V tomto článku se blíže podíváme na ty nejlepší herní Full HD monitory. Rozděleny byly do několika kategorií podle ceny, věříme, že si každý najde pro sebe ten ideální model. Všechny níže uvedené monitory mají společné rozlišení 1920 x 1080 pixelů a vyšší obnovovací frekvenci. U těch prémiovějších se objevují funkce jako G-Sync, HDR anebo například minimální rámečky kolem displeje.
Rychlá navigace článkem
- Význam odezvy a frekvence u monitoru
- LCD panel typu IPS vs VA vs TN
- Nejlevnější herní FHD monitor (do 4000 Kč)
- Nejlepší herní FHD monitor do 5000 Kč
- Nejlepší herní FHD monitor do 7000 Kč
- Nejlepší herní FHD monitor do 10 000 Kč
- Nejlepší herní FHD monitor současnosti
Co nejnižší odezva + co nejvyšší frekvence
Na úvod tohoto článku si pojďme nejprve zjednodušeně vysvětlit, co dělá počítačovou obrazovku herním monitorem. Zas tak složité to není, základem jsou dva parametry – odezva a obnovovací frekvence.
Odezva
Odezva znamená rychlost reakce displeje na požadavek o změnu obrazu. V současném technologickém světě monitorů se rychlost odezvy těchto obrazovek měří v milisekundách, tedy přesněji v jednotkách milisekund. Aktuálně se u běžných monitorů nejčastěji setkáte s odezvou pěti milisekund. I přestože se jedná o pro člověka nepředstavitelně krátký časový úsek vězte, že rozdíl mezi „standardním“ 5ms monitorem a monitorem s nižší odezvou okolo 1 ms poznáte, zejména při hraní rychlých sportovních či akčních her. Následující ilustrativní obrázek zobrazuje rozdíl mezi klasickým a herním monitorem s přihlédnutím k jejich odezvě.
Obnovovací frekvence
Obnovovací frekvence udávaná v hertzech znamená, kolik je monitor schopen vykreslit obrazů během jedné sekundy. Zde nás tedy oproti odezvě naopak zajímá co nejvyšší možná hodnota. Je sice obecně uváděno, že lidské oko již jako plynulý obraz vnímá sled 24 a více snímků za sekundu, v praxi však v případě obrazovek jednoznačně platí čím větší frekvence, tím dokonalejší a úplnější obraz. Pro oko běžného uživatele je klasický monitor s frekvencí okolo 60 Hz dostačující, u náročného hráče ale ideální rozhodně není, jak (úmyslně trochu přehnaně) demonstruje následující obrázek. Standardem je v současném světě herních monitorů frekvence 100 Hz a více s tím, že existují i profesionální řešení s obnovovací frekvencí přesahující hodnoty 200 či dokonce 300 hertzů.
Rozmazaný a trhavý obraz, input lag
V případě zájmu se také můžete podívat na níže uvedené video, kde kromě odezvy a frekvence vysvětlujeme další pojmy jako jsou GtG, motion blur, ghosting, tearing či input lag.
LCD panel typu IPS vs VA vs TN
Při výběru nového herního monitoru přihlížíme také ke konkrétní technologii LCD panelu.
Při jinak nezměněných parametrech (odezva, frekvence) je obecně prioritou IPS jakožto obrazovka s nejlepším podáním barev a nejlepšími pozorovacími úhly. Smysl může dávat i panel typu VA, neboť má nejlepší kontrast a často lepší odezvu než IPS. Posledním typem obrazovky je TN, který je v současné době na ústupu. Sice má obecně nejnižší odezvu, ale podání barev, kontrast i pozorovací úhly jsou ze zmiňovaných typů nejhorší. Níže naleznete stručné (velmi zobecněné) vlastnosti jednotlivých typů LCD panelů.
IPS panel
- nejlepší pozorovací úhly
- nejlepší podání barev
- průměrný kontrast
- průměrná odezva
VA panel
- horší pozorovací úhly než IPS, ale lepší než TN
- průměrné podání barev (s výjimkou QLED, tam je i lepší než IPS)
- nejlepší kontrast
- lepší odezva než IPS, ale horší než TN
TN panel
- špatné pozorovací úhly
- průměrné podání barev
- průměrný kontrast
- nejlepší odezva
Jaký je tedy závěr? Primárně chceme herní monitor s odezvou 1 milisekundy či méně. Následně pak hledáme řešení s co nejvyšší obnovovací frekvencí s tím, že zohledňujeme také konkrétní technologii LCD panelu. Preferujeme QLED VA či IPS. Následuje „běžný“ VA panel a končíme u TN.
A nyní již ke konkrétním doporučením v různých cenových relacích…
Nejlevnější herní FHD monitor (do 4000 Kč)
Už mezi těmi nejlevnějšími monitory se dají najít povedené modely. AOC 24G2U/BK nabídne klasickou velikost 24 palců, jedná se již o IPS panel se 144Hz obnovovací frekvencí. Dostalo se i na odezvu 1 ms. Jde o plochý monitor, kterému nechybí konektory DisplayPort 1.2 a dva HDMI 1.4. Navíc se přímo k monitoru dají připojit sluchátka, či případně rovnou využívat integrované reproduktory.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Mezi plusy AOC 24G2U/BK musíme zařadit čtyři USB 3.0 konektory anebo podporu FreeSync. Oproti níže zmíněným monitorům je plusem rozhodně pivot. Nejen, že můžete nastavit samotnou výšku, ale v případě zájmu jej otočit o devadesát stupňů a využívat jej na výšku. Vzhledem k ceně překvapí, že má tento monitor i tenké rámečky kolem obrazovky. Jedná se o ideální volbu, pokud plánujete dva anebo rovnou tři monitory vedle sebe. Poslední potěšující věcí je prodloužená záruka na 36 měsíců.
HP X24ih představuje zajímavou alternativu do 4000 korun, u které nalezneme opět 24palcový IPS panel se 144Hz obnovovací frekvencí a odezvou 1 ms. Mezi konektory nalezneme DisplayPort 1.2 a novější HDMI 2.0. Nechybí sluchátkový výstup, avšak už se nedostalo na USB anebo reproduktory. Používá mimo jiné FreeSync pro lepší synchronizaci monitoru s grafickou kartou. U HP X24ih se dá nastavit pouze výška a náklon. Nedá se podobně jako AOC otočit na výšku. Na druhou stranu obsahuje VESA uchycení, takže v případě zájmu se dají zakoupit samostatné držáky či stojany, které nabídnou neomezené možnosti uchycení.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Zajímavou levnější volbou může být prohnutý monitor Samsung Odyssey C24RG50, který se cenou vleze do částky 3500 Kč. Míra zakřivení činí 1800R. V tomhle případě se využívá VA panel, který má horší pozorovací úhly a průměrné podání barev. Na druhou stranu ale lepší kontrast. Potěší už 144Hz obnovovací frekvence, odezva se pak zastavila na hodnotě 4 ms. Po stránce konektorů lze Samsung Odyssey C24RG50 srovnat s HP výše. To znamená DisplayPort, HDMI 2.0 a ještě navíc jeden starší HDMI 1.4. Na USB konektory anebo reproduktory se již nedostalo. Z pohledu ergonomie už to není tak dobré, protože není výškově nastavitelný.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší herní FHD monitor do 5000 Kč
O tisíc korun výše už se nachází monitory se 165Hz obnovovací frekvencí. Prohnutý Dell S2422HG patří přitom k těm nejlepším. Zakřivení má hodnotu 1500R. Používá VA panel o velikosti 23,8 palců a s odezvou 1 ms. Připojení s PC anebo třeba herními konzolemi probíhá přes dva HDMI 2.0 konektory anebo jeden DisplayPort 1.2. Nechybí sluchátkový výstup, ale reproduktory byste zde bohužel hledali marně.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Alespoň u Dell S2422HG nalezneme technologii FreeSync a možnost nastavení výšky a náklonu. Pivot zde nenajdeme, ale VESA uchycení to v případě zájmu řeší. Na závěr ještě musíme zmínit prodlouženou záruku na 36 měsíců.
V případě, že zakřivený displej není nic pro vás, je tu do 5000 korun ještě Asus TUF Gaming VG247Q1A s velice obdobnými parametry. Opět se využívá VA panel s velikostí 23,8 palců, 1ms odezvou, podporou FreeSync a 165Hz obnovovací frekvencí. Jediný rozdíl se dá najít v lehce lepším kontrastu 3500:1.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Po konektorové stránce obsahuje „klasiku“ v podobě HDMI a DisplayPortu. Bohužel chybí možnost nastavení výšky, na druhou stranu alespoň se dá natočit a naklopit. Mezi plusy se dají zařadit integrované reproduktory a sluchátkový výstup. Asus TUF Gaming VG247Q1A rovněž podporuje VESA standard, například pro snadné uchycení na zeď. Potěší rozšířená záruka na 3 roky.
Třetí doporučený model Samsung Odyssey G30A by naopak mohl potěšit ty, kteří hledají větší 27palcový monitor. Využívá se rovněž VA panel s 1ms odezvou, podporou technologie FreeSync avšak nyní „jen“ s 144Hz obnovovací frekvencí. Po konektorové stránce nabídne Samsung Odyssey G30A jeden DisplayPort 1.2 a HDMI 1.4.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Disponuje pivotem, který umožní natočení monitoru o 90 stupňů, naklonění, natočení do stran a stejně tak se dá tento monitor výškově nastavit. Zároveň se dá umístit na stojany a držáky třetích stran díky uchycení VESA. Vzhledem k téměř bezrámečkovému designu se nabízí zakoupení dvou monitorů pro duální využití vedle sebe. Menším mínusem v porovnání s ostatními monitory v kategorii spočívá v pouze základní dvouleté záruce.
Nejlepší herní FHD monitor do 7000 Kč
V cenové kategorii do 7000 korun jde o poměrně jednoznačného vítěze. Dell Alienware AW2521HFA nabízí perfektní poměr cena / výkon. IPS panel s úhlopříčkou 24,5 palců poskytuje 1ms odezvu, výbornou 240Hz obnovovací frekvenci a zároveň skvělý maximální jas. Navíc pokrývá 99 procent barevného prostoru sRGB. Konektorová výbava je velice dobrá. Dvakrát HDMI 2.0 doplňuje ještě jeden DisplayPort 1.2 a čtyři USB konektory. Reproduktory bychom hledali marně, ale sluchátka si připojit můžete.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Synchronizace obrazu je špičková, protože Dell Alienware AW2521HFA podporuje nejen FreeSync, ale i konkurenční technologii G-Sync. Ta je určena výhradně pro grafické karty Nvidia. Zajímavostí je snímač okolního světla, který automaticky upravuje jas monitoru. Nechybí ani pivot pro nastavení výšky, naklápění, svislé anebo vodorovné otáčení. Že se jedná o herní monitor naznačuje RGB osvětlení v zadní části monitoru, na stojanu a v zapínacím tlačítku. Třešničkou na dortu je rozšířená záruka na 36 měsíců.
Acer Nitro XV273X přichází s větším displejem o velikosti 27 palců a stále velmi povedenou výbavou v čele s IPS panelem. Ten mimo jiné podporuje 240Hz obnovovací frekvenci, 1ms odezvu a navíc obsahuje technologii G-Sync. Podobně jako Dell výše, i tento Acer podporuje FreeSync, což je rozhodně plus pro majitele grafických karet AMD.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Zajímavostí je podpora HDR, která se obvykle nachází spíše u televizí anebo dražších monitorů. Můžete sledovat obsah s vysokým dynamickým rozsahem. Má velice dobré barevné podání, konkrétně pokrývá 90 procent barevného prostoru DCI-P3. Konektory na tom jsou u Acer Nitro XV273X řekněme průměrně. Kromě základního DisplayPortu a HDMI, obsahuje USB 3.0 a sluchátkový výstup. Reproduktory zde nalezneme, stejně jako stojan s možností náklonu. Záruka je standardní, tedy 24 měsíců.
Nejlepší herní FHD monitor do 10 000 Kč
Pokud už chcete opravdovou špičku mezi herními monitory s Full HD rozlišením, tak Asus TUF Gaming VG279QM za 8000 korun představuje ideální model. Jde o 27palcový IPS monitor s ultra rychlou obnovovací frekvencí 280 Hz a odezvou 1 ms. Kompatibilní je s technologií G-Sync a dostalo se na podporu vysokého dynamického rozsahu (HDR). Potěší perfektními barvami díky pokrytí 95 % barevného gamutu DCI-P3.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Ve výbavě Asus TUF Gaming VG279QM nechybí reproduktory, HDMI 2.0, DisplayPort 1.2 anebo sluchátkový výstup. Dostalo se na pivot a nastavitelnou výšku, otočení o 90 stupňů či třeba naklápění. V případě zájmu se dá využít VESA uchycení. Mezi plusy se musí zařadit prodloužená záruka na 36 měsíců.
Majitele grafických karet AMD by mohl zajímat monitor LG UltraGear 27GP750-B. Důvod spočívá hlavně v podpoře technologií FreeSync a G-Sync, tedy adaptivní synchronizace mezi monitorem a grafickou kartou. Výše doporučený Asus monitor podporuje pouze G-Sync, který funguje výhradně s grafickými kartami Nvidia. LG UltraGear 27GP750-B nabízí IPS panel o velikosti 27 palců, tentokrát však s o něco pomalejší 240Hz obnovovací frekvencí. Odezva 1 ms a podpora HDR zůstala zachována.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Identické to je u konektorů, kde se nachází DisplayPort 1.2, HDMI 2.0 i výstup na sluchátka. Samozřejmostí je v této cenové kategorii pivot s možností nastavení výšky, naklánění apod. Bohužel se nedostalo na integrované reproduktory anebo prodlouženou záruku.
Nejlepší FHD monitor současnosti
Jestli hledáte zkrátka to nejlepší na trhu a nehledíte na cenu, dají se pořídit monitory s extrémní 360Hz obnovovací frekvencí. Pro plné využití takového monitoru už musíte mít výkonný herní počítač, který dokáže hry spustit v 360 snímcích za sekundu (FPS). V poměru cena / výkon poměrně vybočuje monitor Dell Alienware AW2521H. Jedná se o dražší variantu povedeného monitoru, který jsme doporučovali v sekci do 7000 Kč.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
IPS panel a velikosti 24,5 palců nabídne 360Hz obnovovací frekvenci, 1ms odezvu, HDR a podporu technologie G-Sync. Bohužel nepodporuje technologii FreeSync, což je trochu podivné, protože v levnější variantě existuje. Dostalo se alespoň na technologii Nvidia Reflex. Konektory jsou ukázkové. Došlo na dvakrát HDMI 2.0, novější DisplayPort 1.4, sluchátkový výstup a čtyři klasické USB. Reproduktory zde chybí. Potěší pivot s možností natáčení obrazovky, dá se výškově nastavit anebo naklonit. Dell Alienware AW2521H můžete zapojit i do stojanů a držáků třetích stran díky standardu VESA.
Alternativou může být Asus ROG Swift PG259QN, u kterého už se musí počítat s vyšší cenou. Parametrově se jedná o velmi podobný model jako Dell. Výhoda Asusu spočívá v lepším barevném podání a kvalitnějším pohlcením odrazů a odlesků. IPS panel Asus ROG Swift PG259QN má velikost 24,5 palců, také podporuje 360Hz obnovovací frekvenci, 1ms odezvu a HDR. Nechybí ani slušná konektorová výbava v čele s DisplayPort 1.4, HDMI 2.0 a USB. VESA uchycení je samozřejmostí.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Podobné je to u podpory technologie G-SYNC a povedeném pivotu, který zlepšuje výslednou ergonomii. Potěší prodloužená záruka na dobu 36 měsíců. V obchodech se dá najít i dražší model Asus ROG Swift PG259QNR, který nabídne o půl palce větší obrazovku, ale hlavní rozdíl představuje podpora technologie Nvidia Reflex, pro kterou je potřeba grafická karta od společnosti Nvidia. Tato funkce snižuje odezvu až o desítky procent. Jedná se hlavně o věc, kterou ocení hráči esportových titulů anebo stříleček z pohledu první osoby.