Těm nejlepším mobilním telefonům do 13 000 Kč už v podstatě nechybí žádná zásadní funkce. Není se příliš divit, protože častokrát se jedná o zařízení vycházející přímo z vlajkových modelů jednotlivých výrobců. Takových smartphonů se v článku vyskytuje rovnou několik. Ve výběru nejlepších mobilních telefonů do 13 000 Kč nechybí modely s čistým Androidem, zvýšenou odolností anebo perfektní výdrží baterie.
Rychlá navigace článkem
- Celkově nejlepší mobilní telefon(y)
- Nejlepší fotomobil do 13 000 Kč
- Nejlepší iPhone do 13 000 Kč
- Nejodolnější telefon do 13 000 Kč
- Nejlepší telefon s čistým Androidem
- Mobil s nejlepší výdrží baterie
1) Celkově nejlepší mobilní telefon(y)
Samsung Galaxy S20 FE už byl zmíněn v několika různých článcích. Důvod je jednoduchý, Samsung dokázal stvořit téměř perfektní smartphone, který není předražený. Naopak se dá nyní sehnat v akcích pod částkou 10 000 Kč, čímž se z něj stává skvělý adept na telefon s perfektním poměrem cena / výkon. Na výběr jsou dvě různé varianty, základní model ještě doplňuje Samsung Galaxy S20 FE 5G. Jak název napovídá, rozdíl je v podpoře sítí nové generace. Na trhu se dá najít rovněž novější generace Samsung Galaxy S21 FE, která přináší několik vylepšení, ale zároveň vyšší cenu. Rozdílům jsme se věnovali detailně v samostatné recenzi.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Jedna z hlavních výhod S20 FE je použití procesoru Snapdragon 865. Prémiové procesory od společnosti Qualcomm totiž v Česku u Samsung zařízení téměř nevidíme. Za to byla korejská společnost v minulosti značně kritizována. Na našem trhu většinou používají vlastní Exynos procesory. Ostatně tento model se při uvedení prodával s horším procesorem Exynos 990. Naštěstí už to poměrně dlouho neplatí a všechny modely tohoto mobilu fungují se Snapdragonem 865. Nicméně na Exynos verzi ještě můžete v některých obchodech s neoficiální distribucí narazit.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Kromě dobrého výkonu, nabízí rovněž Samsung Galaxy S20 FE skvělý Super AMOLED displej o velikosti 6,5 palců a Full HD+ rozlišení. Navíc podporuje vyšší 120Hz obnovovací frekvenci pro plynulejší obsah. Potěší splnění certifikace IP68, telefonu nevadí voda a prach. Podpora microSD karet se už v dnešní době ze smartphonů vytrácí. Pro Samsung Galaxy S20 FE to však neplatí. Nechybí bezdrátové nabíjení, dobrá výdrž baterie anebo například tři povedené fotoaparáty na zadní straně. V této sestavě nalezneme širokoúhlý, ultraširokoúhlý a teleobjektiv. Navíc je doplněn o optickou stabilizaci obrazu, která se stará o kvalitnější fotografie v horších světelných podmínkách a o to, aby videa nebyla roztřesená. Jeden z mínusů by mohla být softwarová podpora, protože přeci jen byl smartphone vydán v roce 2020 s Androidem 10 a již obdržel dvě velké aktualizace. Majitelé se ale i tak můžou těšit ještě minimálně na Android 13 a dva roky bezpečnostních aktualizací.
Xiaomi 11T Pro patří podobně jako výše Samsung ke staršímu zařízení, které vychází z vlajkového modelu Xiaomi z roku 2021. Vysledovat se to dá již u Snapdragonu 888, který každopádně stále patří mezi nejvýkonnější procesory, které můžeme v mobilech najít. Ten již v základu doplňuje 8GB RAM paměť a 128GB úložiště, bohužel již bez podpory microSD karty. AMOLED displej o velikosti 6,67 palců funguje ve Full HD+ rozlišení a potěší skvělou svítivostí až 1000 nitů. Samozřejmostí je vyšší 120Hz obnovovací frekvence.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Po stránce odolnosti na tom Xiaomi není tak dobře jako Samsung výše. Splňuje jen certifikaci IP53, což znamená, že odolá stříkající vodě. Stále ale Xiaomi 11T Pro nabídne kovový rám a na obou stranách tvrzené sklo. Displej dokonce chrání Corning Gorilla Glass Victus, které se dodává hlavně k těm nejdražším mobilům na trhu. Zadní straně dominuje velký 108Mpx fotoaparát, který tvoří perfektní snímky ve dne. Bohužel se nedostalo na optickou stabilizaci obrazu, kvůli tomu trochu trpí fotografie v horších světelných podmínkách. Ultraširokoúhlý fotoaparát dokáže vytvořit rovněž perfektní snímky. Tuto dvojici doplňuje 5Mpx makro kamera, tedy bohužel ne foťák s teleobjektivem, jak by se dalo předpokládat. Xiaomi 11T Pro naopak potěší kvalitou nahraných videí, které můžou mít až 8K rozlišení.
Kapacita baterie s 5000 mAh patří k průměru, nicméně samotná výdrž příliš nepotěší. Na druhou stranu to Xiaomi vynahrazuje extrémně rychlým 120W nabíjením. Skvělou zprávou je navíc to, že 120W adaptér se dá nalézt rovnou v balení. Nemusíte řešit dokupování jako u jiných značek. Z nuly na sto procent dokážete nabít tento mobil za neuvěřitelných 17 minut. Není se čemu divit, že s takovou hodnotou patří na úplnou špičku napříč všemi smartphony.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Realme GT 2 je zajímavou alternativou, které nabídne v podstatě identický výkon díky procesoru Snapdragon 888. U displeje je na tom obdobně, i Realme využívá 120Hz AMOLED panel s Full HD+ rozlišením. Realme GT 2 má mírně vyšší výdrž baterie a někomu může vyhovovat nadstavba Realme UI 3.0, která není příliš masivní a odlišná od čistého Androidu, narozdíl od MIUI u Xiaomi. Na druhou stranu výhoda Xiaomi 11T Pro tkví v kvalitnějším fotoaparátu, lepším videu, kovovém rámu a obecně lepší odolnosti. Navíc nesmíme zapomenout na extrémně rychlé nabíjení, i to má však Realme značně nadstandardní, konkrétně 65 W.
2) Nejlepší fotomobil do 13 000 Kč
Samsung Galaxy S20 FE je na tom perfektně i po stránce fotoaparátů, pokud jej porovnáme s nabídkou konkurence do 13 000 Kč. V obchodech se dá narazit na dvě různé varianty, základní Samsung Galaxy S20 FE a také dražší Samsung Galaxy S20 FE 5G s podporou sítí nové generace. V obou modelech jsou identické fotoaparáty na přední a zadní straně. Širokoúhlý disponuje 12 Mpx se světelností f/1.8. Dále nechybí teleobjektiv s 3x optickým zoomem (bezztrátovým přiblížením) a 12Mpx ultraširokoúhlý foťák. Samsung Galaxy S20 FE 5G se rovněž chlubí optickou stabilizací obrazu, kterou u videa doplní elektronická stabilizace, díky které nebudete mít příliš roztřesené záběry. Na trhu už najdete novou verzi v podobě Samsung Galaxy S21 FE, která využívá identické fotoaparáty. Další zajímavé fotomobily v různých cenových kategoriích můžete nalézt v nedávném článku nejlepších fotomobilů.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
V případě, že je pro vás pořizování selfie anebo například vlogování na prvním místě, Vivo V23 5G by mělo být tím ideálním parťákem. Bez problémů se totiž vyrovná vlajkovým modelům a v lecčems je předčí. Všimnout si můžete poměrně nehezkého výřezu v displeji, který nás vrací o pár let zpátky. Je to však na úkor duální selfie kamery. V první řadě je k dispozici perfektní 50 Mpx selfie se skvělou světelností f/1.9 a také s automatickým ostřením. To značně vylepšuje kvalitu videí, většinou jsou totiž selfie kamery bez automatického ostření.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Vivo V23 5G obdrželo rovněž ultraširokoúhlou selfie kameru, která se hodí například pro skupinová selfie. A aby toho nebylo málo, Vivo implementovalo na přední stranu ještě dvě poměrně výkonné LED diody, které slouží k přisvícení scény. Z pohledu pořizování selfie fotek se horko těžko hledá na trhu lepší smartphone. Naopak zadní strana a klasické fotoaparáty Vivo V23 5G příliš neoslní. 64Mpx širokoúhlý doplňuje 8Mpx „ultraširokáč“ a 2Mpx makro kamera. Pouze hlavní fotoaparát tvoří povedené snímky, zbytek kvalitou patří do čistého průměru. Displej má velikost 6,44 palců, jedná se o AMOLED panel s 90Hz frekvencí a Full HD+ rozlišením. Mobil potěší dobrou výdrží baterie, bohatým obsahem balení a netradičním designem, který doslova mění barvy. Po dopadu UV světla se zlatá barva zad začne proměňovat v zelenomodrou.
3) Nejlepší iPhone do 13 000 Kč
V letošním roce vydal Apple novou verzi oblíbeného levného iPhone SE (2022). Změn není příliš, což se dá poznat už u designu, který je zcela identický jako starší iPhone SE (2020). Zachovány zůstaly nejen rozměry, ale i 4,7palcový displej s HD+ rozlišením, mobil stále splňuje certifikaci IP67 a na zadní straně má jeden 12Mpx fotoaparát. Novinky jsou v podstatě jen čtyři. Apple iPhone SE (2022) používá nový procesor Apple A15 Bionic, který opět posunuje maximální výkon zařízení o úroveň výše a naopak snižuje energetickou náročnost. Druhým vylepšením je paměť RAM, která byla navýšena na 4 GB.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Kapacita baterie nebyla u předchozí verze příliš velká, což se nyní snažil Apple alespoň trochu vylepšit. Konkrétně má 2018 mAh, namísto 1821 mAh. Poslední rozdíl nalezneme u softwarové podpory, kdy iPhone SE (2022) obdrží o dvě aktualizace více. Mezi mínusy však musíme zařadit malou kapacitu paměti. V základu nabídne totiž tento telefon jen 64 GB a pokud byste chtěli 128GB nebo dokonce 256GB úložiště, musíte počítat s příplatkem. Řešením může být zakoupení levnějšího iPhone SE (2020).
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Apple iPhone 11 se dá stále nalézt v nabídce cupertinské společnosti. Hlavní výhodou je to, že se jedná o „moderní typ“ iPhonu. Podobně jako u SE varianty se bohužel jedná o základní 64GB úložiště, které spíše doporučujeme nenáročným uživatelům anebo třeba těm, kteří využívají neomezená data a dokážou fungovat v cloudu. Paměťová karta není podporovaná a vyšší 128GB úložiště se pohybuje zhruba tisíc korun nad limit. Ve zbytku už se však jedná o povedený iPhone, kterému nechybí 3D skenování obličeje namísto čtečky otisků prstů, LCD displej s menšími rámečky a velikostí 6,1 palců.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
O nedostatek výkonu nemusíte mít strach, čipset Apple A13 Bionic i v dnešní době nabízí dostatek výkonu nejen na každodenní používání, ale i s náročnými 3D hrami si poradí bez problémů. Nechybí bezdrátové nabíjení, splnění certifikace IP68, tedy voděodolnost. Nezklame ani u pořizování fotografií a nahrávání videí. Apple iPhone 11 má na zadní straně dva 12Mpx fotoaparáty. Ten hlavní používá širokoúhlý objektiv, sekundární pak ultraširokoúhlý. Hodí se pro pořízení širší scény, či třeba skupinové fotografie. Videa jsou u Applu perfektní, konkrétně v tomto případě se dají nahrávat až ve 4K rozlišení a 60 FPS. Jedná se sice o starší model, stále by nicméně měl iPhone 11 obdržet ještě minimálně tři velké aktualizace na nové verze iOS.
4) Nejodolnější telefon do 13 000 Kč
Telefon Nokia XR20 by mohl být ideálním kandidátem pro ty, kteří hledají odolný telefon. V první řadě splňuje certifikaci MIL-STD810H. To znamená mimo jiné, že by měl vydržet pád z výšky až 1,8 metrů. Nechybí certifikace IP68, takže mobilu nebude vadit prach nebo voda do hloubky 1,5 metru. Samotný rám je vyroben z hliníku a zadní stranu tvoří pogumovaný plast, což pomáhá v lepším držení. Displej mobilu Nokia XR20 chrání tvrzené sklo Gorilla Glass Victus, tedy prémiová verze skla od společnosti Corning, kterou normálně nacházíme hlavně v dražších telefonech a vlajkových modelech.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Po softwarové stránce rozhodně potěší. Nokia slibuje čtyři roky bezpečnostních aktualizací a tři velké aktualizace na nové verze Androidu. Na tento smartphone tedy dostanete Android 14. Jeden z mínusů je procesor Snapdragon 480, který již sice podporuje 5G sítě, ale po výkonnostní stránce na tom není tak dobře, obzvlášť když se ve stejné cenové kategorii nachází například nejvýkonnější Snapdragon 888. Rozhodně by si zasloužil alespoň o řadu výkonnější Snapdragon. Na druhou stranu je tento procesor úsporný a i při kapacitě baterie 4630 mAh slibuje dvoudenní výdrž telefonu. Základní verze nabízí navíc jen 4GB RAM paměť a 64GB úložiště, každopádně není v obchodech příliš rozšířená. Naštěstí se do této kategorie cenově vleze i vybavenější varianta s 6GB RAM a 128GB úložištěm. Zakončíme to ale pozitivně. Netradiční v této cenové kategorii je rozhodně podpora bezdrátového nabíjení, což u odolného mobilu rozhodně rádi využijete.
Společnost Ulefone tvoří odolné telefony už nějaký ten rok. Ulefone Armor 12 5G patří momentálně mezi jedny z nejvybavenějších modelů společnosti. V první řadě splňuje certifikaci IP68, takže odolá prachu a vodě. A to do hloubky až 1,5 metru. Dále je nárazu odolný až z výšky cca 1,2 metru. V neposlední řadě splňuje certifikaci MIL-STD-810G. Rám Ulefone Armor 12 5G je kovový, záda telefonu jsou pogumovaná a displej chrání tvrzené sklo. Samotný panel má velikost 6,52 palců a nabídne pouze HD+ rozlišení. Výkon obstará čipset MediaTek Dimensity 700, kterému nechybí podpora 5G sítí. V základu máte k dispozici parádní 8GB RAM paměť a 128GB úložiště, které se dá rozšířit pomocí microSD karty.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Zadní strana nabídne celkem čtyři fotoaparáty. Hlavní má 48 Mpx, doplňuje jej 8Mpx ultraširokoúhlý foťák, 2Mpx makro kamera a 2Mpx senzor hloubky ostrosti. Výsledná kvalita fotek a videí je podprůměrná v porovnání s klasickými mobily. Každopádně když to porovnáme s jinými extrémně odolnými telefony, nejedná se o nic hrozného. Baterie nabídne mírně vyšší kapacitu 5180 mAh, dostalo se na 18W rychlé nabíjení a dokonce na 15W bezdrátové nabíjení. Telefon běží na Androidu 11 v téměř čisté podobě. Bohužel software bývá obecně jeden z mínusů těchto čínských odolných telefonů. Musíte počítat s občasnými chybami a na nějaké pravidelné aktualizace můžete zapomenout. I kvůli tomu představuje výše zmíněná Nokia XR20 zajímavou volbou a svěží vítr na poli odolných zařízení. Na druhou stranu stojí o několik tisíc víc.
5) Nejlepší telefon s čistým Androidem
Motorola Moto G200 5G nedávno zlevnila pod 10 000 Kč, nicméně i o kategorii výše se stále jedná o nejlepší volbu telefonu s čistým Androidem. Výkonu má smartphone na rozdávání díky procesoru Qualcomm Snapdragon 888+ a 8GB paměti RAM, kterou doplňuje 128GB úložiště. Displej je poměrně velký, zastavil se až na hodnotě 6,8 palců. Jde o LCD panel s vysokou 144Hz obnovovací frekvencí a Full HD+ rozlišením. Zadní straně vévodí 108Mpx fotoaparát, který doplňuje 13Mpx ultraširokoúhlý foťák a 2Mpx senzor hloubky ostrosti. Podobně jako některé jiné Motorola smartphony i tento obsahuje rozhraní Ready For. Po propojení s monitorem se telefon promění v počítač běžící na systému Android. Bez problémů s tím můžete zvládnout jednodušší kancelářskou práci. Baterie Motorola Moto G200 5G má kapacitu 5000 mAh a nechybí rychlé 33W nabíjení.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
6) Mobil s nejlepší výdrží baterie
Někdo by mohl namítnout, že Ulefone Power Armor 13 není mobilní telefon, ale powerbanka s displejem. Nebyl by přitom daleko od pravdy, protože uvnitř tohoto zařízení se nachází baterie s obří kapacitou 13 200 mAh. Díky tomu by měl smartphone vydržet až 5 dní na jedno nabití. I přesto, že se podporuje rychlé 33W nabíjení, tak nabití z nuly na sto procent zabere více jak tři hodiny. Nechybí 15W bezdrátové nabíjení. Obří baterii využijete k nabíjení ostatních zařízení. A to kabelem anebo bezdrátově. Samozřejmě velká baterie má jednu velkou nevýhodu. Mobil váží téměř půl kilogramu a tloušťka 2 cm také není zrovna málo.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Displej s velikostí 6,81 palců patří mezi největší v článku a příliš nepomáhá masivní velikosti zařízení. Potěší alespoň Full HD+ rozlišení, které se vyskytuje u podobných extrémně odolných zařízeních poměrně vzácně. Výkon má na starost procesor MediaTek Helio G95, který doplňuje 8GB RAM paměť a 256GB úložiště. To se dá navíc rozšířit pomocí microSD karty. Fotoaparáty jsou na zadní straně čtyři, ten hlavní využívá 48 Mpx snímač a doplňuje jej 8Mpx ultraširokoúhlý foťák. Soustavu zakončuje dvojice 2Mpx senzoru hloubky ostrosti a makro kamery. Podobně jako u Ulefonu výše i zde se jedná o základní foťáky, které kvalitou příliš kladně nepřekvapí. Telefon běží na Androidu 11, který výrobce moc neupravil a běží v téměř čisté podobě. Výrazné aktualizace se očekávat nedají, což je u podobných značek bohužel standardem. Zakončíme to nicméně pozitivně, protože kromě obří baterie, potěší Ulefone Power Armor 13 skvělou odolností. Konkrétně splňuje certifikace IP68 a MIL-STD-810G. Nevadí mu voda až do hloubky cca 1,5 metru a navíc je nárazu odolný. A to při pádu z výšky až cca 1,2 metru.
Podobně jako v předchozím článku z podzimu minulého roku se stále mezi nejlepší „tradiční“ telefony v této kategorii řadí Sony Xperia 10 III. Tedy třetí generace smartphonu střední třídy. Je to o to zajímavější, že první generace Xperia 10 byla obecně kritizována za podprůměrnou výdrž baterie. Uběhly tři roky a situace se zcela obrátila. Velikostí přitom patří k těm menším mobilům na trhu. OLED displej má velikost 6 palců a netradiční podlouhlý poměr stran 21:9, který se poslední roky objevuje u všech Sony Xperia telefonů. Poznamenat musíme, že displej nemá vyšší obnovovací frekvenci, ale pouze základních 60 Hz. To je určitě jeden z důvodů, proč Sony překvapuje dobrou výdrží.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Druhým důvodem je velká baterie 4500 mAh v souvislosti s 6palcovým displejem a úsporným procesorem Snapdragon 690. Výkonu nemá sice na rozdávání jako jiné telefony v článku, avšak na bezproblémové každodenní používání a hraní nenáročných her zcela dostačuje. Na zadní straně si můžete všimnout celkem tří fotoaparátů. Ten hlavní má 12 Mpx, doplňuje jej fotoaparát s teleobjektivem a 2x optickým přiblížením. Třetím fotoaparátem je 8Mpx ultraširokoúhlý. Mezi plusy Sony Xperia 10 III musíme zařadit podporu microSD karet, 3,5mm audio konektor a splnění certifikace IP65/IP68. Chráněn je proti tryskající vodě a v určitých podmínkách proti potopení do vody až do hloubky 1,5 metru.