Mobilní telefony se staly nezbytností pro lidi všech věkových kategorií. Správně vybraný telefon je pro seniory nesmírně užitečným nástrojem pro komunikaci s rodinou a přáteli. Může také sloužit jako pomoc v případě nouze či usnadnit vstup do moderního digitálního světa. V tomto článku se zaměříme na ty nejlepší mobily pro seniory, ať už jde o jednoduchá zařízení s velkým displejem a tlačítky či základní chytré telefony, které se dají velice lehce proměnit ve skvělé smartphony pro seniory.
Rychlá navigace článkem
- Nejlepší tlačítkový mobil pro seniory
- Nejlepší tlačítkový mobil Nokia
- Nejlepší mobil pro seniory se zvýšenou odolností
- Nejlepší tlačítkový telefon s podporou aplikací
- Levný chytrý telefon pro seniory
1) Nejlepší tlačítkový mobil pro seniory
Evolveo EasyPhone XG
Na první pohled vypadá Evolveo EasyPhone XG úplně identicky jako EasyPhone XD, který jsme doporučovali v předchozích článcích. Po bližším prozkoumání parametrů zjistíte, že přichází s několika užitečnými funkcemi navíc. Obdržel o něco větší displej (2,4 palců) a také byl vylepšen fotoaparát. I když stále využívá jen malý snímač s 3 Mpx. Na druhou stranu v porovnání s ostatními tlačítkovými telefony pro seniory je to docela zlepšení. Nově jsou nad displejem umístěny dvě notifikační diody.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Hlavní vylepšení se dá u telefonu Evolveo EasyPhone XG vypozorovat v podpoře GPS, která navíc funguje přímo s SOS tlačítkem. Mnohem lépe se dokáže zaměřit poloha, ze které byl SOS signál odeslán. Další nová funkce se dá najít v senzoru pádu. V případě, že zařízení vyhodnotí pád, automaticky začne vytáčet a zasílat SMS osobám, které si majitelé vyberou, například rodinným příslušníkům.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Starší model Evolveo EasyPhone XD stále naleznete v obchodech. Pokud vás například zajímá, jak v praxi fungují telefony této značky, doporučujeme se podívat na naši starší recenzi. Tu si můžete pustit ve formě videa níže. Novější varianta mobilu se nazývá Evolveo EasyPhone EG, avšak má menší kapacitu baterie a menší tlačítka. Na druhou stranu se pro nabíjení využívá modernější USB-C konektor. V součtu je ale stále lepší volbou EasyPhone XD.
TCL Onetouch 4022S
Společnost TCL znáte pravděpodobně jako výrobce televizí či levných smartphonů. Tvoří rovněž velice zajímavé tlačítkové telefony s velmi dobrým poměrem cena / výkon. Jelikož se jedná o novější model, je již doporučený mobil TCL Onetouch 4022S vybaven konektorem USB-C. Zároveň nabízí 3,5mm audio konektor například pro přehrávání FM rádia či písniček z microSD karty, kterou můžete do zařízení vložit a rozšířit úložiště.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
S velikostí displeje 2,8 palců se řadí k těm větším telefonům v článku. Zadní strana pak nabízí 0,8Mpx fotoaparát, hlasitý reproduktor a SOS tlačítko. TCL Onetouch 4022S rovněž podporuje Bluetooth pro bezdrátové připojení k jiným zařízením, ať už za účelem přenosu dat či třeba přehrávání hudby. V balení je přibalen nabíjecí stojánek, který rovněž využívá USB-C konektor.
Aligator A720
Aligator A720 je zajímavou volbou, pokud hledáte menší zařízení. Už samotný displej s velikostí 1,8 palců patří k nejmenším mezi mobily pro seniory. Jde o novinku pro rok 2023, takže je již vybavena USB-C konektorem. Mobilu nechybí 3,5mm audio konektor nebo podpora pro microSD kartu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Někteří si možná všimnou, že parametrově je na tom velice podobně jako výše doporučované TCL. Telefon Aligator A720 v neposlední řadě uživatelům nabídne připojení přes Bluetooth, 4G (LTE) či funkci Dual SIM. V balení rovněž naleznete nabíjecí stojánek. Na zadní straně tohoto mobilu je k dispozici SOS tlačítko, hlasitý reproduktor a 0,3Mpx fotoaparát.
2) Nejlepší tlačítkový mobil Nokia
V žebříčku popularity na tom Nokia 230 není tak dobře, jako oblíbená Nokia 3310 (2017) uvedená níže. To ale neznamená, že by se jednalo o horší mobil. Je tomu spíše naopak. Nabízí totiž několik vylepšení. Jako první musíme zmínit větší displej, dále je to třeba lepší zpracování díky zadní straně z hliníku anebo 2Mpx selfie kameru. Někomu může navíc vyhovovat konzervativnější design.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Zároveň musíme zmínit, že Nokia 230 už není přímo telefon určený seniorům, který by měl velká tlačítka anebo úplně jednoduchý systém. Stále se ale v nastavení dá zvolit například větší font písma pro jednodušší čtení. Levnější variantu představuje už zmíněná Nokia 3310 (2017), která dlouhodobě patří mezi nejprodávanější telefony vůbec.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
3) Nejlepší mobil pro seniory se zvýšenou odolností
Evolveo StrongPhone W4 už sice není uváděn čistě jako mobil pro seniory, avšak stále má plno identických funkcí s výše doporučovanými modely, a navíc k tomu celou řadu vylepšení. Displej o velikosti 2,8 palců má překvapivě IPS panel a o něco vyšší rozlišení, než je standard u tlačítkových telefonů. Vypadá díky tomu lépe než TFT displeje s menším rozlišením u jiných tlačítkových telefonů, ale je to vykoupeno vyšší energetickou náročností. Na to Evolveo myslelo a telefon vybavilo nadstandardní 2500mAh baterií, která se nabíjí přes USB-C.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Hlavním důvodem pro pořízení telefonu Evolveo StrongPhone W4 je vylepšená odolnost. Konkrétně splňuje certifikaci IP68, takže je kompletně prachu vzdorný a odolá vodě zhruba do hloubky 1,5 metru. Mobil je pogumován, aby lépe odolal případným pádům. Na zadní straně se může chlubit 2Mpx fotoaparátem a na boku SOS tlačítkem, které funguje identicky jako u telefonů pro seniory. V neposlední řadě musíme zmínit LED svítilnu umístěnou ve vrchním rámu.
4) Nejlepší tlačítkový mobil s podporou aplikací
Gigaset GL7 na první pohled připomíná klasické véčko. Specialitou a důvodem pro koupi je systém KaiOS. Tento poměrně povedený systém nabízí dost aplikací třetích stran. Jmenovat můžeme WhatsApp, Facebook, Twitter (X) a dokonce v obchodě s aplikacemi naleznete moderní webový prohlížeč. Samozřejmě se to musí brát trochu s rezervou a například se to vůbec nedá srovnávat s Androidem, ať už kvůli způsobu ovládání, či mnohem menšímu výkonu, který obecně KaiOS telefony mají.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Výbava telefonu Gigaset GL7 je povedená, avšak také si za ni připlatíte více než dvakrát tolik oproti výše doporučovaným mobilům pro seniory. U tohoto telefonu naleznete Wi-Fi, podporu LTE, GPS či třeba vnitřní úložiště o kapacitě 4 GB. Stále jde ale o zařízení pro seniory, takže nechybí velká tlačítka, včetně SOS. Nabíjecí stojánek najdete rovnou v balení a u 2Mpx fotoaparátu potěší LED přisvícení.
5) Levný chytrý telefon pro seniory
Všechny výše zmíněné telefony s výjimkou Gigaset GL7 se řadí mezi tzv. „hloupé“ tlačítkové telefony. Nabízí pouze základní funkce a pokud byste chtěli využívat aplikace, sociální sítě, prohlížet internet či třeba pořizovat dobré fotografie a videa, tak je jedinou volbou chytrý telefon neboli smartphone. Rovněž doporučujeme se úplně vyhnout modelům od značek, které se specializují na smartphony pro seniory jako Aligator, myPhone nebo třeba Doro. Ve velké většině jsou totiž vybaveny starými součástkami, neaktualizovaným systémem a obecně jsou na dnešní dobu zastaralé. Mnohem lepší je koupit klasický smartphone a případně jej zcela jednoduše předělat na chytrý telefon pro seniory.
Výbornou volbou v poměru cena / výkon je Motorola Moto E22. I když se jedná o základní model této společnosti, tak je již vybaven 4GB RAM a 64GB úložištěm, což je u těch nejlevnějších smartphonů nadprůměr. Displej má velikost 6,5 palců a využívá HD+ rozlišení (1600 x 720 px). Díky 90Hz obnovovací frekvenci bude navíc obraz o něco plynulejší.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Procesor MediaTek Helio G37 postačí na každodenní používání, ať už se jedná o sociální sítě, prohlížení webu či klasické úkony s telefonem jako je volání, psaní poznámek či natáčení videa. Hlavní fotoaparát smartphonu Motorola Moto E22 obdržel 16Mpx snímač. Pro nabíjení či přenos dat se využívá USB-C. Další podobné telefony s trochu lepší výbavou jsme doporučovali nedávno v článku nejlepších levných smartphonů.
Jak chytrý telefon proměnit na smartphone pro seniory?
Chytrého telefonu se nemusíte bát, nejsou tak složité, jak se může na první pohled zdát. Je dost možné, že po pořízení nějakého smartphonu dokonce zjistíte i to, že žádné dodatečné úpravy nejsou třeba a bez problémů jej zvládnete ovládat v základním nastavení. Pokud je to však pro vás stále příliš složité, dá se to jednoduše opravit. Využívat k tomu budeme aplikaci BIG Launcher.
Jedná se o českou aplikaci, která promění vaši domovskou obrazovku a menu telefonu tak, aby se dal telefon jednodušeji používat. Prostředí je snadno čitelné, nechybí jednoduché ovládání, a dokonce ani SOS tlačítko. Dostalo se i na klasické funkce z telefonů pro seniory, přitom však stále budete mít přístup k aplikacím, internetovému prohlížeči, fotoaparátům apod. Aplikace je zdarma v mírně omezené verzi, která by však měla dostačovat většině uživatelům. Případně se dá zakoupit plná verze. Samozřejmostí je podpora češtiny.
Pokud si na instalaci troufáte sami, tak v telefonu zamiřte do aplikace Obchod Play. Do vyhledávaní pak zadejte název BIG Launcher a klepněte na vyhledávaní. První aplikace by měla být to, co hledáme. Poté již stačí jen klepnout na zelené tlačítko instalovat a postupovat podle pokynů na obrazovce. Na konci instalace se vás telefon zeptá, jestli se má změnit výchozí domovská obrazovka či launcher, potvrzením se pak BIG Launcher aktivuje. (Případně dodáváme i odkaz ke stažení).
Jestli je pro vás polovina výše popsaných věcí zcela neznámých, tak zkuste požádat technologicky zdatnější osobu, zda-li by vám s instalací BIG Launcheru nepomohla. Případně vám může pomoct dcera, syn, vnouček či třeba prodavač v obchodě, kde jste telefon koupili. Instalace je otázka maximálně jedné minuty a ve výsledku vám to značně zjednoduší a tím i vylepší zážitek z používání chytrého telefonu.