Vydání nových herních konzolí Sony PlayStation 5 a Xbox Series X dává ideální důvod k výběru nové TV. Výběr nové televize není zrovna jednoduchou záležitostí, obzvlášť pokud ji chcete využívat s herními konzolemi, které podporují řadu moderních funkcí. V tomto článku vám doporučíme ty nejlepší televize pro PS5 a Xbox Series X.
Na úvod ještě uvedeme to, že herní konzole vám budou bez problémů fungovat na většině televizí a není podmínkou, aby podporovaly 120Hz obnovovací frekvenci, VRR, nebo HDMI 2.1. Pokud to však vaše TV bude umět, odnesete si jak z PS5, tak i Xboxu Series X lepší vizuální zážitek. Všechny televize v našem článku podporují tyto technologie, takže si na nich bez obav zahrajete oblíbené hry v nejlepší možné kvalitě. Pokud byste chtěli hrát spíše na monitoru, tak pro vás máme řešení v podobě článku o nejlepších herních monitorech pro PlayStation 5 a Xbox Series X.
Rychlá navigace článkem
1) LG OLED55CX
Televize LG OLED55CX je momentálně tou nejlepší volbou nejen pro herní konzole, ale také herní počítače. Menší verze o velikosti 48 palců se stále častěji využívá jako velký herní monitor. Důvodů je hned několik. U konektorů nalezneme celkem čtyřikrát HDMI 2.1, který se stará o to, abyste mohli využívat všechny moderní funkce konzolí jako je 120 snímků za vteřinu, 4K rozlišení, HDR (vysoký dynamický rozsah) a rovněž i VRR. Poslední jmenovaná funkce je novinkou u PS5 i Xbox Series X. Konzole dokážou plynule měnit obnovovací frekvenci, což jednoduše řečeno snižuje trhání jednotlivých snímků. Podmínkou však je to, aby tuto funkci podporovala i televize. Podobné to je u PC a monitorů s funkcí G-Sync. Mimochodem tato LG televize si hravě poradí i právě s G-Sync od Nvidia či FreeSync od AMD.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Dobrou zprávou je to, že LG OLED55CX všechny vylepšení pro hraní na konzolích nové generace podporuje, a navíc má skvělý OLED panel s nízkou odezvou. Velice dobré jsou také pozorovací úhly. Na českém trhu nalezneme celkem čtyři různé modely, které se liší velikostí displeje. Nejmenší má 48 palců a největší pak 77 palců. Cena se pohybuje od 37 990 do 109 990 Kč.
2) LG OLED55BX
Pokud byste stále chtěli OLED panel, tak je levnější alternativou televizor LG OLED55BX, který je opět skvěle vybaven a nechybí mu žádná podstatná technologie. Těšit se můžete na 120Hz obnovovací frekvenci, HDR podporu, HDMI 2.1 a také VRR ve 4K rozlišení. I tato TV se dá využít jako monitor k počítači, což mimo jiné dokazuje podpora funkce G-Sync.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Hlavní rozdíl oproti LG OLED55CX je v maximálním jasu. Pokud například budete mít televizi naproti oknu, může se stát, že budou vidět odlesky. Jinak je to ale skvělá televize s nízkou odezvou, dobrým HDR a skvělými pozorovacími úhly. V poměru cena / výkon patří LG OLED55BX k tomu nejlepšímu v tomto článku. Cena se v době psaní článku pohybuje kolem částky 29 990 Kč.
3) Sony Bravia KD-55XH9096
Na televizi Sony Bravia KD-55XH9096 můžete vídat reklamy, které hlásají, že je tato TV připravena na PlayStation 5. A to je určitě pravda, i když bychom dodali, že je rovněž připravena na Xbox Series X. Opět se totiž dostalo na kompletní podporu všech funkcí, které konzole nové generace využívají. To znamená HDMI 2.1, 120 Hz, HDR a VRR. Vše samozřejmě ve 4K rozlišení. Hlavním rozdílem oproti OLED55CX je to, že nemá OLED panel. Díky tomu je však zhruba o deset tisíc korun levnější.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Dalším poměrně velkým rozdílem je systém. Sony Bravia KD-55XH9096 běží na Android TV, takže se můžete spolehnout na podporu velkého množství aplikací. Hráče určitě potěší nízká odezva i skvělé HDR. Sony na českém trhu prodává čtyři různé velikosti této TV. Nejmenší má velikost 55 palců a největší 85 palců. Cena začíná zhruba na částce 25 990 Kč. Největší model se dá pořídit za cca 76 990 Kč.
4) Samsung QE55Q80T
Samsung rovněž nezaspal a tento rok připravil několik televizí, které podporují veškeré moderní technologie pro herní konzole. Přesněji jsme zvolili model Samsung QE55Q80T, kterému nechybí HDMI 2.1, VRR, perfektní HDR a podpora 120Hz obnovovací frekvence. A to vše ve 4K rozlišení. Jedná se o QLED televizor a podobně jako u Sony výše, se i zde využívá VA panel. Pokud například hrajete často kooperativní hry, tak právě oproti Sony doporučujeme spíše tento Samsung, protože nabízí lepší pozorovací úhly.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Jako u jiných televizí v tomto článku, i Samsung QE55Q80T nabízí nízkou odezvu. Na českém trhu se dá pořídit ve velikostech od 50 do 80 palců. Cena se pohybuje od 24 990 do 119 990 Kč. Při koupi nejmenší verze si dejte pozor, zda máte opravdu verzi s 50palcovým panelem. Existuje i verze se 49 palci, kde už jsou rozdíly i „uvnitř“ televize a má například jen 60Hz obnovovací frekvenci a chybí rovněž podpora pro VRR.
5) LG 55NANO86
Nejlevnější 55palcovou televizí s podporou HDMI 2.1, VRR, HDR a 120Hz frekvencí ve 4K rozlišení je v roce 2020 LG 55NANO86. Televize má IPS panel a opět se dá velice dobře využívat jako velký PC monitor. Podporuje totiž dokonce FreeSync a G-Sync, což jsou PC technologie adaptivní synchronizace, které pomáhají eliminovat trhaní snímků. Zároveň i nízká odezva naznačuje, že LG u této televize myslelo hlavně na hráče.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Zatímco první 4 televize se bez větších problémů dají doporučit i ke sledování filmů, u LG 55NANO86 už se budete muset spokojit s několika kompromisy, jako je třeba nízký kontrast. Nicméně pokud bude TV využívána jako herní televize, tak poslouží velice dobře. Na českém trhu se prodává ve třech různých velikostech – 49, 55 a 65 palců. Cena této TV začíná na částce 17 990 Kč a nejdražší verzi pořídíte za 26 990 Kč.
Na webu si můžete přečíst i naše doporučení na nejlepší televize od 5000 do 50 000 Kč. Obzvlášť se to hodí, pokud pro vás není hraní her tou největší prioritou. Článek je pravidelně aktualizován tak, abyste v něm pokaždé nalezli TV s nejlepším poměrem ceny a výkonu.
2 komentáře
Vítek
Dobrý den, rád bych se zeptal na Váš názor k TV Finlux TV75FUE8560, porovnávám se Samsung QE65Q80T. Díky za odpověď
Ing. Petr Mlejnek
Dobrý den, bohužel k té Finlux TV nemám moc informací a ani se mi nedaří je dohledat (např. typ LCD panelu, reálná obnovovací frekvence apod.). Osobně bych tedy volil ten Samsung, což je kvalitní 100Hz QLED TV s perfektním obrazem.