Rádi byste si pořídili již z výroby odolný mobilní telefon? Problém takovýchto řešení bývá v tom, že kvůli zvýšené odolnosti je šetřeno na ostatních parametrech. Co když ale chcete odolný telefon s highendovými parametry a bez větších kompromisů? Řešením by mohl být Ulefone Armor 6!
Ulefone Armor 6 – videorecenze
V následující videorecenzi se blíže podíváme na mobil Ulefone Armor 6. Ten se totiž dle specifikací jeví jako nejlepší odolný telefon, který si lze v současné době pořídit. Je to skutečně tak?
Kromě předcházejícího videa se můžete s telefonem seznámit také v následující textové podobě recenze.
Obsah balení Ulefone Armor 6
- Telefon Ulefone Armor 6
- Uživatelská příručka a informace o záruce
- 1 metr dlouhý USB-C kabel
- Nabíjecí adaptér schopný dodat proud 2 A při napětí 5 V
- Redukce z USB-C na 3,5mm audio jack konektor pro sluchátka
- Redukce z USB-C na USB neboli OTG kabel
- Ochranná fólie na displej
- Nástroj pro vysunutí šuplíčku na SIM karty
- Nástroj pro snazší odklopení záslepky šuplíčku na SIM karty a záslepky USB-C konektoru
Baterie a nabíjení
Mobilní telefon Ulefone Armor 6 má značně nadstandardní kapacitu baterie 5000 mAh. Tu lze nabít přiloženým adaptérem z 0 na 100 % za cca 3 hodiny a 20 minut. To nám značí, že mobil bohužel neumožňuje rychlonabíjení. Velmi pozitivní zprávou je ale pro změnu fakt, že kromě nabíjení přes USB-C je možné také využít bezdrátového nabíjení!
Konstrukce a odolnost telefonu
Na přední straně mobilu Ulefone Armor 6 nalezneme vykrojený IPS displej s rozlišením 2246 x 1080 pixelů. Displej má krásně kontrastní barvy, ale rozhodně nedisponuje tak úzkými rámečky, jak se nám snaží tvrdit fotografie přímo na oficiálních stránkách výrobce. Na přední straně ještě nalezneme 13Mpx selfie fotoaparát, reproduktor pro telefonování, senzor přiblížení + osvitu, a notifikační LED.
Levý bok náleží dvěma tlačítkům pro ovládání hlasitosti a tlačítku napájení / zámku obrazovky. Pravý bok je ve znamení hybridního slotu pro dvě SIM karty, popř. jednu SIM kartu a kartu paměťovou. Kompletní podpora evropských LTE frekvencí je samozřejmostí, jinak bychom se o tomto telefonu ani nebavili. :-)
Na spodní straně se nachází gumovou záslepkou chráněný USB-C konektor pro nabíjení či připojení k počítači, ale také mikrofon pro telefonování.
Zadní strana náleží zejména duálnímu fotoaparátu (21 Mpx + senzor hloubky ostrosti) a dvoudiodovému blesku. Nalezneme zde ale také bleskově rychlou čtečku otisků prstů, byť telefon Ulefone Armor 6 umí i odemykání obličejem. Nestandardními prvky zadní strany jsou čidlo ultrafialového záření a barometr (tlakoměr). Vlevo dole se ještě nachází hlasitý reproduktor.
Šasi mobilního telefonu Ulefone Armor 6 je kovové a k tomu z velké části pogumované, včetně vystouplých rohů na přední straně pro větší ochranu displeje. V praxi tato konstrukce znamená vysokou odolnost proti prachu a vodě v podobě certifikace IP68, resp. IP69K. Mobil Ulefone Armor 6 ale navíc splňuje i vojenský standard MIL-STD-810G, což s sebou přináší zvýšenou odolnost proti extrémním teplotám, pádům a nebo třeba podtlaku.
Na základě mé zvědavosti a kontaktování oficiální podpory Ulefone jsem zjistil, že telefon NENÍ voděodolný bez gumové záslepky, která chrání USB-C konektor. To je sice škoda, ale díky integraci bezdrátového nabíjení tuto záslepku ve výsledku nebudete muset zas tak často odstraňovat a riskovat její odtržení či ztrátu.
Výkon a operační systém mobilu Ulefone Armor 6
K základním parametrům telefonu Ulefone Armor 6 rozhodně patří 8jádrový procesor MediaTek Helio P60. Ten je vyráběn moderní 12nm výrobní technologií, čímž je docíleno nejen slušného výkonu, ale i energetických úspor. V mobilním benchmarku AnTuTu tento smartphone nahrál přes 130 000 bodů, což je velmi slušná hodnota.
K dalším základním parametrům patří operační paměť RAM o značně nadstandardní kapacitě 6 GB, a také uživatelské úložiště o velmi slušné velikosti 128 gigabajtů. V případě potřeby je možné jeho rozšíření microSD kartou.
Telefonu nechybí ani NFC čip pro možnost bezdrátové komunikace na krátkou vzdálenost s využitím například pro bezkontaktní platby. Nutno ale dodat, že trochu otravnou záležitostí je upozornění na zapnuté NFC ve stavovém řádku, které v současné době nejde odstranit (jedině vypnutím NFC).
V době zveřejnění této recenze se v telefonu Ulefone Armor 6 nacházel operační systém Android ve verzi 8.1 Oreo. Systém jako takový je lokalizován do českého jazyka, nicméně několik výrobcem přidaných funkcí navíc je v jazyce anglickém. Jmenovat můžeme například nastavení pro ovládání gesty nebo aplikaci ToolBag pro přístup k datům ze senzorů telefonu. Nastavení odemykání obličejem ale pro změnu zase česky je. Situace s překlady je tedy velmi podobná, jako u dříve recenzovaného modelu Ulefone Power 3. Český uživatel bude schopen mobil bez problému používat, ale sem tam ho nějaké to anglického slovíčko nemine.
Fotoaparáty telefonu Ulefone Armor 6
Hlavním fotoaparátem mobilního telefonu Ulefone Armor 6 je 16megapixelový senzor (interpolován na 21 Mpx) s objektivem o světelnosti f/2.0. Fotoaparát umí pořizovat velmi slušné snímky s vyváženými barvami, kontrastem i jasem. Tyto hodnoty lze navíc v nastavení aplikace fotoaparátu upravovat. Oproti levnějším modelům telefonů od tohoto čínského výrobce umí tento mobil navíc fotit i fotografie ostřejší, jelikož díky výše uvedenému modernímu procesoru zvládá rychlejší expozici.
Sekundární objektiv v podobě údajného senzoru hloubky ostrosti je ale o ničem. Pokud jej zakryjete, fotoaparát sice odmítá fotit snímky s rozmazaným pozadím, ale i s objektivem odkrytým je patrné, že jej nepoužívá. Nepříliš uspokojivé výsledky s bokeh efektem totiž naznačují, že úpravy dělá software. Onen sekundární objektiv je tedy pravděpodobně jen zbytečný marketingový tah.
Zpět ale k něčemu užitečnému, čímž je přední selfie kamera. Ta s rozlišením 8 megapixelů (interpolace na 13 Mpx) pořizuje snímky kvalitní, které vaše profily na sociálních sítích určitě potěší.
Ukázkové fotografie z mobilního telefonu Ulefone Armor 6:
(zdrojové fotografie byly zmenšeny)
Faktem je, že ve srovnatelné cenové relaci nalezneme hodně mobilů, které lépe fotí, například v podstatě všechny z nedávného článku o nejlepších telefonech do 10 000 Kč. Ulefone Armor 6 tedy rozhodně není nějakým fotomobilem, v dané cenové relaci ale z mého pohledu nezklame.
Shrnutí, kde koupit?
„Odolné“ mobilní telefony obecně nerad testuji a používám, jelikož vždy jde ruku v ruce s jejich odolností nějaký kompromis u ostatních parametrů. Mobil Ulefone Armor 6 mne ale velmi příjemně překvapil! Konečně jsem narazil na již od výroby odolný telefon, který má hezký displej, slušný výkon i dobře fotí. Mobil disponuje mnou velmi používaným NFC a NEotravuje mne ani ono odkrývání gumové záslepky, jelikož nabíjím bezdrátově. Velkou přidanou hodnotou bude pro každého jistě značně nadstandardní baterie, pro některé z nás možná i ony specifické senzory navíc.
Z pohledu českého uživatele bych telefonu Ulefone Armor 6 snad jen vytkl onu nekompletní lokalizaci do češtiny a otravnou notifikaci zapnutého NFC. Věci, které by ale mohly být časem vyřešeny, neboť je to softwarová záležitost. A kdyby si výrobce přestal „vymýšlet“ co se menších rámečků displeje nebo zbytečných objektivů týče, byl bych také rád. Považuji to za krátkozraké a zároveň v případě testovaného telefonu naprosto zbytečné – již tak má dost výbavy, kterou zaujme.
Porovnat ceny českých eshopůKoupit na GearBest.com
Tak jako tak mobilní telefon Ulefone Armor 6 osobně považuji za aktuálně nejlepší odolný mobil, který se dá sehnat. Pokud neradi používáte telefony s nějakými dodatečnými kryty či pouzdry navíc a chcete zařízení, které můžete rovnou hodit do pracovních monterek a nebo třeba do vody, je Ulefone Armor 6 super volba.
Smartphone Ulefone Armor 6 pro účely této recenze poskytl eshop GearBest.com, kde si můžete tento mobil aktuálně pořídit za výhodných 7300 Kč včetně dopravy zdarma. Koupit si jej ale můžete i v některých českých eshopech, kde v současné době vychází na cca 10 000 Kč.
4 komentáře
Ondřej Klíma
Dobrý den, děkuji za recenzi odolného mobilu. Nechtěl byste udělat i článek s porovnáním odolných telefonů? Poslední takový byl před dvěma roky. Já jsem nedávno nový odolný telefon pořizoval a již okolo ceny 4000 – 5000 je poměrně dost zajímavých kousků. Vaše porovnání by se mi dost hodilo, ale nebylo bohužel k dispozici. Nakonec jsem koupil Doogee S60 Lite. Dále by mě zajímalo, zda se vyrábí a jsou k něčemu i jiné, než „cihlové“ odolňáky, já jsem žádný takový nenašel a přitom bych hodně ocenil model o velikosti Samsung Xcover 3, který se přeci jenom dal ještě docela rozumně strčit do kapsy.
Petr Mlejnek
Dobrý den, zkusím o článku na toto téma popřemýšlet, děkuji za tip. Každopádně jak uvádím v recenzi – osobně těm „odolným“ telefonům moc nefandím, jelikož mi přijde velmi často vhodnější koupit „klasický“ mobil a k němu pořádný kryt. Co se týče tipu pro vás, tak bych jako malý odolný mobil volil Samsung Galaxy S7 a k němu kvalitní kryt Spigen Rugged Armor. Jedná se o voděodolné a s tím krytem i nárazuvzdorné řešení, které jsem osobně používal a velmi mi vyhovovalo, viz zmínka ve videu o mých telefonech.
Jakub
Zdravím, rád bych upozornil (pouze má zkušenost). Předchozí model vypadal taky moc hezky, fungoval a pracoval výborně, bohužel po půl roce šel na reklamaci – gumové ochranné bočnice zepředu začaly samy od sebe odpadávat, takže nic moc na odolný telefon co se sám „rozlepí“.
Petr Mlejnek
Dobrý den, děkuji moc za vaši zkušenost. S předchozím modelem jsem tu čest neměl a ani tento nemám půl roku, takže zatím nemohu soudit. Pokud ale problémy nastanou, informace sem určitě doplním.