Lenovo Legion Go se v segmentu herních handheldů poprvé objevil již v listopadu minulého roku. Od té doby Lenovo pro „přenosný počítač“ připravilo několik důležitých aktualizací a vylepšení. V současné době se toto zařízení profiluje jako ambiciózní volba pro hráče hledající výkon a flexibilitu. V této recenzi se podíváme na to, jak si Lenovo Legion Go vede v praxi a zda má co nabídnout na konci roku 2024.
Rychlá navigace článkem
- Herní konzole, handheld, nebo přenosný počítač?
- Obsah balení
- Lenovo Legion Glasses
- Konstrukce a design Lenovo Legion Go
- Odnímatelné ovladače a speciální „myš“
- IPS displej s vysokým rozlišením
- Systém Windows a Legion Space
- Hardware a výkon
- Baterie a rychlost nabíjení
- Závěr recenze Lenovo Legion Go
Herní konzole, handheld, nebo přenosný počítač?
Na úvod si v krátkosti Lenovo Legion Go představíme a vysvětlíme si, co to vlastně je a co to není. Často se setkáte s označením „přenosná herní konzole“, podobně jako je tomu u Nintendo Switch, či dříve Sony PSP nebo legendárního Gameboye. Z mého pohledu však Lenovo Legion Go a jiná podobná zařízení nesplňují dva důležité aspekty přenosných herních konzolí.
V první řadě je to určitá jednoduchost používání. U herních konzolí si vyberete hru a následně neřešíte nic jiného než hraní. Lenovo Legion Go je v jádru klasický počítač se systémem Windows, takže nastavení grafiky se nevyhnete. Zároveň je to tu ale ještě o úroveň důležitější než u stolního PC. Do celkového nastavení se totiž dostává další proměnná – výdrž baterie.
Samozřejmě lze využít přednastavení od Lenova, to ale má poměrně daleko k optimálnímu řešení. Buď budete mít málo výkonu na úkor lepší výdrže baterie, anebo dostatek výkonu a baterii na hodinu hraní. Naštěstí se komunita kolem handheldů činí a u většiny alespoň trochu populárních her najdete na internetu ideální a odzkoušené nastavení.
U přenosných herních konzolí je důležitá také možnost rychlého uspání a následného okamžitého návratu ke hraní. To se bohužel u Lenova nedá očekávat, což je z velké části způsobeno fungováním systému Windows. Pokud během hraní uspíte handheld, je velká šance, že po probuzení hra spadne, výrazně se sníží stav baterie apod.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Z těchto důvodů o Lenovo Legion Go a podobných zařízeních nerad mluvím jako o přenosné herní konzoli, ale spíše o handheldu nebo přenosném počítači. Obecně se Lenovo Legion Go řadí spíše k notebookům než herním konzolím. A díky tomu má mnoho výhod oproti uzavřeným konzolím.
Obsah balení
V balení Lenovo Legion Go se nachází poměrně očekávané standardní příslušenství, které zahrnuje samotné zařízení, odnímatelné ovladače, nabíjecí kabel s USB-C konektorem a 65wattový adaptér. Příjemným bonusem je pak pouzdro pro uskladnění a přenášení handheldu. Poslední netradiční věcí v balení je podstavec pro ovladač, díky kterému jej proměníte v netradiční myš.
Lenovo Legion Glasses
K testování Lenovo přibalilo volitelné příslušenství v podobě brýlí Legion Glasses. Nejedná se o brýle s rozšířenou či virtuální realitou. Jde o brýle s integrovaným displejem. Jako zdroj se využívá Lenovo Legion Go, k propojení pak USB-C. Místo sledování malé obrazovky a krčení se nad mini displejem byste v brýlích měli vidět „velkou“ obrazovku.
Největším „překvapením“, a bohužel ne v pozitivním slova smyslu, je cena cca 12 tisíc korun. Měl bych problém toto zařízení doporučit i v případě čtvrtinové ceny. Přitom na papíře to zní dobře: Full HD rozlišení na každé oko, micro-OLED panel a vestavěné reproduktory.
Brýlím však chybí jakékoli nastavení či možnost úprav. Jinak řečeno, pokud vám nesednou na první dobrou, výsledný zážitek bude velmi špatný. Jestli nosíte dioptrické brýle, máte smůlu. Dalším problémem je pevná vzdálenost displejů v brýlích. Pokud vám nesedí perfektně, budete mít rozostřené okraje, nebo je díky perifernímu vidění neuvidíte. Bohužel, i když se jedná o dobrý nápad, provedení zůstalo na polovině cesty.
Konstrukce a design Lenovo Legion Go
Na první pohled je jasné, že recenzovaný přenosný počítač je velký a těžký. Ve skutečnosti jde o největší handheld na trhu. Má to několik benefitů, například velký displej, vestavěný stojánek či odnímatelné ovladače. Na druhou stranu hmotnost 854 gramů není zrovna nízká a při delší herní seanci to rozhodně poznáte.
Rozměry včetně ovladačů jsou 298,8 x 131 x 40,7 mm. Netradiční je samotný hlavní modul s tloušťkou 20,1 mm, který tak spíše připomíná základnu klasického notebooku než tablet. Důvodem téměř dvoucentimetrové tloušťky je aktivní chlazení. Tento typ herního zařízení se pasivně chladit příliš nedá.
Samotná konstrukce je pak ukázková. Netradiční je kombinace materiálů: plast, karbonové prvky a kov na zadní straně. Na hmotnosti přidává i tvrzené sklo, které chrání displej. Vše perfektně drží, neprohýbá se a připojení ovladačů k tělu funguje výborně. Během testování jsem se nebál zařízení držet jen za jeden ovladač. V podstatě nejde poznat, že jsou ovladače odnímatelné.
Poměrně dobře je ukrytý stojánek, který se i díky větší hmotnosti rozhodně hodí, ať už při položení na stůl a hraní s odnímatelným gamepadem, nebo třeba v posteli.
Ovládací prvky a tlačítka se nachází na vrchní hraně, konkrétně je to:
- Ovládání hlasitosti
- Zapínací tlačítko
- Slot na microSD kartu
- Konektor na 3,5mm audio jack
- USB-C konektor (druhé USB-C naleznete i na spodní části zařízení)
Odnímatelné ovladače a speciální „myš“
Ovládání je netradiční nejen tím, že jej můžete používat i po oddělání od zařízení, ale také možná až zbytečně velkým počtem tlačítek. Oproti konkurenci se výrazně liší. Kromě standardních tlačítek se na zadní straně nachází také čtyři dodatečná programovatelná tlačítka. Na pravém gamepadu je k dispozici malý touchpad, tlačítko pro spuštění nastavení a myš s kolečkem a tlačítky.
Lenovo tomu říká FPS režim, ale využití není omezeno jen na střílečky. Můžete jej používat kdekoli jako klasickou myš. Aktivace je jednoduchá: na spodní straně gamepadu přepnete režim, vložíte jej do základny, která je součástí balení a máte k dispozici netradiční vertikální myš. Samozřejmě se to nedá srovnávat s klasickou myší, ale na cestách to splní účel.
Levý gamepad je v porovnání s pravým poměrně chudý a má „pouze“ dvě tlačítka navíc pro nastavení. V aplikaci Legion Space si můžete téměř libovolně upravit všechna tlačítka a přiřadit jim různé funkce.
Gamepad se v ruce drží pohodlně, i když to nemusí platit u všech. Stejně jako zařízení jsou i gamepady větší. Někdo s menšími dlaněmi může mít s pohodlným držením problém. Plusové body si Lenovo zaslouží za využití Hall technologie, která zamezuje tzv. driftování joysticků, což je problém u mnoha současných konzolí.
IPS displej s vysokým rozlišením
Jak už bylo řečeno, IPS displej Lenovo Legion Go s úhlopříčkou 8,8 palce patří k největším na trhu přenosných herních zařízení. Navíc má nativní rozlišení 2560 x 1600 pixelů (WQXGA), což je také zdaleka nejvíc. Konkurence většinou nabízí Full HD+ nebo HD+. Displej má obnovovací frekvenci 144 Hz.
V rychlém nastavení Legion Go si můžete snadno přepínat rozlišení. Pokud nehrajete starší nenáročné hry, pro hraní jsou ideální nižší rozlišení. Nativní rozlišení sice nabízí nejostřejší obraz, ale má negativní vliv na výkon. Nižších rozlišení se přitom nemusíte bát, protože poměr k velikosti displeje není tak hrozný a rozhodně neuvidíte jednotlivé pixely.
Maximální jas displeje je 500 nitů, což postačuje i na hraní venku. Displej má skvělé barevné podání, konkrétně pokrývá 97 % barevného prostoru DCI-P3. Samozřejmě se v tomto ohledu nevyrovná konkurenci s OLED panely, stejně jako v zobrazení černé. Celkově lze dotykový IPS displej u Lenova hodnotit velmi pozitivně. Vysoké rozlišení, velikost 8,8 palce a 144Hz obnovovací frekvence je výborná kombinace, která vás vtáhne do hry o něco více než špičková černá a o chlup lepší barvy.
Systém Windows a Legion Space
Legion Go běží na standardním operačním systému Windows 11. Může tak fungovat jako normální počítač se všemi výhodami i nevýhodami. Největší vylepšení by si systém zasloužil u ovládání přes dotykový displej. V porovnání s notebooky nebo klasickými monitory je navíc displej Lenovo Legion Go malý, což pocítíte například při zobrazování systémových notifikací přes půl obrazovky nebo u ovládání spodní lišty s miniaturními ikonkami.
Nastavení Windows je složitější a prostředí není tak uživatelsky přívětivé jako u SteamOS na Steam Decku. I když se to Lenovo snaží korigovat ve své aplikaci, nedokáže systém ohnout natolik, aby to bylo ideální. To platí například pro režim spánku, správu baterie a podivné minimalizování oken.
Lenovo do zařízení předinstalovalo pár aplikací. Nejdůležitější je Legion Space, což je aplikace typu „vše v jednom“. Nabízí obchod s hrami, souhrn vašich herních knihoven a nastavení zařízení. Zároveň je ale poměrně otravná, protože se automaticky spouští při každém zapnutí Legion Go a zobrazuje se přes celou obrazovku.
Spustíte zařízení a první, co vidíte, je speciální obchod s hrami od Lenova nebo vaše knihovna her. Hry ale máte většinou na Steamu nebo v jiné knihovně, takže Lenovo v podstatě přidává krok nebo dva navíc, aby vás nakonec přesměrovalo na Steam, Battle.net, Xbox apod.
Nastavení je poměrně bohaté – od výkonu, displeje a zvuku až po detailní mapování tlačítek gamepadu. Důležitým prvkem je vysunovací lišta, která se aktivuje tlačítkem na pravém gamepadu. V ní najdete rychlé nastavení výkonu, ventilátorů, rozlišení atd. To se hodí, pokud hrajete více různorodých her, které vyžadují odlišný výkon.
Užitečná je záložka se zkratkami Windows. Většinou nebudete mít připojenou klávesnici, takže se hodí mít přístup ke standardním zkratkám, jako je Alt+F4, aktivace Správce úloh nebo pořízení snímku obrazovky.
Pokud vám nevadí si hrát s nastavením a odpustíte horší uživatelské prostředí Windows, Lenovo Legion Go patří k tomu lepšímu se systémem od Microsoftu, i třeba díky výše zmíněné proměny gamepadu v myš. V opačném případě dává smysl Steam Deck, který jednoduchostí připomíná spíše klasické konzole.
Hardware a výkon
Srdcem zařízení je procesor AMD Ryzen Z1 Extreme, který má dostatečný výkon pro většinu her. U některých náročnějších titulů je ale nutné snížit grafické nastavení. Stejný procesor má i konkurenční Asus ROG Ally. Legion Go nabízí různé konfigurace s SSD diskem o kapacitě až 1 TB. U něj potěší možnost uživatelské výměny. Všechny varianty Legion Go mají 16 GB rychlé DDR5 paměti s frekvencí 7500 MHz. Zmínku si zaslouží integrovaná grafická karta AMD Radeon 780M, díky které si na zařízení zahrajete i nejnovější hry.
Testování výkonu je u přenosných zařízení s takto rozsáhlými možnostmi nastavení ošemetné. Můžete nastavit vysoké TDP s výkonem blízkým klasickým herním notebookům, ale pak se baterie vybije za méně než hodinu. Na druhou stranu můžete zvolit extra úsporný režim a získat několik hodin hraní navíc. Výkon se ale rapidně sníží a zařízení zvládne jen staré nenáročné hry.
Testování her a benchmarků probíhalo s přednastavením od Lenova v aplikaci Legion Space. Konkrétně šlo o režim „Výkon“ s TDP 20 W a Tichý režim s TDP 8 W.
TDP se uvádí ve wattech a znamená to defacto navržený tepelný výkon. Jednoduše řečeno, čím vyšší TDP, tím je lepší výkon zařízení, ale zároveň s tím se zvyšuje spotřeba a zahřívání. Na testovaném zařízení můžete maximálně nastavit TDP 30 W. Konkrétně s chlazením jsem neměl vůbec problém. Funguje skvěle, i když na maximální výkon ventilátor rozhodně uslyšíte. Zároveň ale příliš neruší.
Výsledky benchmarků v režimu Výkon (TDP 20 W)
- 3D Mark Time Spy – 3229 bodů (3522 bodů při zapojení nabíječky)
- PCMark10 – 6440 bodů
- Geekbench 6 Single-Core – 1688 bodů
- Geekbench 6 Multi-Core – 8987 bodů
- CPU-Z Single-Core – 679,3 bodů
- CPU-Z Multi-Core – 6278,6 bodů
- Age of Empires Mythology Benchmark – 1443,61 bodů na střední detaily
Výsledky benchmarků v režimu Tichý (TDP 8 W)
- 3D Mark Time Spy – 1079 bodů
- PCMark10 – 3867 bodů
- Geekbench 6 Single-Core – 1233 bodů
- Geekbench 6 Multi-Core – 5983 bodů
- CPU-Z Single-Core – 308,4 bodů
- CPU-Z Multi-Core – 2374,8 bodů
Většina her běží plynule (60+ FPS). Jedním z důvodů je, že herní vývojáři optimalizují hry pro handheldy, většinou pak na Steam Deck, který je méně výkonný než Legion Go. U Lenova tak můžete čekat lepší výsledky a nastavit si o něco lepší nastavení. V ideálním případě pak doporučuji ověřené nastavení od hráčů, kteří je sdílí v různých komunitách od fór, přes Reddit až třeba Discord. Celkově je Legion Go skvělé zařízení s výborným výkonem. I rok po vydání patří k tomu nejlepšímu, a ještě nějakou dobu patřit bude.
Z těch náročnějších her jsem v nativním rozlišení 2560 x 1600 pixelů zkoušel na střední detaily několik her. Například ve hře Hitman World of Assassination dosáhlo zařízení na skvělých 32 FPS v režimu Výkon. Při úsporném režimu a stejném nastavení je již vidět brutální propad na průměrných 6 FPS. Nicméně po úpravě rozlišení na HD+ a nastavení nižších detailů se dá Hitman hrát i v úsporném režimu.
Tiny Tina’s Wonderlands běžela v nativním rozlišení a středních detailech v průměru na 37 FPS. Marvel’s Guardians of the Galaxy jsem dokonce hrál v průměru na 54 FPS. Dále se dá zmínit například hra F1 2024, která na střední detaily běžela v průměru na 62 FPS.
U těchto náročnějších titulů se však obecně doporučuje využít maximálně Full HD+ rozlišení, se kterým se pak již přiblížíte či překročíte 60 FPS, i když ono na malém displeji jsem příliš neměl problém s hraním her se snímky pod touto „magickou“ hodnotou.
Baterie a rychlost nabíjení
Legion Go má baterii s kapacitou 49,2 Wh, což je o něco málo více než konkurence, nicméně má také největší displej s nejvyšším rozlišením. Testování výdrže baterie je navíc ještě ošemetnější než u výkonu. Existuje mnoho nastavení, která ovlivňují výdrž. Obecně se dá říct, že při nejvyšším výkonu se výdrž pohybuje kolem hodiny.
Při úspoře energie se dostanete až na 3,5 hodiny hraní, což je slušná hodnota. Problém je ale nedostatek výkonu, ostatně výsledky z benchmarků a her hovoří jasně. Takže hraní v tomto režimu se hodí maximálně na starší a nenáročné hry.
Během testování jsem většinou hrál ve standardním režimu „Rovnováha“, který cílí na výdrž kolem dvou hodin při zachování dostatečného výkonu na nové hry. K zařízení se dodává 65W USB-C nabíječka. Baterii nabije za méně než hodinu, ale jen pokud je zařízení vypnuté.
Při zapnutém zařízení v úsporném režimu se za půl hodiny nabije na cca 30 %. Po hodině je to 80 %. Pokud ale hrajete, nabíjení se výrazně zpomalí, podobně jako u notebooků.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Závěr recenze Lenovo Legion Go
Lenovo Legion Go představuje ambiciózní zařízení, které se snaží propojit svět herních notebooků a konzolí. Je to výkonný herní handheld s velkým displejem a odnímatelnými ovladači. Díky němu si užijete nejnovější hry na cestách s komfortem herního notebooku.
I přes vyšší hmotnost a horší výdrž baterie se jedná o atraktivní volbu pro náročné hráče, kteří hledají maximální flexibilitu. Windows 11 na malém displeji handheldu může být méně intuitivní než SteamOS, ale na druhou stranu se díky tomu může Legion Go lehce proměnit v plnohodnotný počítač.
Hlavní výhody
- Výkonný procesor AMD Ryzen Z1 Extreme
- Velký 8,8palcový IPS displej s vysokým rozlišením a 144Hz obnovovací frekvencí
- Odnímatelné ovladače
- Integrovaný stojánek
- Možnost výměny SSD disku
- Široké možnosti nastavení
Nevýhody
- Vyšší hmotnost
- Horší výdrž baterie
- Systém Windows 11 se pro handheld stále nehodí
Handheld Lenovo Legion Go na naši žádost pro účely této recenze zapůjčila společnost Lenovo, děkujeme.