Sehnat v dnešní době Full HD televizor se slušnou úhlopříčkou a cenou pod 10 000 korun není žádný problém. Otázkou však zůstává, jaký vybrat? Pomoci s výběrem by vám mohly následující tři tipy na ty z mého pohledu aktuálně nejlepší televize do 10 000 Kč.
Tento článek je volným navázáním na příspěvek o nejlepších televizích z loňského podzimu, kde jsou již některé z uvedených modelů nedostupné.
Smart televize s největší úhlopříčkou
Každý uživatel zohledňuje při výběru nové televize své vlastní priority, obecně řečeno však tou nejčastější z nich bývá především co největší úhlopříčka obrazovky. Z tohoto pohledu se tedy v současné době nejlépe jeví LCD TV LG 43LH560V. Tento model z první poloviny roku 2016 disponuje obrazovkou o úhlopříčce 43 palců, což je přibližně 108 centimetrů. Za cenu okolo 10 000 korun tak získáte opravdu maximálně velký obraz, který se dozajista stane středem pozornosti i v sebevětší místnosti. Ani z pohledu výbavy však není televizor LG 43LH560V nikterak pozadu. Kromě základního pozemního DVB-T2 tuneru naleznete v televizi také tuner satelitní (DVB-S2) a kabelový (DVB-C). Jedná se o Smart TV, připojení k vaší domácí síti a posléze internetu je tedy samozřejmostí. Díky tomu si budete moci ve vaší nové televizi snadno přehrát multimediální obsah z počítače, mobilu či přímo internetu. Uživatele, kteří hledí i na provozní náklady, jistě potěší fakt, že televize LG 43LH560V má druhou nejvyšší energetickou třídu A+.
Zobrazit recenze | Koupit na Alza.cz
Smart televize s nejlepším obrazem
Hledáte-li Smart televizor s co nejlepším obrazem, poté bych vám doporučil žhavou novinku Samsung UE32K5602. Společnost Samsung je jedničkou na trhu nejen v případě mobilních telefonů, ale také televizorů. Důvody jsou jasné – neustálé zlepšování svých produktů a reagování na požadavky trhu, resp. zákazníků. V rámci rozpočtu 10 000 Kč tak v případě Smart TV Samsung UE32K5602 získáte perfektně ostrý a krásně barevný obraz, společně s uživatelky přívětivým operačním systémem Tizen a celkově elegantním designem celé televize. Za to nejlepší na trhu si však Samsung samozřejmě nechá zaplatit a tudíž, chceme-li se udržet v rámci stanoveného rozpočtu, musíme udělat kompromis. Tím je v případě televize Samsung UE32K5602 úhlopříčka její obrazovky, která je pouze 32palcová, tedy cca 80 centimetrů. To z tohoto modelu dělá televizor vhodný spíše do menších prostor jako jsou byty, dětské pokoje či pracovny (do ložnice televize nepatří :-)). Z dalších nejdůležitějších parametrů uveďme digitální tunery DVB-T2 a DVB-C, podporu kodeku H.265/HEVC (stěžejní pro příjem budoucího DVB-T2 vysílání ve vysokém rozlišení), možnost nahrávání pořadů na USB úložiště či energetickou třídu A.
Zobrazit recenze | Koupit na Alza.cz
100Hz televize s nejlepším obrazem
Ne každý uživatel potřebuje ve své televizi „chytré“ aplikace a připojení k internetu. Pokud tedy ze svých požadavků na novou TV vypustíte slovíčko „Smart“ a zaměříte se výhradně na ten nejlepší obraz, určitě zvažte televizor LG 32LH530V. V tomto modelu je totiž použit 100Hz LCD panel, slibující maximálně ostrý obraz i při sledování sportovních pořadů či hraní počítačových her. Se skvělým poměrem cena / výkon tak získáte 32palcovou Full HD LED televizi s podporou nejmodernějšího vysílání ve formátu DVB-T2 – HEVC, kterého se pravděpodobně již v průběhu příštího roku dočkáme i na území České republiky. Přestože televizor není „Smart“, do základních funkcí patří možnost nahrávání na USB. Jako další velké plus televize LG 32LH530V nutno také uvést její cenu, která se aktuálně pohybuje okolo 8000 korun.
Zobrazit recenze | Koupit na Alza.cz
Na co si dát při výběru nové TV pozor
Opakování je matka moudrosti a proto si ještě na závěr dovolím jednou zmínit a rozvést to, co jsem již nakousl v předcházejících dvou odstavcích.
Dle aktuálních informací od Českého telekomunikačního úřadu se v ČR pro pozemní digitální televizní vysílání DVB-T2 předpokládá využití moderního systému kódování označovaného jako H.265 neboli HEVC. Toto vysílání by mělo být zahájeno nejpozději v průběhu roku 2017, kde starší DVB-T vysílání poběží souběžně přibližně do roku 2020. Pokud tedy v dnešní době vybíráte novou TV pohlídejte si, aby tato televize podporovala nejen DVB-T2, ale také konkrétní kódování HEVC. Na trhu je totiž řada televizorů, které sice podporují DVB-T2, ale používají starší kodek H.264 (neboli MPEG-4), a tudíž byste pro příjem televizního vysílání od roku 2020 museli pořídit dodatečný set-top box.
Všechny výše uvedené televize HEVC podporují, při volbě kterékoli z nich byste tedy neměli mít s příjmem televizního vysílání ve vysokém rozlišení v následujících letech žádný problém.
2 komentáře
Nick
Dobrý den, děkuji za super článek. Chtěl jsem se zeptat jaký je +- Input lag na TV LG 32LH530V?? Nedokázal jsem to najít nikde na internetu. Děkuji, s pozdravem Nick
Petr Mlejnek
Dobrý den, bohužel tento údaj výrobce neudává, jelikož je prý zahrnut v jejich indexu PMI. :-/ Osobně však předpokládám hodnotu okolo 30 ms.