Pravděpodobně nejoblíbenější herní myš všech dob je zpět. Nová Logitech G MX518 byla oficiálně představena v roce 2019 a jedná se o „oprášenou“ starou legendu Logitech MX518 z roku 2005. Kdo se v oné době věnoval hraní her a tuto myš neměl, minimálně měl nějakého kamaráda, který ano.
I já jsem byl pyšným vlastníkem herní myši Logitech MX518, kterou jsem zakoupil v roce 2006 za 1296 Kč a denně používal 5 let. Dalších 6,5 roku jsem pak tuto myš používal jako sekundární k pracovnímu notebooku… a přestože ji již nyní mám pouze jako záložní, stále je na 100 % funkční!
Osobně tedy Logitech MX518 (2005) skutečně považuji za legendární myš a jelikož ji stále vlastním, nemohl jsem si nechat ujít její přímé srovnání s novou Logitech G MX518 (2019). Je nová verze pouze snahou se po 14 letech přiživit na dřívějším úspěchu, nebo se nad úpravami skutečně někdo zamyslel a mají přidanou hodnotu? Na to si v tomto detailním porovnání odpovíme…
Rychlá navigace:
- Oficiální představení Logitech G MX518 (2019)
- VIDEORECENZE
- POROVNÁNÍ aneb co je jinak?
- ZÁVĚREM, cena, kde koupit?
Oficiální představení Logitech G MX518 (2019)
VIDEORECENZE
V tomto videu naleznete v podstatě stejné informace, jako jsou podrobněji vypsány níže, ale třeba raději posloucháte, než čtete. :-)
Obsah videa
00:00 Úvod
00:40 Tvar, design, tlačítka
01:39 Kolečko
02:09 Rozměry a váha
02:34 Povrch(ová úprava)
03:59 Logo
05:09 3 rozdíly v kabelu
07:38 Třecí plochy (skejty)
08:52 Optický snímač (DPI, CPI)
10:46 Rychlost hlášení (Hz, ms)
12:50 Světlo snímače
13:43 Software
14:24 Shrnutí, doporučení a alternativy
POROVNÁNÍ Logitech MX518 nová vs. stará
Obě myši jsou si již od pohledu podobné. Mají totožný tvar, stejně umístněná tlačítka i kolečko, a tak by na první pohled člověk řekl, že se liší pouze odlišným vzorem horního krytu. Ten je u nové Logitech G MX518 řešen metalickým přechodem z černé do stříbrné barvy, kdežto u staré původní verze Logitech MX518 se jednalo o jakousi imitaci tekutého kovu.
Myši jsou určeny pro pravou ruku, což je patrné z jejich ergonomického náklonu doprava. Kromě standardního levého a pravého tlačítka + dvou tlačítek u palce se na myších ještě nachází 3 tlačítka u kolečka. Ta ve výchozím nastavení umožňují změnu citlivosti, nicméně veškerá tlačítka můžete v případě zájmu přemapovat na jiné funkce, nebo jednoduše deaktivovat.
U nového modelu MX518 jde otáčet kolečkem o poznání snadněji, což má pozitivní vliv na namáhaní vašeho ukazováčku. V porovnání se starším modelem to může na některé uživatele působit laciněji, při scrollovaní ale k žádným nepřesnostem ani u jedné z nich nedochází.
1) Rozměry a váha
Vzhledem k totožnému tvaru mají obě myši stejné rozměry, tedy přibližně:
- Délka: 130 mm
- Šířka: 70 mm
- Výška: 44 mm
Jedná se o poměrně velké kousky, které velmi potěší hráče s větší rukou, nicméně ani uživatelům s menší dlaní a kratšími prsty nedělá jejich používání problém.
Co se týče váhy, tak i zde je vše velmi podobné. U myši Logitech G MX518 z roku 2019 váha ukazovala 103 gramů, u starého modelu z roku 2005 váha činí srovnatelných 109 gramů (bez kabelu).
2) Praktičtější povrch
Nyní se již konečně dostáváme k drobnému, ale praktickému rozdílu, kterým je povrchová úprava. Nový model působí na první pohled laciněji, jelikož černé plastové tělo je pouze zmatněno drobnou texturou. U starého modelu Logitech MX518 bylo tělo potaženo jakýmsi „sametovým“ povrchem, díky kterému bylo tělo nejen prakticky matné, ale zároveň velmi příjemné na dotek. Po pár letech používání staré MX518 ale mohu s jistotou říci, že onen sametový povrch tam být nemusel, protože agresivní pot si s ním velmi rychle poradil.
Na fotografii níže si můžete všimnout pozůstatků oné povrchové úpravy, která se na přední straně myši (vpravo) stále drží a vypadá nehezky. Ne, nejedná se o špínu, ale skutečně o onen původní povrch, který z „nepropocené“ části stále nejde moc dolů, ale z často dotýkaných částí už dávno zmizel. Osobně tedy vnímám plastové tělo bez povrchové úpravy u nové myši Logitech G MX518 jako výhodu, jelikož je to z dlouhodobého pohledu praktičtější řešení.
Podobná situace s materiály se opakuje i u loga Logitech. U nové verze je logo plastové, na první pohled lacinější, ale do budoucna určitě praktičtější. U staré verze bylo logo z měkkého kovu (asi hliník) a vypadalo v celku prémiově, nicméně na fotografii níže si opět můžete všimnout, co s ním po dlouhodobějším používání udělá lidský pot. Černý lak se oloupal a začalo mizet i logo jako takové. Okolní lakovaný plast horního krytu je však stále jako nový a proto věřím, že plastové logo je volba s lepší životností.
3) Lehčí a odolnější kabel
Hned třemi drobnými byť promyšlenými vylepšeními prošel kabel. Nový model myši MX518 má kabel v průměru o 30 % tenčí, průřez je jen 2,33 milimetru. Díky tomu je pohyb s myší o něco lehčí, neboť vskutku tenký kabel činí minimální odpor. Někteří by sice mohli namítat, že u myši za částku přesahující 1000 Kč by mohl být kabel pletený, mě osobně ale pogumované provedení rozhodně neuráží. Spíše naopak. Nesetkal jsem se s takto velkou drátovou myší s tak malým odporem kabelu při pohybu. Držák kabelu od myši je sice u drátových myší velkým pomocníkem (také jej využívám), ale přeci jen čas od času kabel pocítíte, takže čím méně, tím lépe.
Velkým důkazem toho, že se nad novou verzí herní myši Logitech G MX518 někdo zamyslel a chtěl ji udělat skutečně ještě lepší, je zakončení kabelu směrem k myši. U staré verze šel kabel (byť silnější) přímo do těla myši. U nového modelu je vstup opatřen gumovým zesílením. Tento detail mne skutečně velmi potěšil, neboť přesně v tomto místě je kabel nejvíce namáhán a přesně v tomto místě mi po několika letech používání začal ztrácet kontakt. Závada je u starého modelu v celku snadno opravitelná. Prostě myš rozděláte, kus problémového kabelu zastrčíte do těla myši tak, aby se již nenamáhal ohýbáním a má-li kontakt, je vyřešeno. Při větším poškození to mohou zručnější uživatelé řešit zkrácením kabelu. Když toto ale řešit nebudete muset, jedině dobře.
Třetí výhodou USB kabelu u nového modelu je jeho větší délka, která dle mého měření činí 204 centimetrů. U starého modelu MX518 jsem naměřil 180 cm, nicméně kousek jsem tam zkrátil (viz předchozí odstavec), takže reálně to je asi okolo 184 cm. Drobný rozdíl, ale delší kabel se může hodit.
4) Větší skejty (třecí plochy)
Mým druhým problémem s původní myší Logitech MX518 (opět ta vpravo) byly po čase se odlepující třecí plochy neboli skejty. Myš jsem sice používal mnoho let, ale za tu dobu jsem musel skejty minimálně 2x, možná i 3x měnit. U nové Logitech G MX518 jsou třecí plochy o poznání větší, nicméně při mém testování jsem nevnímal, že by měly rozpoznatelně větší odpor při pohybu. Větší rozměry skejtů tedy opět vnímám jako promyšlený krok, kdy se díky větší lepící ploše tak snadno neodlepí. Jestli to tak skutečně bude ukáže až čas, případně doufám, že budou k sehnání náhradní skejty tak, jako kdysi byli k původnímu modelu.
5) Rychlejší snímač + software
Největší změny se udály uvnitř herní myši. Logitech G MX518 (2019) má nejmodernější senzor pohybu HERO 16K, který disponuje citlivostí až 16 000 DPI (resp. CPI). Co to vlastně znamená? Tato herní myš je teoreticky schopna při pohybu o vzdálenosti jednoho palce (2,54 cm) zachytit až 16 tisíc bodů. A co to znamená v praxi? V podstatě nic moc důležitého, neboť takovouto citlivost ani na obrazovce s vysokým 4K rozlišením určitě nechcete, neboť by byl kurzor neskutečně rychlý. Standardní (použitelná) citlivost se pohybuje mezi řekněme 500 až 3000 DPI, kde mě osobně u nové Logitech G MX518 přišlo ideální nastavení 1600 DPI. A právě takovouto citlivost umožňuje i stará MX518. Nicméně zajímavé je, že u starého modelu se kurzor na obrazovce pohybuje stejně rychle při nastavení 800 DPI, jako při 1600 DPI na novém modelu. I v případě starého modelu tedy stále máte možnost kurzor „zrychlit“, pokud byste potřebovali, neboť u něj je maximální DPI 1600.
V celku nedůležité DPI snímače je ale ještě doplněno výrazně důležitější hodnotou udávanou v hertzích. Jedná se o frekvenci hlášení dat z myši do počítače neboli rychlost oznamování. Nová Logitech G MX518 má rychlost oznamování až 1000 Hz. Za 1 sekundu tedy odešle 1000x informaci o pohybu do počítače, což znamená odeslání informace každou 1 milisekundu. U starého modelu MX518 je maximální frekvence 125 Hz, což je oznamování pohybu každých 8 ms. Toto v praxi znamená viditelně trhanější pohyb kurzoru na obrazovce, kde při nižší rychlosti oznamování kurzor více „poposkakuje“. Tato skutečnost je o to více patrná, máte-li herní monitor s vyšší frekvencí (např. 100, 144 či 240 Hz). Právě toto vylepšení je tedy z mého pohledu u Logitech G MX518 (2019) to nejdůležitější, neboť rozdíl na moderním monitoru skutečně poznáte.
Citlivost i rychlost hlášení je možné přes software u obou myší nastavovat. Tato nastavení pak můžete ve formě profilu uložit přímo do myši, případně si stáhnout předdefinované profily pro konkrétní hry či od konkrétních hráčů. Pro nový model se jedná o program Logitech G HUB, u staré verze je to Logitech Gaming Software.
U optických snímačů myší si ještě můžeme všimnout rozdílu v používaném světle pro osvětlení snímaného podkladu, kde nová MX518 využívá infračervené světlo, které je pro lidské oko neviditelné (kamera jej však je schopna zachytit, viz foto níže či ukázka ve videorecenzi). Stará verze z roku 2005 má světlo červené, které je při zvednutí myši z podložky výrazně viditelné.
ZÁVĚREM, cena, kde koupit?
Jak bych tedy shrnul mé pocity z testování „oživlé legendy“ Logitech G MX518? Musím uznat, že na první pohled tato herní myš vypadá lacině, zejména v porovnání s jinými možnostmi této doby, ale i v porovnání se 14 let starou původní verzí. Nejvíce za to asi může ono plastové logo. Na druhou stranu při hlubším zamyšlení všechny drobné kosmetické úpravy dávají smysl a činí tak myš praktičtější, s ještě větším potenciálem dlouhé životnosti než „nesmrtelný“ původní model. Velmi potěší lehčí kabel, kde bylo navíc drobnou úpravou dost pravděpodobně docíleno lepší odolnosti. Větší skejty s menší pravděpodobností odlepení taktéž vnímám pozitivně.
Největší přidanou hodnotou herní myši Logitech G MX518 z roku 2019 je samozřejmě moderní optický snímač, který v citlivosti a zejména ve frekvenci hlášení starý model z roku 2005 významně překonává a drží krok s obecně modernější konkurencí současné doby. Ano, v porovnání se současnou konkurencí od různých výrobců se může tato myš jevit jako těžká a nudná. Váží téměř 2x tolik než populární „děrované“ myši a přitom v ní ani nenaleznete žádné RGB osvětlení… Na druhou stranu si troufám říci, že málokterá moderní myš bude schopna Logitech G MX518 porazit na dlouhé trati, v životnosti.
Pokud jste milovali původní MX518, či ještě starší MX510 nebo MX500, tato novinka vás ohromí. Je to v podstatě stará myš, ale smysluplnými úpravami byla po 14 letech opět dovedena k dokonalosti. Doporučit si tato myš zaslouží také pro uživatele s větší rukou, neboť po boku Logitech G502 Hero a Dell Alienware AW510M patří mezi největší myši v dané cenové kategorii.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Oficiální cena této myši v první polovině roku 2019 byla 1599 Kč, v současnosti se však dá pořídit i za částku okolo 1200 korun. To je v podstatě částka totožná jako u původní verze z roku 2005, která stála 50 USD, tedy v té době taktéž přibližně 1300 Kč.
Další tipy na povedené herní myši (drátové i bezdrátové) naleznete v našem nedávném článku na toto téma.
Herní myš Logitech G MX518 na naši žádost pro účely tohoto porovnání poskytlo oficiální zastoupení společnosti Logitech na českém trhu. Děkujeme!