých článcích. Důvod je jednoduchý, Samsung dokázal stvořit téměř perfektní smartphone, který není předražený. Naopak se dá nyní sehnat v akcích pod částkou 10 000 Kč, čímž se z něj stává skvělý adept na telefon s neodolatelným poměrem cena / výkon. Na výběr byly dvě různé varianty, základní model s podporou 4G se již pouze doprodává. V e-shopech už tak většinou narazíte na modely s podporou 5G. Na trhu se dá najít rovněž novější generace telefonu Samsung Galaxy S21 FE, která přináší několik vylepšení, ale zároveň vyšší cenu. Rozdílům jsme se věnovali detailně v samostatné recenzi.
Jedna z hlavních výhod S20 FE 5G je použití procesoru Snapdragon 865. Prémiové procesory od společnosti Qualcomm totiž v Česku u Samsung zařízení téměř nevidíme. Za to byla korejská společnost v minulosti značně kritizována. Na našem trhu většinou používají vlastní Exynos procesory. Ostatně 4G model se při uvedení prodával s horším procesorem Exynos 990. Naštěstí už to dlouho neplatí a všechny modely tohoto mobilu fungují se Snapdragonem 865. Nicméně na Exynos verzi ještě můžete v některých obchodech s neoficiální distribucí narazit.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Kromě dobrého výkonu, nabízí rovněž Samsung Galaxy S20 FE 5G skvělý Super AMOLED displej o velikosti 6,5 palců a Full HD+ rozlišení. Navíc podporuje vyšší 120Hz obnovovací frekvenci pro plynulejší obsah. Potěší splnění certifikace IP68, telefonu nevadí voda a prach. Podpora microSD karet se už v dnešní době ze smartphonů vytrácí. Pro Samsung Galaxy S20 FE 5G to však neplatí. Nechybí bezdrátové nabíjení, dobrá výdrž baterie nebo například tři povedené fotoaparáty na zadní straně. V této sestavě nalezneme širokoúhlý, ultraširokoúhlý a teleobjektiv. Navíc je doplněn o optickou stabilizaci obrazu, která se stará o kvalitnější fotografie v horších světelných podmínkách a o to, aby videa nebyla roztřesená. Jeden z mínusů by mohla být softwarová podpora, protože přeci jen byl smartphone vydán v roce 2020 s Androidem 10 a již obdržel dvě velké aktualizace. Majitelé se ale i tak můžou těšit ještě minimálně na Android 13 a téměř dva roky bezpečnostních aktualizací.
Xiaomi 11T Pro patří podobně jako Samsung výše ke starším zařízením, neboť vychází z vlajkového modelu Xiaomi z roku 2021. Vysledovat se to dá již u Snapdragonu 888, který každopádně stále patří mezi nejvýkonnější procesory, které můžeme v mobilech najít. Ten již v základu doplňuje 8GB RAM paměť a 128GB úložiště, bohužel již bez podpory microSD karty. AMOLED displej o velikosti 6,67 palců funguje ve Full HD+ rozlišení a potěší skvělou svítivostí až 1000 nitů. Samozřejmostí je vyšší 120Hz obnovovací frekvence.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Po stránce odolnosti na tom Xiaomi není tak dobře jako Samsung výše. Splňuje jen certifikaci IP53, což znamená, že odolá stříkající vodě. Stále ale smartphone Xiaomi 11T Pro nabídne kovový rám a na obou stranách tvrzené sklo. Displej dokonce chrání Corning Gorilla Glass Victus, které se dodává hlavně k těm nejdražším mobilům na trhu. Zadní straně dominuje velký 108Mpx fotoaparát, který tvoří perfektní snímky ve dne. Bohužel se nedostalo na optickou stabilizaci obrazu, kvůli tomu trochu trpí fotografie v horších světelných podmínkách. Ultraširokoúhlý fotoaparát dokáže vytvořit rovněž perfektní snímky. Tuto dvojici doplňuje 5Mpx makro kamera, tedy bohužel ne foťák s teleobjektivem, jak by se dalo předpokládat. Xiaomi 11T Pro naopak potěší kvalitou nahraných videí, které můžou mít až 8K rozlišení.
Kapacita baterie s 5000 mAh patří k průměru, nicméně samotná výdrž příliš nepotěší. Na druhou stranu to Xiaomi vynahrazuje extrémně rychlým 120W nabíjením. Skvělou zprávou je navíc to, že 120W adaptér se dá nalézt rovnou v balení. Nemusíte řešit dokupování jako u jiných značek. Z nuly na sto procent dokážete nabít tento mobil za neuvěřitelných 17 minut.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Mobil Realme GT 2 je zajímavou alternativou, která nabídne v podstatě identický výkon díky procesoru Snapdragon 888. U displeje je na tom obdobně, i Realme využívá 120Hz AMOLED panel s Full HD+ rozlišením. Realme GT 2 má mírně vyšší výdrž baterie a někomu může vyhovovat nadstavba Realme UI 3.0, která není příliš masivní a odlišná od čistého Androidu, na rozdíl od MIUI u Xiaomi. Na druhou stranu výhoda telefonu Xiaomi 11T Pro tkví v kvalitnějším fotoaparátu, lepším videu, kovovém rámu a obecně lepší odolnosti. Navíc nesmíme zapomenout na extrémně rychlé nabíjení, i to má však Realme značně nadstandardní, konkrétně 65 W.
2) Nejlepší fotomobil do 13 000 Kč
Google Pixel 6 je na tom z pohledu kvality fotografií momentálně nejlépe, obzvlášť po slevách, které proběhly v českých obchodech, neboť spadl do diskutovaného rozpočtu. Po stránce foto výbavy může někoho zamrzet absence foťáku s teleobjektivem. Hlavní a ultraširokoúhlý foťák je však identický jako v případě dražší verze smartphonu Google Pixel 6 Pro, která se vyrovná nejlepším fotomobilům na trhu. To znamená 50Mpx snímač se světelností f/1.9, který produkuje perfektní fotky ve všech světelných podmínkách. Zoom je v tomhle případě pouze digitální, ale ultraširokoúhlý foťák už je plnohodnotný. Využívá 12 Mpx a světelnost f/1.8. Softwarové vychytávky a pomocníci jsou k dispozici i na tomto levnějším modelu. Mezigeneračně bylo u telefonu Google Pixel 6 vylepšeno nahrávání videa. Maximálně dokáže nahrávat ve 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Samsung Galaxy S20 FE 5G je na tom po stránce fotoaparátů stále velice dobře. A to i na konci roku 2022. Širokoúhlý fotoaparát disponuje 12 Mpx se světelností f/1.8. Dále nechybí teleobjektiv s 3x optickým zoomem (bezztrátovým přiblížením) a 12Mpx ultraširokoúhlý foťák. Samsung Galaxy S20 FE 5G se rovněž chlubí optickou stabilizací obrazu, kterou u videa doplní elektronická stabilizace, díky které nebudete mít příliš roztřesené záběry. Na trhu už najdete novou verzi v podobě telefonu Samsung Galaxy S21 FE, která využívá identické fotoaparáty. Další zajímavé fotomobily v různých cenových kategoriích můžete nalézt v nedávném článku nejlepších fotomobilů.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
V případě, že je pro vás pořizování selfie nebo například vlogování na prvním místě, Vivo V23 5G by mělo být tím ideálním parťákem. Bez problémů se totiž vyrovná vlajkovým modelům a v lecčems je předčí. Všimnout si můžete poměrně nehezkého výřezu v displeji, který nás vrací o pár let zpátky. Je to však na úkor duální selfie kamery. V první řadě je k dispozici perfektní 50Mpx selfie se skvělou světelností f/1.9 a také s automatickým ostřením. To značně vylepšuje kvalitu videí, většinou jsou totiž selfie kamery bez automatického ostření.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Smartphone Vivo V23 5G obdržel rovněž ultraširokoúhlou selfie kameru, která se hodí například pro skupinová selfie. A aby toho nebylo málo, Vivo implementovalo na přední stranu ještě dvě poměrně výkonné LED diody, které slouží k přisvícení scény. Z pohledu pořizování selfie fotek se horko těžko hledá na trhu lepší smartphone. Naopak zadní strana a klasické fotoaparáty telefonu Vivo V23 5G příliš neoslní. 64Mpx širokoúhlý doplňuje 8Mpx „ultraširokáč“ a 2Mpx makro kamera. Pouze hlavní fotoaparát tvoří povedené snímky, zbytek kvalitou patří do čistého průměru. Displej má velikost 6,44 palců, jedná se o AMOLED panel s 90Hz frekvencí a Full HD+ rozlišením. Mobil potěší dobrou výdrží baterie, bohatým obsahem balení a netradičním designem, který doslova mění barvy. Po dopadu UV světla se zlatá barva zad začne proměňovat v zelenomodrou. Konzervativní černá barva je bez efektu.
3) Nejlepší iPhone do 13 000 Kč
Na začátku roku vydal Apple novou verzi oblíbeného levného iPhone SE (2022). Změn není příliš, což se dá poznat už u designu, který je zcela identický jako starší iPhone SE (2020). Zachovány zůstaly nejen rozměry, ale i 4,7palcový displej s HD+ rozlišením, mobil stále splňuje certifikaci IP67 a na zadní straně má jeden 12Mpx fotoaparát. Novinky jsou v podstatě jen čtyři. Apple iPhone SE (2022) používá nový procesor Apple A15 Bionic, který opět posunuje maximální výkon zařízení o úroveň výše, a naopak snižuje energetickou náročnost. Druhým vylepšením je paměť RAM, která byla navýšena na 4 GB.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Kapacita baterie nebyla u předchozí verze příliš velká, což se nyní snažil Apple alespoň trochu vylepšit. Konkrétně má 2018 mAh, namísto 1821 mAh. Poslední rozdíl nalezneme u softwarové podpory, kdy iPhone SE (2022) obdrží o dvě aktualizace více. Mezi mínusy však musíme zařadit malou kapacitu paměti. V základu nabídne totiž tohle zařízení jen 64 GB a pokud byste chtěli 128GB nebo dokonce 256GB úložiště, musíte počítat s příplatkem. Řešením může být zakoupení levnějšího telefonu iPhone SE (2020).
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Apple iPhone 11 se dá stále nalézt v nabídce cupertinské společnosti. Hlavní výhodou je to, že se jedná o „moderní typ“ iPhonu. Podobně jako u SE varianty se bohužel jedná o základní 64GB úložiště, které spíše doporučujeme nenáročným uživatelům nebo třeba těm, kteří využívají neomezená data a dokážou fungovat v cloudu. Paměťová karta není podporovaná a vyšší 128GB úložiště se pohybuje zhruba tisíc korun nad limit. Ve zbytku už se však jedná o povedený iPhone, kterému nechybí 3D skenování obličeje namísto čtečky otisků prstů, LCD displej s menšími rámečky a velikostí 6,1 palců.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
O nedostatek výkonu nemusíte mít strach, čipset Apple A13 Bionic i v dnešní době nabízí dostatek výkonu nejen na každodenní používání, ale i s náročnými 3D hrami si poradí bez problémů. Nechybí bezdrátové nabíjení, splnění certifikace IP68, tedy voděodolnost. Nezklame ani u pořizování fotografií a nahrávání videí. Apple iPhone 11 má na zadní straně dva 12Mpx fotoaparáty. Ten hlavní používá širokoúhlý objektiv, sekundární pak ultraširokoúhlý. Hodí se pro pořízení širší scény, či třeba skupinové fotografie. Videa jsou u Applu perfektní, konkrétně v tomto případě se dají nahrávat až ve 4K rozlišení a 60 FPS. Jedná se sice o starší model, stále by nicméně měl iPhone 11 obdržet ještě minimálně tři velké aktualizace na nové verze iOS.
4) Nejlepší odolný telefon do 13 000 Kč
Umidigi Bison GT2 Pro je až překvapivě skvěle vybavený odolný mobil. Využívá například procesor MediaTek Dimensity 900 5G, který doplňuje 8GB RAM a 256GB úložiště. Identický procesor můžeme nalézt například v telefonu Samsung Galaxy M53, který se prodává téměř za stejnou cenu jako Umidigi. To je pro tohoto čínského výrobce skvělá vizitka. Není to tak dávno, kdy podobné odolné smartphony používaly staré a nevýkonné procesory a nyní už se bez problémů můžou rovnat s těmi nejlepšími. Snad se v tomto duchu pustí brzy i do softwaru, kde stále extrémně zaostávají. V doporučovaném modelu je rovnou Android 12, avšak nějakou delší softwarovou podporu nečekejte.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Po hardwarové stránce je však Umidigi Bison GT2 Pro povedený. Překvapí dále třeba displejem s vyšší 90Hz obnovovací frekvencí a velkou baterií o kapacitě 6150 mAh. Splnění certifikace IP68 je u odolných mobilů samozřejmostí, nechybí ale také IP69K. Díky tomu je odolný proti tlakové vodě. V neposlední řadě by měl odolat pádům z výšky až 1,8 metru. Tomu pomáhá robustnější tělo a pogumované rohy. Na závěr ještě nesmíme zapomenout na fotoaparáty. Ten hlavní 64Mpx doplňuje ještě ultraširokoúhlý foťák a makro kamera. Na fotografie v dobrých světelných podmínkách poslouží velice dobře, každopádně nečekejte od něj zázraky.
Telefon Nokia XR20 by mohl být ideální alternativou, pokud hledáte zařízení od známější společnosti a třeba mnohem lepší softwarovou podporu. V první řadě začneme u odolnosti. Tato Nokia splňuje certifikaci MIL-STD810H. To mimo jiné znamená, že by měla vydržet pád z výšky až 1,8 metrů. Nechybí certifikace IP68, takže mobilu nebude vadit prach nebo voda do hloubky 1,5 metru. Samotný rám je vyroben z hliníku a zadní stranu tvoří pogumovaný plast, což pomáhá v lepším držení. Displej mobilu Nokia XR20 chrání tvrzené sklo Gorilla Glass Victus, tedy prémiová verze skla od společnosti Corning, kterou normálně nacházíme hlavně v dražších telefonech a vlajkových modelech.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Po softwarové stránce rozhodně potěší. Nokia slibuje čtyři roky bezpečnostních aktualizací a tři velké aktualizace na nové verze Androidu. Na tento smartphone tedy dostanete Android 14. Jeden z mínusů je procesor Snapdragon 480, který již sice podporuje 5G sítě, ale po výkonnostní stránce na tom není tak dobře, obzvlášť když se ve stejné cenové kategorii nachází například nejvýkonnější Snapdragon 888. Rozhodně by si zasloužil alespoň o řadu výkonnější Snapdragon. Na druhou stranu je tento procesor úsporný a i při kapacitě baterie 4630 mAh slibuje dvoudenní výdrž telefonu. Základní verze nabízí navíc jen 4GB RAM paměť a 64GB úložiště, každopádně není v obchodech příliš rozšířená. Naštěstí se do této kategorie cenově vleze vybavenější varianta s 6GB RAM a 128GB úložištěm. Zakončíme to ale pozitivně. Netradiční v této cenové kategorii je rozhodně podpora bezdrátového nabíjení, což u odolného mobilu rozhodně rádi využijete.
Ulefone Armor 12 5G je zajímavou levnější alternativou. V první řadě splňuje certifikaci IP68, takže odolá prachu a vodě. A to do hloubky až 1,5 metru. Dále je nárazu odolný až z výšky cca 1,2 metru. V neposlední řadě splňuje certifikaci MIL-STD-810G. Rám telefonu Ulefone Armor 12 5G je kovový, záda jsou pogumovaná a displej chrání tvrzené sklo. Samotný panel má velikost 6,52 palců a nabídne pouze HD+ rozlišení. Výkon obstará čipset MediaTek Dimensity 700, kterému nechybí podpora 5G sítí. V základu máte k dispozici parádní 8GB RAM paměť a 128GB úložiště, které se dá rozšířit pomocí microSD karty.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Zadní strana nabídne celkem čtyři fotoaparáty. Hlavní má 48 Mpx, doplňuje jej 8Mpx ultraširokoúhlý foťák, 2Mpx makro kamera a 2Mpx senzor hloubky ostrosti. Výsledná kvalita fotek a videí je podprůměrná v porovnání s klasickými mobily. Každopádně když to porovnáme s jinými extrémně odolnými telefony, nejedná se o nic hrozného. Baterie nabídne mírně vyšší kapacitu 5180 mAh, dostalo se na 18W rychlé nabíjení, a dokonce na 15W bezdrátové nabíjení. Mobil běží na Androidu 11 v téměř čisté podobě. Bohužel software bývá obecně jeden z mínusů těchto čínských odolných telefonů. Musíte počítat s občasnými chybami a na nějaké pravidelné aktualizace můžete zapomenout. I kvůli tomu představuje výše zmíněná Nokia XR20 zajímavou volbou a svěží vítr na poli odolných zařízení. Na druhou stranu stojí o několik tisíc víc.
5) Nejlepší telefon s čistým Androidem
Google Pixel 6 se nabízí jako jasná volba pro zájemce o telefon s ryzím Androidem. Kromě toho, že u tohoto mobilu od Googlu obdržíte nejnovější čistý Android v den oficiálního vydání, tak každé tři měsíce vyhledávací gigant přidává softwarové vychytávky, které jsou určeny exkluzivně pro řadu Pixel. Jak už bylo napsáno výše, jde navíc o nejlepší fotomobil, který se dá v této cenové kategorii pořídit.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Výkon má na starost první generace procesoru Google Tensor. Ten se vyrovná například Snapdragonu 888 nebo Exynosu 2100, které se objevovaly v minulém roce u vlajkových modelů. Nechybí zdařilý AMOLED displej s velikostí 6,4 palců, 90Hz obnovovací frekvencí a Full HD+ rozlišením. Zmínit se určitě musí splnění certifikace IP68, smartphonu tak nevadí voda nebo prach. Podobně, jako u jiných zařízení od vyhledávacího giganta, i zde u telefonu Google Pixel 6 se bohužel musíte obejít bez 5G sítí, které nejsou v českých končinách oficiálně podporovány. V případě, že vám ale stačí LTE síť, jde o perfektní volbu.
O telefonu Nothing Phone (1) už jsme na webu psali před časem v článku o nejlepších fotomobilech. Oficiálně si můžete ve specifikacích přečíst, že je vybaven nadstavbou Nothing OS. Ve skutečnosti je to však v podstatě čistý Android doplněný o několik vlastních vylepšení, podobně jako je to známé například u Motorola zařízení. V neposlední řadě se mezi plusy rozhodně dá zařadit tříletá softwarová podpora pro nové verze Androidu a čtyřletá pro bezpečnostní záplaty.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Design mobilu Nothing Phone (1) je důležitou stránkou zařízení. Nepochybně bude z velké části rozhodovat o tom, jestli si jej pořídíte, nebo ne. V případě, že se pro koupi rozhodnete, těšit se můžete na OLED displej o velikosti 6,55 palců se 120Hz obnovovací frekvencí a Full HD+ rozlišením. Výkon obstará procesor Snapdragon 778G s podporou 5G. Bez problémů si poradí s každodenní prací, zábavou a s většinou her. Bohužel se nedostalo na splnění certifikace IP68, ale pouze IP53. Je chráněn proti stříkající vodě. Na druhou stranu oproti Pixelu 6 se může pochlubit lepší výdrží baterie.
6) Mobil s nejlepší výdrží baterie
V létě tohoto roku přišla na trh nová generace telefonu Sony Xperia 10 IV. Ta předchozí nabízela jednu z nejlepších výdrží napříč mobily. Ostatně jsme ji doporučovali i v minulém článku, který vyšel na jaře. U nové generace se to japonská společnost rozhodla posunout ještě o úroveň dále. Zachován byl například OLED displej se základní 60Hz obnovovací frekvencí. Výkon obstarává Snapdragon 695, což je novější a úspornější varianta už tak energeticky nenáročného procesoru. Poslední novinkou v tomhle ohledu je navýšení kapacity o 500 mAh. Ve finále nabídne baterie 5000 mAh. Ve výsledku se tak bez větších problémů dostanete při běžném používání na tři dny výdrže.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Vše se nicméně netočí jen kolem baterie. Vylepšení proběhlo také u fotoaparátů, například u toho hlavního je nově k dispozici optická stabilizace obrazu, která pomáhá eliminovat roztřesené záběry, anebo vylepšuje snímky v horších světelných podmínkách. Sony Xperia 10 IV již tradičně běží na téměř čistém Androidu (konkrétně ve verzi 12), který společnost doplňuje několika funkcemi navíc.
Někdo by mohl namítnout, že Ulefone Power Armor 13 není mobilní telefon, ale powerbanka s displejem. Nebyl by přitom daleko od pravdy, protože uvnitř tohoto zařízení se nachází baterie s obří kapacitou 13 200 mAh. Díky tomu by měl smartphone vydržet až 5 dní na jedno nabití. I přesto, že se podporuje rychlé 33W nabíjení, tak nabití z nuly na sto procent zabere více jak tři hodiny. Nechybí 15W bezdrátové nabíjení. Obří baterii rádi využijete i k nabíjení ostatních zařízení. A to kabelem nebo bezdrátově. Samozřejmě velká baterie má jednu velkou nevýhodu. Mobil váží téměř půl kilogramu a tloušťka 2 cm také není zrovna málo.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Displej s velikostí 6,81 palců patří mezi největší v článku a příliš nepomáhá masivní velikosti zařízení. Potěší alespoň Full HD+ rozlišení, které se vyskytuje u podobných extrémně odolných zařízeních poměrně vzácně. Výkon má na starost procesor MediaTek Helio G95, který doplňuje 8GB RAM paměť a 256GB úložiště. To se dá navíc rozšířit pomocí microSD karty. Fotoaparáty jsou na zadní straně čtyři, ten hlavní využívá 48Mpx snímač a doplňuje jej 8Mpx ultraširokoúhlý foťák. Soustavu zakončuje dvojice 2Mpx senzoru hloubky ostrosti a makro kamery. Podobně jako u Ulefonu výše i zde se jedná o základní foťáky, které kvalitou příliš kladně nepřekvapí.
Telefon běží na Androidu 11, který výrobce moc neupravil a běží v téměř čisté podobě. Výrazné aktualizace se očekávat nedají, což je u méně známých značek bohužel standardem. Zakončíme to nicméně pozitivně, protože kromě obří baterie potěší Ulefone Power Armor 13 skvělou odolností. Konkrétně splňuje certifikace IP68 a MIL-STD-810G. Nevadí mu voda až do hloubky cca 1,5 metru, a navíc je nárazu odolný. A to při pádu z výšky až cca 1,2 metru.