Jarní doporučení nejlepších fotomobilů pro rok 2023. Jaké jsou nejlepší telefony na focení v různých cenových relacích? Kupte si dle vašich požadavků ten nejlepší fotomobil.
Seznam začíná těmi absolutně nejlepšími mobily pro nejnáročnější uživatele a pokračuje do cenově příznivějších kategorií. V každém případě je dbáno na doporučení moderního telefonu s co nejlepšími výsledky jeho fotoaparátů. Ať je tedy váš rozpočet jakýkoli, jistě si vyberete!
Možnost prohlédnout si kompletní parametry či zakoupit doporučované fotomobily naleznete pod níže uvedenými odkazy.
UPOZORNĚNÍ: Již existuje novější verze tohoto článku – AKTUÁLNĚ NEJLEPŠÍ FOTOMOBILY.
Rychlá navigace:
- Nejlepší fotomobily současnosti
- Nejlepší fotomobily do 20 000 Kč
- Nejlepší fotomobily do 15 000 Kč
- Nejlepší fotomobily do 10 000 Kč
- Nejlepší fotomobily do 8000 Kč
- Nejlepší fotomobily do 7000 Kč
- Nejlepší fotomobily do 5000 Kč
- Nejlepší fotomobily do 4000 Kč
- Nejlepší fotomobily do 3000 Kč
Nejlepší fotomobily současnosti
1) Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra obdržel několik mezigeneračních vylepšení. A to včetně nových fotoaparátů na obou stranách. Nově je k dispozici 200Mpx hlavní fotoaparát se světelností f/1.7. Až neskutečný počet megapixelů je jen jednou z několika výhod. Foťáku nechybí optická stabilizace obrazu, laserové ostření a samotný snímač je o něco větší. Korejská společnost vyřešila jeden z největších neduhů Galaxy S22 Ultra. Původní 108Mpx snímač totiž nestačil na tu nejlepší konkurenci, novinka s 200 Mpx se ji hravě vyrovná a v lecčems i překoná.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Zbylé fotoaparáty na zadní straně jsou identické, což ale příliš nemusí vadit. Stále totiž jde o jedno z nejuniverzálnějších řešení v telefonech. Například 12Mpx ultraširokoúhlý foťák je vybaven automatickým ostřením. Díky tomu se tento foťák dá využít jako makro kamera. Minimálně u Samsung zařízení je to exkluzivní funkce pro Ultra modely. Zcela samostatnou kapitolou jsou pak fotoaparáty s optickým přiblížením. V první řadě je to 10Mpx fotoaparát s 3x optickým přiblížením, což není nic speciálního. Druhý 10Mpx foťák s 10x optickým přiblížením je stále poměrně vzácný. K přiblížení se využívá periskop. S redukováním rozmazání pak významně pomáhá optická stabilizace obrazu.
U telefonu Samsung Galaxy S23 Ultra proběhla rovněž změna u selfie kamery. Počet megapixelů se sice výrazně zmenšil ze 40 na 12, avšak kvalita v denním světle je identická a ve zhoršených podmínkách o něco lepší. Respektive na selfie fotografiích neuvidíte tolik šumu. Videa se dají nahrávat až v 8K rozlišení a 30 FPS. Kvalitativně je video z Galaxy S23 Ultra výborné. V porovnání s Android telefony, které jsou dostupné na našem trhu, je na tom dokonce nejlépe. Stále ale platí, že iPhony jsou na tom o něco lépe.
2) Apple iPhone 14 Pro (Max)
Největší změny u Apple iPhone 14 Pro a Apple iPhone 14 Pro Max proběhly u hlavního fotoaparátu. Ten poprvé v historii jablečné firmy nabídne 48 Mpx. Velikost fotosnímače byla zároveň navýšena o 65 procent. Obecně se dají očekávat kvalitnější snímky. Nový fotoaparát navíc doplňuje ještě vylepšená stabilizace, kterou uvítáte u nahrávání videí nebo u snímků v horších světelných podmínkách.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Apple iPhone 14 Pro a Apple iPhone 14 Pro Max obdržely rovněž nový ultraširokoúhlý fotoaparát. U něj zůstává 12 Mpx, ale snímač je mnohem větší. Dostane se do něj více světla, díky čemuž jsou fotografie detailnější a ostřejší. Vylepšil se i makro režim, který právě využívá ultraširokoúhlý foťák. Třetí fotoaparát na zadní straně má teleobjektiv s 3x optickým přiblížením a 12 Mpx. Nechybí optická stabilizace obrazu. U nahrávání videa patří iPhony na tu úplně nejvyšší příčku. V podstatě už několik let platí, že kvalita nahrávaného videa je jednoznačně lepší v porovnání s Android konkurencí.
3) Xiaomi 13 Pro
Xiaomi se v současné době může chlubit nejlepším fotomobilem vůbec. Problém je v tom, že se Xiaomi 13 Ultra neprodává na českém trhu. Vystačit si musíme s Xiaomi 13 Pro, který je vybaven horšími fotoaparáty, avšak v porovnání s konkurencí si vede stále poměrně dobře. A to hlavně díky 50Mpx širokoúhlému fotoaparátu s velkým snímačem a světelností f/1.9. Podobně jako u Galaxy S23 Ultra, i tomuto foťáku nechybí laserové ostření a opora v optické stabilizaci obrazu. Sekundární foťák využívá opět 50 Mpx, tentokrát již s menším snímačem a nižší světelností f/2.0. Má to však svůj důvod v podobě objektivu s 3,2x optickým přiblížením.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Třetí a finální fotoaparát je taktéž 50megapixelový, tentokrát doplněn o ultraširokoúhlý objektiv. Nechybí podpora automatického ostření. Může se jednoduše používat pro makro snímky. Podobně jako jiné prémiové telefony s Androidem, i Xiaomi 13 Pro dokáže nahrávat videa v 8K rozlišení. Kritika se snáší hlavně na horší 32Mpx selfie kameru, která nestačí na konkurenci. I proto není Xiaomi 13 Pro na vyšší příčce.
4) Vivo X90 Pro
Vivo X90 Pro toho má poměrně dost společného s Xiaomi 13 Pro. Čínská společnost Vivo totiž vyrábí ještě vybavenější model X90 Pro+, u kterého je výrazně lepší foto výbava. Bohužel podobně jako Xiaomi 13 Ultra, i Vivo X90 Pro+ se na českém trhu oficiálně neprodává. Druhá podobnost je v identickém 50Mpx snímači u hlavního fotoaparátu. Tomu zároveň nechybí optická stabilizace obrazu a laserové ostření. Světelnost je pak f/1.8. Sekundární fotoaparát je rovněž 50Mpx, akorát je doplněn teleobjektivem, který má jen 2x optické přiblížení.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Třetí fotoaparát u telefonu Vivo X90 Pro už nemá 50 Mpx, ale mírně tradičnějších 12 Mpx. Objektiv je pak ultraširokoúhlý a nechybí mu automatické ostření. Velice dobře funguje jako makro kamera. Videa se dají nahrávat až v 8K rozlišení. Poslední společná věc s Xiaomi 13 Pro je to, že 32Mpx selfie kamera také nepatří úplně k těm nejlepším. Pokud často pořizujete selfie snímky či videa, je lepší alternativou Samsung nebo Apple.
5) Samsung Galaxy S23 (Galaxy S23+)
Samsung Galaxy S23 a Samsung Galaxy S23+ se bezesporu řadí mezi ty nejlepší fotomobily na trhu. Menší a levnější varianta navíc již zanedlouho spadne s oficiální cenovkou pod částku 20 tisíc korun, čímž se zařadí na pomyslnou první příčku o kategorii níže. Fotoaparáty jsou u obou modelů zcela identické a částečně se kryjí s nejvybavenějším Ultra modelem. Hlavní širokoúhlý foťák nabídne 50Mpx snímač se světelností f/1.8. Ten pak doplňuje 10Mpx foťák s 3x optickým teleobjektivem. V neposlední řadě nalezneme na smartphonech Samsung Galaxy S23 a Samsung Galaxy S23+ 12Mpx fotoaparát s ultraširokoúhlým objektivem. Bohužel bez automatického ostření.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
U videa už naopak žádné omezení není a stejně jako Ultra model, i zde se dá využít až 8K rozlišení a 30 FPS. První dva fotoaparáty jsou navíc vybavené optickou stabilizací obrazu, která pomáhá ve zhoršených světelných podmínkách. Detailněji jsme se na jeden z těchto telefonů zaměřili v recenzi Samsung Galaxy S23+, ve které nechybí celá řada snímků a testovací video.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší fotomobily do 20 000 Kč
1) Xiaomi 13
Třináctá řada Xiaomi telefonů je na tom velice dobře napříč několika cenovými kategoriemi. Do částky 20 000 Kč je na tom přímo skvěle základní Xiaomi 13. Podobně jako u dvou dražších modelů stejné řady, i zde se používá 50Mpx hlavní fotoaparát, tentokrát již chybí laserové ostření a samotná velikost snímače je menší. Zachována zůstala optická stabilizace obrazu. Světelnost se pak zastavila na hodnotě f/1.8. Sekundárnímu 10Mpx foťáku s 3,2x optickým teleobjektivem rovněž nechybí optická stabilizace obrazu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Na zadní straně mobilu Xiaomi 13 nalezneme ještě 12Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát. Selfie kamera pak má 32 Mpx. Jelikož je vybaven nejvýkonnějším procesorem, nechybí podpora pro nahrávání videí v 8K rozlišení. Obecně je na tom Xiaomi 13 velice dobře napříč všemi fotoaparáty a nějaké výraznější negativum se hledá těžko.
2) Google Pixel 7
Základní verze Google Pixel 7 patří i přes absenci teleobjektivu stále mezi nejlepší fotomobily do 20 000 Kč. Důvodem je to, že oba fotoaparáty na zadní straně (a ostatně i selfie kamera) jsou identické s dražším Pixel 7 Pro modelem. To znamená 50Mpx hlavní fotoaparát s optickou stabilizací obrazu, velkým fotosnímačem a laserovým ostřením. Ultraširokoúhlý fotoaparát nabídne 12 Mpx. Bohužel v tomhle případě neobdržel podporu automatického ostření a chybí tak makro režim.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Videa dokáže Google Pixel 7 nahrávat ve 4K rozlišení. A to maximálně v 60 snímcích za sekundu. Selfie kamera má 10,8 Mpx a oproti minulému roku nabídne širší záběr. Podobně jako u Pro modelu, i zde musíme zmínit absenci 5G sítí. Pokud si vystačíte s 4G (LTE) sítěmi, jedná se o skvělou volbu. V případě, že sítě nové generace vyžadujete, doporučujeme se zaměřit na některý z jiných doporučených fotomobilů.
3) Asus Zenfone 9
Už na první pohled zaujme Asus Zenfone 9 dvěma velkým objektivy. Při bližším prozkoumání specifikací navíc zjistíte, že má jednu netradiční věc. A to stabilizaci pomocí gimbalu. Díky němu se tak například velice dobře stabilizují videa ve 4K nebo 8K rozlišení. Hlavní fotoaparát využívá 50 Mpx, potěší velice dobrou velikostí čipu a světelností f/1.9.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Sekundárním fotoaparátem je 12Mpx ultraširokoúhlý s úhlem záběru 113 stupňů. To není zrovna velký rozdíl oproti hlavnímu fotoaparátu. Mnohem častěji tak spíše budete používat hlavní 50Mpx foťák, který zhotovuje srovnatelně dobré fotky s jinými telefony v této sekci. Zcela k ničemu ale širokoúhlý fotoaparát u Asus Zenfone 9 není, podporuje totiž automatické ostření. To se následně využívá pro makro režim u snímků z blízkosti až čtyř centimetrů.
4) Apple iPhone 13
Apple iPhone 13 je momentálně jeden z nejoblíbenějších iPhonů na trhu. V první řadě kvůli ceně. Jedním z důvodů jsou však také více než schopné fotoaparáty. Mezigeneračně byl vylepšen 12Mpx hlavní fotoaparát, který dokáže zachytit až o 50 procent více světla. Jednoduše řečeno nabídne lepší fotografie a tmavé oblasti snímku budou více detailní. Zlepšení se dočkala stabilizace obrazu. Sekundárním fotoaparátem je 12Mpx snímač s ultraširokoúhlým objektivem.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Videa dokáže Apple iPhone 13 nahrávat maximálně ve 4K rozlišení. V rozlišení se nevyrovná některým Android zařízením, avšak kvalitou videa je na tom perfektně a celou řadu Androidů překoná. Pokud je pro vás video důležitým prvkem, rozhodně doporučujeme právě iPhony.
V obchodech můžete také narazit na menší Apple iPhone 13 mini, který má zcela identické fotoaparáty jako základní iPhone 13, takže i tento menší model si zaslouží naše doporučení.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
5) Motorola Edge 40 Pro
Motorola Edge 40 Pro je po Xiaomi druhá letošní novinka v této cenové kategorii. V rukávu má schováno několik výhod, ale je to vykoupeno pár kompromisy. Hlavní 50Mpx foťák s podporou optické stabilizace a světelností f/1.8 příliš nepřekvapí. Sekundární 12Mpx fotoaparát s 2x optickým teleobjektivem a světelností f/1.6 už však překvapí. Kombinují se zde totiž netradiční parametry. Vše pak zakončuje 50Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát s automatickým ostřením. Díky tomu může fungovat jako klasická makro kamera.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Videa dokáže nahrávat až v 8K rozlišení. Na přední straně potěší 60Mpx selfie kamera, která tvoří výborné snímky. Obecně je na tom Motorola Edge 40 Pro velice dobře u snímků ve zhoršených světelných podmínkách. Bohužel je to vykoupeno horší kvalitou za denního světla u obou sekundárních zadních fotoaparátů.
Nejlepší fotomobily do 15 000 Kč
1) Samsung Galaxy S22
Oficiální cena Samsung Galaxy S22 se sice stále pohybuje lehce přes částku 15 tisíc, avšak korejská společnost každou chvíli pořádá různé slevové akce nebo CashBacky, díky kterým se dá pořídit bez problémů levněji. A rozhodně doporučujeme se na tento telefon zaměřit, protože patří k těm nejlepším fotomobilům ve stanovené kategorii. U tohoto modelu už se Samsung rovněž zbavil 12Mpx fotoaparátu a nahradil jej 50Mpx snímačem s velikostí 1/1.56“. Tomu navíc nechybí optická stabilizace obrazu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Zachován byl 10Mpx teleobjektiv s 3x optickým přiblížením a rovněž optickou stabilizací obrazu. Ta pomáhá omezovat roztřesené záběry a například snižuje rozmazání snímků. Samozřejmostí už je 12Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát. Videa u Samsung Galaxy S22 můžete nahrávat až v 8K rozlišení. Na závěr ještě zmíníme selfie kameru, která má 10 Mpx a umožňuje nahrávání videí ve 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu.
Levnější alternativou je Samsung Galaxy S21 FE. Obdržel 12Mpx širokoúhlý fotoaparát se světelností f/1.8. Dále nechybí teleobjektiv s 3x optickým zoomem (bezztrátovým přiblížením) a 12Mpx ultraširokoúhlý foťák. Samsung Galaxy S21 FE se rovněž chlubí optickou stabilizací obrazu, kterou u videa doplní elektronická stabilizace, díky které nebudete mít příliš roztřesené záběry. Na našem webu si můžete přečíst podrobné porovnání se starším Samsungem Galaxy S20 FE, ve kterém se zaměřujeme i na kvalitu fotografií a videí.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
2) Google Pixel 6
Google Pixel 6 je na tom po stránce fotovýbavy podobně jako novější Pixel 7. Oproti dražšímu a v současné době nepříliš výhodnému Pixelu 6 Pro je jediný rozdíl v absenci foťáku s teleobjektivem a mírně horší selfie kameře. Hlavní a ultraširokoúhlý foťák je pak identický jako v případě dražší verze Google telefonu. To znamená 50Mpx snímač se světelností f/1.9, který produkuje perfektní fotky ve všech světelných podmínkách. Zoom je v tomhle případě pouze digitální, ale ultraširokoúhlý foťák už je plnohodnotný. Využívá 12 Mpx a světelnost f/1.8. Softwarové vychytávky a pomocníci jsou k dispozici i na tomto levnějším modelu. Mezigeneračně bylo u telefonu Google Pixel 6 vylepšeno nahrávání videa. Maximálně dokáže nahrávat ve 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
V obchodech už se dá narazit na náhradu v podobě telefonu Google Pixel 7a, který vychází cenově velice podobně. Avšak oproti Pixelu 6 se prozatím příliš nevyplatí. Má totiž například horší hlavní fotoaparát s menším snímačem, kterému chybí laserové ostření. Naopak nabídne lepší selfie kameru s možností nahrávání ve 4K. Zároveň se jedná o v celku značně menší zařízení. Pokud hledáte něco kompaktního, může být ale Google Pixel 7a zajímavou alternativou již nyní.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
3) Motorola Edge 40
Motorola Edge 40 se řadí do nabídky telefonů se dvěma fotoaparáty na zadní straně. Chybí mu totiž fotoaparát s teleobjektivem. Naopak ale potěší makro režim, který se dá najít u ultraširokoúhlého 13Mpx fotoaparátu. Nejdůležitější je na celém smartphonu 50Mpx širokoúhlý fotoaparát s podporou optické stabilizace obrazu, který pořizuje povedené snímky. Videa dokáže telefon Motorola Edge 40 nahrávat ve 4K rozlišení a 30 FPS, což není zrovna hodně. Ideální by byla podpora 60 FPS. Alespoň potěší povedenými selfie snímky z 32Mpx kamerky na přední straně.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
4) Xiaomi 12T Pro
Není to zase tak dávno, kdy se na trhu objevily 108Mpx fotomobily. Nyní už si musíme zvykat na 200 Mpx. Konkrétně je řeč o Xiaomi 12T Pro. V tomhle případě to není jen o počtu megapixelů, ale také o velikosti fotosnímače (1/1.22″). Předčí například všechny výše zmíněné telefony. Ještě lepší informace je však to, že fotí opravdu parádně a pokud bychom srovnávali jen čistě hlavní fotoaparát, patřilo by Xiaomi 12T Pro na špičku. Tomu mimo jiné pomáhá světelnost f/1.7 a optická stabilizace obrazu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Někomu by mohla vadit absence teleobjektivu. Majitelé si musí vystačit s digitálním přiblížením z hlavního fotoaparátu. Sekundárním foťákem je „ultraširokáč“ s 12 Mpx. Do počtu je zde 2Mpx makro kamera, od které toho příliš neočekávejte. Xiaomi 12T Pro podobně, jako některé vlajkové modely se systémem Android, nabízí nahrávání videa až v 8K rozlišení při 24 FPS.
Xiaomi 12T je cenově dostupnější alternativa, která již nemá 200Mpx fotoaparát, ale „pouze“ 108Mpx foťák s menším snímačem a světelností f/1.7. Optická stabilizace obrazu byla zachována. Zbylé dva fotoaparáty už jsou pak identické, stejně jako 32Mpx selfie kamera. Druhý rozdíl z pohledu fotoaparátů je u nahrávání videa. Xiaomi 12T už nepodporuje 8K rozlišení. Použít se dá maximálně 4K a 30 FPS.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší fotomobily do 10 000 Kč
1) Nothing Phone (1)
Nothing je stále poměrně nová značka, za kterou stojí jeden z bývalých šéfů společnosti OnePlus. Do nového působiště si přenesl hlavně perfektní marketing, protože o málokterém telefonu od zcela nové společnosti bylo slyšet tak hodně, jako o Nothing Phone (1). Z pohledu fotoaparátů nabídne tato novinka dva 50Mpx fotoaparáty. Ten hlavní je navíc doplněn o optickou stabilizaci obrazu. Sekundární fotoaparát Nothing Phone (1) nabídne ultraširokoúhlý objektiv. A to včetně automatického ostření. To znamená podporu pro makro režim. Videa dokáže nahrávat ve 4K rozlišení a 30 FPS.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
2) Google Pixel 6a
Google Pixel 6a jste nedávno mohli vidět i v článku o nejlepších telefonech do 10 000 Kč. Od první příčky ho dělila jen absence 5G sítí. To samé v podstatě platí i zde, protože pokud bychom odhlídli od sítí nové generace, tak je Google Pixel 6a tím nejlepším fotomobilem do 10 000 Kč. Na zadní straně jsou dva osvědčené fotoaparáty, které byly již v Google Pixelu 5. Oba mají 12 Mpx, tomu hlavnímu nechybí podpora optické stabilizace obrazu. Sekundární pak využívá ultraširokoúhlý objektiv pro snímky se širokým záběrem. Potěší možnost nahrávání videa až ve 4K rozlišení a 60 FPS.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
3) Samsung Galaxy A54
Nechybí ani zástupce oblíbené řady Galaxy A5X. Novinka v podobě telefonu Samsung Galaxy A54 je určitě mnohem povedenější, než minuloroční Galaxy A53. Obdržel nový 50Mpx snímač se světelností f/1.8 a optickou stabilizací obrazu. Dále nechybí 8Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát a 5Mpx makro kamera. Selfie kamera se pak zastavila na hodnotě 32 Mpx. Výsledné fotografie a videa z mobilu Samsung Galaxy A54 rozhodně neurazí, ale přeci jen na Google a Nothing Phone nestačí. A to hlavně kvůli malým změnám oproti staršímu Galaxy A52s. Nový hlavní fotoaparát bohužel nedokázala korejská společnost pořádné využít.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Alternativou, která se stále častěji objevuje pod částkou 10 tisíc, může být již doslova legendární Samsung Galaxy S20 FE. Využívá tři hlavní fotoaparáty. Širokoúhlý má 12 Mpx se světelností f/1.8. Dále nechybí teleobjektiv s 3x optickým zoomem (bezztrátovým přiblížením) a 12Mpx ultraširokoúhlý foťák. Samsung Galaxy S20 FE se rovněž chlubí optickou stabilizací obrazu, kterou u videa doplní elektronická stabilizace, díky které nebudete mít příliš roztřesené záběry.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Počítejte už však s tím, že jde o poměrně staré zařízení, které v letošním roce dostane poslední velkou aktualizaci na Android 14 a pak už jen rok bezpečnostních záplat. Na druhou stranu u některých značek je to stále standard. V případě, že narazíte na dobrou cenu, může Galaxy S20 FE stále posloužit dobře.
4) Honor 70
Honor 70 je zajímavá střední třída s dvojící fotoaparátů na zadní straně. Ty jsou dost podobné výše zmíněnému Nothingu. Hlavní 54Mpx fotoaparát se může pochlubit větším fotosnímačem, na druhou stranu Honor 70 neoplývá optickou stabilizací obrazu. To má negativní vliv nejen u nahrávání videí, ale třeba také při pořizování nočních snímků. Sekundární 50Mpx fotoaparát nabízí rovněž automatické ostření pro makro režim. Hlavně funguje jako „ultraširokáč“ pro fotky s velkým úhlem záběru. Pro pořádek ještě uvádíme třetí fotoaparát, respektive 2Mpx senzor hloubky ostrosti. Ten vypomáhá například s kvalitnějším rozmazáním pozadí.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
5) Vivo V23 5G
V případě, že je pro vás pořizování selfie anebo například vlogování na prvním místě, Vivo V23 5G by mělo být tím ideálním parťákem. Bez problémů se totiž vyrovná vlajkovým modelům a v lecčems je předčí. Všimnout si můžete poměrně nehezkého výřezu v displeji, který nás vrací o pár let zpátky. Použití výřezu je však opodstatněné. V první řadě je k dispozici perfektní 50Mpx selfie se skvělou světelností f/1.9 a také s automatickým ostřením. To značně vylepšuje kvalitu videí, většinou jsou totiž selfie kamery bez automatického ostření.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Vivo V23 5G obdrželo rovněž ultraširokoúhlou selfie kameru, která se hodí například pro skupinová selfie. A aby toho nebylo málo, Vivo implementovalo na přední stranu ještě dvě poměrně výkonné LED diody, které slouží k přisvícení scény. Z pohledu pořizování selfie fotek se horko těžko hledá na trhu lepší telefon. Naopak zadní strana a klasické fotoaparáty Vivo V23 5G příliš neoslní. 64Mpx širokoúhlý doplňuje 8Mpx „ultraširokáč“ a 2Mpx makro kamera. Kvalitou patří do čistého průměru. Netradiční je zlatá varianta telefonu, která po dopadu UV světla mění barvu zadní strany zařízení na zeleno modrou.
Nejlepší fotomobily do 8000 Kč
1) Samsung Galaxy A34
Nižší střední třída byla pro Samsung dlouhou dobu zapovězená. Korejská společnost totiž nedokázala konkurovat cenou. V poslední době se to ale mění a novinka v podobě mobilu Samsung Galaxy A34 je dobrým příkladem. U fotoaparátů se dá nalézt 48Mpx snímač se světelností f/1.8 a hlavně podporou optické stabilizace obrazu. Ta vypomáhá například u snímků ve zhoršených světelných podmínkách. Dostalo se na 8Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát a 5Mpx makro kameru. Výsledky z těchto fotoaparátů jsou vzhledem k ceně výborné a pomalu se vyrovnají modelům o kategorii výše. Videa pak dokáže Samsung Galaxy A34 nahrávat maximálně ve 4K rozlišení a 30 FPS.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
2) POCO X5 Pro
POCO X5 Pro je na tom velice dobře, obzvlášť v případě hlavního 108Mpx fotoaparátu a 8Mpx ultraširokoúhlého foťáku. Na zadní straně je k dispozici ještě 2Mpx makro kamera. Na Samsung výše ztrácí POCO X5 Pro hlavně u snímků ze selfie kamery. Ta má 16 Mpx a světelnost f/2.4. Bohužel mu chybí optická stabilizace obrazu. Po stránce videí je na tom velice podobně, také můžete nahrávat až ve 4K rozlišení a 30 FPS.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
3) OnePlus Nord 2 5G
OnePlus Nord 2 5G je povedený zástupce střední třídy od společnosti, která byla před pár lety známá jako zabiják vlajkových lodí. Celkově nalezneme na zadní straně tři fotoaparáty. Ten hlavní má 50 Mpx, včetně optické stabilizace obrazu. Ta vylepší kvalitu videí a fotografií v horších světelných podmínkách. Druhý fotoaparát nabízí 8 Mpx a ultraširokoúhlý objektiv, se kterým zaberete širší zorné pole. Spíše doplňkem už je pak monochromatický senzor, který pomáhá například s hloubkou ostrosti. OnePlus Nord 2 5G je vzhledem k ceně velmi dobrou volbou pro natáčení videí, která se dají nahrávat až ve 4K rozlišení.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší fotomobily do 7000 Kč
1) Motorola Edge 30
Mobil Motorola Edge 30 jsme nedávno doporučovali jako vůbec nejlepší telefon do 7000 Kč. Díky své skvělé výbavě se dá nazvat také jako nejlepší fotomobil. A to především díky dvěma 50Mpx fotoaparátům s širokoúhlým a ultraširokoúhlým objektivem. Ten hlavní je dokonce vybaven optickou stabilizací obrazu. V neposlední řadě se dá na zadní straně najít ještě 2Mpx senzor hloubky ostrosti. Ten pomáhá například s kvalitnějším rozmazáním pozadí u portrétů. Videa dokáže Motorola Edge 30 nahrávat až ve 4K rozlišení a 30 FPS. Velice dobře je na tom i 32Mpx selfie kamera, která umí nahrávat videa v identickém rozlišení.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
2) Realme 9 Pro+
Dlouhou dobu byl Realme 9 Pro+ nezajímavý telefon díky vysoké ceně přesahující 10 tisíc Kč. Nyní už je cena výrazně dole, čímž se z něj stává více než schopná alternativa k Motorole. A to nejen kvůli výborným parametrům, ale také skvělé fotovýbavě. Hlavní 50Mpx fotoaparát pořizuje velmi dobré snímky ve dne i v noci. Je to mimo jiné způsobeno optickou stabilizací obrazu. Videa dokáže tento telefon nahrávat ve 4K rozlišení. Samozřejmostí je 8Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát a nechybí základní 2Mpx makro kamera. Selfie se u Realme 9 Pro+ pořizují pomocí 16Mpx předního fotoaparátu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
3) Samsung Galaxy A33 5G
V minulém článku z konce minulého roku jsme Samsung Galaxy A33 5G uváděli o kategorii výše. Tam už v současné době kraluje novější model Galaxy A34. Díky nižší ceně se ale z Galaxy A33 stala zajímavá volba do 7000 Kč. Pozitivně překvapí optickou stabilizací obrazu (OIS) u hlavního 48Mpx fotoaparátu. Ta pomůže nejen u videí, která nebudou tak roztřesená, ale pomáhá i u nočních snímků, kde se musí mobil držet pevně až několik sekund. Kromě povedeného hlavního fotoaparátu nabídne Samsung Galaxy A33 5G ještě 8Mpx ultraširokoúhlý foťák, 5Mpx makro kameru a 2Mpx senzor hloubky ostrosti. Jako jeden z mála telefonů za tyto peníze také podporuje nahrávání videí ve 4K rozlišení.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší fotomobily do 5000 Kč
1) Motorola Moto G60
V této cenové kategorii si stále první příčku s jistotou drží cenově dostupný a velice povedený smartphone Motorola Moto G60. Zaujme velkým 108Mpx fotoaparátem a podporou nahrávání videa ve 4K rozlišení. Nechybí sekundární 8Mpx ultraširokoúhlý foťák a 2Mpx senzor hloubky ostrosti. Pokud rádi pořizujete selfie fotografie anebo videa, je Motorola Moto G60 tím pravým telefonem pro vás. Nejenže podporuje až 4K nahrávání předním fotoaparátem, ale má také přisvětlení v podobě LED blesku.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
2) Oppo Reno5 Z
Oppo Reno5 Z se díky několika slevám propadl až do cenové kategorie 5000 Kč. Spoléhá se na 48 Mpx s velmi pěknou světelností f/1.7. Velikost snímače je pak o něco menší oproti Moto G60, avšak v porovnání s dalšími nejlepšími telefony do 5000 Kč je na tom stále dobře. Plusem je také 8Mpx ultraširokoúhlý foťák se světelností f/2.2. Potěší možnost nahrávání ve 4K rozlišení a 30 FPS, což je v této cenové kategorii stále poměrně vzácná funkce. Většinou se setkáte maximálně s Full HD rozlišením. V neposlední řadě nabídne Oppo Reno5 Z 16Mpx selfie kameru, tentokrát již bez LED blesku.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
3) Xiaomi Redmi Note 11S
Xiaomi Redmi Note 11S se podobně jako Motorola výše, spoléhá na 108Mpx hlavní fotoaparát. Kvalitativně jsou na tom velice podobně, včetně identické světelnosti f/1.9. Nechybí 8Mpx ultraširokoúhlý foťák, který doplňuje dvojice v podobě 2Mpx makro kamery a 2Mpx senzoru hloubky ostrosti. U nahrávání videí nenalezneme žádné překvapení, Xiaomi Redmi Note 11S podporuje maximálně Full HD rozlišení.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší fotomobily do 4000 Kč
1) Motorola Moto G32
Před pár měsíci na tomto místě byl telefon Motorola Moto G31. Nyní už se vyplatí novější Motorola Moto G32. Z pohledu fotoaparátů jde v podstatě o identické modely, avšak zbytek parametrů je lepší u novější varianty. Hlavní fotoaparát má 50 Mpx a světelnost f/1.8. Navíc potěší 8Mpx ultraširokoúhlým fotoaparátem a 2Mpx makro kamerou. Vzhledem k ceně jde o velice zajímavou kombinaci. Videa pak dokáže Motorola Moto G32 nahrávat ve Full HD rozlišení a 30 FPS. V neposlední řadě musíme zmínit selfie kameru s 16 Mpx. Ta byla jako jediná mezigeneračně vylepšena.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
2) POCO M5
POCO začalo v poslední době chrlit velké množství telefonů, ne všechny se ale můžou chlubit dobrým poměrem cena / výkon. POCO M5 je ale povedený kousek s přihlédnutím k jeho nízké ceně. Konkrétně používá 50Mpx hlavní fotoaparát se světelností f/1.8. Ultraširokoúhlý foťák zde bohužel chybí. Místo toho u POCO M5 najdeme 2Mpx makro kameru a 2Mpx senzor hloubky ostrosti. Videa pak budete moct nahrávat ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za sekundu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
3) Xiaomi Redmi 10 2022
Xiaomi Redmi 10 2022 je v podstatě identický mobil jako starší Redmi 10. To znamená i stejné fotoaparáty v čele s 50Mpx snímačem. Dále potěší 8Mpx ultraširokoúhlým foťákem a dvojící v podobě 2Mpx makro kamery se senzorem hloubky ostrosti. Na dnešní dobu boduje Xiaomi Redmi 10 2022 hlavně nízkou cenou, díky které dokáže překonat celou řadu novějších modelů ve své kategorii. Samozřejmostí je možnost nahrávání videa ve Full HD rozlišení.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší fotomobily do 3000 Kč
1) Realme 9i
Realme 9i už se nějakou dobu vyprodává za částku 3 tisíce Kč. Díky tomu zcela deklasuje ostatní telefony v této kategorii. Využívá například 50Mpx hlavní fotoaparát, který ještě doplňuje 2Mpx makro kamera a 2Mpx senzor hloubky ostrosti. O třídu lepší má také 16Mpx selfie kameru. Videa dokáže Realme 9i nahrávat ve Full HD rozlišení.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
2) Honor X6
Honor X6 je jeden z mála telefonů, který s Realme 9i drží krok alespoň u foto výbavy. Dostal také 50Mpx fotoaparát s dvojicí v podobě sekundárního 2Mpx senzoru hloubky ostrosti a 2Mpx makro kamery. Videa dokáže Honor X6 rovněž nahrávat ve Full HD rozlišení. U 5Mpx selfie kamery už to není tak dobré. Horší je to s obecnou výbavou, která se nedá rovnat s výše doporučeným modelem. Jakmile se ale Realme 9i přestane prodávat, stane se ihned z Honoru X6 nejlepší levný fotomobil.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
3) Motorola Moto E32s
Obecná výbava je u telefonu Motorola Moto E32s o něco lepší, avšak fotoaparáty na tom nejsou tak dobře jako u Realme či Honoru. Spolehnout se musíte na 16Mpx hlavní fotoaparát, kterému sekunduje 2Mpx makro kamera s 2Mpx senzorem hloubky ostrosti. Alespoň potěší poměrně dobrá selfie kamera. Videa můžete u smartphonu Motorola Moto E32s nahrávat ve Full HD rozlišení a 30 FPS.