Za částku 10 000 korun se dají pořídit skvělé telefony, které si v mnohém nezadají s vlajkovými modely většiny výrobců. K dispozici je poměrně velký výběr i specifických zařízení a není zrovna jednoduché se v nabídce obchodů vyznat. V našem článku jsme vybrali ty nejlepší mobilní telefony do 10 000 Kč. A to rovnou v několika kategoriích, ze kterých si jistě dokáže vybrat kdokoliv ten ideální smartphone.
Rychlá navigace článkem
- Nejlepší mobilní telefon do 10 000 Kč
- Nejvýkonnější mobilní telefon do 10 000 Kč
- Nejlepší mobilní telefon s čistým Androidem
- Nejlepší odolný telefon do 10 000 Kč
- Mobilní telefony se skvělým poměrem cena / výkon
1) Nejlepší mobilní telefon do 10 000 Kč
Samsung Galaxy A52s 5G už jsme na podzim doporučovali jako jeden z nejlepších telefonů do 13 000 Kč. Během pár měsíců byla však cena snížena a nyní se již dá poměrně bez problémů sehnat těsně pod hranicí 10 000 Kč. Tento telefon je novější verzí oblíbeného Samsung Galaxy A52 5G. Z velké části jde o identické modely. Jeden z hlavních plusů Galaxy A52s 5G je novější a výkonnější procesor. Ten navíc není tak náročný na baterii, což ve finále poznáte v lepší výdrži. Velice dobře je na tom tento telefon i v dalších aspektech. Například Super AMOLED displej o velikosti 6,5 palců má špičkovou 120Hz obnovovací frekvenci. Díky ní bude používání telefonu mnohem plynulejší, protože zjednodušeně řečeno dokáže zobrazit dvakrát více snímků za sekundu oproti klasickým telefonům s 60Hz obnovovací frekvencí.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Určitě musíme zmínit splnění certifikace IP67. Telefon odolá vodě až do hloubky jednoho metru po dobu třiceti minut. Potěší rovněž podpora microSD karty a 3,5mm audio konektor. Fotoaparáty nabízí Samsung Galaxy A52s 5G na zadní straně celkem čtyři. Ten hlavní má 64 Mpx a nechybí mu ani optická stabilizace obrazu, která pomáhá s fotografiemi v horších světelných podmínkách a také při natáčení videa. Druhým fotoaparátem je 12Mpx ultraširokoúhlý foťák. Makro fotografie můžete pořizovat s 5Mpx makro kamerou a vše zakončuje 5Mpx senzor hloubky ostrosti, který pomáhá například s rozmazáním pozadí u portrétových snímků.
Dalším zajímavým telefonem v této kategorii je Xiaomi 11T, ve kterém se nachází procesor MediaTek Dimensity 1200. Ten byl ještě donedávna to nejlepší od tchajwanské společnosti. Jedná se o dobrý čipset, který si bez problémů poradí s hraním náročnějších 3D her a nechybí mu ani podpora 5G sítí. Samozřejmostí je bezproblémový výkon pro každodenní používání běžných aplikací. V porovnání s výše jmenovaným Samsung Galaxy A52s 5G je na tom po výkonnostní stránce lépe. Plusem je rozhodně také to, že rovnou v základu je k dispozici s 8GB RAM pamětí a 128GB úložištěm. Bohužel vnitřní paměť už se nedá rozšířit o microSD kartu. Baterie má dnes již standardní hodnotu 5000 mAh, avšak můžete se těšit na ultra rychlé nabíjení. Xiaomi slibuje nabíjení z nuly na 100 procent za pouhých 36 minut.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Xiaomi 11T nabízí alespoň základní ochranu proti stříkající vodě, konkrétně splňuje certifikaci IP53. U odolnosti se však ještě na chvíli zastavíme. A to u ochrany displeje, kde se využívá tvrzené sklo Gorilla Glass Victus. To normálně vídáme hlavně u prémiových a mnohem dražších smartphonů. Samotný displej má velikost 6,67 palců a jedná se o AMOLED panel s podporou 120Hz obnovovací frekvence. Zadní straně vévodí 108Mpx hlavní fotoaparát, který dokáže pořídit opravdu dobré fotografie ve dne i za horších světelných podmínek. Nechybí ani ultraširokoúhlý fotoaparát pro zachycení širší scény. K dokonalosti by se hodil telefoto objektiv, který se nicméně této řadě telefonů vyhnul. A to i u mnohem dražšího Xiaomi 11T Pro. Finálním fotoaparátem je tedy 5Mpx makro kamera.
2) Nejvýkonnější mobilní telefon do 10 000 Kč
POCO F3 má na papíře o něco slabší procesor než Realme GT 5G uvedený níže. Každopádně se jedná jen o jednu stranu mince. U procesoru Snapdragon 888, který se nachází právě v Realme telefonu, je obecně poměrně velký problém s přehříváním při maximálním výkonu. Pokud budete hrát náročné 3D hry na vysoké detaily, jako je třeba Genshin Impact, anebo například renderovat delší video, tak plný výkon tohoto procesoru využijete jen zhruba prvních pět minut. Pote začne tzv. thermal throttling, neboli jinak řečeno řízené snížení výkonu kvůli vysokým teplotám. V případě Realme GT 5G se může přiškrtit výkon procesoru až o 45 procent. Snapdragon 870, který se nachází v POCO F3 sníží v případě thermal throttlingu výkon maximálně o 10 procent a ve výsledku při delším časovém úseku nabídne více výkonu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
POCO F3 je na tom velice dobře i v jiných parametrech. V případě, že chcete ušetřit, tak základní verze s 6GB RAM pamětí a 128GB úložištěm bude pro většinu dostatečná. Do 10 000 Kč se ještě vešla verze s 8GB operační pamětí a 256GB úložištěm. Tato varianta potěší náročnější uživatele. Samotný AMOLED displej má velikost 6,67 palců a nechybí mu vysoká frekvence 120 Hz. Baterie s kapacitou 4520 mAh už patří spíše k těm menším hodnotám, avšak samotná výdrž telefonu je velice dobrá. Navíc se můžete spolehnout na rychlé 33W nabíjení. Nechybí samozřejmě ani slušná fotovýbava, která je na zadní straně tvořena trojící senzorů, kde hlavní z nich má rozlišení 48 Mpx.
Telefon Realme GT 5G se prodává až za překvapivě nízkou cenu, když vezmeme v potaz, jaké u něj nalezneme parametry. Uvnitř tohoto telefonu se totiž nachází Snapdragon 888, tedy stejný procesor, který nalezneme u těch nejdražších Android telefonů jako je Samsung Galaxy Z Fold3 anebo Sony Xperia 1 III. S tímto procesorem se nemusíte obávat, že byste neměli dostatek výkonu i za několik let. Avšak jak popisujeme v úvodním odstavci této sekce, nejedná se zrovna o ideální volbu v případě, že chcete hrát graficky náročné 3D hry po delší dobu, anebo třeba často renderujete na telefonu videa. Při klasickém každodenním používání se můžete spolehnout na to, že tento procesor odvede perfektní práci. Kromě toho tomuto telefonu nechybí Super AMOLED displej, který má velikost 6,43 palců a 120Hz obnovovací frekvenci. Mezi plusy musíme zařadit rovněž 3,5mm audio konektor, který se z telefonů vytrácí stále častěji.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
U žlutě barevné varianty je na zadní straně umělá kůže a elegantní pruh, který je plastový. S těmito zády se Realme GT 5G poměrně odlišuje od konkurence. Pokud dáváte přednost klasickému designu a materiálům, tak u modré varianty už tento pruh a umělá kůže chybí. Všimnout si můžete celkem tří fotoaparátů. Ten hlavní má 64 Mpx a doplňuje jej 8Mpx ultraširokoúhlý foťák s 2Mpx makro kamerou. Velice dobře je na tom mobil po stránce nabíjení. Baterie o kapacitě 4500 mAh se dá nabít podle slov výrobce z nuly na stop procent za pouhých 35 minut.
3) Nejlepší mobilní telefon s čistým Androidem
Motorola Moto G100 využívá stejný procesor Snapdragon 870 jako výše zmíněný POCO F3, čímž by se bez problémů mohl zařadit mezi nejvýkonnější telefony v článku. Jeden z hlavních rozdílů, který si obecně Motorola drží napříč trhem, je čistý Android jen s několika vylepšeními. To platí i v případě Moto G100. Nabídnout toho však může rozhodně více. Například již základní verze přichází s 8GB RAM pamětí, kterou doplňuje 128GB úložiště. To se dá ještě rozšířit pomocí microSD karty. Dostalo se i na 3,5mm audio konektor.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Tento telefon mírně zaostává za konkurencí u displeje. Motorola Moto G100 využívá LCD displej o velikosti 6,7 palců a s 90Hz obnovovací frekvencí. V této cenové kategorii už bychom si přeci jen představovali trochu lepší parametry. Netradiční jsou alespoň dvě selfie kamery. Standardní fotoaparát doplňuje ještě ultraširokoúhlý objektiv, což je docela užitečná věc například pro skupinové selfie fotografie. Na zadní straně se dá najít 64Mpx hlavní fotoaparát a 8Mpx ultraširokoúhlý foťák. Baterie má na dnešní dobu již standardních 5000 mAh. Na závěr ještě musíme zmínit funkci Ready For, se kterou si můžete telefon rychle proměnit v jednoduché PC se systémem Android. Stačí jen propojit telefon s monitorem nebo televizí. Na podobném principu funguje například Samsung DeX, který je k dispozici na dražších Samsung telefonech a tabletech.
Další zajímavou volbou u nejlepších telefonů s čistým Androidem je Motorola Edge 20. Jedná se o telefon s poměrně odlišným displejem, i když stejnou velikostí 6,7 palců. V první řadě používá OLED panel s vysokou 144Hz obnovovací frekvencí. Díky ní budete mít mnohem plynulejší obraz. Navíc kolem displeje máte menší rámečky než u Motorola Moto G100. Výkon obstarává perfektní Snapdragon 778G, který doplňuje 8GB RAM paměť a 128GB úložiště. Výkonem na výše zmíněný Motorola telefon nestačí, avšak pokud neplánujete hrát náročné 3D hry, tak rozdíl v podstatě nepoznáte. Na zadní straně jsou celkem tři fotoaparáty. Hlavní používá 108Mpx snímač, doplňuje jej 8Mpx fotoaparát s teleobjektivem. Ten nabízí až 3x optický zoom. Třetí fotoaparát je ultraširokoúhlý a má 16 Mpx.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Každopádně zcela dokonalý tento telefon není. Poměrně velkým zklamáním je baterie, která má kapacitu jen 4000 mAh. To je docela málo když vezmeme v potaz samotnou velikost mobilu Motorola Edge 20. Rovnou z krabice běží na Androidu 11, který je téměř v čisté podobě. Motorola pouze přidává několik svých vylepšení, která rozhodně oceníte. Tento smartphone může být ideální volbou pro ty, kterým se nelíbí grafické nadstavby od Samsungu, či některého z čínských výrobců jako je Xiaomi nebo Realme. I u tohoto modelu nechybí možnost propojení s monitorem a vytvoření jednoduššího PC přímo z telefonu. Výhoda mobilu Motorola Edge 20 je v lepším displeji a fotoaparátech na zadní straně. Motorola Moto G100 uvedená výše naopak nabízí více výkonu, dvojitou selfie kameru a lepší výdrž baterie. Samotné rozhodnutí o koupi se v podstatě liší u každého podle osobních preferencí.
4) Nejlepší odolný telefon do 10 000 Kč
Těsně nad hranicí 10 000 Kč se dá sehnat zajímavý odolný telefon Nokia XR20, který jsme doporučovali v článku o nejlepších telefonech do 13 000 Kč. Další možností je pak Blackview BL5000, který v porovnání s ostatními podobně raženými odolnými telefony má velice zajímavé parametry. Jednak je to Full HD+ rozlišení displeje, které u odolných telefonů v této cenové kategorii není příliš standardní. Většinou se stále používá horší HD+ rozlišení. Samotná obrazovka o velikosti 6,36 palců používá IPS panel. Výkon obstarává poměrně výkonný procesor Mediatek Dimensity 700, který doplňuje 8GB RAM paměť a 128GB úložiště.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Potěší podpora 5G sítí, 3,5mm audio konektor, Dual SIM a například NFC pro bezkontaktní platby. Blackview BL5000 je nárazu odolný a splňuje certifikaci IP69. Je zcela chráněn proti prachu, potopení do vody a také vysokotlaké tryskající vodě. U fotoaparátů nechybí ultraširokoúhlý i telefoto objektiv. Nejedná se zrovna o fotomobil, ale na momentky jsou fotoaparáty tohoto telefonu dostačující. Baterie má standardní kapacitu 4980 mAh a dobrou zprávou je rychlé 30W nabíjení. Jedna z nevýhod většiny podobně odolných telefonů od čínských výrobců je absence softwarové podpory. Telefon běží na Androidu 11 a nějaké větší aktualizace se nedají očekávat.
5) Mobilní telefony se skvělým poměrem cena / výkon
V případě, že hledáte cenově dostupnější telefon, který toho zároveň nabízí hodně, tak Xiaomi 11 Lite 5G NE by mohl být ideálním kandidátem. Za zhruba 8000 Kč totiž dostanete perfektní AMOLED displej s 90Hz obnovovací frekvencí a velikostí 6,55 palců. Dále to je poměrně výkonný Snapdragon 778 procesor, který doplňuje až 8GB RAM paměť a 128GB úložiště, které se dá rozšířit pomocí microSD karty. Jak už je z názvu jasné, tak tento telefon podporuje 5G sítě, takže v následujících letech budete připraveni na nástup sítě nové generace.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Zadní strana překvapí 64Mpx hlavním fotoaparátem a nechybí ani 8Mpx ultraširokoúhlý objektiv. Trojici foto snímačů pak uzavírá 5Mpx makro kamera. Dobrou zprávou je to, že vzhledem k atraktivní ceně tvoří Xiaomi 11 Lite 5G NE povedené fotografie. Kapacita baterie 4250 mAh není zrovna příliš, nicméně potěší rychlé 33W nabíjení. Samotná výdrž telefonu je i přes nižší kapacitu nadprůměrná. Je to způsobeno úsporným procesorem, displejem s nižší obnovovací frekvencí a optimalizacemi v nadstavbě MIUI 12.5.
Pokud je pro vás pořádná výdrž baterie klíčová, tak by dobrou alternativou mohla být novinka Motorola Moto G71. Tento telefon má 5000 mAh baterii, tedy o téměř tisíc mAh více. Kromě toho využívá ještě úspornější procesor i displej. To však mimo jiné znamená nižší výkon, který poznáte hlavně u náročnějších 3D her. U displeje je to způsobeno tím, že umožňuje pouze základní 60Hz obnovovací frekvenci. Stále se ale jedná o AMOLED panel s Full HD+ rozlišením. Jeden z dalších plusů Motorola Moto G71 je konektor pro 3,5mm audio jack. Samozřejmě nechybí čistý Android, konkrétně ve verzi 11. To je oproti Xiaomi poměrně velký rozdíl. Grafická nadstavba MIUI 12.5 se liší opravdu hodně od čistého Androidu tak, jak ho připravil Google. Na závěr ještě zmíníme povedený 50Mpx hlavní fotoaparát, kterému sekunduje ultraširokoúhlý objektiv a makro kamera.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Další parádní mobilní telefony můžete nalézt i v našem článku nejlepších mobilních telefonů do 10 000 Kč z léta 2021.