Chcete vylepšit, rozšířit nebo jednoduše zavést do vaší domácnosti kvalitní pokrytí WiFi? Tak právě pro vás je určeno několik následujících tipů na nejlepší WiFi routery v různých kategoriích. Začneme těmi nejzákladnějšími a postupně se propracujeme k parametrově zajímavějším řešením s nějakou tou funkčností navíc. Jestli a do jaké míry se vám příplatek za lepší router vyplatí je již na vašem zvážení, tak jako tak se ale samozřejmě opět zaměříme na to, abyste za své peníze dostali maximum!
1) Základní WiFi routery
V dnešní době mnoha notebooků, tabletů a především mobilních telefonů považuji za základní router takový, který je schopen nabídnout alespoň 300megabitovou WiFi (standard 802.11n) a zabezpečení přes WPA2-PSK se šifrováním AES. Toto jsou minimální základní parametry, kterými by měl router dnešní doby disponovat. Pro vaši domácnost tak získáte nejen dostatečně rychlou WiFi síť pro několik zařízení, ale zároveň maximální úroveň zabezpečení proti případným snahám o proniknutí do této sítě. Pokud tedy vybíráte nový WiFi router, nebo ten váš stávájící tyto požadavky nesplňuje, pro spolehlivé fungovaní a ochranu vašeho soukromí doporučuji zvolit například cenově nejvýhodnější Netis WF2419E či Tenda F300. Parametrově srovnatelným a ne o moc dražším řešením je poté také TP-Link TL-WR841N od jedničky na trhu.
Zobrazit na Heureka.cz | Koupit na Alza.cz
Zobrazit na Heureka.cz | Koupit na Alza.cz
Zobrazit na Heureka.cz | Koupit na Alza.cz
2) Chceme router s USB
Pokud si říkáte, že byste s nákupem nového WiFi routeru mohli obohatit vaši domácí síť o síťový disk nebo tiskárnu, je to určitě dobrý nápad! S cenou o pouhých 200 korun výše si totiž můžete pořídit router TP-Link TL-WR842N, jehož součástí je USB 2.0 port. Nic tedy nebrání tomu, abyste USB disk nebo tiskárnu zpřístupnili všem uživatelům vaší sítě přes váš nový router. Praktická funkčnost, za kterou připlatíte minimum, ale získáte mnoho nových možností.
Zobrazit na Heureka.cz | Koupit na Alza.cz
3) Kvalitnější a rychlejší WiFi díky 5 GHz?
Dost pravděpodobně jste již slyšeli o tom, že kromě standardních 2,4gigahertzových sítí se v dnešní době používají také sítě běžící v pásmu 5 GHz. Výhody těchto modernějších WiFi sítí jsou jasné – díky jejich menšímu rozšíření jsou schopny nabídnout kvalitnější připojení (méně „konkurenčních“ zařízení v okolí), a díky větší frekvenci dávají prostor pro vyšší přenosové rychlosti. Lze tedy obecně říci, že 5GHz WiFi je lepší? Ne tak docela. Vyšší frekvence s sebou totiž přináší také jednu nevýhodu, kterou je (oproti 2,4 GHz) horší signál, respektive horší průchodnost signálu překážkami. Smysl připlácet si za Dual Band WiFi router tedy má ve chvíli, kdy jste opravdu schopni jeho předností využít, tedy když zařízení k routeru připojená máte v jeho blízkosti.
Z cenově nejlepších WiFi routerů s možností provozu obou sítí zároveň (2,4 + 5 GHz) se nabízí například velmi populární a spolehlivý Asus RT-AC51U, respektive jeho naprosto totožná ale o něco levnější (nová) verze Asus RT-AC750. V podobné relaci poté můžete zvolit také TP-Link Archer C20 AC750, který je parametrově stejný, z pohledu běžného uživatele však o něco náročnější na nastavení. Tyto WiFi routery jsou označovány jako AC750, jelikož podporují standard 802.11ac a jsou v součtu schopny nabídnout přenosovou rychlost až cca 750 megabitů za sekundu (300 Mb/s pro 2,4GHz síť + 433 Mb/s pro 5GHz síť).
Dual Band však není to jediné, čím vás mohou tyto routery oslovit. Především příznivce online her jistě potěší, že nabízí také velmi dobře fungující funkci QoS (Quality of Service). Při vhodném nastavení se tento „manažer dopravy“ postará o plynulý běh upřednostňovaných programů (her, VoIP) i při vytížené síti. I nízká internetová odezva (ping) tedy pro vás může být jeden z důvodů, proč si pořídit některý z následujících WiFi routerů za stále velmi přijatelnou cenou do 1000 Kč.
Zobrazit na Heureka.cz | Koupit na Alza.cz
Zobrazit na Heureka.cz | Koupit na Alza.cz
Zobrazit na Heureka.cz | Koupit na Alza.cz
4) Kabel je kabel aneb WiFi routery s GLAN
No a nyní se konečně dostáváme k náročnějším uživatelům… k takovým, kteří nejraději připojí vše důležité kabelem, a kteří s jeho použitím chtějí dosahovat maximálních rychlostí až 1000 megabitů za sekundu. Routery s duální WiFi, USB portem a ještě k tomu gigabitovými LAN porty začínají na částce okolo 1500 korun a k nejvýhodnějším z nich patří AirLive AC-1200UR či Edimax BR-6478AC V2. WiFi konfigurace těchto produktů nese označení AC1200, jelikož jsou schopny v Dual Bandu nabídnout až 300 + 867 Mb/s (2,4 + 5 GHz). S navýšením rozpočtu tedy získáváte nejen až desetinásobné přenosové rychlosti přes kabel (oproti standardním 100 Mb/s u předcházejících routerů), ale také až dvojnásobně vyšší rychlost přenosů přes WiFi v 5GHz pásmu. Pokud tedy například plánujete prostřednictvím domácí sítě přehrávat datově náročnějších mediální soubory na vaší Smart TV, i toto navýšení rozpočtu se vám vyplatí.
Zobrazit na Heureka.cz | Koupit na Alza.cz
5) Nejlepší WiFi router bez kompromisů
Za pomyslný strop a jeden z aktuálně nejzajímavějších WiFi routerů pro náročnější domácí použití můžeme považovat Netgear R6400. Tento router má díky třem anténám ještě vyšší WiFi konfiguraci AC1750, tedy až 450 Mb/s ve 2,4gigahertovém pásmu, a až 1300 Mb/s v pásmu 5gigahertzovém. Pro připojení kabelem jsou vám k dispozici čtyři gigabitové LAN porty. Na zařízení však také dále naleznete dva USB porty – ten ve verzi 2.0 je určen pro připojení libovolné multifunkční tiskárny, rychlejší USB 3.0 poté skvěle poslouží pro připojení externího disku, který můžete využít jako vaše síťové multimediální centrum, ale třeba také jako disk záložní.
Alternativní volbou pro tento router může být například TP-Link Archer C7, je však o něco dražší a oba jeho USB porty jsou typu 2.0.
Zobrazit na Heureka.cz | Koupit na Alza.cz
Upozornění závěrem
Pro dosažení co nejvyšších přenosových rychlostí je vždy zapotřebí podpora daných technologií i na straně klientských zařízení. Pokud tedy například váš mobil či notebook nepodporuje 5GHz WiFi sítě přes standard 802.11ac a v konfiguraci 3×3 (3 vysílací a přijímací antény), teoretických rychlostí až 1300 Mb/s s takovým zařízením nebudete schopni dosáhnout. Stejně je tomu také u připojení kabelem, kde pokud váš stolní počítač nebo televize mají pouze standardní LAN port, gigabitovým routerem to bohužel nezachráníte. Před pořízením nového routeru si tedy vždy nejprve prověřte, zdali jej budete schopni opravdu využít – abyste za něj nepřipláceli zbytečně. I když třeba ta „stará“ zařízení také časem vyměníte a alespoň pro ta nová bude již vaše domácí síť připravena. :-)
2 komentáře
Vojta
Dobrý omlouvám se že otravuji ale plánoval jsem že už bude notebook doma ale než vrátili peníze za starý to trvalo a teď čekám na výplatu, sháním notebook na hry do 20k jaký byste mi doporučil. Přeji hezký den.
Petr Mlejnek
Dobrý den, do 20 000 Kč je nejvýkonnějším notebookem doprodávající se Acer Aspire V15 NX.G66EC.005. Alternativní možností je poté MSI GL62 6QD-035XCZ s o něco nižší cenou, ale bez OS.