Pustili jste se do běhání a chcete si zaznamenávat své pokroky? Ze začátku vám možná bude stačit chytrý telefon, po nějaké době ale nejspíš začnete hledat komfortnější a hlavně funkčnější řešení. V takovou chvíli vstupují na scénu chytré hodinky na běhání, které toho o vaší kondici vypoví mnohem víc.
Sportovní neboli fitness hodinky nosí řada sportovců, a proto jich na trhu najdete mraky, a to v různých cenových kategoriích. Pokud se (alespoň zatím) nechystáte na žádné větší závody, bez problému si vystačíte s modelem do 5000 Kč – stačí se dívat po těch správných funkcích.
Co by měly splňovat hodinky na běhání?
I když zatím nevíte, jaká data byste měli v rámci svých tréninků sledovat, v jednom máte nejspíš jasno – chcete mít přehled o svých zdolaných trasách a vystoupaných metrech. Pokud je to tak, budete potřebovat hodinky na běhání se zabudovanou GPS přímo v nich.
Alternativní variantou jsou potom sportovní hodinky, které využívají GPS připojeného telefonu – samy o sobě tuto funkci tedy nemají. Takové modely sice pořídíte levněji, ale jsou poměrně nepraktické. Bez telefonu totiž trasu nedovedou zaznamenat, takže byste ho museli brát stejně s sebou. Hodinky s vlastní GPS tedy určitě představují praktičtější volbu.
Dalším důležitým údajem je váš srdeční tep, který dnes naštěstí zvládají měřit prakticky všechny chytré hodinky, i když nejsou určené přímo na běh. Totéž platí i pro krokoměr, počítadlo spálených kalorií a také měření času stráveného cvičením.
Pozor na výdrž baterie!
Kamenem úrazu řady hodinek se může stát výdrž baterie. Zejména to platí pro chytré hodinky, které nejsou zaměřené pouze na sport, ale nabízejí plno dalších funkcí. Může jít například o analýzu spánku, NFC platby, volání nebo různé aplikace pro usnadnění každodenních činností.
Používání takových funkcí v kombinaci s GPS může hodinky velmi rychle vybíjet. U některých modelů baterie nemá výdrž dokonce ani jeden den. Když však používání funkcí omezíte a spustíte úsporný režim, můžete dobu užívání prodloužit o několik hodin.
U hodinek do 5000 Kč se ale stejně nejspíš budete muset spokojit s kompromisem – tedy s častým nabíjením, nebo naopak s menším množstvím dodatečných funkcí. Pokud chcete obojí, měli byste počítat s vyšší investicí.
Nejlepší chytré hodinky na běhání od 3000 do 5000 Kč
Které hodinky vám tedy poskytnou nejlepší oporu při tréninku? Vybrali jsme pro vás čtyři nejlepší hodinky na běhání, do kterých nemusíte investovat více než 5000 Kč. Pojďme se na ně podívat.
1. Samsung Galaxy Watch4
Mezi bohatě vybavené hodinky na běhání i další sporty nepochybně patří Samsung Galaxy Watch4. Konkrétně se jedná o variantu s 16GB úložištěm a kruhovým 40mm (1,2″) OLED displejem, která je dostupná v černém, růžovo-zlatém a bílém provedení. Ovládání displeje zpříjemňuje možnost Always-On a automatická regulace jasu, který je dostatečně silný i na přímém slunci.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Navzdory elegantnímu designu jsou hodinky odolné – mají zvýšenou voděodolnost dle IP68, takže jim neublíží nečekaná dešťová přeháňka ani to, když si s nimi půjdete zaplavat. Uživatelé si chválí také odolnost displeje proti poškrábání, kterou zajišťuje tenká skleněná vrstva Corning Gorilla Glass DX+ – vždy ale můžete vsadit na dodatečnou ochranu fólií či sklíčkem.
Hodinky jsou opatřené operačním systémem Wear OS, tedy alternativou Androidu určenou pro nositelnou elektroniku (tzv. wearables). Tím se otevírá možnost stahovat aplikace z Google Play nebo hodinkami platit přes NFC skrze aplikaci Google Pay.
Kompatibilita je ale trošku problém. Hodinky nelze používat s iPhony a telefony bez Google Mobile Services (GMS), tedy například Huawei. Pokud máte telefon s Androidem, můžete hodinky používat bez problému, ale jestli se nejedná o Samsung, budete se muset vzdát funkce EKG a měření krevního tlaku.
Dalším mínusem je výdrž baterie, která je oproti jiným hodinkám podstatně kratší. Při plném nasazení vydrží pouze 1–2 dny. Pokud však budete chytře využívat úsporný režim a nenecháte aplikace spuštěné na pozadí, na jedno nabití hodinky zvládnou běžet i 3–4 dny. Výhodou je, že nabíjení Samsung Galaxy Watch4 zabere jen lehce přes dvě hodiny (z 0 na 100 % konkrétně 2 hodiny 22 minut).
2. Garmin vívoactive 4S
Jestliže jste rozhodnutí, že vám chytré hodinky na běhání stojí za vyšší investici, pak by vás mohl zaujmout také model Garmin vívoactive 4S. Přichází ve třech barevných provedeních, a to ve stříbrném, zlato-bílém a zlato-růžovém, takže designově potěší jak muže, tak i ženy. Materiál je příjemný a hodinky dobře drží na ruce, takže s nimi při běhání nejsou zbytečné starosti.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Jejich hlavní předností je ale především 1,1″ transflektivní MIP displej. I na přímém slunci je dokonale čitelný a nedělá nepříjemné odlesky, a tak hodinkám dává velkou výhodu oproti konkurenčním modelům. O aktuálním tempu, délce cvičení a zdolaných kilometrech můžete mít neustálý přehled nehledě na to, jaké je zrovna počasí. MIP displej navíc nemá takové nároky na baterii, a tak přispívá k delší výdrži hodinek.
Komu se nechce hodinky příliš často nabíjet, toho potěší právě ona dlouhá výdrž baterie – na jedno nabití vydrží v provozu až 8 dní. To ale platí pouze v případě, že necháte zjišťování polohy vypnuté. Při jeho používání se výdrž baterie zkracuje na 2–3 dny a při plném využívání dalších funkcí jen na několik hodin.
Podobně jako předchozí model disponují hodinky Garmin vívoactive 4S celou řadou sportovních funkcí. Patří mezi ně například virtuální trenér, měření tepové zóny nebo analýza převýšení, vzdálenosti, tempa a rychlosti. Samozřejmostí je i zabudovaná funkce zjišťování polohy pomocí GPS, GLONASS a Galileo. Mimo sport se může hodit také placení přes Garmin Pay nebo monitoring spánku.
Alternativou k tomuto modelu by mohly být hodinky Garmin Forerunner 55, které mají sportovnější design, ale o něco méně funkcí. Na běžné tréninky však bohatě stačí.
3. Huawei Watch Fit 2
Dalším kouskem, na který se podíváme blíže, jsou hodinky Huawei Watch Fit 2, které jsou dostupné ve čtyřech variantách. Liší se od sebe především designem a barevným provedením, cenovkou a také materiálem hodinek a řemínku. Obecně však patří do nižší cenové třídy v rámci tohoto doporučení, konkrétně se jejich cena aktuálně pohybuje okolo lákavých 3000 Kč.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejvyšší a také nejdražší verze Elegant má navíc 5 GB vnitřní paměti, což je o 1 GB více než u ostatních Huawei Watch Fit 2. Jinak jsou ale hodinky totožné. Všechny disponují hranatým dotykovým AMOLED displejem s úhlopříčkou 1,74″, který je dostatečně jasný na to, abyste na něj viděli i na přímém slunci.
Displej má automatickou regulaci jasu, která napomáhá jeho čitelnosti i výdrži baterie – ta podle výrobce na jedno nabití vydrží až 10 dní, v praxi je to ale spíše 7–8 dní. K dispozici je také možnost Always-On, která až do vypnutí udrží displej rozsvícený, což se hodí například právě při tréninku.
Nároky běžců sportovní hodinky splňují také zabudovanou funkcí zjištění polohy přes GPS i jiné satelitní systémy, jako je GLONASS, Beidou, Galileo či QZSS. Hodinky běží na operačním systému od Huawei, který se jmenuje HarmonyOS. Kompatibilní je ale nejen s telefony vybavenými tímto systémem, ale také s Androidem i iOS.
Sportovní hodinky nabízí celkem 97 režimů. V rámci běhání se kromě sledování trasy může hodit také měření běžeckého indexu, míry zátěže při tréninku, regenerační tepové frekvence a úrovně zotavení. Mimo sportovní funkce hodinky zvládají také monitorování spánku a hladiny kyslíku v krvi nebo telefonování přes Bluetooth. Potenciální nevýhodou mohou být nefunkční NFC platby.
4. Xiaomi Watch S1 Active
Jestliže hledáte chytré hodinky na běhání, které svým designem nijak nevyčnívají z řady, pak vás model Xiaomi Watch S1 Active od populární čínské společnosti jistě zaujme. Stejně jako Galaxy Watch4 mají kulatý displej, jen je v tomto případě o něco větší – konkrétně má 1,43″. Podobně jako ostatní modely má režim Always-On, dostatečně silný jas i automatickou regulaci jasu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Co se týče výdrže baterie, tak jsou na tom tyto sportovní hodinky nejlépe – na jedno nabití vydrží až 12 dní. Platí to ale pouze za předpokladu, že nebudete mít neustále zapnutou GPS a další funkce, které mají větší nároky. Potom se můžete s výdrží dostat jen na 30 hodin. Když ale využijete režim pro úsporu baterie, mohou vám hodinky bez dalšího dobíjení sloužit až 24 dní.
Jak už jsme naznačili, model má také zabudované zjišťování polohy, a to pomocí GPS, GLONASS, QZSS, BDS i evropského Galilea. Xiaomi Watch S1 Active mají vlastní, velmi rychlý operační systém, který je kompatibilní s telefony vybavenými Androidem nebo iOS.
V rámci běhání hodinky zvládnou zaznamenávat informace o vašem tempu, vzdálenosti a převýšení, počtu spálených kalorií, srdečním tepu i hladině kyslíku v krvi. V aplikaci si můžete porovnávat také informace o době zotavení nebo průměrné délce kroku.
Za nevýhodu byste mohli považovat absenci interního úložiště nebo to, že možnost exportu dat o sportovních aktivitách je omezenější než u výše popsaných modelů. Naopak konkurenční výhodou je bezesporu příznivá cena, která se aktuálně pohybuje okolo 3500 korun.
Pokud je na vás investice od 3000 do 5000 Kč příliš vysoká, můžete hledat inspiraci u modelů do 2000 či dokonce 1500 Kč.