Neustále zrychlující internet, home office anebo chytrá domácnost. To jsou jen některé z důvodů pro koupi nového routeru. Pokud už vám nestačí výkon vašeho Wi-Fi routeru, anebo s ním stále řešíte nějaké problémy, tak jste na správném místě. V tomto článku vám doporučíme nejlepší Wi-Fi routery do domácnosti. Začneme u těch nejlevnějších pro základní použití, ale blíže se podíváme i na špičkové stroje s perfektním dosahem a mnoha funkcemi.
Rychlá navigace:
- Nejlepší Wi-Fi router do 500 Kč
- Nejlepší Wi-Fi router do 1000 Kč
- Nejlepší Wi-Fi router do 2000 Kč
- Nejlepší Wi-Fi router do 3000 Kč
- Nejlepší routery na trhu pro Gigabit internet
- Nahraďte si VDSL modem skvělým routerem. Pomůže Terminátor
- Upozornění závěrem
Nejlepší Wi-Fi router do 500 Kč
TP-Link TL-WR841N doporučujeme těm, kteří hledají nejlevnější router, nemají doma příliš rychlé připojení internetu a neplánují připojovat k routeru mnoho zařízení. Router nabídne dobré pokrytí signálem v malých bytech. Maximální rychlost Wi-Fi přenosu je 300 Mb/s, pokud byste naopak dávali přednost ethernetovému kabelu, tak TP-Link TL-WR841N nabídne čtyři LAN porty o maximální rychlosti 100 Mb/s.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Při koupi mějte na paměti, že se jedná o Wi-Fi 4 router a nabízí jen pásmo 2,4 GHz. To je častý problém v panelácích, kde se nachází celá řada dalších sítí a jiných bezdrátových technologií na stejné frekvenci. Výsledkem může být rušení signálu, a tedy snížení rychlosti internetu anebo rovnou pády. Výhodou 2,4GHz pásma je každopádně větší dosah signálu s porovnání s 5GHz pásmem.
Levnější alternativou je Tenda F3, který má výhodu v tom, že jeho nastavení je extrémně jednoduché a vyzná se v něm kdokoliv. Nevýhoda to může být pro technicky zdatnější uživatele, naštěstí pro ně existuje speciální firmware s pokročilým nastavením. Ten se dá stáhnout na stránkách společnosti. Menší nevýhodou můžou být pouze tři LAN porty. Před koupí routeru Tenda F3 si tak promyslete, kolik zařízení budete propojovat ethernet kabelem.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší Wi-Fi router do 1000 Kč
U TP-Link Archer C6 si oproti routeru výše polepšíte v podstatě ve všem. Určen je rovněž do menších bytů či domů. Dvě až tři místnosti od routeru už musíte počítat se slabším signálem a sníženou rychlostí internetu. Výhodou je rozhodně to, že se jedná o Wi-Fi 5 router, který zvládne v pásmu 5 GHz až 867 Mb/s. Jedná se tak o velice dobrou investici do budoucna, když třeba plánujete pořízení rychlejšího internetového připojení.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
U TP-Link Archer C6 si polepšíte s rychlostí i přes ethernet kabel. K dispozici jsou čtyři LAN porty o rychlosti 1000 Mb/s a stejně tak i WAN port nabízí maximální rychlost až 1000 Mb/s. K dispozici jsou i pokročilé funkce jako rodičovská kontrola, možnost používání mobilní aplikace anebo technologie MU-MIMO, která zjednodušeně řečeno děla pořádek na síti a zabraňuje zahlcení.
Mírně dražší alternativou je router Asus RT-AC1200 v.2, který se rovněž řadí mezi Wi-Fi 5 modely. Nechybí dvoupásmové připojení 5 GHz a 2,4 GHz s podobnými rychlostmi jako TP-Link Archer C6. Mínusem může být pomalejší připojení přes kabel, konkrétně „jen“ 100 Mb/s. Výhoda je naopak v možnosti aktivace vyššího zabezpečení přes Firewall a VPN. I Asus RT-AC1200 v.2 nabídne rodičovskou kontrolu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší Wi-Fi router do 2000 Kč
V případě, že se rozhodnete do routeru investovat zhruba 2000 Kč, tak už se můžete těšit na Wi-Fi 6. Router TP-Link Archer AX10 je jedním z nejlevnějších routerů s touto novou technologií. Výhody Wi-Fi 6 jsou ve vysoké rychlosti, lepším zabezpečení a zároveň už se počítá s podporou chytré domácnosti. Routery si lépe poradí s vyšším počtem připojených zařízení. TP-Link Archer AX10 má perfektní poměr cena / výkon. Potěší u něj skvělá rychlost až 1201 Mb/s v pásmu 5 GHz. Pokrytí signálem by mělo být velmi dobré i u středně velkých bytů a domů.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
TP-Link Archer AX10 rovněž podporuje mobilní aplikaci pro snadné nastavení, zároveň si můžete nastavit VPN, rodičovskou kontrolu anebo režim pro návštěvy. S nástupem Wi-Fi 6 se přešlo i na novou generaci bezpečnostního protokolu s názvem WPA3. Navyšuje se nejen ochrana před prolomením hesla, ale vylepšena byla ochrana zařízení před různými druhy hackerských úroků. Tento TP-Link router už je touto technologií vybaven.
Dražší alternativou je TP-Link Archer AX20, u kterého byla vylepšena rychlost Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz. Konkrétně je to až 573 Mb/s oproti 300 Mb/s v Archeru AX10. Má také vyšší výkon díky čtyřjádrovému procesoru. Hlavním důvodem pro koupi je USB konektor. Ten slouží k připojení disku anebo flashky. Pomocí softwaru routeru TP-Link Archer AX20 se dá třeba vytvořit vlastní domácí FTP či média server.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší Wi-Fi router do 3000 Kč
Už se trochu opakujeme, ale i v této cenové kategorii je na tom nejlépe TP-Link. Přesněji se jedná o router TP-Link Archer X50, se kterým už nebudete muset řešit koupi dalšího routeru roky. Tento Wi-Fi 6 router toho umí opravdu hodně. Maximální rychlost v pásmu 5 GHz je až 2402 Mb/s, u 2,4 GHz pásma je to 574 Mb/s. To jsou hodnoty, které stačí i náročnějším uživatelům. Co se týče ethernet kabelů, tak čtyři LAN porty i jeden WAN port nabídnou gigabitovou rychlost, tedy 1000 Mb/s.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
I TP-Link Archer X50 má USB konektor, který už je ve verzi 3.0. Těšit se můžete na mnohem vyšší rychlosti, což rozhodně oceníte, pokud si na FTP budete přesouvat velké soubory. Oproti levnějším TP-Link routerům využívá i různé antivirové funkce jako je kontrola nebezpečných stránek, izolace zařízení s malwarem nebo notifikace a podrobný log s akcemi. Vylepšena zde byla i rodičovská kontrola. Pozor na to, že se tento router poměrně dost zahřívá. Ideálně ho umístěte na otevřený prostor, což byste ostatně měli mít každý Wi-Fi router už jen kvůli lepšímu signálu.
Jestli dáváte přednost routerům od Asusu, například kvůli podpoře funkce AiMesh, tak je v této cenové kategorii velice dobrou volbou Asus RT-AX55. Opět se můžete spolehnout na Wi-Fi 6 s celkovou rychlostí až 1800 Mb/s. Nechybí ani čtyři gigabitové LAN porty a jeden WAN port. V nastavení Asus RT-AX55 si můžete nastavit či aktivovat celou řadu věcí. Od podpory režimu návštěvy, přes zabezpečení sítě AIProtection, podporu aplikace IFTTT, až po rodičovskou kontrolu. Bohužel zde oproti TP-LINKU výše chybí USB konektor, takže k routeru nepřipojíte disk a nemůžete si třeba vytvořit vlastní FTP server.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší routery na trhu pro Gigabit internet
Pokud máte nebo v blízké době plánujete gigabit internet, tak byste rozhodně měli investovat do pořádného routeru, abyste ultra rychlého internetu využili. Velkou výhodou u těch úplně nejlepších routerů je poměrně velký výběr. Hlavní hráči jako TP-Link, Asus i Netgear nabízí skvělé routery do domácnosti, se kterými neuděláte chybu. Rozhodli jsme se od každého z těchto výrobců vybrat jeden nejlepší Wi-Fi 6 router. Pozor na to, že se již jedná o komplikovaná zařízení a optimální nastavení pro využití všech funkcí zabere čas a zároveň jsou třeba i znalosti.
Nejlepší Asus router
Futuristický design routeru Asus GT-AX11000 zaujme už na první pohled. Zaměřen je hlavně na hráče, což poznáte nejen podle specifických funkcí, ale i podle RGB osvětlení. Ano, u tohoto routeru můžete měnit osvětlení. Nastavení routeru probíhá přes ROG centrum, které se snaží ulehčit nastavování. Neznamená to však, že by tento router neměl mnoho funkcí a nastavení. Pokud budete chtít trávit hodiny štelováním, tak Asus vám to umožní. Specialitou tohoto routeru je zabudovaná VPN od WTFast, za kterou se normálně musí platit. Ta snižuje odezvu v celé řadě online her.
Asus GT-AX11000 je třípásmový router (má dvě 5 GHz pásma a jedno 2,4 GHz pásmo). Třetí pásmo se dá využít například jen čistě na hraní her. Maximální rychlost Wi-Fi sítě je v 5 GHz až 4804 Mb/s, u 2,4 GHz je to pak 1148 Mb/s. O skvělý signál se stará celkem osm antén. Podobně „šílené“ to je i u jednoho LAN portu, který má rychlost 2500 Mb/s. Zbylé čtyři porty nabídnou rychlost 1000 Mb/s. Router doporučujeme hráčům, kterým záleží na co nejlepší odezvě internetu, tedy například takovým, kteří hrají na vyšší úrovni kompetitivní hry. Skvělou volbou by mohl být i pro streamery her.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Většině uživatelů budou stačit modely Asus RT-AX88U/Asus RT-AX86U nebo Asus RT-AX82U. V základu se jedná identické routery dosahující na extrémní rychlosti. Chybí už jím různé ultimátní herní funkce, které mají za cíl snížit odezvu za každou cenu. Zmizela i podpora RGB osvětlení a nejedná se o třípásmové routery. Vše to jsou ale poměrně malé zásahy do reálného využívání, takže jejich o několik tisíc nižší ceny z nich činí výhodná zařízení.
Nejlepší Netgear router
Vzhledem k tomu, že tento článek nepojednává o mesh routerech, tak zde nedoporučujeme Netgear Orbi AX6000, ale klasický router Netgear Nighthawk AX12. Na papíře možná parametry nevypadají příliš dobře, obzvlášť v porovnání s konkurencí jako je Asus nebo TP-Link. Vše však vynahrazuje vysokou stabilitou a skvělými rychlostmi v reálném používání.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Rychlost tohoto routeru v 5GHz pásmu dosahuje na 1200 Mb/s, přes kabel dokáže fungovat rychlostí až 1000 Mb/s. Na první pohled vás u Netgear Nighthawk AX12 zaujme i design, nezdá se to, ale v „křídlech“ se ukrývá osm antén, tedy stejné množství jako u konkurence. Výhodou je i povedené webové prostředí pro nastavení a dobrá mobilní aplikace. Nechybí ani rychlé USB pro domácí FTP server. Musíme ale podotknout, že poměr cena / výkon zde není tak dobrý, obzvlášť po hardwarové stránce.
Nejlepší TP-Link router
TP-Link kompletně ovládl cenově dostupnější routery, každopádně mezi těmi nejlepšími na tom také není špatně. TP-Link Archer AX11000 je skvělým příkladem. Tento třípásmový router pro nejnáročnější uživatele přináší rychlost Wi-Fi sítě až 4804 Mb/s u 5 GHz a 1148 Mb/s u 2,4 GHz pásma. Design naznačuje, že se jedná o herní router, každopádně s „herními“ funkcemi nemůže moc konkurovat výše uvedenému Asusu. Naštěstí to neznamená, že by šlo o špatný router. Pokud potřebujete propojit větší počet zařízení přes LAN porty, tak má naopak TP-Link Archer AX11000 značně navrch. Na zadní straně naleznete osm portů o rychlosti 1000 Mb/s. Samotný WAN port nabídne rychlost 2500 Mb/s.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Těšit se můžete na skvělý dosah signálu i ve větších domech či bytech. To však platí i o ostatních routerech v této cenové kategorii. Pokud i tak máte problém se signálem, budete muset vytvořit access point z jiného routeru anebo rovnou koupit mesh routery. V neposlední řadě se doslova můžete ztratit v nastavení, kde si lze aktivovat snad úplně cokoliv. Samozřejmě se u tohoto routeru dostává i na funkce, které jsme zmiňovali v předchozích kategoriích s TP-Link routery.
Nahraďte si VDSL modem skvělým routerem. Pomůže Terminátor
V případě, že máte DSL připojení k internetu, tak jste se již pravděpodobně setkali s tím, že výběr ADSL nebo VDSL modemů je dost tragický a nedá se absolutně srovnávat s klasickými routery. Naštěstí už to nemusí být problém alespoň pro ty z vás, kteří využívají internet na infrastruktuře CETIN. Jedná se o největší infrastrukturu pevné telefonní sítě v České republice, kterou společnost CETIN převzala od O2. Aktuální řešení nejrychlejšího VDSL internetu se nazývá VDSL bonding a je realizováno přes takzvaný Terminátor. To je speciální modem schopný využívat více kabelových linek zároveň. Pokud bude VDSL bonding na vaší adrese dostupný (poptejte se svého poskytovatele, např. O2 nebo T-Mobile), po úpravě kabelového vedení bude místo DSL modemu nasazen právě Terminátor, který je ve správě CETINU. K dispozici je formou pronájmu, zhruba za částku 30 až 50 Kč měsíčně, nicméně někteří poskytovatelé jej mají započítaný už rovnou v tarifech (např. O2).
Díky VDSL bondingu tak můžete mít nejen výrazně rychlejší kabelový internet, ale zároveň vám jde z Terminátoru klasický síťový kabel RJ-45 místo telefonního kabelu RJ-11. Internetovou přípojku tak můžete připojit téměř k jakémukoli routeru s běžným WAN portem a již nepotřebujete specifický DSL modem. Konkrétní nastavení routeru pro připojení k Terminátoru je specifické pro každého poskytovatele, příklad pro O2 naleznete na jejich oficiálních stránkách.
Další informace o VDSL bondingu a Terminátoru si můžete poslechnout v našem podrobnějším videu.
Upozornění závěrem
Pro dosažení co nejvyšších přenosových rychlostí je vždy zapotřebí podpora daných technologií i na straně klientských zařízení. Pokud tedy například váš mobil či notebook nepodporuje 5GHz Wi-Fi sítě přes standard 802.11ac (Wi-Fi 5) a v konfiguraci 3×3 (3 vysílací a přijímací antény), teoretických rychlostí až 1300 Mb/s s takovým zařízením nebudete schopni dosáhnout. Stejně je tomu také u připojení kabelem, kde pokud váš stolní počítač nebo televize mají pouze standardní LAN port, gigabitovým routerem to bohužel nezachráníte. Před pořízením nového routeru si tedy vždy nejprve prověřte, zdali jej budete schopni opravdu využít – abyste za něj nepřipláceli zbytečně. I když třeba ta „stará“ zařízení také časem vyměníte a alespoň pro ta nová bude již vaše domácí síť připravena. :-)
4 komentáře
Jan Salava
Děkuji za článek, hlavně tu část o VDSL bondingu. Jsem na velmi malé vesnici a 3. února má přijít technik od Cetinu k prověřování DSL služeb, tak je to pro mne informace velmi přínosná. Kdysi jsme měli až 4 telefonní linky, tak uvidíme.
Jan
CETIN aktuálně na svých stránkách https://zrychlujemecesko.cz/ bohužel uvádí: „Upozorňujeme na dočasný STOP stav na objednávky bondingu vzhledem k vytížení našich kapacit. O možnosti znovu objednávání budeme informovat. Kvůli lepší přehlednosti jsme zobrazování bondingu dočasně zastavili také v mapě pokrytí. Aktuálně uváděné rychlosti a běžné služby lze u našich partnerů objednávat bez omezení. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.“
Ing. Petr Mlejnek
Dobrý den, děkuji za doplnění. Díky osobní zkušenosti s VDSL bondingem mám celkem představu o tom, proč jsou tak vytížení… Možná o tom udělám i krátké video, byl to celkem zážitek. :-X Tak jako tak snad to brzy rozdýchají a začnou opět instalovat.
Radoslav Malý
Já můžu Terminátor fakt doporučit. Především ve spojení s bondingem je skvělý. Rychlost se mi zvýšila a vše funguje bez problémů. Navíc si za něj můžete připojit prakticky cokoliv.