Doba, kdy jediným způsobem přepravy byla jízda na koňském hřbetu, už naštěstí dávno pominula. Dnes máme na výběr nepřeberné množství dopravních prostředků, které můžeme využívat. A přestože auta stále dominují, čím dál více lidí v přeplněných městech volí alternativy jako jsou elektrokoloběžky.
Elektrokoloběžky mohou být buď milovány, nebo nenáviděny. Nic mezi tím. Z pohledu šoféra sedícího ve svém krásně naleštěném autě jsou uživatelé elektrokoloběžek obtížnou havětí, z pohledu ekologických nadšenců jsou vlajkovou lodí naší budoucnosti. Jedno jim však nemůžeme upřít – jsou ekologické, praktické a zábavné. Přemýšlíte, že si elektrokoloběžku taky pořídíte? Pojďte se s námi podívat, jaké klíčové parametry a faktory byste měli před nákupem zvážit, a jaká elektrokoloběžka bude pro vaše potřeby ideální.
Rychlá navigace článkem:
- Výběr elektrokoloběžky podle výkonu a rychlosti
- Výběr elektrokoloběžky podle dojezdu
- Výběr elektrokoloběžky podle terénu
- Výběr elektrokoloběžky podle věkové kategorie
- Výběr elektrokoloběžky podle speciálních funkcí
- Výběr elektrokoloběžky podle ceny
- Bezpečnostní prvky
Výběr elektrokoloběžky podle výkonu a rychlosti
Jedním z klíčových kritérií při výběru elektrokoloběžky je bezesporu výkon motoru. Obecně platí, že čím vyšší výkon motor má, tím je elektrokoloběžka silnější, rychlejší, má lepší schopnost zvládat různé typy terénu a často se pyšní i delší dojezdovou vzdáleností na jedno dobití.
Elektrokoloběžky s výkonem 250 – 500 W
U elektrických koloběžek se nejčastěji setkáte s výkonem 250 – 500 W. Tyto modely nabízejí optimální kombinaci pohodlí a praktičnosti, což z nich činí vynikající volbu pro každodenní projížďky na kratší vzdálenost i rekreační jízdu. V případě, že plánujete jezdit převážně po rovině, bude pro vás naprosto dostačující výkon 350 W. Jestliže chcete koloběžku využít i do kopcovitého terénu nebo vážíte více než 80 kg, bude pro vás vhodnější varianta s minimálním výkonem 500 W.
Konstrukční rychlost bývá většinou 25 km/h, výjimkou však nejsou ani stroje s rychlostí mnohonásobně vyšší. Pokud s elektrokoloběžkou teprve začínáte, patříte mezi rekreační uživatele nebo si chcete usnadnit každodenní dojíždění do práce, koloběžky z této kategorie pro vás budou perfektní volbou.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Elektrokoloběžky s výkonem 1000 W
Pokud hodláte elektrokoloběžku používat častěji a rychlost 25 km/h pro vás není dostačující, můžete volit koloběžku s výkonem 1000 W. Tyto modely bývají lépe přizpůsobeny jízdě na delší vzdálenost, zvládají i kopcovité terény či prudší stoupání a jsou schopny uvést i těžší jezdce. Často také bývají opatřeny sedátkem pro pohodlnější jízdu. Dosahují vyšší konstrukční rychlosti v rozmezí 30-50 km/h a jsou ideální volbou pro pohodlnou jízdu ve městě.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Elektrokoloběžky s výkonem nad 1500 W
Pro náročnější jezdce, kterým nevadí vyšší hmotnost koloběžky, jsou vhodné stroje s výkonem 1500 W. Jsou ideální pro milovníky svižné jízdy, kteří často jezdí po silnících a neradi svou jízdou někoho omezují. Maximální rychlost u takto výkonných modelů se zpravidla pohybuje mezi 35 a 50 km/h a jsou dostupné i v terénních variantách či ve variantě chopper.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Elektrokoloběžky s výkonem nad 4000 W
Pokud jste milovníky adrenalinu a rychlé jízdy, budou pro vás nejlepší modely s výkonem 4000 W a více. Jsou určeny pro opravdu zkušené uživatele, kteří rádi zdolávají náročný terén, horské stezky nebo off-road podmínky. Jsou vhodné pro jízdu na uzavřených okruzích či soukromých pozemcích a poradí si i s prudkým stoupáním.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Při výběru elektrokoloběžky podle výkonu nezapomeňte zohlednit vaši váhu. Pokud zvolíte variantu s nižší nosností, můžete se potýkat s nižším výkonem či kratší životností zařízení. V případě, že vážíte přes 90 kg a hodláte často překonávat prudká stoupání, doporučujeme volit elektrokoloběžku s výkonem nad 2000 W. Řadíte-li se do váhové kategorie 70 – 90 kg, volte mezi stroji s výkonem od 1000 do 2000 W. Zamýšlíte-li jezdit po táhlých strmých kopcích, měli byste zvážit elektrickou koloběžku s dvojnásobným výkonem. Mějte však na paměti, že s výkonem koloběžky většinou úměrně roste i její váha.
Legislativa
Než začnete vybírat elektrokoloběžku na základě jejího rychlosti, je třeba vzít v úvahu to, jak rychlou koloběžku vám zákon dovoluje řídit. Jestliže model dosahuje vyšší konstrukční rychlosti než 25 km/h nebo váží více než 25 kg a konstrukční rychlost je vyšší než 14 km/h, je na něj pohlíženo jako na moped nebo na vozidlo kategorie Z s povinností řidičského průkazu a nutností mít uzavřeno povinné ručení. Bez ohledu na to, jak rychlou koloběžku můžete řídit, myslete především na ochranu zdraví nejen svého, ale i ostatních účastníků silničního provozu a chodců.
Další alternativy koloběžek podle jejich výkonu brzy naleznete v článku, který pro vás právě připravujeme.
Výběr elektrokoloběžky podle dojezdu
Dojezdová vzdálenost je jedním ze zásadních parametrů, neboť určuje, jak dlouhou trasu si můžete naplánovat bez nutnosti dobíjení, a závisí především na kapacitě baterie. Levnější varianty obvykle mívají kratší výdrž ve srovnání s těmi dražšími. Obecně lze říci, že dojezd elektrokoloběžek je mezi 30 a 40 km na jedno nabití, přičemž doba nabíjení se pohybuje od 5 do 8 hodin. Můžete rovněž narazit na modely s dojezdem až 60 km, a ty nejlepší (a zároveň nejdražší) stroje mohou nabídnout dojezdovou vzdálenost ještě mnohem větší. Základem by měl být dojezd alespoň 20 km, pokud však plánujete zdolávat náročnější terén, počítejte s dostatečnou rezervou.
Na výdrž baterie má vliv mnoho aspektů jako rychlost jízdy, typ zdolávaného terénu, hmotnost jezdce, teplota vzduchu či správné nafouknutí koleček. Obecně platí, že pokud budete jezdit pomalu, po rovném terénu s dobře nahuštěnými kolečky, baterie vám vydrží nejdéle.
Výběr elektrokoloběžky podle terénu
Elektrokoloběžka by měla být po technické stránce přizpůsobena povrchu, po kterém budete primárně jezdit. Obecně je rozdělujeme na terénní, které se vyznačují velkými nafukovacími koly s pneumatikami, a městské, které mívají menší pevná kola nejčastěji vyrobena z PVC. Ta jsou prakticky bezúdržbová, ovšem ne příliš pohodlná.
Městské koloběžky
Městské stroje zpravidla nabízejí nižší výkon, kdy vám na rovné asfaltové cestě postačí motor s 350 W. Většina modelů nabízí výkon motoru v rozmezí od 200 do 500 W, což je dostatečné i pro mírně členitý terén. Městské koloběžky bývají lehčí a často mívají skládací konstrukci, která je praktická například při cestování v MHD nebo uskladnění v bytě.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Terénní koloběžky
Terénní koloběžky jsou vybaveny silnějším motorem, který je lépe přizpůsobený pro jízdu v náročnějším přírodním terénu. Jsou rovněž optimální volbou, chcete-li dojíždět na delší vzdálenosti a kombinovat jízdu po asfaltových a přírodních cestách s různou členitostí. Bez obav si poradí s horskými a lesními cestami, skalnatým terénem i dlažebními kostkami, vhodné jsou také pro jízdu na sněhu či zledovatělých plochách. Výkon motoru se většinou pohybuje v rozmezí 1000 – 3000 W a dojezdová vzdálenost může dosahovat i 150 km. U terénních modelů zpravidla naleznete také odpružení, které vám zajistí při jízdě větší komfort. Typický je také masivní rám, větší výkon a kapacita baterie a delší dojezdová vzdálenost. V porovnání se svými městskými kolegy bývají podstatně těžší a většinou také dražší.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Další alternativy městských a terénních elektrokoloběžek brzy naleznete v článku, který pro vás právě připravujeme.
Výběr elektrokoloběžky podle věkové kategorie
Trh s elektrokoloběžkami nabízí i modely, které jsou vhodné pro děti. Díky tomu se ze zábavné hračky stane účinný dopravní prostředek, na kterém se mohou vaši potomci dopravovat do školy či na náročný sportovní trénink. Dětské elektrokoloběžky mívají menší rozměry, níže postavená řídítka, lehčí konstrukci, a také nižší nosnost a výkon. To, že jsou určeny pro děti ovšem ještě neznamená, že jsou vhodné pro všechny věkové kategorie. Většina výrobců udává minimální hranici 8 let.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Elektrokoloběžky pro dospělé naproti tomu mají robustnější konstrukci, vyšší výkon motoru, delší dojezdovou vzdálenost, větší rychlost a komplexnější ovládaní, s čímž se pojí i vyšší cena těchto modelů.
Výběr elektrokoloběžky podle speciálních funkcí
Elektrokoloběžky se v posledních letech stávají čím dál oblíbenějšími a mezi různými typy vyčnívají především ty se sedátkem. Není taky divu. Skvěle kombinují praktičnost pohybu na koloběžce s pohodlím, které přináší sedátko. To zvyšuje uživatelský komfort a snižuje potřebu častého odpočinku. Jestliže chcete koloběžku používat na delší vzdálenosti nebo máte problém s dlouhodobým stáním či udržením rovnováhy během jízdy, bude pro vás tento typ perfektní volbou.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Další z možností, která vám může zpříjemnit jízdu na delší vzdálenost, je nastavení tempomatu. Tempomat na elektrokoloběžce funguje na podobném principu jako tempomat v autě. Umožní vám po několika vteřinách uvolnit plynovou páčku, aniž by se změnila rychlost nebo pohyb koloběžky.
V případě, že zvažujete možnost sdílení elektrokoloběžky s dalšími členy rodiny, jistě oceníte nastavitelnou výšku řídítek. Díky této ne vždy samozřejmé funkci zajistíte maximální komfort, bezpečnost a efektivní jízdu všem, kteří budou chtít váš „nový stroj“ vyzkoušet.
U některých verzí elektrokoloběžek můžete nalézt LCD displej, díky kterému budete mít přehled o klíčových údajích během své jízdy. Zobrazí vám aktuální rychlost, režim, dojezd, osvětlení, stav baterie či ujetou vzdálenost. Některé modely rovněž umožňují uzamknutí koloběžky.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Užitečnou „funkcí“ může být i možnost vyjmutí baterie. To je praktické především tehdy, když bydlíte v bytě. Baterii si můžete vzít s sebou na dobití a koloběžku nechat pohodlně odpočívat v kolárně.
Jestliže plánujete dlouhé jízdy v kopcovitém terénu, jistě oceníte funkci rekuperace. Systém funguje na principu návratu přebytečné energie z brždění zpět do baterie. Pokud si uděláte výlet do kopcovitého terénu a budete sjíždět z kopce, rekuperace vám dobije baterii a vy tak získáte delší dojezdovou vzdálenost. Při častém a dlouhém brždění to může představovat energii až na několik kilometrů navíc.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Výběr elektrokoloběžky podle ceny
Podle ceny rozdělujeme koloběžky po desetitisícových intervalech. Pokuste se najít kompromis mezi vašimi cenovými možnostmi a parametry, které si od produktu slibujete. Pokud je toto hlavní kritérium, kterým se budete při výběru řídit, můžete se brzy inspirovat našim článkem, který pro vás připravujeme.
Bezpečnostní prvky
Bezpečnost musí být vždy na prvním místě. A základem bezpečné jízdy jsou bezesporu brzdy. Volit můžete mezi klasickou nášlapnou brzdou nad zadním kolem, kotoučovou brzdou fungující jako u jízdního kola nebo elektromagnetickými brzdami fungujícími pouze v případě nabité baterie. Optimální varianta je ta, když brzdy fungují jak manuálně, tak pomocí akumulátoru, neboť vzniká dvojitý brzdný efekt a díky manuálnímu brždění zastavíte koloběžku i ve chvíli, kdy se vám vybije.
Nepostradatelným prvkem je rovněž osvětlení, které zajistí, že budete dobře vidět i za snížené viditelnosti. Nezbytné je zadní výstražné světlo a přední svítilna. Všem řidičům zároveň důrazně doporučujeme používat ochranné bezpečnostní prvky. I obyčejná přilba vám může zachránit život.