Výrobci telefonů už dokážou i ve střední třídě nabídnout skvěle vybavené telefony pro každodenní používání, které častokrát dokážou překvapit nějakou prémiovou funkcí známou hlavně z vlajkových modelů za desítky tisíc. V tomto článku jsme pro vás připravili seznam těch nejlepších mobilních telefonů do 7000 Kč, které můžete na jaře 2021 koupit.
Rychlá navigace článkem
Celkově nejlepší mobilní telefon(y)
1) Realme 7 Pro
Tento telefon byl již dříve zařazen mezi nejlepší telefony do 10 000 Kč. Nedávno však Realme 7 Pro klesl s cenou 7000 Kč, tudíž se dostal mezi ty nejlepší telefony také v tomto článku. Realme 7 Pro by si vás mohl získat velmi dobrým Super AMOLED displejem, do kterého byla implementována čtečka otisků prstů. Dostalo se také na 3,5mm audio konektor a podporu microSD karet.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Výkonově je na tom velice dobře díky použití procesoru Snapdragon 720G. Navíc rovnou v základu jej Realme nabízí s 6GB RAM pamětí, ale dá se rovněž pořídit v kombinaci s 8GB RAM pamětí. Výborně je na tom i u výdrže baterie, která má kapacitu 4500 mAh. Navíc se podporuje extrémně rychlé 65W nabíjení. Výrobce slibuje nabití telefonu Realme 7 Pro z nuly na 50 procent za pouhých 12 minut. Fotoaparáty u tohoto telefonu jsou více než dobré. Ten hlavní má 64 Mpx, doplňuje jej 8Mpx ultraširokoúhlá kamera, makro kamera a senzor hloubky ostrosti pro portrétové fotografie.
Zanedlouho bychom se taky měli na našem trhu dočkat nových modelů řady Realme 8. Konkrétně u Realme 8 Pro byl vylepšen hlavně fotoaparát. Zbytek parametrů už je téměř identický. Počkat si na nový model doporučujeme hlavně těm, kteří plánují s telefonem hodně fotit.
2) Xiaomi Poco X3
Xiaomi je známé agresivně naceněnými telefony a smartphone Xiaomi Poco X3 je skvělým příkladem. Tento model se v lecčems vyrovná dražším konkurenčním smartphonům. V první řadě využívá procesor Snapdragon 732G od Qualcommu, díky kterému má výkonu na rozdávání a nabízí navíc věci jako podporu Wi-Fi 6 nebo Bluetooth 5.1. Skvělé zprávy nalezneme u LCD displeje, který se pyšní velikostí 6,67 palců. Podporuje totiž 120Hz obnovovací frekvenci. V roce 2021 už se nejedná o tak přelomovou funkci v této cenové kategorii, ale stále jej nabízí poměrně malé množství zařízení. Plynulejší obraz díky vyšší obnovovací frekvenci spotřebovává větší množství energie, což by však nemělo vadit, protože Poco X3 využívá velkou baterii o kapacitě 5160 mAh a navíc podporuje ultrarychlé 33W nabíjení. “Třešničkou na dortu” už je pak 64 Mpx fotoaparát a stále oblíbenější ultraširokoúhlá kamera.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
V našem minulém článku o nejlepších mobilech do 7000 Kč jsme Xiaomi Poco X3 doporučili v podstatě jako jedinou možnost, protože šlo o jeden z nejlepších telefonů do 7000 Kč. A to stále platí i na jaře 2021. Na druhou stranu už však přibyla velice zajímavá konkurence, ze které se dá vybírat.
3) Xiaomi Redmi Note 10 Pro
Pokud by vám nevadilo připlatit si pár stovek nad limit 7000 Kč, tak je tu žhavá novinka v podobě Xiaomi Redmi Note 10 Pro. V mnoha ohledech nabídne identické parametry jako Xiaomi Poco X3, avšak několik změn zde nalezneme. Hlavní rozdíl je na zadní straně. Na první pohled si všimnete rozdílného designu, dále jsou změny také uvnitř telefonu. U Xiaomi Redmi Note 10 Pro se nachází kvalitnější fotoaparáty. Ten hlavní má dokonce 108 Mpx a v telefonu nalezneme kvalitnější 8Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát pro snímky se širokým záběrem. Mnohem lepší je také 5Mpx makro kamera, a to hlavně kvůli automatickému ostření. V případě, že chcete od telefonu kvalitnější fotografie, rovnou doporučujeme připlatit právě za Redmi Note 10 Pro. Vzhledem k tomu, že se jedná o novější telefon, tak už přímo z krabice přichází s Androidem 11 a nadstavbou MIUI 12. Dá se zároveň očekávat o rok delší softwarová podpora.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
V telefonu je oproti Poco X3 kvalitnější displej, konkrétně se jedná o AMOLED panel s Full HD+ rozlišením a s podporou 120Hz obnovovací frekvence. Těšit se můžete na perfektně plynulý obraz. Poslední plusové body jsou u úložiště, které je díky použití novější technologie mírně rychlejší. Naopak u Xiaomi Redmi Note 10 Pro nalezneme mírně menší kapacitu baterie, konkrétně 5020 mAh a pro někoho může být mínusem plastový rám namísto kovového. Výkon je identický jako u Xiaomi Poco X3, používá se totiž stejný procesor Snapdragon 732G, který si poradí s jakoukoliv 3D hrou a náročnou aplikací.
4) Samsung Galaxy A51
Samsung Galaxy A51 je jeden z nejlépe prodávaných Samsung telefonů minulého roku a není se čemu divit. Galaxy A51 nabízí téměř vše, co od telefonu potřebujete a vše navíc “zabaluje do elegantního Samsung kabátu”. Všimnout si můžete designu, který vychází z vlajkových modelů Galaxy S20 a dokonce i několika identických funkcí. Výkon obstarává osmijádrový procesor Exynos 9611. Výkon s přehledem stačí v podstatě na cokoliv, co s telefonem budete dělat, včetně hraní her nebo nahrávání videa ve 4K rozlišení. Jedním z hlavních plusů tohoto telefonu je Super AMOLED displej o velikosti 6,5 palců. Díky tomu se dostalo na čtečku otisků prstů, která je zabudována do displeje. Bohužel tento Samsung využívá stále “jen” 60Hz obnovovací frekvenci. Kapacita baterie se zastavila na 4000 mAh, což jej odsouvá spíše na pomyslný konec žebříčku telefonů v tomto článku. Konkurence už se dostává přes hranici 5000 mAh. Hlavní fotoaparát má 48 Mpx a podobně jako u jiných telefonů v tomto článku, i u Galaxy A51 nechybí ultraširokoúhlá kamera.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Samsung Galaxy A51 doporučujeme těm, kteří jsou zvyklí na systém a aplikace od Samsungu anebo nechtějí používat telefony čínských značek, které jinak válcují střední a nižší třídu telefonů. Musíme upozornit, že poměr cena / výkon není u tohoto Samsungu tak dobrý jako třeba u předchozích Xiaomi modelů. Obzvlášť pokud vezmeme v potaz cenu u autorizovaných prodejců. Levněji se dá sehnat v eshopech dovážejících telefony ze zahraničí, kdy ale musíte počítat třeba s tím, že se při zapnutí objeví logo cizího operátora, či budou předinstalované nějaké aplikace navíc.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nově se dá v obchodech nalézt nová generace tohoto telefonu v podobě Samsung Galaxy A52, která nabídne celou řadu vylepšení. Ať už jde o lepší displej, voděodolnost, výrazně vyšší výkon nebo třeba podporu 5G sítí. S tolika novinkami však přichází i vyšší cena a Samsung Galaxy A52 tak spíše konkuruje telefonům do 10 000 Kč.
5) Samsung Galaxy A32
Alternativou ke Galaxy A51 je ve stejně cenové kategorii telefon Samsung Galaxy A32. Novinka se může pochlubit lepším displejem o velikosti 6,4 palců. Výhoda je hlavně v lepší plynulosti obrazu, displej totiž podporuje 90Hz obnovovací frekvenci. Výkon má na starost procesor MediaTek Helio G80, který je na tom trochu hůře, než Exynos 9611 u telefonu Galaxy A51. V klasickém používání to téměř nepoznáte. Rozdílu si spíše všimnete v případě, že plánujete hrát náročnější 3D hry, protože v Galaxy A51 se nachází lepší grafický čip.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Menším zklamáním může pro někoho být absence nahrávání videa ve 4K rozlišení. Hlavní fotoaparát Samsung Galaxy A32 je přitom velmi dobrý a má 64 Mpx. Nechybí ani ultraširokoúhlý fotoaparát. Kromě displeje je velkým důvodem pro pořízení telefonu Samsung Galaxy A32 kapacita baterie. Korejská společnost se oproti Galaxy A51 polepšila a u tohoto modelu nabídne 5000 mAh.
Na závěr ještě musíme uvést jedno upozornění. V obchodech se dá najít i 5G verze Galaxy A32, kterou Samsung dokonce nabízí za velice podobné peníze. Nenechte se však napálit, Samsung Galaxy A32 5G nabídne horší fotoaparáty, a hlavně velice špatný displej, který patří do úplně těch nejlevnějších smartphonů na trhu. Jestli hledáte levný 5G telefon, tak níže v tomto článku doporučujeme rovnou tři povedené telefony, u kterých výrobce neudělal žádné výrazné ústupky jako zde Samsung.
Nejlepší odolný telefon(y)
1) Blackview BV9500 Plus
V případě, že hledáte voděodolný a nárazu odolný telefon, tak už předem musíte počítat s tím, že vyšší odolnost je ve většině případů vykoupena horšími parametry a špatnou softwarovou podporou. Telefon Blackview BV9500 Plus však dokáže zaujmout poměrně konkurenceschopnými specifikacemi, a dokonce i některými překvapivými funkcemi, jako je třeba bezdrátové nabíjení. V první řadě musíme zmínit splnění certifikací MIL-STD-810G, IP68 a IP69K. Telefonu tak nevadí ponoření do vody, vydrží vysoký tlak, odolá páře a problém mu nedělají ani nárazy.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Velkou předností je kromě odolnosti také baterie s kapacitou 10 000 mAh. Telefon nemusíte hned několik dní po sobě nabíjet. Na druhou stranu to má nevýhodu ve hmotnosti 365 gramů, což je opravdu hodně. Výkon obstarává starší procesor MediaTek Helio P70, který dobře poslouží pro každodenní používání, ale na nějaké náročnější úkony či třeba hraní pokročilých 3D her není vhodný. Od fotoaparátů nemůžete čekat zázraky, na pořízení momentek však poslouží dobře. Softwarová podpora je v podstatě minimální a spokojit se musíte s tím, že budete využívat starší Android 9. Jak už jsme psali v úvodu této sekce, tak hardware i software nebývá silnou stránkou extrémně odolných telefonů, ale Blackview BV9500 Plus patří rozhodně k těm nejlepším možnostem v této cenové kategorii.
2) Samsung Galaxy Xcover 5
Mírně dražší alternativou robustnějšího zařízení by mohl být telefon Samsung Galaxy Xcover 5, který má oproti většině odolných mobilů výhodu v podobě dobré softwarové podpory. Rovnou z krabice běží na Androidu 11 a dá se očekávat, že Samsung bude vydávat častější aktualizace. Škoda, že se to samé nedá napsat o hardwaru. Opět platí, že když chcete extrémně odolný telefon, tak se musíte smířit se značnými kompromisy. V případě Samsung Galaxy Xcover 5 jsou to specifikace, které normálně nacházíme u těch nejlevnějších smartphonů na trhu. Oproti nim se telefon liší splněním certifikací IP68 a MIL-STD-810H. Je tedy voděodolný, prachu vzdorný a nárazu odolný. Konkrétně byl testován pád na ocelový povrch z výšky 1,5 metru.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Výkonem bohužel nenadchne, ale se základními aplikacemi, brouzdáním po internetu či přehráváním videí si poradí. U displeje alespoň potěší možnost aktivace citlivého režimu, se kterým můžete telefon ovládat v rukavicích. Netradiční funkcí oproti klasickým telefonům je ještě červené programovatelné tlačítko na levé straně telefonu.
Nejlepší 5G telefon(y) do 7000 Kč
1) Motorola Moto G 5G
Motorola už dlouhé roky tvoří v této cenové kategorii velice zajímavé telefony, které v lecčems dokážou konkurovat Xiaomi nebo třeba Samsungu. Motorola Moto G 5G je skvěle vyvážený mobil, kterému nechybí nic zásadního. Hned na úvod musíme upozornit, že se nejedná o žádného drobečka, ale naopak o jeden z největších telefonů ve článku. Displej o velikosti 6,7 palců doplňuje Full HD+ rozlišení. Výkonu je dostatek díky využití procesoru Snapdragon 750G. Ten si například poradí s náročnějšími 3D hrami. Na zadní straně nalezneme celkem tři fotoaparáty, ten hlavní má 48 Mpx, nechybí ani ultraširokoúhlá kamera a senzor hloubky ostrosti.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Jeden z častých důvodů pro koupi Motorola telefonů je téměř čistý Android. V případě nákupu telefonů značek jako je Samsung, Xiaomi, nebo třeba Realme, se setkáte s výraznou softwarovou nadstavbou, která kompletně upravuje systém telefonu. Motorola telefony využívají téměř čistý Android tak, jak jej zamýšlí přímo Google a do systému přidávají jen několik svých vylepšení. Pokud tedy dáváte přednost čistému Androidu, rozhodně doporučujeme telefon Motorola Moto G 5G. Vzhledem k tomu, že je používání 5G sítí náročnější na energii, tak potěší 5000mAh baterie, která je doplněna rychlým 20W nabíjením.
2) Xiaomi Mi 10 Lite 5G
Dalším povedeným telefonem s podporou sítí nové generace je Xiaomi Mi 10 Lite 5G. Ten se chlubí AMOLED displejem o velikosti 6,57 palců a také Full HD+ rozlišením. Xiaomi díky tomuto typu panelu mohlo zabudovat čtečku otisků prstů pod displej. Výkon telefonu je na tom o trochu lépe než v případě Moto G 5G. Využívá se totiž vyšší řada procesoru. Konkrétně Snapdragon 765G. Navíc rovnou v základu je telefon k dispozici s 6GB RAM pamětí. Menším mínusem může pro někoho být absence slotu na microSD karty.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Kvalita fotoaparátů je zhruba na stejné úrovni jako v případě Motorola Moto G 5G. Xiaomi má navíc senzor hloubky ostrosti, který využijete například při pořizování fotografií s rozmazaným pozadím. Motorola nabídne lepší kvalitu makro kamery. Z krabice běží telefon na Androidu 10 a nadstavbě MIUI 12. Mírným zklamáním je u Xiaomi Mi 10 Lite 5G kapacita baterie o hodnotě 4000 mAh. Čínská společnost již mnohokrát prokázala, že umí udělat telefony s vyšší kapacitou.
Na trhu se dá nalézt i mírně dražší a novější verze s názvem Xiaomi Mi 10T Lite 5G, která řeší některé neduhy základní verze. V první řadě to je baterie o kapacitě 4820 mAh, ve výsledku telefon vydrží déle na jedno nabití. Vrátila se podpora slotu microSD karet a vylepšení můžeme vidět u displeje. Přesněji se podporuje 120Hz obnovovací frekvence, takže obraz v telefonu bude mnohem plynulejší. Poslední výraznější změna u Xiaomi Mi 10T Lite je u hlavního fotoaparátu, který má nově 64 Mpx.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
3) Xiaomi Redmi Note 9T
Xiaomi Redmi Note 9T si čínská společnost připravila jako novinku pro rok 2021. Patří mezi nejlevnější 5G telefony na trhu, přitom však Xiaomi příliš nešetřilo na zvolených komponentech, jako to vidíme třeba u Samsung Galaxy A32 5G. U Xiaomi Redmi Note 9T se nabízí „standardní“ IPS displej o velikosti 6,53 palců a s Full HD+ rozlišením. Oproti jiným 5G telefonům ve článku můžeme vidět změnu u procesoru. Využívá se totiž MediaTek Dimensity 800U 5G, namísto Snapdragonu 750G nebo 765G. V přímém porovnání je na tom Xiaomi Redmi Note 9T trochu hůř, stále je ale Dimensity 800U 5G výkonný procesor, který si poradí s náročnějším používáním.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Jak už jsme psali výše, u tohoto telefonu se nachází poměrně velká baterie o kapacitě 5000 mAh, kterou doplňuje 18W nabíjení. Další výhodou oproti Xiaomi Mi 10 Lite je v podpoře slotu na microSD kartu. Na zadní straně je to spíše návrat do minulosti a nemyslíme tím design. Narážíme na to, že Xiaomi Redmi Note 9T má v podstatě jen jeden hlavní fotoaparát se 48 Mpx. Pak už na zadní straně najdeme jen napříliš zajímavou makro kameru a senzor hloubky ostrosti.
Pokud od telefonu očekáváte ještě více, tak doporučujeme náš starší článek, kde se zaměřujeme na nejlepší telefony do 10 000 Kč. Nedávno jsme aktualizovali i výběr těch nejlepších telefonů do 5000 Kč, pokud naopak hledáte levnější smartphony.
6 komentářů
Mato
Mohu se zeptat kde se da najit rozumne porovnani fotoaparatu? A to primarne sirokouhlych? Antutu ukazuje vykon, vybavu taky lehce porovnam, ale ktery bude nejlip fotit? Dekuji
Ing. Petr Mlejnek
Dobrý den, bohužel něco takového na webu zatím nemáme, ale v dohledné době to snad zprovozníme v sekci porovnávače. Tak jako tak z části se můžete v současné době inspirovat např. na DXOMARK.com.
Lukas Poskocil
Dobrý den, jaký je aktuálně nejlépe fotící mobil v této cenové kategorii? Díky
Ing. Petr Mlejnek
Dobrý den, nejlepší je nejnovější Note 10 Pro, cena je však blíže 8000 Kč.
formankovi
Koupil jsem si mobil Xiaomi Poco X3 NFC, koupil jsem dobře, nebo jsem už si měl koupit Xiaomi Poco X3 Pro, myslím novější, nevím přesný název. Letošní 2021. A jak dlouho bude v provozu síť 4G, neměl jsem už koupit mobil 5G?
Ing. Petr Mlejnek
Dobrý den, verze Pro je lákavější kvůli výkonnějšímu a modernějšímu procesoru, zároveň je ale o něco dražší, takže oba telefony jsou srovnatelně výhodné. 5G určitě postrádat nebudete a o 4G se bát nemusíte, 5G totiž není náhradou za 4G, ale spíše takovým doplňkem. Rychlosti jsou sice vyšší, dosah ale výrazně nižší, takže se sítě více méně doplňují.