Výběr mobilního telefonu může být v dnešní době náročný úkol. Na trhu je nepřeberné množství modelů s různými funkcemi, výkonem a cenou. V tomto článku se podíváme na zoubek TOP telefonům současnosti, které vám nabídnou špičkové technologie, jako například vysoký výkon procesoru, dlouhou výdrž baterie, kvalitní displej či pokročilou soustavu fotoaparátů.
Rychlá navigace článkem
- Apple iPhone 16 Pro / Apple iPhone 16 Pro Max
- Vivo X200 Pro
- Honor Magic7 Pro
- Samsung Galaxy S25 Ultra
- Google Pixel 9 Pro / Google Pixel 9 Pro XL
1) Apple iPhone 16 Pro / Apple iPhone 16 Pro Max
Zatímco minulá generace byla z pohledu hardwarových novinek poměrně velkorysá, u smartphonů Apple iPhone 16 Pro a Apple iPhone 16 Pro Max jich tolik nenajdete. Zejména z toho důvodu, že umělá inteligence se ve velkém dostává i na iOS. Nicméně z pohledu českého, respektive evropského uživatele je většina AI funkcí nefunkční a minimálně ještě nějakou dobu bude.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Co se nás ale týká? V první řadě nové iPhony nabídnou větší displeje, základní varianta konkrétně využívá 6,3palcový displej, Max varianta pak 6,9 palců. Samotná velikost zařízení přitom není o tolik větší, Apple toho docílil hlavně zmenšením rámečků kolem displeje. Výkon obstarává procesor Apple A18 Pro, u kterého je přislíbeno navýšení výkonu o 15 až 20 procent. Zajímavější jsou však informace o snížení energetické náročnosti a také mnohem menším zahřívání. Výdrž baterie by měla být u telefonu Apple iPhone 16 Pro o cca 17 procent lepší, u většího modelu Apple iPhone 16 Pro Max pak o 14 procent lepší.
Fotoaparáty jsou pro tento rok identické u obou modelů, a to včetně stejných objektivů. Využívá se novější hlavní snímač a jednou ze zajímavých novinek je rozhodně možnost nahrávání videa ve 4K rozlišení a 120 FPS. Speciální zmínku si pak zaslouží také nové tlačítko Camera control, což není nic jiného, než pokročilá spoušť fotoaparátu, nicméně s možností ovládání kamery. Do budoucna se navíc počítá, že vývojáři aplikací budou moct toto nové tlačítko využít také.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Výše jsou zmíněné jen některé novinky u nejnovější řady iPhonů. Obecně platí, že telefony od Applu obecně nabízí nejlepší uživatelský zážitek, ať už je to kvůli skvělému propojení hardwaru se systémem iOS, dlouhé softwarové podpoře či prémiovým službám. Zapomenout se nesmí na excelentní kvalitu nahrávaného videa, které se žádný Android mobil neblíží. Samozřejmě všem nemusí vyhovovat uzavřenější systém či třeba vysoká cena nejen samotných zařízení, ale i příslušenství. Pozitivně lze však vnímat to, že meziročně iPhony nezdražily, tedy že nově představené modely 16. řady stojí stejně jako stály loňský rok modely 15. řady.
2) Vivo X200 Pro
Smartphone Vivo X200 Pro se oficiálního představení v Číně dočkal již v říjnu minulého roku, avšak globální varianta se začala prodávat mnohem později a do Česka se dostala až v lednu. Mezigeneračně pak můžeme u tohoto modelu vidět asi nejvíce novinek a pokud hledáte špičkový Android telefon, rozhodně by mělo být Vivo X200 Pro v úzkém výběru.
Už u samotné konstrukce můžeme vidět splnění certifikace IP69, která se obvykle objevuje u extrémně odolných telefonů. Oproti konkurenci, která většinou splňuje certifikaci IP68, což je „tradiční“ ponoření do vody, Vivo X200 Pro odolá i náporu vodních trysek s teplou vodou. Telefon je rovněž vybaven kvalitnějším OLED displejem, který nově podporuje Dolby Vision. Maximální jas pak rovnou dosahuje na hodnoty až 4500 nitů. V tomhle ohledu tak patří vůbec k těm nejlepším smartphonům. Samotný displej má velikost 6,78 palců, 120Hz obnovovací frekvenci a rozlišení 2800 x 1260 pixelů.
Uvnitř tepe procesor MediaTek Dimensity 9400, kterého se vůbec nemusíte bát. Výkonem patří na úplný vrchol, rozhodně pak není například pomalejší než konkurenční Snapdragon 8 Elite. Výkon je v podstatě identický, rozdíly jsou v jednotkách procent na jednu či druhou stranu, ať už jde o různé benchmarky či náročné hry. Excelentní výkon ještě podpoří rychlé UFS 4.0 úložiště o kapacitě 512 GB a 16 GB RAM.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Hlavním důvodem pro koupi je ale soustava fotoaparátů na zadní straně, která obdržela dvě novinky. V první řadě je to 200Mpx obří fotoaparát s periskopickým teleobjektivem, OIS a 3,7x optickým přiblížením. Výsledkem této kombinace je v současnosti nejlepší fotoaparát s teleobjektivem napříč smartphony. Příjemným bonusem je také to, že může fungovat jako makro kamera. Hlavní 50Mpx rovněž prošel změnami, nový snímač také patří k tomu nejlepšímu v mobilech. Navíc nechybí laserové ostření či optika, kterou měla na starost společnost Zeiss. K dokonalosti by to chtělo ještě zapracovat na selfie a UltraWide fotoaparátech, které už u minulé generace mírně zaostávaly a pro tento rok to platí nadále.
Poslední velké změny se dají zaznamenat u baterie. V první řadě narostla kapacita na skvělých 6000 mAh. Už to by byla samo o sobě skvělá zpráva. Vivo každopádně nasadilo zcela nový křemíko-silikonových akumulátor. Výhod má hned několik. Například při stejné velikosti nabízí větší kapacitu miliampérhodin a lépe funguje v extrémních podmínkách. Vydržet může i teploty -20 stupňů Celsia. Ve výdrži baterie tak Vivo X200 Pro exceluje. Navíc potěší podpora rychlého 90W drátového nabíjení. U bezdrátového nabíjení se pak podporují až 30W nabíječky. Zařízení běží na Androidu 15, nadstavbě Funtouch 15 a společnost slibuje čtyři velké aktualizace na nové verze Androidu.
Pokud se vám výbava Vivo X200 Pro líbí, ale zároveň nepotřebujete úplně nejlepší fotoaparáty, může být skvělou a levnější alternativou OnePlus 13. Jde o model sesterské společnosti, který sdílí mnoho hardwarových prvků s Vivo X200 Pro, včetně splnění certifikace IP69 nebo křemíko-silikonové baterie s kapacitou 6000 mAh. Kromě horších fotoaparátů je druhým podstatným rozdílem telefonu OnePlus 13 využití procesoru Snapdragon 8 Elite namísto Dimensity 9400.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
3) Honor Magic7 Pro
Honor Magic7 Pro toho má poměrně dost společného s Vivo X200 Pro. Oficiálního představení v domovské Číně se dočkal rovněž v říjnu minulého roku, ale u nás se začal prodávat až v lednu 2025. Podobnost se dá vypozorovat rovněž u splnění certifikace IP69, takže i Honor odolá nejen ponoření do vody, ale i vodním tryskám při vysokých teplotách.
Skvěle je na tom Honor také u OLED displeje s velikostí 6,8 palců, který má 120Hz obnovovací frekvenci, podporuje Dolby Vision, a nabízí ještě vyšší maximální jas 5000 nitů. Výkon obstarává Snapdragon 8 Elite, tedy to nejlepší, co v současnosti nabízí Qualcomm a obecně nejlepší volba u Android zařízení společně s Dimensity 9400. Dále má Honor Magic7 Pro k dispozici 12 GB RAM a rychlé UFS 4.0 úložiště o kapacitě 512 GB.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Fotoaparáty z prvotního dojmu vypadají zcela identicky jako u Vivo X200 Pro. V přímém porovnání už se však dají najít poměrně podstatné rozdíly. A to třeba u hlavního 50Mpx fotoaparátu, který jako jeden z mála nabízí variabilní světelnost f/1.4 – f/2.0, což se hodí například pro kvalitnější snímky se zaměřením na hloubku ostrosti. Foťákům také nechybí OIS a laserové ostření, což se hodí pro fotky ve zhoršených podmínkách. Dále má Honor k dispozici 200Mpx fotoaparát s periskopickým teleobjektivem. Ten má 3x optické přiblížení, nicméně proti těm nejlepším v tomto ohledu mírně zaostává v ostrosti snímků. Naopak třetí 50Mpx fotoaparát s ultraširokoúhlým objektivem patří k tomu nejlepšímu v telefonech.
Honor Magic7 Pro má také velmi povedené selfie fotografie díky 50Mpx kameře. Navíc si můžete všimnout i pro Android zařízení nezvykle velkého oválného výřezu v displeji. Má to své opodstatnění, pro odemykání využívá stejnou technologii pokročilého skenování obličeje jako iPhony.
U baterie rovněž nalezneme křemíko-silikonovou technologii, bohužel ale v evropské variantě se to neprojeví u kapacity. Paradoxně je oproti minulé generaci ještě menší. K dispozici je 5200 mAh baterie, přitom globální varianta zařízení nabízí 6000mAh akumulátor. To se ve výsledku odrazí i na výsledné výdrži baterie, která je horší než u Vivo X200 Pro. Alespoň se ale Honor může chlubit rychlejším 100W nabíjením, které slibuje nabití z nuly na sto procent za cca půl hodiny. Uvnitř se pak nachází Android 15 s nadstavbou MagicOS 9, výrobce slibuje celkem pět velkých aktualizací na nové verze Androidu.
4) Samsung Galaxy S25 Ultra
Od vlajkového modelu společnosti Samsung se každý rok očekávají velké věci. Dlouhou dobu platilo, že Samsung byl tou společností, která nejvíce dokázala ohrozit Apple. V poslední době to však přestává platit. Už u minulé generace Samsung Galaxy S24 Ultra se horko těžko hledaly novinky. Letošní Samsung Galaxy S25 Ultra je na tom ještě hůře, mezigeneračně navíc přišel o některé funkce. Přitom čínská konkurence ukazuje, že se stále dá posunovat a inovovat.
Téměř vše nové se u Samsungu točí kolem umělé inteligence. Z pohledu českého zákazníka asi patří AI k tomu nejpovedenějšímu v telefonech, navíc se již pracuje na kompletní podpoře češtiny. Na druhou stranu hodně AI věcí stále běží na serverech společnosti a moc to nemá společného přímo se zařízením, protože většinu AI novinek může Samsung nasadit i na nejlevnější model. Dalším potenciálním problémem v blízké budoucnosti bude cena za tyto AI funkce. Zdarma totiž nebudou navždy.
Zpátky ale k samotnému zařízení. Design telefonu Samsung Galaxy S25 Ultra byl mírně pozměněn. Nově má zaoblené hrany, což přináší výhodu v lepším držení. Vylepšení rovněž proběhlo u tvrzeného skla Gorilla Glass Armor a titanového rámu. Zároveň je o něco menší a lehčí, ale přitom nabídne o 0,1 palců větší displej. Důvodem jsou menší rámečky kolem 6,9“ AMOLED panelu. Výkon pak obstarává nejnovější generace Qualcomm procesoru, tedy Snapdragon 8 Elite. Další hardwarové novinky byste horko těžko pohledali.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Poměrně velkou kritiku pak Samsung schytal za odstranění Bluetooth ze stylusu. Nefunguje tak již například ovládání pomocí gest či třeba pořizování snímků na dálku. Vše ostatní je pak identické jako u telefonu Samsung Galaxy S24 Ultra. To by ve finále nebylo tak špatné, kdyby si v daných parametrech společnost držela prvenství. Bohužel to již v mnoha ohledech neplatí.
Začít se může u splnění certifikace IP68, která je u vlajkových modelů standardem. Nicméně první prémiové telefony již nabízí kvalitnější ochranu proti vodě a splňují certifikaci IP69. Dále se může zmínit AMOLED panel, dlouhé roky chlouba Samsung telefonů zůstala beze změny. Přitom v konkurenčních telefonech naleznete novější generace OLED panelů s lepšími parametry, které pro ně paradoxně vyrábí i přímo Samsung. Baterie je rovněž beze změny a přeci jen rozdíl 1000 mAh už poměrně poznáte na výsledné výdrži. Nemluvě o stále pomalém nabíjení. Na úplnou špičku fotomobilů už také nepatří. A maskovat to umělou inteligencí také nebude pomáhat navždy.
Samsung Galaxy S25 Ultra je stále výborný telefon, který skvěle poslouží velké většině uživatelů. Obzvlášť pokud přecházíte z nějakého modelu, který je starší jak dva až tři roky. Na druhou stranu těch kompromisů pro smartphone, který má být ten nejlepší z nejlepších začíná přibývat a pokud bude v tomhle trendu Samsung pokračovat i nadále, může ztratit pomyslné místo na výslunní, jakožto „ultimátní“ telefon a první volba pro Android uživatele.
5) Google Pixel 9 Pro / Google Pixel 9 Pro XL
Největší mezigenerační skok byl v minulém roce vidět u vlajkových modelů společnosti Google. V první řadě se kompletně změnil design, který v mnohém připomíná iPhony. Nově si navíc můžete podobně jako u konkurence vybrat ze dvou různých velikostí. Základní Google Pixel 9 Pro má 6,3palcový displej a větší Google Pixel 9 Pro XL pak 6,8 palců. Zároveň mezi oběma modely nejsou žádné rozdíly, tedy kromě velikosti displeje a kapacity baterie.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Uvnitř obou telefonů se nachází jeden z nejlepších displejů, který se dá v telefonech pořídit. Překvapí třeba maximální jasem o hodnotě 3000 nitů či LTPO technologií s možností využít pouze 1Hz obnovovací frekvenci. Nové Pixely se již rovněž zbavily problémů s modemem, které je trápily několik posledních generací. Procesor Google Tensor G4 sice stále poměrně dost zaostává za nejlepší konkurencí, nicméně již se tak nepřehřívá a pro každodenní používání více než dostačuje.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
V neposlední řadě Google výrazně vylepšil čtečku otisků prstů. Podobně jako třeba Galaxy S24 Ultra, i Pixely využívají ultrazvuk pro detekci otisku. K dispozici je Android 14 s dlouhou softwarovou podporou po dobu sedmi let. Zapomenout se nesmí na fotoaparáty, které tradičně bývají silnou stránkou Google Pixel smartphonů. Hlavní 50Mpx fotoaparát doplňuje 48Mpx foťák s teleobjektivem s 5x optickým přiblížením a 48Mpx ultraširokáč. Videa můžou mobily Google Pixel 9 Pro a Google Pixel 9 Pro XL nahrávat až v 8K rozlišení.
Obvykle se v těchto článcích objevují i vlajkové modely Xiaomi. Každopádně v současné době je již prémiový Xiaomi 14 Ultra beznadějně vyprodán a novinka v podobě Xiaomi 15 Ultra je ještě minimálně měsíc až dva daleko. Dá se ale očekávat, že v další aktualizaci tohoto článku se model od této oblíbené značky telefonů objeví v doporučených a podobně jako minulý rok, i tentokrát bude mířit na nejvyšší možné příčky.