Jste-li náruživým hráčem nebo jednoduše uživatelem s vysokými nároky na co nejrychlejší a neostřejší vykreslení požadovaného obrazu, tak právě pro vás je určen tento článek, který si dává za cíl představit vám ty nejlepší herní monitory na současném trhu dostupné. Kromě jejich parametrů nás však také samozřejmě zajímá co nejpříznivější cena.
Na začátku si ale pojďme nejprve zjednodušeně vysvětlit, co dělá takový monitor monitorem herním. Zas tak složité to není, základem jsou dva parametry, odezva a obnovovací frekvence.
Co nejnižší odezva
Odezva znamená rychlost reakce displeje na požadavek o změnu obrazu. V současném technologickém světě monitorů se rychlost odezvy těchto obrazovek měří v milisekundách, tedy přesněji v jednotkách milisekund. Aktuálně se u běžných monitorů nejčastěji setkáte s odezvou pěti milisekund. I přestože se jedná o pro člověka nepředstavitelně krátký časový úsek vězte, že rozdíl mezi „standardním“ 5ms monitorem a monitorem s nižší odezvou (1-2 ms), při hraní rychlých sportovních či akčních her rozhodně poznáte. Následující ilustrativní obrázek zobrazuje rozdíl mezi klasickým a herním monitorem, s přihlédnutím k jejich odezvě.
Co nejvyšší obnovovací frekvence
Obnovovací frekvence udávaná v hertzech znamená, kolik je monitor schopen vykreslit obrazů během jedné sekundy. Zde nás tedy oproti odezvě naopak zajímá co nejvyšší možná hodnota. Je sice vědecky dokázáno, že lidské oko již jako plynulý obraz vnímá sled 24 a více snímků za sekundu, v praxi však v případě obrazovek jednoznačně platí čím větší frekvence, tím dokonalejší a úplnější obraz. Byť jsou tedy pro oko běžného uživatele klasické monitory s frekvencí okolo 60 Hz více než dostačující, pro náročného hráče ideální rozhodně nejsou, jak (samozřejmě trochu nadneseně) demonstruje následující obrázek. Pro dokonalé hraní rychlých her nás tedy zajímají monitory s frekvencí přibližně dvojnásobnou, tedy okolo 120 Hz.
V případě zájmu se také můžete podívat na video Co je odezva a frekvence monitoru?.
Nyní tedy máme jasno. Primárně chceme monitor s nízkou odezvou, pokud rozpočet dovolí, tak ideálně ještě navíc s vyšší obnovovací frekvencí.
Nejlepší 24palcové herní monitory
Cenově nejpřijatelnějším herním monitorem s nízkou dobou odezvy je jednoznačně 24palcový model BenQ RL2455HM. Zajímavým soupeřem mu poté je monitor IIyama GE2488HS, který je sice o nějakou tu korunu dražší, nicméně o to profesionálnějšího zpracování se u tohoto modelu z dílen japonského výrobce dočkáte.
Rozlišení: 1920 x 1080 px
Doba odezvy: 1 ms
Obnovovací frekvence: 60 Hz
Cena: cca 4000 Kč (koupit na Alza.cz)
Rozlišení: 1920 x 1080 px
Doba odezvy: 1 ms
Obnovovací frekvence: 60 Hz
Cena: cca 4500 Kč (koupit na Alza.cz)
Jste-li ochotni si připlatit za lepší parametry, za přijatelnou částku okolo 7000 Kč se dají pořídit monitory jak s nízkou dobou odezvy, tak s vyšší obnovovací frekvencí. Mezi tyto modely patří například BenQ XL2411Z či Acer GN246HL, oba monitory s frekvencí 144 Hz. Díky takto vysoké frekvenci lze na obou modelech využít také aktivní 3D technologie, kdy je právě ona frekvence rozdělena na přijatelných 72 Hz pro každé oko a za pomocí speciálních brýlí tak získáte 3D obraz.
Rozlišení: 1920 x 1080 px
Doba odezvy: 1 ms
Obnovovací frekvence: 144 Hz
Cena: cca 6800 Kč (koupit na Alza.cz)
Rozlišení: 1920 x 1080 px
Doba odezvy: 1 ms
Obnovovací frekvence: 144 Hz
Cena: cca 7000 Kč (koupit na Alza.cz)
Nejlepší 27palcové herní monitory
Toužíte-li po obrazovce s větší úhlopříčkou, nabízí se aktuálně velmi populární 27palcové monitory. Mezi ty cenově nejzajímavější s nízkou dobou odezvy jednoznačně patří modely Acer K272HL a BenQ GL2760H.
Rozlišení: 1920 x 1080 px
Doba odezvy: 2 ms
Obnovovací frekvence: 60 Hz
Cena: cca 4600 Kč (koupit na Alza.cz)
Rozlišení: 1920 x 1080 px
Doba odezvy: 2 ms
Obnovovací frekvence: 60 Hz
Cena: cca 5200 Kč (koupit na Alza.cz)
Pro ty nejnáruživější ba dokonce profesionální hráče se následně nabízí ty nejzajímavější kousky v podobě modelů Asus VG278HE a BenQ XL2720Z. Tyto monitory jak s nízkou dobou odezvy, tak vyšší obnovovací frekvencí jsou však již něco, co si pravděpodobně jen tak nějaký hráč nekoupí. Pokud ano, o to více dokonalých zážitků jej však při hraní moderních her či sledování filmů ve vysoké kvalitě čeká. Oba monitory díky svým frekvencím také samozřejmě podporují 3D technologii.
Rozlišení: 1920 x 1080 px
Doba odezvy: 2 ms
Obnovovací frekvence: 144 Hz
Cena: cca 10 000 Kč (koupit na Alza.cz)
Rozlišení: 1920 x 1080 px
Doba odezvy: 1 ms
Obnovovací frekvence: 144 Hz
Cena: cca 11 500 Kč (koupit na Alza.cz)
Je sice pravda, že u takto velkých 27palcvých monitorů by již mohlo být rozlišení větší, než Full HD, vzhledem k ceně takovýchto monitorů se však v současné době nejedná o příliš lákavé řešení.
Závěrem nezbývá než dodat, že všechny uvedené herní monitory mají displeje typu TN. Člověk by mohl namítat, proč nevyužívají modernější technologii IPS? Odpověď je nasnadě. Protože tato technologie má svá úskalí a jelikož je pravda, že díky IPS lze získat „barevnější“ obraz s lepšími pozorovacími úhly, z technologických důvodů se velmi těžko s displeji tohoto typu dostává s odezvou pod 5 ms a frekvencí nad 60 Hz. Ne že by to nešlo, jen v současné době není výroba takovýchto displejů ekonomicky příliš výhodná.
11 komentářů
Dominik Štemberk
Dobrý den, měl bych dotaz. Co si myslíte o této sestavě? Kingston Beast XMP DDR3 8GB 1600MHz (2x4GB), Asus Xonar DG, Western Digital Caviar 1TB, Intel Core i5-4690K, Cooler Master Seidon 120V Rev. 2, Fortron PPA7002702, Asus B85-PRO GAMER, Asus DRW-24F1ST, MSI GTX 970 GAMING 4G. Popřípadě zvolil byste něco jiného či levnějšího? Předem děkuji.
Petr Mlejnek
Dobrý den, slušná sestava. Jediné nad čím bych přemýšlel by byla výměna grafické karty za model s čipem AMD R9 290X, např. MSI R9 290X Gaming 4G. Za stejné peníze tak totiž získáte větší výkon a zároveň do budoucna možnost dokoupení druhé karty a jejich vzájemné propojení na vybrané desce.
Mireček
Jaká „herní“ myš je podle vás nejlepší do cca 500 korun? Podle mě je to tato: A4Tech Bloody V8. Mám pravdu nebo byste mi doporučil něco jiného? Nouzově používám géniusko za kilo a je to opravdu zlo :)
Petr Mlejnek
Dobrý den, ano, ta. Z o trochu levnějších poté myš Zalman ZM-M401R.
Mireček
Děkuji, že jste mi to potvrdil a nabídl alternativu. Od vás se člověk vždycky dočká rady. Ta Zalman se mi zdá vzhledově hrozná to si radši tu stovku připlatím.
Petr
Dobrý den, potřeboval bych poradit s touto sestavou. Mohl byste mi ji zhodnotit a případně navrhnout něco jiného? Hlavně bych potřeboval poradit se základní deskou, zdrojem a casem, ale i u ostatních komponentů si nejsem moc jistý. Děkuji
Petr Mlejnek
Dobrý den, sestava mi přijde v pořádku, jen nevím, jaký zdroj je ve skříni instalován. Dle výkonu by však sestavu měl zvládat. Méně sympatický mi je však (na dnešní dobu) poměrně malý monitor s vysokou dobou odezvy – doporučil bych spíše 24palcový Samsung S24D300H.
Petr
Diky moc za radu, bylo by mozno zkontrolovat novou sestavu? Upravil jsem tam zdroj a case, plus jsem pridal wifi a bedny. Monitor se mi nechce kupovat vetsi, mate nejakou radu pro 22 palcovy monitor? Diky
Petr Mlejnek
Dobrý den, s wifi kartou této řady mám (konkrétně v noteboocích) jenom špatné zkušenosti. Do velkého počítače bych ji tedy o to méně doporučil. Spíše bych pořídil něco „normálního“ – s pořádnou anténou. Např. GIGABYTE GC-WB867D-I. Jinak zbytek PC je fajn.
Petr
Diky, bylo by mozno jeste doporucit nejaky 22palcovy monitor? Diky
Petr Mlejnek
Monitor BenQ GW2265M je v této cenové relaci (a s touto úhlopříčkou) v pořádku.