Několik posledních generací byla volba platformy při stavbě PC poměrně jednoduchá. Byly zde období, kdy ve velkém dominoval Intel, poté se misky vah přesunuly na stranu AMD. Tento skvělý konkurenční souboj vyústil v to, že máme nyní na výběr v podstatě tři skvělé platformy AM5, AM4 a LGA1700. Starší a stále podporovaná platforma AM4 využívající procesory AMD Ryzen 5000 sází na nízkou cenu. Nejnovější AM5 s procesory AMD Ryzen 7000 naopak na skvělý výkon. Intel s platformou LGA1700 a procesory Intel Core 12. a 13. generace je zase skvělou volbou v poměru cena/výkon, obzvlášť se zaměřením na produktivitu.
V tomto článku se blíže podíváme na to, která z těchto tří platforem se vyplatí v různých cenových kategoriích na začátku roku 2023. Vzhledem k tomu, že se ceny procesorů, RAM a základních desek neustále mění, může být tohle doporučení zanedlouho neaktuální. Aktuální informace se dají nalézt v našem pravidelně aktualizovaném článku, ve kterém doporučujeme nejlepší herní PC. A to od těch zcela nejlevnějších až po prémiové mašiny pro hraní ve vyšším rozlišení a s vysokými FPS.
Rychlá navigace článkem
AMD AM4
Začneme u pět let staré platformy AM4, díky které se AMD dotáhlo na Intel a na nějakou dobu jej zcela překonalo. CEO společnosti AMD Lisa Su již několikrát potvrdila, že rozhodně nekončí s podporou této platformy i v následujících letech. Zcela nové procesory pravděpodobně již neuvidíme, avšak výroba již představených procesorů a základních desek bude pokračovat. U cenově dostupných počítačů se bude jednat o tu ideální volbu ještě minimálně několik dalších měsíců. Záležet bude hlavně na ceně DDR4 pamětí.
Zobrazit konfiguraciKoupit herní PC za 20 000 Kč
Vzhledem ke stáří platformy nepodporuje AM4 DDR5 paměti a například také PCIe 5.0. V obou případech to ale vůbec nevadí, protože prozatím jsou DDR5 RAM výrazně dražší než DDR4 a poměr cena / výkon je špatný. Ještě nějakou dobu to navíc bude platit i nadále. A to do té doby, než výrobci paměti nepřesunou výrobu na novou generaci. U PCIe 5.0 je to ještě horší, protože se v podstatě stále čeká na to, až výrobci komponent začnou na trh chrlit nové produkty s podporou této sběrnice jako jsou třeba rychlejší SSD. A ty rozhodně nebudou levné.
AMD AM5
Platforma AM5 byla představena v září 2022, takže je stále velice nová. Ostatně první generace procesorů Ryzen 7000 ještě není v době psaní článku kompletně vydána. Čeká se totiž na herní procesory s 3D cache. AMD již potvrdilo, že AM5 bude podporovat minimálně do roku 2025. To je jedna z výhod oproti Intelu, který mění platformy každé dva roky.
Novinkou u AM5 je podpora PCIe 5.0 a podpora DDR5 RAM. Na rozdíl od Intelu už se nepodporují starší DDR4 paměti, což negativně ovlivňuje výslednou cenu celé platformy. A to nejen kvůli samotné ceně RAM, ale i základní desky výrazně zdražily oproti předchozí generaci AM4, protože musí například podporovat PCIe 5.0, DDR5 paměti a jiné moderní technologie.
Intel LGA1700
Intel na tom nebyl před vydáním platformy LGA1700 zrovna dobře, respektive procesory 10. a 11. generace poměrně zaostávaly za konkurencí od AMD. Pokud už se výkonem dotáhly či překonaly AMD, tak to bylo na úkor vyšší spotřeby a vysokých teplot. To se muselo vykompenzovat kvalitnějším chlazením, což negativně ovlivnilo výslednou cenu celé platformy. S nástupem LGA1700 a 12. generace Core procesorů se Intel dokázal vrátit do hry. Mezi hlavní novinky patřilo podobně jako u AMD podpora pro PCIe 5.0 a DDR5 RAM. Intel si stále zachoval podporu pro starší DDR4 paměti. To se ve finále ukázalo jako skvělý tah, díky kterému se dá ušetřit za poměrné malé snížení výkonu.
Zobrazit konfiguraciKoupit herní PC za 50 000 Kč
U samotných procesorů rovněž došlo k výrazným novinkám. Tou největší je pravděpodobně přidání úsporných jader. Díky tomu například oblíbený Intel Core i5-13600K nabízí rovnou 14 jader, šest z toho je výkonných, zbytek pak úsporných. Celkově nabídne 20 vláken. Díky tomu mají Intel procesory poměrně výhodu v produktivitě, zatímco si zachovávají zhruba stejné výsledky v herních testech jako konkurenční AMD.
Jaká platforma se vyplatí?
U některých testů a benchmarků se začaly přikládat zajímavé grafy, které ukazují kolik u jednotlivých procesorů či platforem zaplatíte za 1 snímek. Velice dobře to například ukazuje nedávné video z YouTube kanálu Hardware Unboxed. Jedná se o zahraniční kanál, který uvádí ceny v USA a ty se bohužel zcela odlišují od cen v českých obchodech. Níže přikládáme graf s českými cenami k 22. únoru 2023.
Otestováno bylo několik oblíbených procesorů střední a vyšší střední třídy. A to rovnou v deseti hrách ve Full HD rozlišení. Mezi hrami nechybí například české Factorio, Hitman 3, Cyberpunk 2077 nebo Horizon Zero Dawn. Zároveň je dobré připomenout, že testování proběhlo s grafickou kartou řady NVIDIA GeForce RTX 4090, díky které se nejlépe ukáže výkon procesorů, protože hry nejsou omezeny výkonem grafiky.
U RAM jsou nepatrné rozdíly. Například procesory AMD Ryzen 7000 jsou testovány s paměťmi DDR5-6000 CL30, zatímco Intel procesory s DDR5-6400 CL32. Důvodem je to, že AMD doporučuje u nových procesorů využívat kombinaci 6000 MHz a časování CL30. U DDR4 variant byly zvoleny paměti s 3600 MHz a CL16, což je v současné době zlatý standard.
Z grafu je patrné, že s rostoucími FPS se výrazně snižuje výhodnost celé platformy. V poměru cena / výkon jasně vévodí starší platforma AM4. A to hlavně nejlevnější AMD Ryzen 5 5600 a AMD Ryzen 7 5700X, který je o pár procent horší jak v grafu uvedený AMD Ryzen 7 5800X, avšak také o tisíc korun levnější. AMD Ryzen 7 5800X3D je poměrně unikátní procesor, který je určen speciálně na hry. Dalo by se říct, že se jedná o ultimátní volbu pro ty, kteří již mají AM4 základní desku s DDR4 pamětmi. Pořízením pouhého procesoru můžou výrazně navýšit výkon.
Zajímavé je to u „cenově dostupnějších“ variant Ryzen 5 7600 a Ryzen 7 7700, které byly nedávno vydány na trh. Oproti „Xkovým“ verzím je rozdíl v ceně jen pár stovek a v současné době dokonce v poměru cena / výkon zaostávají.
Varianty s DDR5 paměťmi na tom z pohledu ceny nejsou příliš dobře, ať už jde o Intel nebo AMD. Bohužel se do testu nedostal procesor Intel Core i5-13600K ve variantě s DDR4 paměťmi, který je z pohledu herního výkonu zhruba o pět procent horší jak AM5 s AMD Ryzen 7600X. Zároveň je však o cca 2000 tisíce levnější, a navíc v produktivitě je na tom na úplně jiné úrovni než AMD. Dalších téměř tisíc korun se může ušetřit koupí Intel Core i5-13600KF, což je identický procesor, akorát bez integrované grafiky. Není tak těžké odhadnout, že pro počítače střední vyšší třídy je momentálně Intel varianta tou nejlepší možností.
Závěr a shrnutí
U cenově dostupnějších PC sestav je stále jasným favoritem platforma AM4 a jedná se o ideální volbu ve spojení s většinou současných grafických karet. Velice dobře je na tom Intel varianta s možností využití DDR4 pamětí, obzvlášť v případě Intel Core i5-13600K, který perfektně funguje i s nejvýkonnějšími grafickými kartami na trhu.
Platformu AM5 v současné době brzdí poměrně vysoká cena DDR5 pamětí a základních desek. Ve výsledku není tak výhodná v poměru cena / výkon. Pokud stavíte prémiový počítač s grafickými kartami pro 4K hraní, je však rozhodně AM5 velice dobrou volbou, podobně jako LGA1700 ve spojení s DDR5 RAM. Ono ostatně nedává ani moc smysl například pořídit grafickou kartu s cenou přes 30 tisíc Kč a pak šetřit na zbytku. Bohužel hraní ve 4K rozlišení ještě nějakou chvilku nebude zrovna levné.
Pokud se podíváte na původní video Hardware Unboxed, dá se vidět, že se na americkém trhu už postupně dostává AM5 v poměru cena / výkon k tomu nejlepšímu. Z části je to způsobeno tím, že DDR4 RAM už se pomalu přestávají vyrábět. čímž jejich cena poroste, a naopak u DDR5 RAM cena poletí dolů, protože společnosti navyšují jejich výrobu.
Za půl roku už to může být realita i v Česku a platformy AM5 či LGA1700 s DDR5 můžou být těmi nejlepšími volbami pro herní počítače ve většině cenových kategorií. Situaci nejen na poli procesorů, RAM a základních desek monitorujeme každý týden a následně reflektujeme v doporučení nejlepších herních počítačů.