Kupujete nový herní telefon a nejste si jisti výběrem z nepřeberné nabídky v obchodech?
Na této stránce jsme seřadili ty nejlepší herní mobilní telefony v několika cenových kategoriích. Podobně jako u článků s fotomobily, i zde začínáme těmi absolutně nejlepšími telefony a postupně probíráme různé cenové kategorie. Není to jen o maximálním výkonu. V článku se objevují telefony, které obecně zlepšují herní zážitek, ať už je to třeba lepším displejem anebo speciálními funkcemi. Nechybí ani herní telefony, které jsou vybaveny například kvalitnějším chlazením anebo dodatečnými tlačítky pro pohodlnější ovládání her.
Benchmarky
U jednotlivých zařízení jsou k dispozici výsledky z různých benchmarků. U všech platí, že čím vyšší skóre v benchmarku, tím vyšší výkon. Níže si můžete přečíst, na co se jednotlivé benchmark testy zaměřují, abyste si mohli udělat lepší představu o samotném výkonu zařízení.
AnTuTu – Obecný test, který měří výkon procesoru, grafického čipu, pamětí a rychlost zpracování různých dat. Jako jediný benchmark v článku byl vytvořen na odlišných technologiích pro zařízení se systémy Android a iOS, tudíž se tyto dva systémy nedají přímo porovnávat. Podrobný žebříček velkého množství zařízení v různých cenových kategoriích se dá nalézt na stránce antutu.cz.
Geekbench – Tento test se detailněji zaměřuje na výkon procesoru. Většinou se uvádí skóre ze Single Core a Multi Core. První udávané číslo znamená skóre jednoho jádra procesoru, zatímco druhé už bere v potaz všechna jádra procesoru. V současné době se v telefonech využívají většinou osmijádrové nebo šestijádrové procesory. Ty se obvykle dělí ještě na výkonná a úsporná jádra.
3D Mark – V článku naleznete skóre z Wild Life testu, který simuluje hraní náročné 3D hry. Kvůli tomu se jedná z velké části o test grafického čipu. Test trvá jednu minutu a měří schopnost zařízení poskytovat výkon po krátkou dobu.
Chlazení a thermal throttling
Thermal throttling je v poslední době stále častěji opakovaný problém u nových extrémně výkonných zařízení. Stručně řečeno by se throttling dal popsat jako řízené snížení výkonu kvůli vysokým teplotám. Kvůli neustále se zvyšujícímu výkonu telefonů jsou stále větší problémy s chlazením a není nic neobvyklého, když se výkon čipsetu přiškrtí až o polovinu. Tento problém je vidět napříč trhem a nezáleží, jestli se jedná o iOS nebo Android zařízení.
Throttling o několik desítek procent probíhá u velké většiny telefonů, o kterých níže píšeme. Paradoxně jsou největší problémy u těch nejdražších telefonů, ze kterých se snaží výrobci doslova vytřískat co největší výkon. V případě, že nějaký telefon opravdu efektivně využívá chlazení, tak to samozřejmě v textu zmíníme. Na závěr ještě zmíníme, že throttling probíhá při hraní náročných 3D her na vysoké detaily anebo třeba renderování delšího videa ve vysokém rozlišení. Při každodenním používání klasických aplikací, či hraní méně náročných her v podstatě throttling neexistuje.
Rychlá navigace:
- Nejlepší herní telefony současnosti
- Nejlepší herní telefony do 20 000 Kč
- Nejlepší herní telefony do 15 000 Kč
- Nejlepší herní telefony do 10 000 Kč
- Nejlepší herní telefony do 8000 Kč
- Nejlepší herní telefony do 5000 Kč
- Nejlepší herní telefony do 4000 Kč
- Nejlepší herní telefony do 3000 Kč
Nejlepší herní telefony současnosti
1) Apple iPhone 13 Pro (Max)
- AnTuTu V9: 840 574*
- Geekbench Single-Core: 1700
- Geekbench Multi-Core: 4661
- 3D Mark Wild Life: 11 632
Obrovské investice do vlastních čipsetů se společnosti Apple vyplatily. Android telefony už několik let nestačí výkonem na iPhony, ve kterých tepe Apple A Bionic. Všechny nové iPhony včetně SE edice pohání skvělý čipset Apple A15 Bionic. Výkonnější čipset v mobilních telefonech momentálně nenajdete. Tou zcela nejlepší volbou je Apple iPhone 13 Pro Max. Oproti menšímu Apple iPhone 13 Pro existují dva důvody. Prvním je mnohem lepší výdrž baterie, což se u hraní her rozhodně hodí (4352mAh baterie u Max varianty, oproti 3095mAh baterii u základní Pro verze).
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Samotná velikost smartphonu hraje do karet mobilu Apple iPhone 13 Pro Max. Druhým důvodem je tedy větší displej, který nabízí lepší herní zážitek a díky větším rozměrům se také lépe odvádí teplo. Apple iPhone 13 Pro i Max verze podporují vyšší obnovovací frekvenci 120 Hz a oproti klasické verzi iPhonu mají rovněž vyšší paměť RAM, konkrétně 6 GB. To je pro systém iOS více než dostatečná hodnota. Chybu ale rozhodně neuděláte ani se základním modelem iPhone 13. Výkonu na rozdávání má také malý Apple iPhone 13 mini, nicméně hraní není příliš pohodlné vzhledem k malému displeji. Ani malá kapacita baterie zrovna nepomůže.
* Výsledek z AnTuTu se dá porovnávat pouze s ostatními zařízeními, které běží na systému iOS. Srovnání s Android zařízeními je nekompatibilní.
2) Xiaomi 12 Pro
- AnTuTu V9: 985 373
- Geekbench Single-Core: 1169
- Geekbench Multi-Core: 3682
- 3D Mark Wild Life: 10 106
Xiaomi 12 Pro používá nejvýkonnější čipset od Snapdragonu. Přesně, jak se od vlajkového modelu v roce 2022 očekává. Konkrétně je to Snapdragon 8 Gen 1, který doplňuje 8 nebo 12 GB paměti RAM. Na Androidu patří k tomu nejvýkonnějšímu, co se dá momentálně sehnat. Není to ale jen o výkonu, Xiaomi 12 Pro potěší skvělým AMOLED displejem se 120Hz obnovovací frekvencí obrazovky. Navíc je vybaven LTPO technologií, díky které si telefon automaticky upravuje frekvenci obrazovky podle typu obsahu. To pozitivně ovlivňuje výdrž baterie, ta má mimochodem hodnotu 4600 mAh, což už je z dnešního pohledu spíše podprůměr. Na druhou stranu s přibaleným 120W adaptérem nabijete telefon z nuly na 100 procent za pouhých 20 minut. To je neskutečná rychlost nabíjení.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
3) OnePlus 10 Pro
- AnTuTu V9: 966 431
- Geekbench Single-Core: 975
- Geekbench Multi-Core: 3447
- 3D Mark Wild Life: 9650
OnePlus 10 Pro je dalším telefonem v článku s nejnovějším čipsetem Snapdragon 8 Gen 1. Nechybí ani 8 nebo 12 GB paměti RAM a obecně velmi podobná výbava jako u Xiaomi 12 Pro. Z výsledků benchmarků je vidět, že však mírně zaostává. OnePlus totiž zvolilo trochu odlišnou strategii. První příčky v testech vyměnilo za nižší teploty a menší throttling. Displej OnePlus 10 Pro se dá opět z velké části srovnat s výše jmenovaným telefonem. Nechybí technologie LTPO anebo vyšší obnovovací frekvence 120 Hz. Baterie má kapacitu 5000 mAh a také se majitelé můžou těšit na extrémně rychlé nabíjení, i když v tomhle případě trvá nabití z nuly na 100 procent „jen“ cca 30 minut.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
4) Samsung Galaxy S22 Ultra
- AnTuTu V9: 906 838
- Geekbench Single-Core: 1165
- Geekbench Multi-Core: 3528
- 3D Mark Wild Life: 7160
U vlajkových modelů od Samsungu je to z pohledu výkonu složité. Důvodem jsou dvě existující verze zařízení. Evropa nejčastěji obdrží čipsety Exynos, zatímco USA a několik dalších států Snapdragon. Většinou přitom platilo, že Exynos čipsety na tom byly hůře nejen po výkonnostní stránce. Obzvlášť poslední roky byla propast poměrně velká. Znamenalo to v podstatě to, že Evropa dostávala za stejné peníze horší zařízení, za což byl Samsung mnohokrát kritizován. I kvůli tomu byla v roce 2022 velká očekávání. Telefony vlajkové řady v čele se Samsung Galaxy S22 Ultra obdržely čipset Exynos 2200, který byl vytvořen ve spolupráci s AMD. S procesory a grafickými kartami od této společnosti se můžete setkat v počítačích, noteboocích anebo třeba herních konzolích.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Výsledky benchmarků ukazují, že ani v tomto roce evropské varianty Samsung Galaxy S22 Ultra, Galaxy S22+ a Galaxy S22 nebudou výkonem stačit na ty americké, každopádně AMD se svým grafickým čipem rozhodně ukázalo svůj potenciál. Čipsety telefonů jsou neskutečně složité a nedalo se očekávat, že hned první generace dokáže sesadit Qualcomm se svým Snapdragonem. Věříme, že za rok bude u S23 situace mnohem lepší. Zpátky ale k Samsung Galaxy S22 Ultra, který potěší jedním z nejlepších displejů v telefonech vůbec. Opět má LTPO technologii a 120Hz obnovovací frekvenci. Kapacita baterie je standardních 5000 mAh.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
5) Asus ROG Phone 5s
- AnTuTu V9: 843 145
- Geekbench Single-Core: 1117
- Geekbench Multi-Core: 3521
- 3D Mark Wild Life: 5722
Asus ROG Phone 5s je momentálně jeden z mála skutečně herních telefonů, který se dá běžně koupit v českých obchodech. Jedná se o model z minulého roku, takže je poměrně jasné, že novinkám uvedeným výše se nemůže výkonem rovnat. To však určitě ještě v tomto roce změní Asus ROG Phone 6. Bude zajímavé sledovat, jestli se Asus vydá stejnou cestou jako v minulém roce, kdy na trh přišlo pět různých modelů ROG Phone 5. Rozdíly byly přitom velice malé, ve většině případů se jednalo pouze o různé paměťové verze a odlišnosti u procesoru Snapdragon 888, kde se u novějších modelů (včetně ROG Phone 5s) využívá Snapdragon 888+. Ten se liší v mírně vyšším taktu, a tedy i výkonu. Jak ale ukázaly benchmarky, výkon je téměř identický v porovnání se základním Snapdragonem 888. Špičkově je řešené chlazení, které se dá navíc ještě vylepšit dokoupením příslušenství v podobě aktivního chlazení. V porovnání s ostatními Snapdragon 888 telefony na tom byly ROG Phone 5 modely vždy o kousek lépe a navíc s minimálním throttlingem.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejrozšířenější je na českém trhu Asus ROG Phone 5s, který využívá právě mírně výkonnější variantu Snapdragon 888+ a v základní verzi je doplněn o 12GB RAM paměť a 512GB úložiště. V českých obchodech však spíše narazíte na dražší variantu s 16GB RAM pamětí. Z pohledu Android her tak máte stále výkonu na rozdávání. A to na několik let. Potěší velký displej o velikosti 6,78 palců, který má mimo jiné vysokou obnovovací frekvenci 144 Hz. To využijete třeba u hraní her s podporou více FPS (snímků za sekundu). Nebyl by to herní telefon bez RGB panelu na zadní straně a speciálních dotykových ploch, které fungují podobně jako zadní tlačítka na gamepadu. Netradiční je využití dvou USB-C konektorů a nechybí 3,5mm audio konektor. Mezi mínusy se dá zařadit absence voděodolnosti, což je vzhledem k vysoké ceně velká škoda. Naopak dobrou zprávou je výborná výdrž, o kterou se stará 6000mAh baterie.
Nejlepší herní telefony do 20 000 Kč
1) Realme GT 2 Pro
- AnTuTu V9: 982 460
- Geekbench Single-Core: 1238
- Geekbench Multi-Core: 3501
- 3D Mark Wild Life: 10182
Realme GT 2 Pro je vlajkovým modelem čínské společnosti, která je známá hlavně cenově dostupnými zařízeními. Částečně to dokazuje s tímto modelem. Ten je vybaven výkonným Snapdragonem 8 Gen 1, který doplňuje 8 nebo 12 GB paměti RAM a 128 až 512GB úložiště. Na výkonu rozhodně Realme nešetřilo, jak se můžete sami přesvědčit. V poměru cena / výkon patří Realme GT 2 Pro k tomu lepšímu v tomto článku. Dokonce má telefon k dispozici LTPO displej s vyšší 120Hz obnovovací frekvencí, což je funkce, která byla doposud pouze u těch zcela nejdražších zařízení od 25 tisíc Kč nahoru. Baterie tohoto Realme telefonu patří do standardu trhu, to znamená 5000 mAh.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
2) Motorola Moto Edge 30 Pro
- AnTuTu V9: 974 272
- Geekbench Single-Core: 1195
- Geekbench Multi-Core: 3659
- 3D Mark Wild Life: 10 095
Motorola Moto Edge 30 Pro je skvělou alternativou pro ty, kteří dávají přednost čistšímu Androidu a zároveň se nechtějí ochudit o výkon. Uvnitř tohoto telefonu je totiž Snapdragon 8 Gen 1, který doplňuje 8 anebo 12 GB paměti RAM a až 512GB úložiště. Navíc displej telefonu podporuje 144Hz obnovovací frekvenci. Pokud tedy budete hrát nějakou hru s podporou vyšší frekvence, můžete si ji na tomto telefonu užít až ve 144 snímcích za sekundu. Baterie Motorola Moto Edge 30 Pro má kapacitu 4800 mAh.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
3) Xiaomi 12
- AnTuTu V9: 958 669
- Geekbench Single-Core: 1187
- Geekbench Multi-Core: 3652
- 3D Mark Wild Life: 9572
Hardwarová výbava základního Xiaomi 12 je v podstatě identická s Xiaomi 12 Pro. To znamená čipset Snapdragon 8 Gen 1, který doplňuje 8/12 GB paměti RAM a až 256GB úložiště. To stačí, aby se bez problémů zařadil k nejvýkonnějším Android zařízením na trhu. Každopádně throttling je u tohoto telefonu výraznější než v případě konkurence se Snapdragonem 8 Gen 1. Jeden z důvodů jsou menší rozměry a tudíž horší odvod tepla. AMOLED displej je perfektní, nechybí 120Hz obnovovací frekvence. Baterie má kapacitu 4500 mAh, což je vzhledem k velikosti zařízení pochopitelné. Rychlost nabíjení byla u Xiaomi 12 rovněž snížena, stále však telefon nabijete z nuly na sto procent za cca 40 minut.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší herní telefony do 15 000 Kč
1) REDMAGIC 7
- AnTuTu V9: 1 031 417
- Geekbench Single-Core: 1246
- Geekbench Multi-Core: 3855
- 3D Mark Wild Life: 10 021
Pokud bychom měli vybrat pomyslného vítěze v poměru cena / výkon, tak tím telefonem bude jednoznačně REDMAGIC 7, za kterým stojí čínská společnost ZTE. V přepočtu za zhruba 15 tisíc Kč nabízí totiž procesor Snapdragon 8 Gen 1 a telefon navíc dokáže udržet teploty na uzdě. REDMAGIC 7 se totiž spoléhá na aktivní chlazení v podobě malého ventilátoru v kombinaci s povedeným pasivním chlazením. Díky tomuto řešení je zaznamenám throttling maximálně o 10 až 15 procent. To je výrazný rozdíl oproti 30 až 40 procentům u zbytku telefonů se Snapdragonem 8 Gen 1. Základní verze za 629 eur (v přepočtu cca 15 300 Kč) obdržela rovnou 12GB RAM paměť a 128GB úložiště. Maximem je 18GB RAM paměť a 256GB úložiště za 799 eur (v přepočtu cca 19 500 Kč). Koupit se dá přímo na stránkách výrobce. Telefon vám poté přijde rovnou z polských skladů. Poštovné je zdarma.
ZobrazitparametryKoupit naREDMAGIC.gg
REDMAGIC 7 toho má v rukávu samozřejmě schováno více. Displej podporuje 165Hz obnovovací frekvenci a jelikož se jedná o herní telefon, nechybí dvě speciální plošky, podobně, jako u Asus ROG Phone 5s. Tyto plošky simulují zadní tlačítka gamepadu. Škoda jen kapacity baterie 4500 mAh, což je už spíše podprůměr. Jeden z důvodů menší kapacity je určitě pokročilý systém chlazení, který nějaké to místo v telefonu zabere.
2) Realme GT 2
- AnTuTu V9: 820 999
- Geekbench Single-Core: 1131
- Geekbench Multi-Core: 3487
- 3D Mark Wild Life: 5879
Realme GT 2 je telefon představený na začátku roku 2022, ale trochu překvapivě v něm tepe starší čipset Snapdragon 888 z roku 2021. Na druhou stranu to Realme vyvažuje atraktivní cenou. V základní verzi s 8GB RAM pamětí a 128GB úložištěm je cena 13 tisíc Kč. Do patnácti tisíc se vlezete s modelem, který má 12GB RAM paměť a 256GB úložiště. Obzvlášť větší vnitřní paměť se hodí, protože telefon nemá slot na microSD kartu. U displeje už se nešetřilo a Realme GT 2 nabídne AMOLED panel se 120Hz obnovovací frekvencí. Baterie nabízí standardní kapacitu 5000 mAh.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
3) Xiaomi 11T Pro
- AnTuTu V9: 791 399
- Geekbench Single-Core: 828
- Geekbench Multi-Core: 3136
- 3D Mark Wild Life: 5803
Xiaomi 11T Pro je špičkový telefon z podzimu minulého roku, který se po několika zlevněních dá pořídit za atraktivní cenu. Uvnitř se nachází Snapdragon 888, což je výkonný čipset, který jsme v minulém roce mohli vídat u většiny vlajkových modelů. Sekunduje mu 8/12 GB paměti RAM a úložiště o kapacitě 256 GB. AMOLED displeji nechybí vyšší obnovovací frekvence, konkrétně 120 Hz. Baterie o kapacitě 5000 mAh je doplněna extrémně rychlým 120W nabíjením. Podle slov výrobce se dá Xiaomi 11T Pro nabít z nuly na sto procent za 17 minut.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší herní telefony do 10 000 Kč
1) Motorola Moto G200 5G
- AnTuTu V9: 811 354
- Geekbench Single-Core: 1096
- Geekbench Multi-Core: 3319
- 3D Mark Wild Life: 5617
V kategorii do 10 000 Kč je velmi zajímavou volbou Motorola Moto G200 5G s čipsetem Snapdragon 888+ a 8GB RAM pamětí. Plusová verze tohoto čipsetu se odlišuje mírně vyšším taktem výkonného jádra. Dobrou zprávou je to, že Motorola zachovala displej se 144Hz obnovovací frekvencí i u tohoto levnějšího modelu. Baterie Motorola Moto G200 5G má kapacitu standardních 5000 mAh. Může se mimo jiné jednat o dobrou volbu pro fanoušky čistého Androidu. Další telefony v podobné cenové kategorii mají většinou masivní grafickou nadstavbu, která se odlišuje od toho, jak si Android představuje přímo Google.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
2) Realme GT 5G
- AnTuTu V9: 825 986
- Geekbench Single-Core: 1139
- Geekbench Multi-Core: 3555
- 3D Mark Wild Life: 5872
Realme GT 5G byl v minulém roce velice oblíbený telefon. Není se čemu divit, kombinace nízké ceny a čipsetu Snapdragon 888 byla extrémně atraktivní a je i nadále v roce 2022. V základu má 8GB RAM paměť a 128GB úložiště. Po stránce displeje je na tom podobně jako Realme telefony výše. To znamená AMOLED panel s podporou 120Hz obnovovací frekvence. Ideálně by se u Realme GT 5G hodila o něco větší kapacita baterie, protože 4500 mAh je vzhledem k energeticky náročnému čipsetu a displeji poměrně málo. Na druhou stranu to čínská společnost částečně řeší ultra rychlým 65W nabíjením. Nabití z nuly na sto procent trvá zhruba 35 minut.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
3) Realme GT Neo 2
- AnTuTu V9: 726 137
- Geekbench Single-Core: 1004
- Geekbench Multi-Core: 3095
- 3D Mark Wild Life: 4236
Realme GT Neo 2 je vybaven procesorem Snapdragon 870, který byl oficiálně oznámen před rokem. Jedná se ale o téměř identický procesor jako je Snapdragon 865+, který byl standardně dodávám s vlajkovými modely dva roky zpět. Jediný výraznější rozdíl je v mírně vyšším taktu hlavního jádra u Snapdragonu 870. Každopádně recyklace dvouletého procesoru není vůbec na škodu, protože Snapdragon 865+ na tom byl z pohledu throttlingu lépe, než modernější čipsety Snapdragon 888 anebo Snapdragon 8 Gen 1. Z výsledků benchmarků je vidět, že Realme GT Neo 2 příliš nezaostává za telefony výše, které mají o generaci novější procesor.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Telefon existuje v několika paměťových verzích. V českých obchodech se dají zakoupit dvě verze. Nejvyšší možnou variantu s 12GB RAM pamětí a 256GB úložištěm doplňuje ještě levnější s 8GB RAM pamětí a 128GB vnitřním úložištěm. Podobně jako u jiných Realme telefonů, i zde je k dispozici vysoká obnovovací frekvence 120 Hz. Baterie má pak kapacitu 5000 mAh.
Nejlepší herní telefony do 8000 Kč
Obvykle v podobných článcích doporučujeme zařízení v kategorii do 7000 Kč. Nyní však nastala poměrně neobvyklá situace, kdy levnější telefony jsou pro hraní her lepší variantou než dražší mobily, už jen třeba kvůli vyššímu výkonu. Pokud tedy hledáte nejlepší herní telefon do 6000 či 7000 korun, rozhodně můžeme doporučit POCO X3 Pro anebo Realme GT Master Edition, které jsou zároveň těmi nejlepšími i do 8000 Kč.
1) POCO X3 Pro
- AnTuTu V9: 595 834
- Geekbench Single-Core: 740
- Geekbench Multi-Core: 2478
- 3D Mark Wild Life: 3440
O telefonu POCO X3 Pro už jsme nedávno psali ve článku o nejlepších telefonech do 5000 Kč jakožto o mírně dražší variantě, která nabídne velké množství výkonu. Důvodem je procesor Snapdragon 860, což je lehce vylepšená verze Snapdragonu 855+. Ten byl používán ve vlajkových telefonech před třemi roky. Výkonu přitom nabídne stále více než obvyklé procesory, které se v této cenové kategorii používají. V základu má POCO X3 Pro 6GB RAM paměť a 128GB úložiště, dá se však pořídit 8GB varianta s 256GB vnitřní pamětí. Skvělou zprávou je to, že ani u displeje nechybí podpora 120Hz obnovovací frekvence. Baterie rovněž potěší dobrou kapacitou 5160 mAh.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
2) Realme GT Master Edition
- AnTuTu V9: 541 067
- Geekbench Single-Core: 777
- Geekbench Multi-Core: 2687
- 3D Mark Wild Life: 2481
Podobně jako POCO výše, i Realme GT Master Edition se dá pořídit za šest až šest a půl tisíce. Smartphone využívá čipset Snapdragon 778G, který spadá do vyšší střední třídy. Samotný procesor je hodně výkonný, oproti Snapdragonu 860 zaostává 778G spíše v grafickém čipu. Dobře se to dá vysledovat v 3D Mark benchmarku. Paměťové verze jsou podobné jako u POCO X3 Pro. To znamená 6/8 GB paměti RAM a 128/256 GB úložiště. Displej má naopak kvalitnější AMOLED panel s vyšší svítivostí, zachovává se 120Hz obnovovací frekvence. U baterie už je to horší, kapacita 4300 mAh patří do podprůměru, alespoň ale Realme GT Master Edition podporuje ultra rychlé 65W nabíjení.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
3) Xiaomi 11 Lite 5G NE
- AnTuTu V9: 512 694
- Geekbench Single-Core: 762
- Geekbench Multi-Core: 2715
- 3D Mark Wild Life: 2489
Xiaomi 11 Lite 5G NE je přímou konkurencí výše zmíněného Realme mobilu. Používá se identický procesor Snapdragon 778G a stejné paměti (6/8GB RAM a 128/256GB úložiště). Výhoda Xiaomi je v podpoře microSD karet. Displej Xiaomi 11 Lite 5G využívá AMOLED panel, ale už „jen“ s 90Hz obnovovací frekvencí. Že se jedná o přímou konkurenci dokazuje mimo jiné podobná kapacita baterie. Konkrétně v Xiaomi 11 Lite 5G NE nalezneme 4250 mAh. Realme momentálně boduje atraktivnější cenou, což se samozřejmě může v budoucnosti změnit.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
4) Samsung Galaxy M52 5G
- AnTuTu V9: 493 997
- Geekbench Single-Core: 603
- Geekbench Multi-Core: 2796
- 3D Mark Wild Life: 2497
Do třetice všeho dobrého čipset Snapdragon 778G, tentokrát v telefonu Samsung Galaxy M52 5G. Někteří si ještě vybavují předchozí generaci Galaxy M51, která se chlubila obří 7000mAh baterií. Ta by se na dlouhé herní seance rozhodně hodila. Bohužel korejská společnost kapacitu výrazně redukovala. V Samsung Galaxy M52 5G je standardních 5000 mAh. Dá se říct, že paměťové varianty jsou rovněž standardní – 6/8 GB paměti RAM a 128GB úložiště, které se dá rozšířit. V neposlední řadě potěší skvělý Super AMOLED displej se 120Hz obnovovací frekvencí. Dalo by se říct, že se jedná až o nudný telefon, který ale rozhodně svou práci odvede dobře. Výhodou jistě může být skvělá softwarová podpora v čele s nadstavbou One UI.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší herní telefony do 5000 Kč
Jak jsme nedávno psali v článku o nejlepších telefonech do 5000 Kč, tak v této cenové kategorii převažují dva čipsety od společnosti MediaTek. Konkrétně Helio G95 a Dimensity 700 5G. Výkonem jsou si hodně blízko, což ostatně ukazují výsledky z benchmarků. Přímo pro hraní her je Helio G95 lepší kvůli výkonnějšímu grafickému čipu.
1) Motorola Moto G60s
- AnTuTu V9: 323 334
- Geekbench Single-Core: 503
- Geekbench Multi-Core: 1631
- 3D Mark Wild Life: 1349
Nesporná výhoda telefonu Motorola Moto G60s je ve vyšší 120Hz obnovovací frekvenci displeje. Jak už jsme několikrát mohli vidět u dražších telefonů, Motorola se vždy snaží být v tomhle ohledu o kousek před konkurencí. Výkon obstarává čipset Helio G95, který doplňují 4 nebo 6 GB paměti RAM. Potěší 128GB úložiště dostupné u obou variant. Baterie Motorola Moto G60s má kapacitu standardních 5000 mAh.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
2) Xiaomi Redmi Note 10S
- AnTuTu V9: 321 892
- Geekbench Single-Core: 507
- Geekbench Multi-Core: 1685
- 3D Mark Wild Life: –
Xiaomi Redmi Note 10S je dalším telefonem, který pohání čipset Helio G95. Největším mínusem oproti Moto G60s bude pro většinu displej. Xiaomi používá totiž jen základní 60Hz obnovovací frekvenci. Telefon je k dispozici v různých paměťových verzích, dokonce se dá pořídit varianta s 8GB RAM pamětí. Baterie Xiaomi Redmi Note 10S má běžných 5000 mAh. Poměrně neobvyklý problém nastal u benchmarku 3D Mark, který na Redmi Note 10S zkrátka nefunguje. Důvod není znám, každopádně výkonově je na tom velice podobně jako Moto G60s, tudíž se dá odhadnout podobný výsledek někde kolem 1350 bodů.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
3) Realme 8 5G
- AnTuTu V9: 359 640
- Geekbench Single-Core: 569
- Geekbench Multi-Core: 1784
- 3D Mark Wild Life: 1081
Realme 8 5G je vybaven čipsetem Dimensity 700 5G, který má o něco silnější procesor, ale méně výkonný grafický čip. Telefon se prodává v různých variantách se 4/6/8GB pamětí RAM a až 128GB úložištěm. Obnovovací frekvencí displeje se řadí přesně doprostřed v porovnání se zbylými telefony v kategorii. IPS displej Realme 8 5G podporuje obnovovací frekvenci 90 Hz. U baterie nedošlo k žádnému překvapení, i zde je k dispozici standardních 5000 mAh.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší herní telefony do 4000 Kč
1) Realme 8i
- AnTuTu V9: 339 897
- Geekbench Single-Core: 539
- Geekbench Multi-Core: 1886
- 3D Mark Wild Life: 1045
Realme 8i je poměrně jasným herním králem v kategorii do 4000 Kč. Oproti zbytku telefonů má o třídu vyšší procesor. Konkrétně Helio G96, který doplňují 4/6 GB paměti RAM a 64/128GB úložiště. Ještě více je však překvapivý fakt, že Realme do takhle levného telefonu dokázalo dostat IPS displej se 120Hz obnovovací frekvencí a Full HD+ rozlišením. Baterie Realme 8i už nepřekvapí ničím extrémním jako tomu bylo u displeje, ale kapacita 5000 mAh rozhodně nezklame.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
2) Vivo Y21s
- AnTuTu V9: 240 992
- Geekbench Single-Core: 384
- Geekbench Multi-Core: 1341
- 3D Mark Wild Life: 683
S poměrně velkým odstupem od Realme 8i je druhý v pořadí Vivo Y21s. Používá starší procesor Helio G80, který doplňují 4/6 GB paměti RAM. Jedna z výhod je 128GB úložiště. Displej telefonu má horší HD+ rozlišení a také jen klasickou 60Hz obnovovací frekvenci. Alespoň baterie se vyrovná identickou kapacitou 5000 mAh a vzhledem k nižšímu rozlišení displeje má Vivo Y21s lepší výdrž. Jedna z lepších alternativ pro hraní her může být níže zmíněný levnější mobil Motorola Moto E40.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší herní telefony do 3000 Kč
1) Motorola Moto E40
- AnTuTu V9: 217 543
- Geekbench Single-Core: 356
- Geekbench Multi-Core: 1393
- 3D Mark Wild Life: 722
Podobně jako Realme 8i v předchozí kategorii, je na tom Motorola Moto E40 u těch nejlevnějších telefonů na trhu. I přes nízkou cenu je k dispozici displej s 90Hz obnovovací frekvencí. Výkon obstarává čipset Unisoc T700. S čipsety této čínské společnosti se dá setkat hlavně v cenově dostupných zařízeních. Dlouhou dobu na tom byly hlavně výkonem velmi špatně, v poslední době se však zvedají a dokážou být známějšímu MediaTeku zdatným soupeřem. Motorola Moto E40 se prodává v jediné variantě se 4GB RAM pamětí a 64GB úložištěm. Baterie má tradičních 5000 mAh.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
2) Realme C21Y
- AnTuTu V9: 196 736
- Geekbench Single-Core: 350
- Geekbench Multi-Core: 1308
- 3D Mark Wild Life: 520
Realme C21Y je spíše alternativou z nutnosti, když by například telefony uvedené výše nebyly k dispozici. Motorola Moto E40 je na tom téměř ve všech ohledech lépe. Opět se využívá procesor od společnosti Unisoc, akorát mírně horší verze T610. Koupit se dají verze se 3/4 GB paměti RAM a 32/64GB úložištěm. Displej je pouze základní, s 60Hz obnovovací frekvencí. Baterie má 5000 mAh. Bohužel Realme C21Y je ještě vybaven dnes už doslova historickým microUSB konektorem, přesto si však díky výkonu a ostatní výbavě svou pozici mezi nejlepšími levnými herními telefony zaslouží.