Herních myší jsou na českém trhu stovky, pro náročné hráče je však zajímavých pouze pár z nich. Z mého pohledu to jsou především dva modely, Razer DeathAdder Chroma a Logitech G502 Proteus Core. Ale proč právě tyto dvě herní myši považuji za tu nejlepší volbu?
Jako celoživotnímu hráči počítačových her a nadšenci do ICT mi prošlo rukama velké množství herního počítačového příslušenství od různých výrobců. Jmenovat mohu například Asus, Dell (Alienware), Logitech, Razer, Roccat či SteelSeries. Ne vždy jsem však byl s produkty těchto věhlasných společností spokojen, i když se jednalo například o ty nejdražší modely. Vysoká cena tedy nemusí být vždy záruka něčeho lepšího. S osobními zkušenostmi na paměti tedy vím, že není radno kupovat si to nejlevnější, ale zároveň není nutné pořizovat to nejdražší. Za zlatou střední cestu tedy aktuálně považuji herní myši s cenou okolo 2000 Kč, kde i náročnější hráč dostane vše, co by mohl od kvalitní herní myši požadovat. Obecně můžeme jmenovat například následující vlastnosti:
- drátové řešení garantující maximální spolehlivost
- „provázkové“ provedení kabelu, které zaručí nejen jeho větší životnost a pevnost, ale také ohebnost
- celkově kvalitní provedení pro maximální životnost
- perfektní ergonomie za účelem pohodlného každodenního používání
- vysoká citlivost senzoru (DPI) pro získání co nejpřesnějšího pohybu kurzoru i při rychlých posunech myši
- minimální doba odezvy slibující co nejrychlejší přenos signálu od uživatele do počítače
Všechny tyto parametry následující dvě herní myši splňují, každá z nich je však svou konstrukcí vhodná pro jiný typ her.
Nejlepší herní myš na FPS hry
Za nejlepší herní myš pro časté hráče FPS her aktuálně považuji Razer DeathAdder Chroma. FPS je zkratka pro anglický pojem first-person shooter aneb střílečka z pohledu první osoby. Typickými herními tituly jsou tedy například Counter Strike: Global Offensive, Call of Duty či Battlefield 4. Při hraní těchto her je pro hráče nejdůležitější co nejjednodušší provedení myši, aby se „zbytečná“ nepoužívaná tlačítka při rychlých akcích nepletla pod prsty. V jednoduchosti je tedy krása a proto se jako ideální řešení jeví právě Razer DeathAdder Chroma, což je do ruky velmi příjemná myš s „pouze“ pěti tlačítky – levé, pravé, kolečko a dvě postranní tlačítka na palec. Z technický parametrů lze poté zmínit více než dostatečnou citlivost 10 000 DPI, minimální odezvu 1 milisekundu a použití spolehlivého optického senzoru. Příjemným bonusem navíc je následně libovolná možnost změny barvy podsvícení loga a kolečka.
>>> Koupit Razer DeathAdder Chroma na Alza.cz <<<
Nejlepší herní myš na MMORPG hry
Druhým typem nejpopulárnějších her současnosti jsou MMORPG, kde je dle mého názoru nejlepší herní myší za rozumné peníze Logitech G502 Proteus Core. Pojem MMORPG je zkratkou pro massively multiplayer online role-playing game, tedy česky volně přeloženo jako online hra na hrdiny pro velké množství hráčů. Mezi nejznámější tituly tohoto typu her jednoznačně paří například World of Warcraft či Guild Wars 2. Při hraní těchto žánrů si hráči naopak žádají více programovatelných tlačítek, jelikož chtějí mít snadno přístupných co nejvíce funkcí (schopností / kouzel) v rámci dané hry. Právě proto se zde jako ideální řešení jeví právě myš Logitech G502 Proteus Core, jelikož disponuje jedenácti tlačítky, které vám společně s funkčními klávesami Ctrl a Alt dají k dispozici desítky snadno přístupných kombinací. Z technických parametrů poté uveďme skvělou citlivost 12 000 DPI, odezvu 1 ms a taktéž použití optického senzoru.
>>> Koupit Logitech G502 Proteus Core na Alza.cz <<<
Závěrem
Na závěr bych rád dodal ještě dvě věci:
1) Obě výše uvedené herní myši jsou vhodné pro hraní jakéhokoli typu her, tj. s Razer DeathAdder Chroma si bez problému zahrajete i MMORPG, a Logitech G502 Proteus Core perfektně poslouží i pro hraní FPS, svým provedením však spíše inklinují k jednomu z těchto žánrů. Při rozhodování kterou myš zvolit se tedy doporučuji rozhodovat právě podle toho, kterému z žánrů se věnujete více.
2) I přestože se jedná o herní myši, svým kvalitním a maximálně pohodlným provedením jsou ideálním řešením i pro „kancelářské použití“. Trávíte-li totiž u počítače několik hodit denně, vaše ruka si jednoznačně zaslouží pohodlné posezení. Pořízením kvalitní myši si tedy můžete nejen zpříjemnit vaši práci, ale především předejít případným (zbytečným) zdravotním komplikacím vzniklých z používání „mrňavé“ myši s těžko-stlačitelnými tlačítky za pár korun.
8 komentářů
lalaruru
Aha :D Deathadder je určitě na fps, zapomněli jste na myši Zowie, jako hráč CS: GO jsem si vybral Zowie EC1-A a nemohu si stěžovat. A to mi rukou prošly již výše zmíněné myši tipu Da, Logitech, Rival… a Zowie suverénně vyhrává. To že nemá software je pro mě plus nastavím 400 DPI a jedu, nepotřebuju barvičku pod rukou. A co SteelSeries Rival taky nikde? Hodně odfláknutý článek.
Petr Mlejnek
Dobrý den, proti produktům společnosti Zowie nemohu říct špatného slova, máte pravdu, doporučení si určitě zaslouží. Co se týče SteelSeries, tak například v případě sluchátek nemám námitek, nicméně jejich herní myši považuji za předražené, tj. kvalita neodpovídá ceně.
Jan
Dobrý den, vybírám si herní myš a potřeboval bych poradit od někoho zkušenějšího. Vyplatí se Razer Mamba TE nebo koupit levnější DeathAdder Chroma? A vyplatí se nechat si myš poslat z USA, kde jsou ceny o pár stovek nižší?
Petr Mlejnek
Dobrý den, osobně nevidím žádný důvod připlácet si za Mambu, DeathAdder je více než dostatečná myš. Jinak z USA doporučuji myš neobjednávat, jelikož budete muset zaplatit clo a vyjde vás to ještě dráž, než když nakoupíte v ČR.
Blanka
Dobrý den, sháním notebook pro dceru, která studuje design výrobků a pracuje v programech InDesign, Illustrator, Photoshop, Rhino, Cinema. Notebook bude také přenášet, tak aby nebyl nějak extra moc těžký. Cena – nemám moc přehled, ale myslela jsem tak do 14-16 tisíc. Jaký notebook byste mi prosím doporučil? Děkuji za odpověď.
Petr Mlejnek
Dobrý den, pro vaši dceru se mi jako ideální řešení jeví Acer Aspire E15 NX.MVREC.003, který se dá nyní sehnat ve výprodeji za krásných 16 000 Kč. Za ty peníze opravdu velmi výkonný stroj s Full HD displejem a dostatkem operační paměti pro práci v uvedených programech. Skvělým pořízením je dále také Asus F555LF-DM187T, který je o trochu výkonnostně slabší, ale zase cenově příznivější.
Lukas
Zdravím, co si myslíte o této grafické kartě Gigabyte GV-N730D5-2GI? Je nějaká lepší v této cenové hladině do 2000. Pojede bez problému se základní deskou Intel DG31PR? Děkuji.
Petr Mlejnek
Dobrý den, tak záleží, na co uvedenou kartu potřebujete. Za stejné peníze je však výkonnější například Gigabyte GV-R724OC-2GI. Jinak pokud vám vaše skříň dovolí obsadit dva sloty, tak bych si ještě možná trochu připlatil za MSI R7 250 2GD3 OC V1. Co se týče vaší základní desky, tak ta by měla být schopna komunikovat se všemi uvedenými kartami.