Jarní doporučení nejlepších herních monitorů pro rok 2023. V tomhle detailním průvodci doporučujeme celou řadu top herních monitorů, kterým nechybí vysoké rozlišení, skvělá obnovovací frekvence nebo nízká doba odezvy. Zkrátka parametry, které hráči počítačových her ocení, obzvlášť to pak platí pro kompetitivní hraní. V posledních letech se monitory staly stěžejním pomocníkem a výhodou v esportu a obecně online hraní.
Věříme, že v tomto článku si najdou ideální model nejen ti, kdo chtějí mít prvotřídní prémiový monitor s vynikajícími parametry, ale také rekreační hráči, kteří vyhledávají cenově přijatelné, avšak stále kvalitní herní monitory. Prohlédnutí kompletních specifikací monitorů či možnost jejich zakoupení naleznete pod níže uvedenými odkazy.
UPOZORNĚNÍ: Již existuje novější verze tohoto článku – AKTUÁLNĚ NEJLEPŠÍ HERNÍ MONITORY.
Rychlá navigace:
- Význam odezvy a frekvence u monitoru
- Panely typu OLED vs IPS vs VA vs TN
- Nejlepší 24palcové herní monitory
- Nejlepší 27palcové herní monitory
- Nejlepší 32palcové herní monitory
- Nejlepší 34palcové a 49palcové herní monitory
Co nejnižší odezva + co nejvyšší frekvence
Zjednodušeně řečeno dělají počítačovou obrazovku herním monitorem dva parametry – odezva a obnovovací frekvence. V prvním případě je ideální co nejnižší hodnota v milisekundách, v druhém případě naopak co nejvyšší hodnota v hertzech.
Odezva
Odezva znamená rychlost reakce displeje na požadavek o změnu obrazu. V současném technologickém světě monitorů se rychlost odezvy těchto obrazovek měří v milisekundách, tedy přesněji v jednotkách milisekund. Aktuálně se u běžných monitorů nejčastěji setkáte s odezvou pěti milisekund. I přestože se jedná o pro člověka nepředstavitelně krátký časový úsek vězte, že rozdíl mezi „standardním“ 5ms monitorem a monitorem s nižší odezvou okolo 1 ms poznáte, zejména při hraní rychlých sportovních či akčních her. Následující ilustrativní obrázek zobrazuje rozdíl mezi klasickým a herním monitorem s přihlédnutím k jejich odezvě.
Obnovovací frekvence
Obnovovací frekvence udávaná v hertzech znamená, kolik je monitor schopen vykreslit obrazů během jedné sekundy. Zde nás tedy oproti odezvě naopak zajímá co nejvyšší možná hodnota. Je sice obecně uváděno, že lidské oko již jako plynulý obraz vnímá sled 24 a více snímků za sekundu, v praxi však v případě obrazovek jednoznačně platí čím větší frekvence, tím dokonalejší a úplnější obraz. Pro oko běžného uživatele je klasický monitor s frekvencí okolo 60 Hz dostačující, u náročného hráče ale ideální rozhodně není, jak (úmyslně trochu přehnaně) demonstruje následující obrázek. Standardem je v současném světě herních monitorů frekvence 144 Hz a více s tím, že existují i profesionální řešení s obnovovací frekvencí přesahující hodnoty 200 či dokonce 300 hertzů.
Rozmazaný a trhavý obraz, input lag
V případě zájmu se také můžete podívat na níže uvedené video, kde kromě odezvy a frekvence vysvětlujeme další pojmy jako jsou GtG, motion blur, ghosting, tearing či input lag.
Panely typu OLED vs IPS vs VA vs TN
Při výběru nového herního monitoru přihlížíme většinou ke konkrétní technologii LCD panelu. U prémiových modelů už se můžete setkat také s OLED panely podobné těm z televizí. Obecně jsou OLED monitory lepší, jak LCD. Vynikají skvělou kvalitou obrazu, výborným kontrastem nebo třeba ukázkovým zobrazením černé. Avšak mají jeden potenciální minus v teoretické nižší životností způsobené vypalováním jednotlivých pixelů. Sice to již není velký problém jako před lety u prvních OLED televizí, avšak riziko stále existuje. Druhé minus míří k vysoké ceně. Herní OLED monitory jsou výrazně dražší proti konkurenci s podobnými parametry.
Při jinak nezměněných parametrech (odezva, frekvence) je obecně u LCD panelů prioritou IPS jakožto obrazovka s nejlepším podáním barev a nejlepšími pozorovacími úhly. Smysl může dávat i panel typu VA, neboť má nejlepší kontrast a často lepší odezvu než IPS. Posledním typem obrazovky je TN, který je v současné době na ústupu. Sice má obecně nejnižší odezvu, ale podání barev, kontrast a pozorovací úhly jsou ze zmiňovaných typů nejhorší. Níže naleznete stručné (velmi zobecněné) vlastnosti jednotlivých typů panelů.
OLED panel
- nejlepší podání barev
- nejlepší kontrast
- nejlepší odezva
- riziko vypalování pixelů
- vysoká cena
IPS panel
- nejlepší pozorovací úhly
- skvělé podání barev
- průměrný kontrast
- průměrná odezva
VA panel
- horší pozorovací úhly než IPS, ale lepší než TN
- průměrné podání barev (s výjimkou QLED, tam je i lepší než IPS)
- skvělý kontrast
- lepší odezva než IPS, ale horší než TN
TN panel
- špatné pozorovací úhly
- průměrné podání barev
- průměrný kontrast
- skvělá odezva
- nízká cena
Primárně chceme herní monitor s odezvou 1 milisekundy či méně. Následně pak hledáme řešení s co nejvyšší obnovovací frekvencí s tím, že zohledňujeme také konkrétní technologii panelu. Preferujeme OLED, následovaný QLED VA či IPS panelem. Dále bychom vybírali z „běžných“ VA panelů a končíme u TN.
Nejlepší 24palcové herní monitory
Monitory o této velikosti už jsou v současné době z velké části dostupné jen s Full HD rozlišením. Níže uvedené monitory se dají využít s celou řadou herních sestav. A to ať už jde o nejlepší herní PC do 15 000 Kč, 20 000 Kč nebo 25 000 Kč. Pro hraní s vysokými FPS doporučujeme herní PC do 30 000 Kč a pomyslnou hranicí je herní PC do 40 000 Kč s grafickou kartou NVIDIA GeForce 4070 Ti. K dražším a výkonnějším počítačům již doporučujeme Quad HD či rovnou 4K monitory.
Rychlá navigace
- Nejlepší levný Full HD monitor na hry
- Nejlepší herní Full HD monitor se skvělým poměrem cena / výkon
- Nejlepší herní Full HD monitor s vysokou obnovovací frekvencí
Nejlepší levný Full HD monitor na hry
AOC 24G2SU patří mezi zcela nejlevnější herní monitory v článku. Rozhodně však jde o velice zajímavý model, který zaujme 165Hz obnovovací frekvencí a 1ms odezvou. Navíc využívá VA panel s velice dobrým kontrastem. Připojení probíhá přes DisplayPort 1.2 a dva HDMI 1.4 porty. Dostalo se také na klasické USB například pro nabíjení příslušenství a 3,5mm audio konektor. AOC 24G2SU rovněž podporuje FreeSync technologii pro lepší synchronizaci s grafickou kartou. V neposlední řadě potěší integrované reproduktory, pivot nebo prodloužená záruka na 36 měsíců.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Velice podobné specifikace nabízí ASUS TUF Gaming VG24VQ1B, který se liší v podstatě jen v jedné kategorii. Zatímco AOC má rovný displej, tak ASUS používá prohnutý panel. Někomu by mohla vadit absence USB nebo pivotu. Záruka je u tohoto modelu tři roky.
Nejlepší herní Full HD monitor se skvělým poměrem cena / výkon
Pokud bychom měli být přesní, je Acer Nitro XV252QZ monitor s 24,5“ úhlopříčkou. Mírný nárust velikosti je způsoben minimálními rámečky kolem displeje. Samozřejmostí je 1ms odezva a někoho může až překvapit 280Hz obnovovací frekvence. To už jsou hodnoty, které musí stačit téměř každému kompetitivnímu hráči. Díky použití IPS panelu potěší skvělými barvami a pozorovacími úhly. Velice dobře je na tom z pohledu maximálního jasu, který dosahuje až na 400 cd/m2. Připojení probíhá přes DisplayPort 1.2 nebo dva HDMI 2.0 porty. Dobrou synchronizaci s grafickou kartou zajišťuje u monitoru Acer Nitro XV252QZ technologie AMD FreeSync. Navíc má ještě reproduktory nebo podporu HDR.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
O pár stovek dražší je pak monitor Lenovo Legion Y25-30, který nabízí také 280Hz obnovovací frekvenci, ale ještě menší 0,5ms odezvu. Zbytek parametrů je téměř identický, akorát Lenovo integrovalo ještě USB konektory.
Nejlepší herní Full HD monitor s vysokou obnovovací frekvencí
Dell Alienware AW2523HF je momentálně tím nejlepším Full HD herním monitorem na trhu. A to hlavně díky neskutečné 360Hz obnovovací frekvenci. Abyste využili takto vysokou frekvenci, musíte mít dostatečně výkonný herní PC, který dokáže hry spustit s extrémně vysokými FPS. Dell Alienware AW2523HF využívá IPS panel s 1ms odezvou, podporou HDR a skvělými barvami. Díky pivotu si můžete monitor různě natáčet dle libosti. Synchronizace obrazu probíhá přes AMD FreeSync. K dispozici je také pět USB konektorů, DisplayPort 1.4 nebo dvakrát HDMI 2.0.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
ASUS ROG Swift PG259QNR je alternativa s lepší barevnou hloubkou a podporou NVIDIA G-Sync. Avšak je mnohem dražší, tudíž se nedá příliš doporučit. Pokud se však bude pohybovat kolem částky 11 tisíc Kč, může jít o dobrou alternativu k Dell monitoru.
Nejlepší 27palcové herní monitory
Pro velikost 27 palců je ideální Quad HD rozlišení. A to z důvodu výsledné jemnosti displeje. Existují i 4K monitory v této velikosti, avšak nejedná se o dobré řešení, protože jednotlivé pixely jsou příliš drobné a v reálném použití příliš nepoznáte rozdíl oproti Quad HD. Naopak existují 27palcové Full HD monitory, u kterých je jemnost horší a někdo si může všímat jednotlivých pixelů. Na druhou stranu Full HD rozlišení umožní použití s cenově dostupnějšími herními PC.
U Quad HD rozlišení a vyšších FPS to již chce minimálně herní PC za 30 000 Kč, ideální jsou však počítače za 40 000 Kč, případně herní PC za 50 000 Kč s grafickými kartami jako je NVIDIA GeForce 4070 Ti nebo AMD Radeon 7900 XT. U těch nejdražších Quad HD monitorů již obnovovací frekvence přesahuje hodnoty 240 Hz. Pro plnohodnotné využití s novými hrami jsou potřeba výkonné PC s NVIDIA GeForce RTX 4080 (nejlepší PC do 70 000 Kč) nebo dokonce NVIDIA GeForce RTX 4090 jako u herního PC do 80 000 Kč.
Rychlá navigace
- Nejlepší levný Quad HD herní monitor
- Nejlepší herní Quad HD monitor s perfektním poměrem cena / výkon
- Nejlepší herní Quad HD monitor současnosti
- Nejlepší herní Quad HD monitor s vysokou obnovovací frekvencí
- Nejlepší menší 4K herní monitor
- Nejlepší větší Full HD herní monitor
Nejlepší levný Quad HD herní monitor
ViewSonic VX2718-2KPC-MHDJ je prohnutý monitor s VA panelem, 1ms odezvou a 165Hz obnovovací frekvencí. Pro většinu hráčů jde o ideální parametry už jen třeba kvůli tomu, že pro využití vyšší obnovovací frekvence je potřeba výkonnější herní PC. Z fotografie to sice příliš nepoznáte, ale ViewSonic VX2718-2KPC-MHDJ je prohnutý monitor. Nechybí mu třeba integrované reproduktory, FreeSync technologie pro dobrou synchronizaci s grafikou nebo stojan s možností nastavení výšky. Připojení probíhá přes DisplayPort 1.2 a dva HDMI 2.0 konektory.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Dell Gaming S2722DGM nabízí obdobné parametry jako ViewSonic. Chybí mu ale integrované reproduktory a má o něco horší kontrast. Na druhou stranu nabídne vyšší maximální jas a nadstandardní záruku na 36 měsíců.
Nejlepší herní Quad HD monitor s perfektním poměrem cena / výkon
Prohnutý monitor Philips 27M2C5500W nabízí až překvapivě skvělou výbavu. VA panel využívá 1ms odezvy a 240Hz obnovovací frekvence. Dále však podporuje zobrazení obsahu v HDR anebo FreeSync technologii. K připojení ke zdroji obrazu slouží DisplayPort 1.4 či dva HDMI 2.0 konektory. Potěší také čtyři USB. Stojan monitoru Philips 27M2C5500W umožňuje alespoň výškové nastavení, pivot zde moc smysl nedává, protože má prohnutou obrazovku.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
LG 27GP850-B je zajímavou alternativou s kvalitnějším barevným podáním. A to díky využití IPS panelu. Avšak na druhou stranu má tento monitor nižší obnovovací frekvenci 165 Hz a horší kontrast. Nechybí podpora pro HDR či FreeSync a dostalo se na USB nebo pivot.
Nejlepší herní Quad HD monitor současnosti
Dell Alienware AW2723DF patří zaslouženě k tomu nejlepšímu, co se dá mezi Quad HD monitory pořídit. IPS panel s 240Hz obnovovací frekvencí, 1ms odezvou a 10bitovou barevnou hloubkou je skvělý nejen na hraní her, ale poradí si s grafickými programy, ve kterých je potřeba věrné barevné podání. Podobně jako u jiných prémiových monitorů, i Dell Alienware AW2723DF nabízí podporu pro zobrazení HDR obsahu. Připojení probíhá přes DisplayPort 1.4 nebo dva HDMI 2.0 konektory, dále se dostalo na několik USB konektorů. Nechybí podpora pro FreeSync a zároveň je kompatibilní s G-Sync, takže jej naplno můžete využít s jakoukoliv grafickou kartou na trhu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Skvělou alternativou je pro tento monitor Philips 27M1F5500P, který má v podstatě totožné parametry i srovnatelnou cenu.
Nejlepší herní Quad HD monitor s vysokou obnovovací frekvencí
V případě, že je pro vás 240 Hz málo, dá se doporučit monitor ASUS ROG Swift PG27AQN s neskutečnou 360Hz obnovovací frekvencí. To je při Quad HD rozlišení opravdu hodně, což se dá vypozorovat na vysoké ceně monitoru. Kromě neskutečné frekvence nabízí ASUS ROG Swift PG27AQN 1ms odezvu, podporu pro zobrazení HDR obsahu a technologii G-Sync pro grafické karty NVIDIA. Připojení probíhá přes DisplayPort 1.4 a tři HDMI 2.0 konektory. Nechybí sluchátkový výstup a USB. V neposlední řadě potěší pivot a prodloužená záruka na 3 roky. Oproti výše zmíněnému monitoru Dell Alienware AW2723DF má však horší kontrast, pozorovací úhly a jen 8bitovou barevnou hloubku. Pro někoho může jít jen o drobnosti, musí se však brát v potaz výsledná cena. Za Asus si připlatíte více než dvakrát tolik. Za to dostanete stále hlavně vyšší frekvenci, ale obecně o něco horší monitor.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Monitor AOC AG274QS používá o něco pomalejší 300Hz obnovovací frekvencí. Mimo jiné nabídne skvělou 0,5ms odezvu. Využívá se rovný IPS panel, kterému nechybí podpora pro HDR obsah či kompatibilita s G-Sync. Dále na monitoru AOC AG274QS naleznete reproduktory, pivot a čtyři USB konektory. Připojení pak probíhá přes DisplayPort 1.4 nebo HDMI 2.0. Záruka je nadstandardních 36 měsíců.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší menší 4K herní monitor
Pokud je pro vás důležitá co nejlepší jemnost displeje, můžete zvolit kombinaci 27palcového monitoru s 4K rozlišením. Jednou ze skvělých možností je LG 27GN95R-B s IPS panelem, který zároveň nabízí 144Hz obnovovací frekvenci a 1ms odezvu. Pro plnohodnotné použití je však potřeba opravdu výkonný herní PC. Potěší však komptabilita s G-Sync a FreeSync zároveň a také HDR. Mezi klady se musí zařadit pivot a 10bitová barevná hloubka. Netradiční je u monitoru LG 27GN95R-B USB s podporou 65W rychlého nabíjení. Připojení probíhá přes DisplayPort 1.4 a dva HDMI 1.4 konektory.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší větší Full HD herní monitor
AOC C27G2ZU je skvělou volbou v případě, že chcete větší herní monitor s Full HD rozlišením. Jedná se o 27palcový prohnutý VA displej s vysokou 240Hz obnovovací frekvencí a nízkou 0,5ms odezvou. K synchronizaci obrazu je k dispozici FreeSync. U monitoru AOC C27G2ZU dále potěší integrované reproduktory, velice dobré barevné pokrytí sRGB a čtyři USB konektory. Ke grafické kartě nebo třeba herní konzoli se dá připojit pomocí dvou HDMI 2.0 nebo DisplayPort 1.2 konektoru.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Alternativou může být Samsung Odyssey G32A s 32palcovou obrazovkou, 165Hz obnovovací frekvencí a 1ms odezvou. Vzhledem k velikosti už však doporučujeme podívat se na monitor na prodejně ještě před koupí. Důvodem je to, že vám můžou vadit jednotlivé pixely, které jsou poměrně viditelné i pro netrénované oko.
Nejlepší 32palcové herní monitory
U monitorů s velikostí 32 palců už se v dnešní době využívá z velké části 4K rozlišení. Výhody takto vysokého rozlišení naleznete během práce, sledování filmů a samozřejmě hraní her. Vše je perfektně ostré. Obzvlášť u her ale musíte počítat s opravdu výkonným PC. Například pro základní hraní ve 4K a 60 FPS to chce alespoň grafickou kartu na úrovni NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti. To znamená herní PC za 40 000 Kč či vybavenější PC za 50 000 Kč.
Pro hraní nových her ve 4K rozlišení a vysokých FPS je v současné době bohužel pouze jedna možnost. Není tím nic jiného než grafická karta NVIDIA GeForce RTX 4090, kterou doporučujeme v herním PC za 80 000 Kč. Alternativou může být i RTX 4080 v PC za 70 000 Kč, avšak výsledný poměr cena / výkon je mnohem horší. Příplatek za nejlepší možnou grafickou kartu se přímo v tomhle případě vyplatí.
Rychlá navigace
- Nejlepší cenově dostupný 4K herní monitor
- Nejlepší 4K herní monitor s výborným poměrem cena / výkon
- Nejlepší prémiový 4K herní monitor
- Nejlepší 4K herní monitor s vysokou obnovovací frekvencí
- Nejlepší větší Quad HD herní monitor
Nejlepší cenově dostupný 4K herní monitor
Philips 328E1CA je jediným monitorem v článku, který přímo nespadá mezi herní. Důvod je jednoduchý, cenově dostupné herní monitory s velikostí obrazovky 32 palců a 4K rozlišením neexistují. Philips 328E1CA je dvakrát levnější, než první „opravdový“ herní monitor s výše popsanými parametry. Využívá skvělý VA panel s výborným kontrastem a 10bitovou barevnou hloubkou. Dále má 60Hz obnovovací frekvenci a 4ms odezvu, což v porovnání se zbytkem monitorů nejsou zrovna skvělé hodnoty.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Do karet mu ale hraje to, že na hraní ve 4K rozlišení a 60 FPS je potřeba poměrně dost výkonné PC, takže horší herní parametry u tohoto monitoru nejsou pro většinu problém. Ideální může být s herními konzolemi Xbox Series X nebo Sony PlayStation 5.
Pokud je pro vás důležité 4K rozlišení, o pár tisíc dražší alternativou je LG 27GN95R-B, o kterém jsme psali jako o nejlepším menším 4k herním monitoru. Ten má již vyšší obnovovací frekvenci a nízkou odezvu. Jeho 27palcová velikost může být však pro mnohé problém.
Nejlepší 4K herní monitor s výborným poměrem cena / výkon
Gigabyte M32UC patří k tomu nejlepšímu, pokud jde o poměr cena / výkon. Těšit se u něj můžete na prohnutý VA panel se 144Hz obnovovací frekvencí, 1ms odezvou a podporou HDR. Potěší dobrý kontrast a dobré barevné pokrytí sRGB. Připojení probíhá přes DisplayPort 1.4, dva HDMI 2.1 či USB-C konektor. Mimo to jsou k dispozici další čtyři USB-A porty. Synchronizaci obrazu s grafickou kartou zajišťuje u monitoru Gigabyte M32UC technologie AMD FreeSync.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Dell Gaming G3223Q je zajímavou alternativou, která je zhruba o tisíc korun dražší. Monitor nabízí o něco kvalitnější HDR, používá rovný IPS panel a u stojanu se dá nastavit výška. Na druhou stranu chybí USB-C konektor a kontrast je horší.
Nejlepší prémiový 4K herní monitor
Pokud chcete prémiový monitor k počítači s kartou RTX 4090, je jednou z nejlepších možností Samsung Odyssey G7 Neo. Předností prohnutého VA panelu je mini-LED podsvícení, díky kterému má perfektní černou, výborný kontrast a živější barvy. Zároveň nabídne 165Hz obnovovací frekvenci a 1ms odezvu. Samozřejmostí je HDR a zajímavostí je funkce obraz v obrazu, která je známá spíše z televizí. Monitoru Samsung Odyssey G7 Neo nechybí pivot, FreeSync pro synchronizaci obrazu nebo tři USB porty.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
ASUS ROG Strix XG32UQ je povedenou alternativou s rovným IPS panelem. Ten má 160Hz obnovovací frekvenci a 1ms odezvu. Monitor nabízí lepší maximální jas a technologii NVIDIA G-Sync pro synchronizaci obrazu. Potěší prodloužená záruka na 36 měsíců oproti Samsungu, který má klasické dva roky.
Nejlepší 4K herní monitor s vysokou obnovovací frekvencí
Už výše zmíněné monitory mají při 4K rozlišení vysokou obnovovací frekvenci. Pokud byste však z nějakého důvodu požadovali ještě více, existuje na našem trhu jedna možnost. A to monitor Samsung Odyssey G8 Neo s 240Hz obnovovací frekvencí a 1ms odezvou. Problém tohoto monitoru je, že pro plnohodnotné využití s novými hrami momentálně neexistuje PC sestava, která by ho dokázala využít. Avšak pro esport a kompetitivní tituly by to v kombinaci s NVIDIA GeForce RTX 4090 (např. herní PC za 80 000 Kč) mohlo dávat smysl. I tak budete muset počítat s nižšími detaily či pomoci od technologie DLSS, chcete-li se při 4K rozlišení dostat na co nejvyšší FPS.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Samotný monitor Samsung Odyssey G8 Neo je opět prohnutý a využívá VA panel s mini-LED podsvícením, podporuje zobrazení HDR obsahu nebo technologii FreeSync. V podstatě se dá říct, že výbava je identická se Samsung Odyssey G7 Neo. Rozdíl je akorát v mnohem vyšší obnovovací frekvenci.
Nejlepší větší Quad HD herní monitor
Jestli pro vás není jemné rozlišení důležité, ale stále chcete velký herní monitor, můžeme rozhodně doporučit Gigabyte M32QC. Za poměrně příjemnou cenu nabídne prohnutý VA panel se 165Hz obnovovací frekvencí, 1ms odezvou a podporou HDR. Výhodou VA panelu je navíc skvělý kontrast. Lepší synchronizaci zajistí AMD FreeSync a připojení monitoru Gigabyte M32QC s grafickou kartou probíhá přes DisplayPort 1.2, dva HDMI 2.0 konektory. Potěší dvě USB-A a jeden USB-C konektor. Zmínit se musí také rozšířená záruka na 36 měsíců.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Vybavenějším, ale zároveň dražším modelem je LG 32GQ850-B, jehož menší variantu jsme doporučovali jako nejlepší Quad HD monitor se skvělým poměrem cena / výkon. U tohoto modelu už je cena vyšší, avšak dá se to pochopit, vzhledem k 240Hz obnovovací frekvenci s 1ms odezvou. Navíc jde o IPS panel s vyšším maximálním jasem, podporou HDR a synchronizací obrazu pomocí obou hlavních technologií – FreeSync a G-Sync. V neposlední řadě potěší u monitoru LG 32GQ850-B pivot nebo tři USB konektory.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší 34palcové a 49palcové herní monitory
Širokoúhlé (UltraWide) monitory patří k poměrně zajímavé odnoži, která si stále získává nové uživatele. Výhodou těchto monitorů je to, že dokážou nahradit dva nebo více klasických monitorů. Přímo u počítačových her vám širší obraz zajistí nejen větší vtažení do dění na obrazovce, ale ve hrách podporujících tento ultra-širokoúhlý poměr stran dokonce může zajistit výhodu oproti jiným hráčům, kteří mají standardní monitor 16:9. Ukázkový příklad výhody použití širokoúhlého monitoru v populární hře League of Legends je zobrazen na následujícím snímku.
Z pohledu potřebného výkonu pro plnohodnotné využití je výsledné rozlišení o něco vyšší než u klasických 16:9 či 16:10 monitorů. Ty cenově dostupnější monitory mají na výšku identické hodnoty jako Full HD modely, takže pro ideální použití se dají využít herní PC za 15 000 Kč, 20 000 Kč, 25 000 Kč nebo 30 000 Kč.
Většina širokoúhlých monitorů však má s rozlišením blízko k Quad HD monitorům. Tomu pak odpovídá ideální PC. Doporučili bychom minimálně herní PC za 30 000 Kč, pokud chcete hrát ve vyšších FPS. Ideální volbou jsou pak herní PC za 40 000 Kč a 50 000 Kč s grafickou kartou na úrovni NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti. Pro hodnoty vysoko nad 160 FPS už jsou potřeba ty nejvýkonnější herní PC za 70 000 Kč či dokonce 80 000 Kč s nejvýkonnějšími grafickými kartami.
Rychlá navigace
- Nejlepší levný širokoúhlý herní monitor
- Nejlepší herní širokoúhlý monitor v poměru cena / výkon
- Nejlepší herní širokoúhlý monitor současnosti
- Nejlepší herní superširokoúhlý monitor
Nejlepší levný širokoúhlý herní monitor
Monitory s rozlišením 2560 x 1080 pixelů jsme v současné době kompletně vynechali. Alespoň v dubnu 2023 se totiž na trhu nachází hlavně kancelářské modely, které navíc nejsou o moc levnější, než konkurence s vyšším rozlišením a lepší herní výbavou.
Tou nejlepší volbou je tak momentálně AOC CU34G2X. Prohnutý VA panel s rozlišením 3440 x 1440 pixelů doplňuje 144Hz obnovovací frekvence a 1ms odezva. Dostalo se také na FreeSync či stojan s nastavitelnou výškou. Monitor AOC CU34G2X se s grafickou kartou propojuje přes DisplayPort 1.4 nebo dva HDMI 2.0 konektory. Mezi plusy se dá rovněž zařadit rozšířená záruka na 36 měsíců.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší herní širokoúhlý monitor v poměru cena / výkon
HP X34 poměrně vyčnívá mezi ostatními herními monitory. Americká společnost totiž dokázala u tohoto modelu skloubit skvělé parametry a nízkou cenu. Důvodem je fakt, že se soustředily hlavně na displej a samotná výbava byla mírně upozaděna. Těšit se můžete na rovný IPS panel se 165Hz obnovovací frekvencí a 1ms odezvou. Rovnou již také podporuje zobrazení HDR obsahu nebo technologii FreeSync pro lepší synchronizaci obrazu s grafickou kartou. Propojení monitoru HP X34 probíhá pomocí DisplayPort 1.4 nebo HDMI 2.0 konektoru.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší herní širokoúhlý monitor současnosti
Dell Alienware AW3423DW je v současné době tím nejlepším herním širokoúhlým monitorem. Využívá Quantum Dot OLED panel od Samsungu s opravdu skvělými parametry. V první řadě je to 175Hz obnovovací frekvence, pak extrémně nízká 0,1ms odezva a vše zakončuje výborným kontrastem. Zde již nechybí HDR, stojan s nastavitelnou výškou nebo technologie G-Sync pro lepší synchronizaci s grafickými kartami NVIDIA. Dell Alienware AW3423DW obdržel pět USB, DisplayPort 1.4 a dva HDMI 2.0 konektory. Potěší rozšířená záruka na tři roky.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Existuje také Dell Alienware AW3423DWF, který je z velké části zcela identický, akorát o pár tisíc levnější. První změnou je o 10 Hz menší obnovovací frekvence – tedy 165 Hz. Druhou změnou je podpora pro FreeSync namísto G-Sync, což se hodí majitelům grafických karet AMD nebo Intel. Navíc pak má speciální režim určený pro herní konzole Xbox Series X a Sony PlayStation 5.
Nejlepší herní superširokoúhlý monitor
Superširokoúhlé monitory s úhlopříčkou 49 palců jsou poměrně specifické a rozhodně nejsou levné. Na druhou stranu je jejich nesmírnou výhodou to, že nahrazují dva plnohodnotné Quad HD monitory. Tou nejlepší volbou je prohnutý Samsung Odyssey G9 Neo s rozlišením 5120 x 1440 pixelů. Výrazně prohnutý VA panel obdržel mini-LED podsvícení, vysokou 240Hz obnovovací frekvenci a 1ms odezvu. Kromě toho nechybí FreeSync, kvalitní HDR nebo třeba automatická regulace jasu podle okolního osvětlení.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Velice dobře může fungovat i jako pracovní monitor, například díky 125% barevnému pokrytí sRGB. Samsung Odyssey G9 Neo rovněž nabídne funkci obraz v obrazu (PiP), která zde dává velký smysl. V podstatě se dá pustit na polovinu obrazovky stolní PC, zatímco na druhé budete mít herní konzoli, notebook nebo třeba multimediální centrum.
Philips 498P9Z je dalším zajímavým 49palcovým monitorem, který je navíc výrazně levnější než Samsung. Nabízí totiž jen klasický VA panel s nižší 165Hz obnovovací frekvencí a vyšší 4ms odezvou. Navíc však nabídne reproduktory, prodlouženou záruku nebo G-Sync pro karty NVIDIA.