Lenovo Chromebook Duet 3 jsme nedávno doporučovali v článku o nejlepších chromeboocích. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně unikátní zařízení kombinující notebook a tablet, rozhodli jsme se na něj podívat podrobněji v recenzi. Systém Chrome OS navíc podporuje plnohodnotně Android aplikace, takže tohle Lenovo zařízení může být rovněž zajímavou alternativou k Android tabletům, kterých už přeci jen není na trhu tolik jako v minulých letech.
Rychlá navigace článkem
- Obsah balení
- Konstrukce a design Lenovo Chromebook Duet 3
- Povedený IPS displej
- Klávesnice s touchpadem
- Chrome OS, Android a Linux?
- Hardware Lenovo Chromebook Duet 3
- Baterie a rychlost nabíjení
- Závěr recenze
Obsah balení
V českých obchodech můžete narazit na dvě varianty, které se dokonce liší obsahem balení. Levnější varianta Lenovo Chromebook Duet 3 s cenou cca 8500 Kč, kterou jsme měli k dispozici na testování, nabídne 64GB úložiště a 4 GB RAM. Za příplatek cca 2500 Kč je k dispozici verze s 128GB úložištěm a 8 GB RAM. Zde pak ještě v balení naleznete aktivní stylus Lenovo USI.
Zbylý obsah balení už je identický u obou variant. To znamená samotné zařízení, pouzdro, které funguje jako stojánek, klávesnici, 30wattový adaptér a metrový kabel s USB-C konektory na obou koncích a samozřejmě základní dokumentaci. Velké plus míří ke klávesnici, u které nechybí české znaky. To je skvělý krok od Lenova s ohledem na to, že obecně chromebooky nejsou zatím v Česku příliš oblíbené a moc se neprodávají.
Konstrukce a design Lenovo Chromebook Duet 3
Zařízení pozitivně překvapilo už u konstrukce. Vzhledem k ceně cca 8500 Kč jsem nečekal tak tenký a kvalitně zpracovaný tablet. Zadní strana netradičně kombinuje hliník s plastem, což zároveň obzvláštňuje výsledný design, protože odlišné materiály přechází i do rámu. Například tlačítka jsou umístěna v “plastové” části, zatímco reproduktory a dvojice USB-C konektorů v kovové. To jsou mimochodem jediné dva konektory na tomto zařízení. Obzvlášť absence 3,5mm audio jacku zamrzí.
Z funkčního hlediska už je to trochu horší. Zapínací tlačítko je v “notebook” režimu umístěno v horní části levé hrany. Dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti na horní hraně úplně vlevo. V případě použití tablet režimu na výšku je zapínací tlačítko na horní hraně a ovládání hlasitosti již tradičně nalevo, jak to známe z většiny telefonů. Akorát s tím problémem, že jsou zcela mimo dosah. Navíc celému fungování tlačítek nepomáhá nevýrazné klikání, kdy si častokrát nejste jistí, jestli jste je vůbec zmáčkli.
Přiložené pouzdro, respektive stojánek se přidělá k zadní části poměrně silným magnetem. Rozhodně bych se nebál, že by se pouzdro samovolně uvolnilo, ale přímo jen za stojánek nedoporučuji zařízení držet. Pří prudším pohybu se může stát, že se tablet uvolní a spadne. Pouzdro a klávesnice jsou vyrobeny kombinací plastu a tkaniny. Právě díky ní má Lenovo Chromebook Duet 3 poměrně unikátní design, kterým velice dobře maskuje nízkou cenu.
Samotná klávesnice se k tabletu rovněž připojuje přes magnety, data se pak přenáší přes POGO pin. Potěší, že při zavřeném stavu drží pevně u těla tabletu a nehrozí, že by se sám od sebe chromebook otevřel. Jediná škoda, že když je zařízení prošpikováno magnety, nemyslelo se na možnost přichycení stylusu. Jediná možnost je připevnit gumový obal k zadní straně pouzdra. Je to však spíše určeno na přenášení. Stylus v obalu totiž drží opravdu pevně a vytažení není zrovna jednoduché.
Rozměry Lenovo Chromebook Duet 3 jsou 258 x 164,5 x 7,9 mm. Hmotnost tabletu je 516 gramů, po proměně na notebook (s připnutým pouzdrem a klávesnicí) je to 946 gramů. Že jde o skvěle přenosné zařízení asi není třeba dodávat. A to včetně režimu tabletu, ve kterém se dá pohodlně držet jednou rukou.
Povedený IPS displej
Na 11palcový dotykový IPS displej je radost pohledět a podobně jako u konstrukce, i zde jsem kroutil hlavou, jak Lenovo dokázalo dostat takhle dobrý displej do levného chromebooku. Rozlišení 2000 x 1200 pixelů s poměrem stran 15:9 nepatří zrovna mezi standard trhu, ale v reálném používání jsem si žádného výraznějšího omezení nevšiml.
Maximální jas 400 nitů je jeden z největších plusů oproti konkurenci, kde se většinou využívá standardní maximální jas 250 nitů. Díky vysoké svítivosti se značně zlepší práce venku na slunci, což opět pozitivně nahrává použití na cestách. Obvykle jsem během testování měl jas nastavený na 75 procentech, což už bylo poměrně dost a dokázal bych pracovat s výrazně menší svítivostí, kdybych například potřeboval šetřit baterii.
Všimnout se dá relativně malých rámečků kolem displeje. Ty přispívají k modernímu vzhledu celého zařízení a samozřejmě díky nim se dostalo rovněž na větší displej. Mezigeneračně se zvětšil téměř o jeden palec. Nechybí 5Mpx selfie kamerka, kterou dokonce na zadní straně doplňuje 8Mpx fotoaparát. V obou případech je kvalita velmi špatná a o nějakém reálném využití na fotografování se moc uvažovat nedá. Pro nouzové případy ale poslouží.
Čínská společnost nabízí v obchodech také Lenovo Chromebook Duet 5 za cca 13 tisíc Kč, který je na tom z většiny parametrů identicky jako testovaný Duet 3. Hlavní výhodou je větší a lepší displej s OLED panelem a velikostí 13,3 palců. Dále nabídne například pohodlnější klávesnici. Na druhou stranu jde o větší zařízení.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Klávesnice s touchpadem
V případě, že vezmeme v potaz velikost celého zařízení, je klávesnice určitě pohodlná. Pokud používáte hlavně klasické klávesnice u stolních PC, tak nějakou chvíli bude trvat, než si na mnohem menší verzi zvyknete. Jakmile to dostanete do rukou, funguje velice dobře i na delší texty. Ostatně větší část této recenze byla napsána právě na Lenovo Chromebook Duet 3.
Jak již bylo zmíněno v úvodu, mezi plusy se musí zařadit počeštění kláves. Oproti klasické klávesnici u Windows notebooků si můžete všimnout několika změn. Chybí například označení kláves F1 až F12. Funkce na nich jsou rovněž mírně odlišné. Zleva je to zpět, aktualizovat, celá obrazovka, výběr ploch, snížení / zvýšení jasu, vypnutí mikrofonu, vypnutí zvuku, zeslabení, zesílení a poslední klávesou je možnost zamknutí celého zařízení. Druhou změnou je tlačítko Chrome, které nahradilo Caps Lock. Slouží k rychlému otevření menu s aplikacemi.
Malý touchpad se nepoužívá zrovna dobře. Na občasnou obsluhu systému či krátkodobou práci funguje dobře, ale na něco delšího už chcete připojit myš. Klikání je příjemné a plastový povrch alespoň po dobu testování zůstal hladký a pohyb prstem byl bezproblémový. Kromě touchpadu můžete k ovládání samozřejmě využívat jen dotykový displej. Obzvlášť ve spojení s Android aplikacemi jde o tu ideální variantu.
Chrome OS, Android a Linux?
Chromebooky jsou již delší dobu univerzální zařízení. V základu jsou totiž ideální pro nenáročné uživatele, kteří chtějí jednoduché, bezúdržbové zařízení, které funguje spolehlivě. Podpora pro Android aplikace a integrace obchodu Google Play otevřela možnost využití nejen řady oblíbených her a aplikací z telefonů či tabletů. Rozšířila také možnosti využití jako pracovní nástroj. A pro zkušené uživatele existuje možnost nainstalování v podstatě libovolné Linux distribuce, čímž se z chromebooku rázem stane plnohodnotný notebook například s Ubuntu.
Po prvním spuštění je v chromebooku předinstalováno několik aplikací hlavně od Googlu. Nechybí Dokumenty, Tabulky nebo Prezentace, které můžete využívat i offline. Dále je to třeba YouTube, Google Keep pro poznámky nebo trochu úsměvně Stadia, která byla na konci minulého roku ukončena. Google nechává poměrně velkou volnost a v podstatě každá aplikace vyjma těch systémových se dá odinstalovat. Blíže se na fungování systému Chrome OS podíváme v samostatném článku, který vyjde již brzy.
Hardware Lenovo Chromebook Duet 3
Výkon obstarává procesor Snapdragon 7c Gen 2 od Qualcommu, který je speciálně určen k použití v noteboocích. Ten doplňuje až 8 GB operační paměti a 128GB úložiště. Další rozšíření pamětí není možné. Testována varianta s 4 GB dostačovala na kancelářskou práci a surfování na webu. Avšak jakmile jsem začal využívat Android aplikace, začala se RAM plnit velice rychle. Pro náročnější uživatele a větší multitasking bych určitě doporučil pořídit variantu s 8 GB RAM.
Naopak u úložiště nebyl problém se základními 64 GB, systém si vezme téměř 18 GB, po prvním spuštění je k dispozici 45 GB volného místa. Chromebooky jsou propojeny s Google Diskem a u většiny souborů se počítá právě s tím, že se budou ukládat do cloudu. Úložiště se hlavně hodí pro instalaci Android aplikací a her. Pokud třeba chcete využívat Lenovo Chromebook Duet 3 hlavně jako Android tablet, doporučujeme si připlatit za verzi se 128GB úložištěm. V případě, že chcete mít po ruce jen ty základní aplikace jako jsou sociální sítě, služby pro streamování obsahu a pár her na dlouhou chvíli, postačí s přehledem 64 GB.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Zpátky ale k procesoru Qualcomm Snapdragon 7c Gen 2, který nepatří zrovna k těm nejrychlejším. Jde o tzv. ARM procesor, které jsou známé minimální energetickou náročností. I proto je můžeme vidět hlavně v mobilních telefonech a tabletech. V posledních letech už pronikají do počítačů. Tou hybnou silou je určitě Apple s procesory M1 a M2. Oproti nim je však Snapdragon 7c Gen 2 chudým příbuzným.
Vytížit tento procesor není příliš těžké. Už jen třeba načtení dvou náročnějších stránek jako je YouTube či Steam, zatímco na pozadí je spuštěná větší Android aplikace typu obchod Google Play, dělá problémy. Rychle si v takových situacích začnete všímat menších záseků či lagů. Naštěstí to ale nikdy nedošlo do stavu kompletního záseku či konstantního zpomalení, které by mělo za následek nějaké výraznější omezení při práci. Každopádně zde už přeci jen narážíme na nízkou cenu a vzhledem k použití ARM architektury i nízkou konkurenci.
U hraní her to není také zrovna nejlepší. Například oblíbená a poměrně náročná hra Genshin Impact funguje plynule pouze na nejnižší detaily. Výsledky z benchmarků jsou vyrovnané a zhruba kopírují jiná zařízení se Snapdragonem 7c Gen 2. Ono i kdyby Lenovo chtělo využít něco lepšího s ARM architekturou, tak by se výrazně musela zvýšit cena. Například prémiový Snapdragon 8cx Gen 3 nabízí mnohem vyšší výkon, ale třeba přímo Lenovo jej má v nabídce ve Windows notebooku s cenou 50 tisíc Kč. To je ve světě chromebooků zcela nereálná cena.
Výsledky z benchmarků:
- 3DMark Sling Shot – 3480 bodů
- Geekbench 6 Single-Core – 808 bodů
- Geekbench 6 Multi-Core – 1839 bodů
- Octane 2.0 – 24 207 bodů
Kromě horšího výkonu zamrzí absence 3,5mm audio konektoru. Po celém zařízení naleznete jen dva konektory USB-C. V režimu notebooku jsou umístěny na levé a pravé straně. Jediný rozdíl je, že na levé straně je malá LED, která informuje o stavu nabíjení.
Alespoň potěší, že v obou případech jde o verzi 3.1 Gen 1. To znamená, že podporují možnost připojení k monitoru (maximálně 4K rozlišení při 30 FPS), rychlý přenos dat a rychlé nabíjení. Využívat můžete samozřejmě různé USB huby, díky kterým se dá lehce přidat čtečka karet, HDMI konektor, ethernet port apod.
Poslední negativní věc míří k reproduktorům, na kterých se bohužel výrazně šetřilo na rozdíl od displeje. K dispozici jsou dva reproduktory fungující ve stereo režimu. Dobré jsou maximálně k přehrání videí na YouTube či třeba TikToku. Na nějaký poslech hudby nebo přehrávání filmů nejsou vůbec dobré. Zcela chybí nějaké basy, hlasitost není příliš velká a v režimu tabletu si pravděpodobně budete jeden z reproduktorů zakrývat rukou.
Baterie a rychlost nabíjení
Výkonem sice Lenovo Chromebook Duet 3 neohromí, ale u výdrže baterie jde o něco zcela jiného. Výrobce avizuje až 12 hodin na jedno nabití, což můžu potvrdit. Respektive tato hodnota platí pro používání s nižším jasem. Při testování jsem se pravidelně dostával na 10 hodin práce/zábavy na jedno nabití s vyšším jasem nastavených na 75 procent, dvěma až třemi připojenými zařízeními přes Bluetooth a deaktivovaným režimem úspory. Ten se ve výchozím stavu aktivuje při 20 procentech.
Většinu času jsem používal zařízení pro kancelářskou práci, hlavně Microsoft Word. K němu jsem měl otevřeno několik oken v prohlížeči, na pozadí pak běželo Spotify. Dále jsem jej využil cca na hodinu a půl k přehrávání YouTube videa ve Full HD rozlišení a pár desítek minut jsem strávil s Android hrami. Jednoduše řečeno nabízí celodenní výdrž, což od zařízení určenému k cestování rozhodně chcete.
Pochválit se musí rovněž rychlost nabíjení. S 30W adaptérem, který naleznete v balení, trvalo nabití z nuly na 50 procent 45 minut. Na 100 procent se dostal za 107 minut. Podporuje se USB Delivery 3.0, což mimo jiné zajišťuje rychlé nabíjení s adaptéry třetích stran. Bez problémů třeba můžete využívat identickou nabíječku, kterou máte k telefonu, nebo naopak využít Lenovo adaptér k nabíjení jiných zařízení.
Závěr recenze
Prvním poznatkem je to, že ty nejlevnější chromebooky udělaly za posledních několik let extrémní posun kupředu. Zatímco pár let dozadu to byly notebooky spíše za trest, nyní už jde o velice zajímavé cenově dostupné počítače, které se dají bez větších problémů používat každý den. Lenovo Chromebook Duet 3 je skvělým příkladem. Za cenu cca 8500 Kč nabízí vynikající dotykový displej, který se díky vysokému jasu nezalekne práce venku. Navíc je chromebook skvěle zpracován.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Dále mě potěšila klávesnice a velice dobrá výdrž baterie. Bez větších problémů vydrží standardní pracovní den včetně cesty domů / do práce. Největší mínusy míří k horšímu výkonu, špatným reproduktorům, absenci 3,5mm audio konektoru. Někomu by mohl vadit malý touchpad a nevýrazná tlačítka v rámu. Na druhou stranu musíme brát v potaz nízkou cenou a ve výsledku rozhodně převažují pozitiva. Obzvlášť to pak platí u nenáročných uživatelů, kteří nevyužívají aplikace vyžadující vysoký výkon.
Hlavní výhody
- Skvělý displej
- Výborné zpracování
- Povedená klávesnice
- Velmi dobrá výdrž baterie
- Nízká cena
Nevýhody
- Horší výkon
- Nekvalitní reproduktory
- Absence 3,5mm audio konektoru
Alternativa s větším displejem a podsvícenou klávesnicí
Lenovo Chromebook Duet 3 je poměrně unikátní zařízení, ať už svou velikostí, nebo tím, že se jedná o Tablet PC s Chrome OS. Nejbližší konkurencí je Acer Chromebook Spin 513, který je o pár tisíc dražší. Nabídne větší dotykový 13,3palcový displej, klávesnice se již nedá oddělat, ale pouze otočit, takže se nedá proměnit v klasický tablet. Na druhou stranu je klávesnice podsvícená. Větší rozměry byly využity k lepší nabídce konektorů, konkrétně má Acer Chromebook Spin 513 dvakrát USB-C, klasické USB-A a 3,5mm audio konektor.