Je krásný jarní den. Svému miminku obléknete rozkošný obleček, položíte ho do kočárku a během toho, co se procházíte parkem a do uší vám hraje váš oblíbený podcast, si vaše miminko spokojeně podřimuje v kočárku. Je vám to povědomé? Mně totiž ne. Obě moje děti hystericky křičely kdykoliv se jen milimetr jejich těla dotkl kočárku a po pár měsících zkoušení všech možných i nemožných tipů, jak udržet dítě alespoň minutu v klidu, mě pohoršené pohledy ostatních donutily hledat jinou alternativu.
Pokud se i vaše dítě psychicky hroutí kdykoliv zahlédne kočárek, zkuste se inspirovat našimi tipy na nejlepší nosítka pro rok 2024 a třeba se vaše procházky konečně stanou tou příjemnější částí dne.
Rychlá navigace článkem:
- Jak vybrat nosítko
- Nosítko s největším množstvím barevných provedení
- Nejlepší poměr cena / výkon
- Nejlepší nosítko pro turisty
- Nejlepší nosítko pro novorozence
- Nejlepší rostoucí nosítko
- Nejlepší šátek
Jak vybrat nosítko
Nošení miminek je v dnešní době mezi rodiči velmi populární. Není taky divu. Díky nošení se miminko cítí v bezpečí – cítí maminčinu vůni a teplo jejího těla. Podle studií jsou nošené děti spokojenější a méně plačtivé (my jsme nejspíš byli výjimkou potvrzující pravidlo). Ergonomická nosítka jsou rovněž vhodná pro zdravý vývoj páteře a kyčlí. Přestože by se na první pohled mohlo zdát, že v dnešní době na trhu najdeme pouze bezpečná nosítka, není tomu tak, přestože se spousta výrobců ohání certifikací od International Hip Dysplasia Institute. Proto si při výběru dejte záležet na tom, aby bylo nosítko nejen příjemné na nošení a vizuálně hezké, ale především vhodné pro zdravý vývoj vašeho miminka. A na co byste se měli při výběru správného nosítka zaměřit?
Věk dítěte
Vybírat můžete mezi nosítky jednovelikostními, rostoucími nebo nastavitelnými. I když spousta výrobců uvádí věkové rozhraní pro nošení od narození do 20 kg, tak to ještě neznamená, že tomu tak skutečně je. A to především z důvodu, že různě staré děti mají i různé „požadavky“ na nošení.
Pro úplné novorozence se doporučují převážně šátky nebo šátková nosítka, která zajistí, aby vaše miminko bylo nošeno v tzv. poloze v klubíčku. Pokud chcete vaše miminko nosit skutečně již od narození, je třeba brát v potaz řadu specifických aspektů a budete muset počítat s tím, že vám takové nosítko příliš dlouho nevydrží. Nosítko vhodné pro nošení úplného drobečka zkrátka neunese batole. Přestože spousta látkových nosítek udává, že jsou vhodná pro miminka od narození, neboť mají integrovanou novorozeneckou vložku, neznamená to ještě, že jsou pro nošení takhle malých miminek optimální.
Pokud plánujete vaše miminko začít nosit v rozmezí 2-4 měsíců, máte nepřeberné množství možností a volit můžete v podstatě jakékoliv látkové nosítko. Ideální volbou pro vás bude rostoucí nosítko, které je zároveň nejekonomičtější variantou, neboť je vhodné i pro nošení batolat.
Ergonomie
Ergonomie by měla být při výběru konkrétního nosítka stěžejním parametrem. Nošením miminek chceme dítěti dopřát pocit bezpečí a prostor pro zdravý vývoj a ne mu škodit. A jak správné ergonomické nosítko poznáte? Ve chvíli, kdy vaše děťátko do nosítka usadíte, má nožičky do tvaru písmene M (kolínka má výše než zadeček) a zakulacená záda. Mělo by mít také zajištěnou hlavičku proti zaklánění. Ergonomikou pro nosiče jsou pak myšleny pohodlné ramenní popruhy a dobře konstruovaný a oporu poskytující bederní pás. Pokud natrefíte na nosítko, které má úzký sed, vyztuženou zádovou opěrku, chybí mu bederní pás nebo je určené pro nošení dítěte zády k vám, s největší pravděpodobností se o ergonomické nosítko nejedná a měli byste se porozhlédnout po vhodnějším adeptovi. Pravidlo ergonomického nošení totiž zní jasně – miminko se nosí čelem k nosícímu.
Hmotnost nosítka
Při výběru nosítka je potřeba dobře zvážit, jak často a za jakým účelem budete nosítko používat. Pokud nosítko využijete pouze na uspávání nebo občasné procházky, nemusí být pro vás vyšší hmotnost až takovým problémem. Pokud se však nošení miminka v nosítku stane vašim „denním chlebem“ a plánujete s miminkem absolvovat vetší množství výletů či náročnější túr, určitě bude lepší volit nosit s co nejnižší hmotností. Mějte však na paměti, že lehčí nosítka často mívají také nižší nosnost.
Nosnost
Rozhodujícím parametrem je určitě také nosnost. Mějte však na paměti určitý nešvar výrobců v podobě udávání „maximální testované váhy“, která se ovšem od reality značně liší a lze jej najít napříč různými druhy nosítek. Tato hodnota bývá častokrát dosti nadsazená, samozřejmě z důvodu lepší prodejnosti. Čím víc se hmotnost vašeho děťátka blíží udávané nosnosti, tím víc byste měli zvážit to, že nosítko přestanete používat nebo ho vyměníte za jiné. Nejen že dochází k velkému opotřebení materiálu, ale především nosítko ztrácí své ergonomické vlastnosti.
Nosítko s největším množstvím barevných provedení
Nosítka značky Tula jsou velice oblíbená nejen kvůli své ceně, ale také kvůli množství barevných provedení a potisků, které značka nabízí. Mezi dlouhodobě nejprodávanější pak patří model Tula Free-to-Grow, a to především z toho důvodu, že se jedná o rostoucí nosítko vhodné i pro novorozence od 3,2 kg. Jak už bylo ovšem zmíněno v úvodu, pro novorozence je vždy lepší použít šátek nebo alespoň šátkové nosítko. Maximální nosnost je 20,4 kg, ale je třeba mít na paměti, že vždy záleží především na tělesné konstrukci malého pasažéra. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že pro dvacetikilové dítko bude nosítko příliš malé.
Nosítko má nastavitelnou výšku i šířku, dokonale se tak přizpůsobí vašemu dítěti. Co mu ovšem chybí jsou odepínatelné ramenní popruhy. Nelze tedy křížit za zády, což bývá u nosítek v této cenové kategorii standardem.
Velkou výhodou je jednoduché a intuitivní nastavování a možnost nastavení šířky sedu od 13 do 38 cm a výšky panelu od 28 až 43 cm. Praktická je odepínatelná kapucka, která vaše miminko skvěle ochrání před větrem, deštěm i slunečními paprsky a poslouží také jako opěrka hlavičky, pokud váš drobeček usne. Na bederním páse je pak umístěná kapsička, do které můžete kapucku schovat. Využijete ji ale taky pro uschování mobilu nebo peněženky, na což je velikost naprosto dostačující.
Nosítko je velmi lehké a skladné a v případě, že ho budete chtít po nějaké době prodat, určitě neproděláte, neboť bazarové ceny klesají minimálně. Perfektní je i volba materiálu, kterým je kvalitní ručně vyrobený kepr, což je certifikované, lehké a prodyšné plátno. Pokud sháníte kvalitní rostoucí nosítko, které bude i skvělým designovým doplňkem, Tula Free-to-Grow je pro vás skvělou volbou.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší poměr cena / výkon
Kinderkraft Nino je levnější verzí nosítek značky Tula, která určitě zaujme nejen maminky, ale i tatínky. Maminky jistě ocení velké množství motivů, které Kinderkraft nabízí, tatínci zase ocení to, že jim koupě neudělá díru do peněženky, neboť cena nosítka se pohybuje do 1000 Kč.
Samotné nosítko je velice lehoučké a skladné a používat ho můžete od tří měsíců věku do 20 kg dítěte. Zde se má osobní zkušenost velmi rozchází s parametry udávanými výrobcem, neboť nosítko je skutečně velmi malé a dítě starší jednoho roku se tam vejde opravdu jen stěží.
Zpracování je poměrně kvalitní a vzhledem i funkcemi je Kindekraft Nino věrnou kopií nosítka Tula Standard. Je jednovelikostní, s poměrně pevným bederním pásem, na kterém je umístěna kapsička na drobnosti. Rozdíl spatřuji v tom, že kapsička není uzavíratelná a chybí zde kapucka. Velkou výhodou oproti nosítkům značky Tula je ovšem možnost překřížení ramenních popruhů.
Poměrně diskutabilní je, zda je nosítko skutečně ergonomické. Nosič získal pozitivní hodnocení institutu International Hip Dysplasia Institute (IHDI), který doporučuje nošení dětí tak dlouho, dokud je možné udržení polohy s široce roztaženými nožičkami. Samotný výrobce rovněž udává, že nosítko je ergonomické. Z mého pohledu má však velmi špatný poměr zádové opěrky a sedu. Na pravidelné nošení bych tak raději zvolila jiné nosítko.
I přes nedostatky výše uvedené je nosítko velmi dobře hodnocené maminkami a v levnější kategorii patří mezi nejprodávanější. Samozřejmě se nejedná o nosítko, které použijete na celodenní túry, ale na občasné nošení vašich dětiček, které neholdují kočárku, je naprosto ideální.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší nosítko pro turisty
Nosítko Deuter Kid Comfort Pro bychom spíše než nosítkem mohli nazvat krosnou na dítě, jelikož umožňuje komfortní nošení na zádech až do hmotnosti 22 kg. Bez obav v něm tedy můžete nosit i pětiletého potomka. Nosítko je vybaveno pevnou kovovou konstrukcí a pohodlným polstrovaným posedem, který můžete upravit do většího lehu, pokud vaše dítko během vaší túry usne. Můžete ho nastavit nejen podle velikosti dítěte, ale také podle velikosti toho, kdo dítě bude nosit. Přesto není úplně ideální pro lidi menšího vzrůstu.
Zadní část se síťkou je prodyšná a výhodou je stříška, která vaše maličké ochrání před nepříznivým počasím, ale také před UV zářením. Nosítko disponuje také bočím vstupem, což ocení především větší děti, které do nosítka mohou nastoupit samy. Mínusem je vyšší cena a vhodnost především pro větší postavy.
Velkou výhodou je dostatek úložného prostoru, o který se postarají dvě boční a jedna čelní kapsa. Součástí je i lehký batoh Daypack o objemu 10 l, který snadno ho schováte pod sedačku a využijete jako prostornou kapsu. Díky tomu budete mít po ruce veškerý arzenál, abyste vaše dítko při celodenní túře udrželi v dobré náladě a naživu. A pokud s nosítkem plánujete zdolávat opravdu náročně túry, jistě oceníte i odnímatelný a pratelný bryndáček.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší nosítko pro novorozence
Šátková nosítka značky Caboo jsou ideální volbou, pokud plánujete vaše miminko nosit už od narození. Nosítko Caboo Lite je zkonstruováno pro hmotnost dítěte od 2,3 do 15 kg. Z vlastní zkušenosti však mohu říct, že nejpohodlnější bylo přibližně do 6 kg miminka, později už bylo nošení poměrně náročné na záda. Na vině může být šátkový bederní pás, který pro nošení větších dětí zkrátka není úplně ideální. Podobně je to i s ramenními popruhy, které při nošení větších dětí mohou řezat do ramen a vytahovat se. Nosnost 15 kg tedy může být testovaná nosnost, s komfortním nošením však nemá nic společného. Pokud se ale zaměříme pouze na nošení novorozenců a menších miminek, pro které jsou šátková nosítka primárně určena, je Caboo Lite perfektní volbou.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší rostoucí nosítko
Manduca Xt je nosítko, se kterým strávíte opravdu dlouhou dobu, neboť je určeno pro nošení dětí od 3,5 kg až do 20 kg. Na tomto údaji by nebylo nic tak speciálního, protože ho uvádí spousta výrobců rostoucích nosítek. Speciální ale skutečně je, neboť poloha nošence v nosítku je velice dobrá. Není to sice úplně ideální, ale miminko má v nosítko velmi dobré podsazení podsazení, poměrně slušně zakulacená záda a hezky fixovanou hlavičku díky stočené kapucce v kapsičce.
Velkou výhodou je nastavitelný sed, který se nastavuje jednoduchým posunováním zádové opěrky po smyčce navlečené na bederním pásu. Přizpůsobit lze i délku zádové opěrky. Součástí je ZipIn pro tvarování zádové opěrky a zádový panel nastavitelný do 3 různých výšek. Pozitivem je také dobrá přizpůsobitelnost rozdílně velkým rodičům díky bedernímu pásu, jehož délka je 64–140 cm. Na nosítku je ovšem mnoho dalších způsobů dotahování, takže se perfektně přizpůsobí každé postavě.
Sečteno, podtrženo, Manduca Xt je podle mě nejlepší rostoucí nosítko vůbec, které je použitelné opravdu od narození a u většiny standardně velkých dětí vydrží skoro až do školky.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší šátek
Měkký a jemný elastický šátek Manduca Sling je určen pro novorozence a kojence v prvních měsících po narození. Je vyroben ze speciálního žerzeje, který vykazuje elasticitu a zároveň dostatečnou oporu a je testován pro nošení dětí do 15 kg. Nepohodlný však přestává být mnohem dříve a pro děti nad 6 kg už bych šátek úplně neporučovala. Nízká nosnost je však u těchto velmi pružných šátků běžná. Elastické šátky rozhodně nejsou kousky, které by vám vydržely od miminka po batole, své kouzlo ale rozhodně mají.
2 komentáře
D. Brynychova
Clanek s naprostou neznalosti trhu a nejprodavanejsich nositek… Co takhle satkova mositka, ktera jsou jak pro dite tak pro nosiciho daleko nejpohodlnejsi a nejzdravejsi (staci si precist tisice recenzi skutecne nosicich matek, napr. na nosicich skupinach, FB atd. …)??? To asi autorka vubec nezna… Je smutny svet interentu, kam pisou ruzni pisalkove bez znalosti veci, ovlivnujici mineni davu. Bohuzel se to netyka jen nositek. Dejte proto na skutecne overene recenze skutecnych uzivatelu, idealne vyzkousejte a pak si udelejte svuj nazor.
Adéla Fojtíková
Dobrý den, děkuji za váš komentář a za sdílení vašeho názoru. Chápu, že šátková nosítka mají mnoho zastánců a že pro některé rodiče mohou být tou nejlepší volbou. Sama mám dvě malé děti a během jejich růstu jsem používala jak šátky, tak nosítka, takže vím, jak důležité je najít to, co nejlépe vyhovuje potřebám dítěte i rodiče.
Cílem článku bylo poskytnout přehled různých typů nosítek, které jsou na trhu k dispozici, a pomoct rodičům zorientovat se v možnostech. Váš názor na šátková nosítka respektuji a souhlasím, že jsou pro mnoho rodin skvělou volbou. Také jsem se snažila zahrnout nosítka, která získala pozitivní recenze od uživatelů, ale samozřejmě nemohu pokrýt všechny možnosti v jednom článku.
Váš komentář mi však připomíná, že by bylo užitečné do budoucna zahrnout více informací o různých typech nosítek, včetně těch šátkových. Děkuji za vaši zpětnou vazbu a doufám, že příště článek lépe splní vaše očekávání.