Virtuální realita je v posledních letech opět na vzestupu a začíná se využívat v mnoha různých oborech. V tomto článku se zaměříme na doporučení těch nejlepších brýlí pro virtuální realitu. Přesněji se bude jednat o VR headsety pro domácí zábavu a použití s hrami či aplikacemi. V současné době je na výběr hned několik různých verzí VR brýlí, které se liší cenou, funkcemi i nutností vlastnit další zařízení. Blíže se podíváme na čtyři takové VR headsety.
Rychlá navigace:
HTC Vive Pro
Mezi nejlépe vybavené VR brýle patří v současnosti HTC Vive Pro, každopádně hned na úvod musíme napsat, že poměr cena / výkon není u tohoto modelu zrovna dobrý a konkurence je na tom většinou cenově lépe. Na druhou stranu za vyšší cenu pohybující se kolem částky 30 tisíc korun dostanete perfektní snímání pohybu pomocí dvou stanic, které snímají oblast 5 x 5 metrů. Tato oblast se dá navíc navýšit dokoupením dalších stanic. Samotné brýle mají dva AMOLED displeje s výborným rozlišením 1440 x 1600 pixelů na jedno oko. Jedná se tak o jeden z headsetů s vyšším rozlišením, a tedy ostrým obrazem. Obnovovací frekvence 90 Hz je u VR brýlí spíše standardem. Podobné to je i u zorného pole, které je srovnatelné s konkurencí.
K HTC Vive Pro potřebujete herní počítač, na kterém budete spouštět hry, videa či aplikace. Samostatně se nedá používat. V základu probíhá propojení přes kabel s délkou pět metrů. Pokud byste však měli zájem, tak HTC nabízí možnost bezdrátového připojení pomocí příslušenství s názvem Vive Wireless Adapter. Budete za něj muset zaplatit dalších několik tisíc a samotná kvalita se ještě nevyrovná připojení přes kabel. Přímo v headsetu jsou integrovaná sluchátka, dva mikrofony, a dokonce i duální kamera, která najde využití například u rozšířené reality.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Lepší alternativou k HTC Vive Pro je headset Valve Index, který cenově vychází podobně jako model od HTC. Menší zádrhel však může být v tom, že se nedá koupit normálně v českých obchodech, ale pouze přes platformu Steam. Navíc si na samotné dodání musíte počkat týdny až měsíce. Pokud by vám to nevadilo, tak Valve Index nabízí lepší pozorovací úhly a rovněž vyšší 144Hz obnovovací frekvenci, která vám umožní mnohem plynulejší obraz (jestli tedy vlastníte dostatečné výkonné PC). Poslední větší výhoda je u ovladačů, které dokážou sledovat přesné pohyby rukou včetně prstů, zatímco v balení HTC Vive Pro se nachází pouze základní, respektive starší verze ovladačů, které jsou mírně vylepšeny o nové senzory.
Oculus Quest 2
Hledáte-li VR headset s nejlepším poměrem cena / výkon, tak Oculus Quest 2 je v současné době tou nejlepší volbou. Oproti ostatním brýlím v tomto článku už se liší například tím, že funguje samostatně bez nutnosti zapojit PC anebo třeba mobilní telefon. To je obrovská výhoda i díky tomu, že celá řada oblíbených her byla právě pro Oculus Quest 2 upravena, takže si dobře zahrajete, i když nemáte herní počítač. A pokud ho máte, můžete Oculus Quest 2 jednoduše pomocí kabelu propojit s PC a hrát na něm veškeré VR hry, které jsou dostupné na PC.
Cenově vychází v době psaní článku na zhruba 12 000 Kč, tedy o mnoho tisíc méně než HTC Vive Pro. Přitom stále se uvnitř nachází špičkové parametry. Například samotné rozlišení na jedno oko je 1832 x 1920 pixelů. Původně měl Oculus Quest 2 pouze 72Hz obnovovací frekvenci, společnost však v listopadu 2020 vydala aktualizaci softwaru, která mimo jiné obsahovala možnost využívat až 90Hz obnovovací frekvenci. Plynulostí obrazu se vyrovná ostatním headsetům. Zorné pole je rovněž identické jako u většiny jiných headsetů, takže ani zde se o nic neochudíte. Pokud plánujete headset používat samostatně, tak baterie vydrží zhruba dvě hodiny. Poté jej musíte přes USB-C nabít.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Rovnou v balení jsou velmi dobré ovladače pro sledování pohybu rukou. Ke sledování pohybu se používají kamery přímo na brýlích, což znamená, že samotné sledování nemusí být stejně přesné jako u HTC Vive Pro anebo Valve Index. Na druhou stranu ale nemusíte řešit rozestavení stanic po pokoji ani žádné nastavování nebo přeskakování několika kabelů. Oculus dokonce nabízí možnost sledování rukou bez nutnosti mít ovladač.
Jak je to s Facebook účtem u Oculus Quest 2?
Oculus Quest 2 je sám o sobě perfektní VR headset, který bychom normálně doporučovali všem. Už jen kvůli špičkovému poměru cena / výkon a množství netradičních technologií. Nízká cena má svůj důvod a pro některé to může být nepřekonatelný problém. K používání Oculus Quest 2 je vyžadován Facebook účet. Společnost Facebook už několik let vlastní Oculus a od roku 2020 vyžaduje u nových zařízení mít Facebook účet. Problém to je hlavně pro osoby, které odmítají mít účet na Facebooku, třeba kvůli ochraně soukromí. Pokud účet nemáte, tak prostě Oculus Quest 2 nemůžete používat, i když třeba plánujete používat konkurenční platformu SteamVR. Horší je to i v tom, že se nedá založit anonymní účet s falešnými údaji. Facebook se k tomu vyjádřil tím způsobem, že by se jednalo o porušení podmínek a hrozilo by zablokování účtu.
Tím se dostáváme k dalšímu problému. Pokud se cokoliv stane s vaším účtem na sociální síti, například když vám Facebook váš účet zablokuje, tak se to přenáší i do Oculus zařízení a pokud jste například měli na účtu nakoupené hry, rovněž o ně přicházíte. Mnozí budou mít rovněž problém se sledováním a shromažďováním desítek různých typů údajů pro personalizované reklamy. V současné době naštěstí přímo v Oculus zařízení nejsou reklamy, ale nemůže se úplně vyloučit, že se to v budoucnosti nestane.
PlayStation VR
V článku nesmí chybět PlayStation VR, který v kombinaci s PlayStation 4 tvoří jednu z nejlevnějších možností, jak se dostat k virtuální realitě. Musí se však již brát v potaz to, že tento VR headset je na trhu již od roku 2016 a zbytek headsetů v tomto článku už je na úplně jiné úrovni, ale zároveň jsou značně dražší. V případě, že už vlastníte novou konzoli PlayStation 5, tak si musíte na stránkách Sony zažádat o speciální adaptér pro kameru, který vám následně společnost pošle zdarma poštou. Zmínit musíme i to, že Sony již potvrdilo práci na nové generaci PlayStation VR, která bude dostupná pro nejnovější konzoli, a to s mnoha vylepšeními. Pokud s virtuální realitou nespěcháte, můžete rovnou počkat na lepší verzi. Datum vydání nebylo upřesněno, odhaduje se na rok 2022.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Zpátky ale k PlayStation VR, který se častokrát označuje jako PSVR. Rozlišení na jedno oko je 980 x 1080 pixelů, zorné pole má tento headset mírně menší a funguje až se 120Hz obnovovací frekvencí. Pokud to tak srovnáte se zbylými headsety v článku, tak to není nic speciálního. Nižší rozlišení a zorné pole PlayStation nahrazuje exkluzivními hrami, které si nikde jinde ve virtuální realitě nezahrajete. Menším mínusem je to, že přímo v základním balení PlayStation VR chybí pohybové ovladače PlayStation Move, které musíte dokoupit zvlášť. Každou hru však můžete ovládat klasickým gamepadem, tedy Dualshockem 4.
HP Reverb G2
Za normálních okolností bychom VR headset HP Reverb G2 zařadili na úplný vrchol článku, protože zaslouženě patří mezi to nejlepší, co se dá koupit, navíc za velmi atraktivní cenu. Bohužel HP má problémy s dodávkami a sehnat tento VR headset je zhruba stejně obtížné jako zakoupit v obchodech herní grafiku. Když už se někde objeví skladem, tak je velice rychle vyprodán. Jedná se o „klasické“ VR brýle, které k fungování potřebují herní PC. Propojení probíhá přes šest metrů dlouhý kabel a podobně jako třeba Oculus Rift S, i tento headset nepotřebuje žádné stanice pro sledování pohybu. O vše se starají čtyři integrované kamery a několik senzorů přímo v headsetu a v ovladačích.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Skvělou obrazovou kvalitu mají na starosti dvě LCD obrazovky s vynikajícím rozlišením 2160 x 2160 pixelů na oko. Zorné pole je navíc mírně vyšší oproti standardu trhu. Obnovovací frekvence se zastavila na hodnotě 90 Hz, což je naopak takový standard. Ostrostí obrazu patří tyto brýle na špičku trhu. Lépe už na tom jsou jen speciální Pimax headsety, které jsou mnohem dražší a jejich pořízení není zrovna jednoduché. Rovnou v balení HP Reverb G2 se nachází pohybové ovladače, které byly oproti první generaci vylepšeny. HP je zmenšilo, a navíc jsou více ergonomické. V podstatě připomínají ovladače z Oculus Quest, které jsou obecně chválené napříč VR komunitou. Mezi PC headsety má novinka od HP perfektní poměr cena / výkon, a navíc není zatížena žádnými speciálními podmínkami, jako v případě Oculus Quest 2 a Facebook účtu. U HP Reverb G2 můžete používat platformy SteamVR a Windows Mixed Reality bez větších problémů.