Hledáte nejlepší herní monitor, který se dá momentálně pořídit? Tak to jste na správném místě. V tomhle detailním průvodci doporučujeme celou řadu top herních monitorů, kterým nechybí vysoké rozlišení, skvělá obnovovací frekvence nebo nízká doba odezvy. Zkrátka parametry, které hráči počítačových her ocení, obzvlášť to pak platí pro kompetitivní hraní. V posledních letech se monitory staly stěžejním pomocníkem a výhodou v esportu a obecně online hraní.
Věříme, že v tomto článku si najdou ideální model nejen ti, kdo chtějí mít prvotřídní prémiový monitor s vynikajícími parametry, ale také rekreační hráči, kteří vyhledávají cenově přijatelné, avšak stále kvalitní herní monitory. Prohlédnutí kompletních specifikací monitorů či možnost jejich zakoupení naleznete pod níže uvedenými odkazy.
Následující doporučení monitorů je pravidelně aktualizováno, poslední aktualizace viz datum výše.
Rychlá navigace:
- Význam odezvy a frekvence u monitoru
- Panely typu OLED vs IPS vs VA vs TN
- Nejlepší 24palcové herní monitory
- Nejlepší 27palcové herní monitory
- Nejlepší 32palcové herní monitory
- Nejlepší 34palcové a 49palcové herní monitory
Co nejnižší odezva + co nejvyšší frekvence
Zjednodušeně řečeno dělají počítačovou obrazovku herním monitorem dva parametry – odezva a obnovovací frekvence. V prvním případě je ideální co nejnižší hodnota v milisekundách, v druhém případě naopak co nejvyšší hodnota v hertzech.
Odezva
Odezva znamená rychlost reakce displeje na požadavek o změnu obrazu. V současném technologickém světě monitorů se rychlost odezvy těchto obrazovek měří v milisekundách, tedy přesněji v jednotkách milisekund. Aktuálně se u běžných monitorů nejčastěji setkáte s odezvou pěti milisekund. I přestože se jedná o pro člověka nepředstavitelně krátký časový úsek vězte, že rozdíl mezi „standardním“ 5ms monitorem a monitorem s nižší odezvou okolo 1 ms poznáte, zejména při hraní rychlých sportovních či akčních her. Následující ilustrativní obrázek zobrazuje rozdíl mezi klasickým a herním monitorem s přihlédnutím k jejich odezvě.
Obnovovací frekvence
Obnovovací frekvence udávaná v hertzech znamená, kolik je monitor schopen vykreslit obrazů během jedné sekundy. Zde nás tedy oproti odezvě naopak zajímá co nejvyšší možná hodnota. Je sice obecně uváděno, že lidské oko již jako plynulý obraz vnímá sled 24 a více snímků za sekundu, v praxi však v případě obrazovek jednoznačně platí čím větší frekvence, tím dokonalejší a úplnější obraz. Pro oko běžného uživatele je klasický monitor s frekvencí okolo 60 Hz dostačující, u náročného hráče ale ideální rozhodně není, jak (úmyslně trochu přehnaně) demonstruje následující obrázek. Standardem je v současném světě herních monitorů frekvence 144 Hz a více s tím, že existují i profesionální řešení s obnovovací frekvencí přesahující hodnoty 300 či dokonce 500 hertzů.
Rozmazaný a trhavý obraz, input lag
V případě zájmu se také můžete podívat na níže uvedené video, kde kromě odezvy a frekvence vysvětlujeme další pojmy jako jsou GtG, motion blur, ghosting, tearing či input lag.
Panely typu OLED vs IPS vs VA vs TN
Při výběru nového herního monitoru přihlížíme většinou ke konkrétní technologii LCD panelu. U prémiových modelů už se můžete setkat také s OLED panely, které jsou podobné těm z televizí. Obecně jsou OLED monitory lepší, jak LCD. Vynikají skvělou kvalitou obrazu, výborným kontrastem nebo třeba ukázkovým zobrazením černé. Avšak mají jeden potenciální minus v teoretické nižší životnosti způsobené vypalováním jednotlivých pixelů. Sice to již není velký problém jako před lety u prvních OLED televizí, avšak riziko stále existuje. Druhé minus míří k vysoké ceně. Herní OLED monitory jsou výrazně dražší proti konkurenci s podobnými parametry.
Při jinak nezměněných parametrech (odezva, frekvence) je obecně u LCD panelů prioritou IPS jakožto obrazovka s nejlepším podáním barev a nejlepšími pozorovacími úhly. Smysl může dávat i panel typu VA, neboť má nejlepší kontrast a často lepší odezvu než IPS. Posledním typem LCD obrazovky je TN, který je v současné době na ústupu. Sice má obecně nejnižší odezvu, ale podání barev, kontrast a pozorovací úhly jsou ze zmiňovaných typů nejhorší. Níže naleznete stručné (velmi zobecněné) vlastnosti jednotlivých typů panelů.
OLED panel
- nejlepší podání barev
- nejlepší kontrast
- nejlepší odezva
- riziko vypalování pixelů
- vysoká cena
IPS panel
- nejlepší pozorovací úhly
- skvělé podání barev
- průměrný kontrast
- průměrná odezva
VA panel
- horší pozorovací úhly než IPS, ale lepší než TN
- průměrné podání barev (s výjimkou QLED, tam je i lepší než IPS)
- skvělý kontrast
- lepší odezva než IPS, ale horší než TN
TN panel
- špatné pozorovací úhly
- průměrné podání barev
- průměrný kontrast
- skvělá odezva
- nízká cena
Primárně chceme herní monitor s odezvou 1 milisekundy či méně. Následně pak hledáme řešení s co nejvyšší obnovovací frekvencí s tím, že zohledňujeme také konkrétní technologii panelu. Preferujeme OLED, následovaný QLED VA či IPS panelem. Dále bychom vybírali z „běžných“ VA panelů a končíme u TN.
Nejlepší 24palcové herní monitory
Monitory o této velikosti už jsou v současné době z velké části dostupné jen s Full HD rozlišením. Níže uvedené monitory se dají využít s celou řadou herních sestav. A to třeba od cenově dostupnější za 12 000 Kč až po dražší volbu za 40 000 Kč s moderní grafickou kartou. K ještě výkonnějším počítačům již doporučujeme Quad HD či rovnou 4K monitory.
Rychlá navigace
- Nejlepší levný Full HD monitor na hry
- Nejlepší herní Full HD monitor se skvělým poměrem cena/výkon
- Nejlepší herní Full HD monitor s vysokou obnovovací frekvencí
Nejlepší levný Full HD monitor na hry
AOC 24G4X patří k tomu nejlepšímu u cenově dostupných monitorů. Pozitivně překvapí hned v několika ohledech. Potěší výbornou 180Hz obnovovací frekvencí, kterou doplňuje skvělá 0,5ms odezva. Plusové body si odnáší za využití povedeného IPS panelu. Připojení probíhá přes DisplayPort 1.2 a dva HDMI 1.4 porty, k dispozici je rovněž výstup na sluchátka. AOC 24G4X také podporuje Adaptive Sync technologii pro lepší synchronizaci s grafickou kartou, zároveň je G-Sync kompatibilní. V neposlední řadě má monitor integrované reproduktory, prodlouženou záruku na 36 měsíců, stojan s možností nastavitelné výšky, a dokonce podporuje HDR10.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší herní Full HD monitor se skvělým poměrem cena/výkon
Pokud hledáte skvělou střední třídu s výborným poměrem cena/výkon, musíme se již přesunout do 25palcových monitorů, u kterých je nabídka prémiovějších panelů mnohem lepší a stejně se většinou uvádí vedle tradičních 24palcových modelů. Skvělým příkladem je Samsung Odyssey G40B, který využívá rovnou 240Hz IPS panel s 1ms odezvou. Jde tak o výborné hodnoty, které se hodí pro kompetitivní online hraní. Zároveň je G-Sync kompatibilní. Oproti levnějšímu AOC má například vyšší maximální jas, což pocítíte hlavně v kvalitnějším HDR. Samsung Odyssey G40B je navíc vybaven senzorem pro automatickou regulaci jasu. K připojení používá HDMI 2.0 nebo DisplayPort 1.2. V neposlední řadě pak potěší nejen stojan s nastavitelnou výškou, ale i pivotem pro náklon a otáčení.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
O něco dražší alternativou může být Dell Gaming G2524H, který rovnou využívá obnovovací frekvenci displeje o hodnotě 280 Hz. Kromě G-Sync technologie podporuje rovněž konkurenční FreeSync. K dispozici je i novější generace konektorů, ať už jde o DisplayPort 1.4 nebo HDMI 2.1. Na druhou stranu mu chybí podpora pro HDR.
Nejlepší herní Full HD monitor s vysokou obnovovací frekvencí
Dell Alienware AW2523HF je momentálně tím nejlepším Full HD herním monitorem na trhu. A to hlavně díky neskutečné 360Hz obnovovací frekvenci. Abyste využili takto vysokou frekvenci, musíte mít dostatečně výkonný herní PC, který dokáže hry spustit s extrémně vysokými FPS. Dell Alienware AW2523HF využívá IPS panel s 1ms odezvou, podporou HDR a skvělými barvami. Díky pivotu si můžete monitor různě natáčet dle libosti. Synchronizace obrazu probíhá přes AMD FreeSync. K dispozici je také pět USB konektorů, DisplayPort 1.4 nebo dvakrát HDMI 2.0.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší 27palcové herní monitory
Pro velikost 27 palců je ideální Quad HD rozlišení. A to z důvodu výsledné jemnosti displeje. Existují i 4K monitory v této velikosti, avšak nejedná se o dobré řešení, protože jednotlivé pixely jsou příliš drobné a v reálném použití příliš nepoznáte rozdíl oproti Quad HD. Naopak existují 27palcové Full HD monitory, u kterých je jemnost horší a někdo si může všímat jednotlivých pixelů. Na druhou stranu Full HD rozlišení umožní použití s cenově dostupnějšími herními PC.
U Quad HD rozlišení a vyšších FPS doporučujeme alespoň herní sestavu za 30 000 Kč, ideální pak jsou výkonnější počítače za 40 či 50 tisíc s grafickými kartami jako je NVIDIA GeForce RTX 5080. U těch nejdražších Quad HD monitorů již obnovovací frekvence přesahuje hodnoty 240 Hz. Pro plnohodnotné využití s novými hrami jsou tak potřeba nejvýkonnější PC s grafikou NVIDIA GeForce RTX 5090.
Rychlá navigace
- Nejlepší levný Quad HD herní monitor
- Nejlepší herní Quad HD monitor s perfektním poměrem cena/výkon
- Nejlepší herní Quad HD monitor současnosti
- Nejlepší menší 4K herní monitor
- Nejlepší větší Full HD herní monitor
Nejlepší levný Quad HD herní monitor
Podobně jako u levných Full HD monitorů, i zde o kategorii výše se dostalo na monitor stejné značky. Konkrétně jde o AOC Q27G4XF se 180Hz obnovovací frekvencí, 0,5ms odezvou a IPS panelem. V těchto ohledech nabízí výborné hodnoty. Mezi další plusy monitoru AOC Q27G4XF se dá zařadit nastavitelný stojan s pivotem, HDR či podpora technologií Adaptive Sync a NVIDIA G-Sync. Propojení s PC či herní konzolí probíhá přes DisplayPort 1.4 nebo HDMI 2.0.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší herní Quad HD monitor s perfektním poměrem cena/výkon
V případě, že hledáte něco lepšího s Quad HD rozlišením, můžeme doporučit monitor MSI MAG 274QRF QD E2 s výborným poměrem cena/výkon. Obnovovací frekvence se zastavila na hodnotě 180 Hz, odezva pak na 1 ms. Oproti levnějšímu monitoru výše si v těchto ohledech nepolepšíte. Silné stránky tohoto MSI monitoru jsou jinde. Využívá totiž technologii Quantum Dot, která je známá hlavně z QLED televizí. Oproti klasickým panelům má široké barevné spektrum a skvělé podání černé. Zároveň potěší vyšším jasem, synchronizací obrazu přes FreeSync či podporou HDR.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Konektorová výbava monitoru MSI MAG 27QRF QD E2 je přímo ukázková. Kromě dvou HDMI 2.0 a jednoho DisplayPortu 1.4 má také výstup na sluchátka, dva klasické USB-A konektory, a navíc jeden USB-C s podporou 65W nabíjení. Stojan umožňuje nejen nastavit výšku, ale díky pivotu je k dispozici naklánění a natáčení.
Nejlepší herní Quad HD monitor současnosti
Bez ohledu na cenu je momentálně špičkovou volbou Samsung Odyssey OLED G6. Tento prémiový monitor využívá QD-OLED panel, tedy jinak řečeno OLED obohacený o Quantum Dot technologii. Oproti standardnímu OLED panelu má ještě lepší barevné podání, a hlavně vyšší maximální jas. A kdyby vám jen tohle náhodou nestačilo, monitor obdržel rovněž extrémně vysokou 360Hz obnovovací frekvenci a nízkou dobu odezvy 0,03 ms. Pokud vám jde o HDR, tak s tímto monitorem rozhodně neuděláte chybu, jelikož patří k tomu nejlepšímu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
U konektorů již nechybí dva novější HDMI 2.1 a také jeden DisplayPort 1.4. Dostalo se také na dva USB-A konektory. Samozřejmostí je stojan s nastavitelnou výškou a pivotem, stejně jako podpora technologie Adaptive Sync, včetně G-Sync a FreeSync Premium. Samsung Odyssey OLED G6 potěší i prémiovými funkcemi jako PiP (obraz v obraze) či senzorem pro automatickou regulaci jasu podle okolního osvětlení.
Nejlepší menší 4K herní monitor
V případě, že chcete mít co nejjemnější a nejostřejší obraz, můžete zvolit kombinaci 27palcového monitoru se 4K rozlišením. Skvělou volbou je například novinka v podobě monitoru Dell Alienware AW2725QF. Využívá rovnou 360Hz IPS panel s 1ms odezvou. Pro co největší využití takového monitoru už zároveň potřebujete značně výkonnou grafickou kartu. Dell Alienware AW2725QF podporuje HDR a je rovněž G-Sync kompatibilní. Mezi plusy se dá zařadit poměrně vysoký maximální jas a skvělá konektorová výbava. Připojení probíhá přes dva novější HDMI 2.1 a také jeden DisplayPort 1.4. Dále má k dispozici tři USB-A a jedno USB-C s 15W nabíjením. Stojan s nastavitelnou výškou a pivotem je samozřejmostí.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Výrazně dražší alternativa s mnohem lepší kvalitou obrazu je Asus ROG Swift OLED PG27UCDM. O poznání lepší obraz zajišťuje použití QD-OLED panelu, který má 240Hz obnovovací frekvenci a 0,03ms odezvu. Jako jeden z prvních monitorů na trhu rovněž nabídne DisplayPort 2.1, takže je připraven na budoucí grafické karty. Dále Asus získává plusové body za Thunderbolt 4 s podporou 90W nabíjení či třeba rozšířenou záruku na 3 roky.
Nejlepší větší Full HD herní monitor
Pokud vám naopak na jemnosti displeje příliš nezáleží, může být skvělou volbou 27palcový monitor s Full HD rozlišením. Výborný poměr cena/výkon má Samsung Odyssey G40B s 240Hz IPS panelem s 1ms odezvou. Kompatibilní je s G-Sync, zároveň ale podporuje AMD FreeSync Premium a nechybí mu HDR. U konektorů nalezneme dva HDMI 2.0 konektory a jeden DisplayPort 1.2. Plusové body získává Samsung Odyssey G40B za stojan s nastavitelnou výškou a pivotem či třeba senzor pro automatickou regulaci jasu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
V případě, že hledáte monitor s ještě vyšší obnovovací frekvencí, je výbornou alternativou Dell Alienware AW2724HF, který má rovnou 360hz obrazovku s 1ms odezvou. Konkrétně pak používá IPS panel. Za zmínku rozhodně stojí použití novějších konektorů DisplayPort 1.4 a HDMI 2.1 či lepší podání barev než u Samsung monitoru.
Nejlepší 32palcové herní monitory
U monitorů s velikostí 32 palců už se v dnešní době využívá z velké části 4K rozlišení. Výhody takto vysokého rozlišení naleznete během práce, sledování filmů a samozřejmě hraní her. Vše je perfektně ostré. Obzvlášť u her ale musíte počítat s opravdu výkonným PC. Například pro základní hraní ve 4K a 60 FPS to chce alespoň grafickou kartu na úrovni NVIDIA GeForce RTX 5070. To znamená herní PC za 40 000 Kč či vybavenější PC za 50 000 Kč.
Pro hraní nových her ve 4K rozlišení a vysokých FPS je v současné době bohužel pouze jedna možnost. Není jí nic jiného než grafická karta NVIDIA GeForce RTX 5090, která se objevuje v našich nejvýkonnějších herních sestavách.
Rychlá navigace
- Nejlepší cenově dostupný 4K herní monitor
- Nejlepší 4K herní monitor s výborným poměrem cena/výkon
- Nejlepší prémiový 4K herní monitor
- Nejlepší větší Quad HD herní monitor
Nejlepší cenově dostupný 4K herní monitor
U cenově dostupných herních monitorů je to zatím stále velice špatné, respektive neexistují. Nejlevnější modely začínají na částce 14 tisíc. Proto zde prozatím volíme kancelářské monitory jako je například Lenovo L32p-30, který vychází nejlépe z dostupných modelů. A to třeba tím, že jako jeden z mála levnějších 4K monitorů využívá IPS namísto VA panelu. Plusové body pak získává za povedenou konektorovou výbavu, ve které nechybí USB-A a USB-C konektory. Druhý jmenovaný dokonce podporuje 75W nabíjení. Propojení s PC či herní konzolí pak probíhá přes DisplayPort 1.2 nebo HDMI 2.0.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Lenovo L32p-30 má 60Hz obnovovací frekvenci a 4ms odezvu, což v porovnání s opravdovými herními monitory v článku nejsou zrovna dobré hodnoty. Alespoň potěší lepší synchronizací obrazu díky podpoře technologie FreeSync. Každopádně monitoru trochu do karet hraje to, že pro hraní ve 4K rozlišení je potřeba poměrně dost výkonné herní PC, navíc obzvlášť pak v případech hraní s vyššími FPS. Většina PC tak bude mít stále problém dosáhnout ve 4K i na požadovaných 60 FPS. A to stejné platí pro herní konzole, u kterých se cílí maximálně na 4K rozlišení a 60 FPS, pokud se nejedná o nějakou méně náročnou indie hru. Takže pro tyto účely bude tohle Lenovo více než stačit.
O něco levnější alternativou může být Philips 328E1CA, který jsme na tomto místě doporučovali v předchozím článku. Největší rozdíl je v použití horšího VA panelu, zbytek parametrů je ale velmi podobný.
Nejlepší 4K herní monitor s výborným poměrem cena/výkon
Gigabyte M32U patří k tomu nejlepšímu, pokud jde o poměr cena/výkon. Těšit se u něj můžete na rovný IPS panel se 144Hz obnovovací frekvencí, 1ms odezvou a podporou HDR. Potěší 10bitová barevná hloubka a dobré barevné pokrytí standardu sRGB. Připojení probíhá přes DisplayPort 1.4, dva HDMI 2.1 či USB-C konektor. Mimo to jsou k dispozici další dva USB-A porty. Synchronizaci obrazu s grafickou kartou zajišťuje u monitoru Gigabyte M32U technologie AMD FreeSync. Plusové body získává rovněž za integrované reproduktory a stojan s nastavitelnou výškou.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Velice zajímavou volbou je i Dell Gaming G3223Q s podobnými parametry jako Gigabyte. Chybí mu ale USB-C konektor, na druhou stranu nabídne o trochu kvalitnější HDR režim.
V případě, že se díváte po něčem lepším, tak MSI MAG 322PF je skvělou alternativou se stále velmi dobrým poměrem cena/výkon. U tohoto monitoru už se můžete těšit na 160Hz obnovovací frekvenci, kvalitnější IPS panel a skvělou konektorovou výbavu, ve které nechybí USB-C s podporou 90W nabíjení.
Nejlepší prémiový 4K herní monitor
U těch nejlepších 4K herních monitorů už se dostáváme k 240Hz obnovovací frekvenci, což je prozatím stále spíše pohádka budoucnosti, protože i v současnosti nejvýkonnější grafická karta NVIDIA GeForce 5090 má problém dosáhnout na 240 FPS ve 4K rozlišení u většiny AAA her. Samozřejmě pokud plánujete hrát například méně náročné esport tituly, dají se podobné monitory plnohodnotně využít.
Momentálně nejlepším prémiovým 4K monitorem je MSI MPG 321URX QD-OLED. Jak již bylo částečně řečeno výše, využívá QD-OLED panel s 240Hz obnovovací frekvencí a 0,03ms odezvou. Samozřejmostí je povedené HDR, výborné barevné podání a podpora FreeSync a G-Sync. U konektorů nechybí dva novější HDMI 2.1, které doplňuje DisplayPort 1.4 a také USB-A s USB-C, u kterého se nachází rovněž 90W nabíjení. Monitor MSI MPG 321URX QD-OLED má k dispozici rovněž stojan s nastavitelnou výškou a pivotem. Bonusem na závěr je rozšířená záruka na tři roky.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
V podobné cenové hladině se pohybují monitory Samsung Odyssey OLED G8 a Dell Alienware AW3225QF. Oba využívají identický QD-OLED panel s 240Hz obnovovací frekvencí a 0,03ms odezvou. Rozdílů je pak několik a spíše záleží na tom, co preferujete. Dell má například prohnutý displej a jako jediný podporuje Dolby Vision pro kvalitnější HDR obsah. Samsung je pak vybaven chytrým systémem s podporou aplikací podobně, jako u televizí. MSI pak například nabídne USB-C s 90W nabíjením a dodatečnou ochranou proti vypálení.
Nejlepší větší Quad HD herní monitor
Hledáte velký monitor, ale zároveň pro vás není důležité jemné rozlišení? Skvělou volbou tak může být MSI G321Q s Quad HD rozlišením. Za velmi dobrou cenu již dostanete povedený IPS panel se 170Hz obnovovací frekvencí, 1ms odezvou a základní podporou HDR. Potěší také využitím technologií NVIDIA G-Sync a AMD FreeSync Premium pro kvalitnější synchronizaci obrazu s grafickými kartami. U konektorů monitoru MSI G321Q nechybí dvakrát HDMI 2.0 a jeden DisplayPort 1.2.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Vybavenějším, ale zároveň dražším modelem je LG 32GQ850-B. U tohoto monitoru už je cena vyšší, avšak dá se to pochopit vzhledem k 240Hz obnovovací frekvenci s 1ms odezvou. Navíc jde o IPS panel s vyšším maximálním jasem, podporou HDR a synchronizací obrazu pomocí obou hlavních technologií – FreeSync a G-Sync. V neposlední řadě potěší u monitoru LG 32GQ850-B pivot nebo tři USB konektory.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší 34palcové a 49palcové herní monitory
Širokoúhlé (UltraWide) monitory patří k poměrně zajímavé odnoži, která si stále získává nové uživatele. Výhodou těchto monitorů je to, že dokážou nahradit dva nebo více klasických monitorů. Přímo u počítačových her vám širší obraz zajistí nejen větší vtažení do dění na obrazovce, ale ve hrách podporujících tento ultra-širokoúhlý poměr stran dokonce může zajistit výhodu oproti jiným hráčům, kteří mají standardní monitor 16:9. Ukázkový příklad výhody použití širokoúhlého monitoru v populární hře League of Legends je zobrazen na následujícím snímku.
Z pohledu potřebného výkonu pro plnohodnotné využití je výsledné rozlišení o něco vyšší než u klasických 16:9 či 16:10 monitorů. Ty cenově dostupnější monitory mají na výšku identické hodnoty jako Full HD modely, takže pro ideální použití se dají využít již herní počítače od 15 000 do 30 000 Kč.
Většina širokoúhlých monitorů však má s rozlišením blízko ke Quad HD monitorům. Tomu by pak měl odpovídat dostatečně výkonný PC. Doporučili bychom herní PC za 30 000 až 50 000 Kč.
Rychlá navigace
- Nejlepší levný širokoúhlý herní monitor
- Nejlepší herní širokoúhlý monitor v poměru cena/výkon
- Nejlepší herní širokoúhlý monitor současnosti
- Nejlepší herní superširokoúhlý monitor
Nejlepší levný širokoúhlý herní monitor
Tou nejlepší levnou volbou UltraWide monitoru je momentálně AOC CU34G2X. Prohnutý VA panel s rozlišením 3440 x 1440 pixelů doplňuje 144Hz obnovovací frekvence a 1ms odezva. Dostalo se také na FreeSync či stojan s nastavitelnou výškou. Monitor AOC CU34G2X se s grafickou kartou propojuje přes DisplayPort 1.4 nebo jeden ze dvou HDMI 2.0 konektorů. Mezi plusy se dá rovněž zařadit rozšířená záruka na 36 měsíců.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší herní širokoúhlý monitor v poměru cena/výkon
Gigabyte M34WQ je výbornou volbou se skvělým poměrem cena/výkon. V tomhle případě se již jedná o monitor s IPS panelem, který využívá 144Hz obnovovací frekvenci a 1ms odezvu. Nechybí mu technologie FreeSync, která omezuje trhání obrazu, nebo třeba HDR. Připojení k PC či konzoli probíhá přes HDMI 2.0 nebo DisplayPort 1.4. Mezi konektory se dá najít USB-C a USB-A. V neposlední řadě se mezi plusy monitoru Gigabyte M34WQ řadí integrované reproduktory, funkce obraz v obraze (PiP) či stojan s nastavitelnou výškou.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší herní širokoúhlý monitor současnosti
Absolutně nejlepší volbou mezi UltraWide monitory je v současné době MSI MPG 341CQPX QD-OLED, který jako jeden z mála nabídne vysokou obnovovací frekvenci 240 Hz, odezvu 0,03 ms a jak už název napovídá, rovněž QD-OLED panel, který přináší perfektní barvy, skvělou černou a ukázkový kontrast. Výborný maximální jas pak umožňuje naplno si užít HDR obsah. Samozřejmostí je využití technologie AMD FreeSync, která pomáhá optimalizovat obnovovací frekvenci podle grafické karty.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Monitor MSI MPG 341CQPX QD-OLED je zároveň G-Sync kompatibilní pro ty, kteří vlastní grafickou kartu NVIDIA. Jak už je pomalu u MSI zvykem, nechybí špičková konektorová výbava. Kromě novějšího HDMI 2.0 se dostalo na Display Port 1.4 a také několik USB. Konkrétně jeden USB-C pak nabízí rovnou 98W nabíjení, který se dá využít nejen pro nabíjení telefonů, ale hlavně notebooků.
Dell Alienware AW3423DW by mohl být zajímavou alternativou, ostatně před rokem jsme jej doporučovali jako nejlepší širokoúhlý monitor. V roce 2025 stále patří k tomu lepšímu, co trh nabízí, jenže cenově již vůbec nedává smysl. V podstatě se prodává za téměř identickou cenu jako výše zmíněné MSI s novější a lepší generací QD-OLED panelu.
Druhým důvodem, proč již Dell nemůžeme doporučit, je existence monitoru Philips 34M2C8600, který využívá identický QD-OLED panel se 170Hz obnovovací frekvencí, 0,1ms odezvou, skvělými barvami, černou a samozřejmě také HDR jako Dell. V neposlední řadě nechybí podpora pro FeeSync a G-Sync či stojan s nastavitelnou výškou a pivotem. Podobná je u Philipsu i rozšířená záruka na tři roky.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Navíc má ale Philips 34M2C8600 k dispozici ještě USB-C s 90W nabíjením, integrované reproduktory a funkci Ambiglow, což je okolní osvětlení monitoru, které se mění podle toho, co se na obrazovce děje. Více je tato technologie známá u Philips televizí jako Ambilight. Nejlepší na tom celém je výrazně nižší cena, konkrétně o cca 10 tisíc korun.
Nejlepší herní superširokoúhlý monitor
Superširokoúhlé monitory s úhlopříčkou 49 palců jsou poměrně specifické a rozhodně nejsou levné. Na druhou stranu je jejich nesmírnou výhodou to, že nahrazují dva plnohodnotné Quad HD monitory. Tou nejlepší volbou je prohnutý Samsung Odyssey OLED G9 Smart, který po letech nahradil základní Samsung Odyssey G9 Neo.
Už z názvu je jasné, že hlavní změněnou věcí je typ panelu. U staršího modelu se nacházel VA, zatímco novinka používá OLED panel. Samotné parametry monitoru Samsung Odyssey OLED G9 Smart jsou úctyhodné. Při rozlišení 5120 x 1440 pixelů má tento monitor 240Hz obnovovací frekvenci, odezvu 0,03 ms a výborný kontrast. Nechybí HDR, integrované reproduktory či stojan s nastavitelnou výškou.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Samozřejmostí je funkce obraz v obraze (PiP), která zde má opravdu smysl díky velikosti displeje. U konektoru se nachází DisplayPort 1.4, HDMI 2.1, USB-C a dokonce Micro HDMI. Dostalo se také na technologii FreeSync.
V obchodech můžete narazit na levnější Samsung Odyssey OLED G9, což je identický monitor, který je ale ochuzen o „chytré funkce“ a systém s podporou aplikací. Zkrátka se jedná o klasický monitor, zatímco dražší Samsung Odyssey OLED G95SC Smart má funkcemi blíže k moderním televizím, i když samozřejmě bez TV tuneru.