Chcete si pořídit co nejlepší herní monitor ve vámi stanoveném rozpočtu? Současný trh nabízí stovky různých modelů a proto není vůbec snadné najít ten právě pro vás ideální kousek. S výběrem by vám ale přeci jen mohlo pomoci následující doporučení těch z mého pohledu nejzajímavějších herních monitorů, které byste při vašem vybírání rozhodně neměli přehlédnout…
Rychlá navigace článkem:
- Význam odezvy a frekvence u monitoru
- Co je širokoúhlý (UltraWide) monitor?
- Nejlevnější herní monitor (do 3000 Kč)
- Nejlepší herní monitor do 4000 Kč
- Nejlepší herní monitor do 5000 Kč
- Nejlepší herní monitor do 6000 Kč
- Nejlepší herní monitor do 7000 Kč
- Nejlepší herní monitor do 8000 Kč
- Nejlepší herní monitor do 10 000 Kč
- Nejlepší herní monitor do 12 000 Kč
- Nejlepší herní monitor do 15 000 Kč
- Nejlepší herní monitor do 20 000 Kč
- Nejlepší herní monitor současnosti (bez ohledu na cenu)
Co nejnižší odezva + co nejvyšší frekvence
Na úvod tohoto článku si pojďme nejprve zjednodušeně vysvětlit, co dělá počítačovou obrazovku herním monitorem. Zas tak složité to není, základem jsou dva parametry – odezva a obnovovací frekvence.
Odezva
Odezva znamená rychlost reakce displeje na požadavek o změnu obrazu. V současném technologickém světě monitorů se rychlost odezvy těchto obrazovek měří v milisekundách, tedy přesněji v jednotkách milisekund. Aktuálně se u běžných monitorů nejčastěji setkáte s odezvou pěti milisekund. I přestože se jedná o pro člověka nepředstavitelně krátký časový úsek vězte, že rozdíl mezi „standardním“ 5ms monitorem a monitorem s nižší odezvou okolo 1-2 ms poznáte, zejména při hraní rychlých sportovních či akčních her. Následující ilustrativní obrázek zobrazuje rozdíl mezi klasickým a herním monitorem s přihlédnutím k jejich odezvě.
Obnovovací frekvence
Obnovovací frekvence udávaná v hertzech znamená, kolik je monitor schopen vykreslit obrazů během jedné sekundy. Zde nás tedy oproti odezvě naopak zajímá co nejvyšší možná hodnota. Je sice obecně uváděno, že lidské oko již jako plynulý obraz vnímá sled 24 a více snímků za sekundu, v praxi však v případě obrazovek jednoznačně platí čím větší frekvence, tím dokonalejší a úplnější obraz. Pro oko běžného uživatele je klasický monitor s frekvencí okolo 60 Hz více než dostačující, u náročného hráče ale ideální rozhodně není, jak (úmyslně trochu přehnaně) demonstruje následující obrázek. Standardem je v současném světě herních monitorů frekvence 144 Hz, již ale existují i profesionální řešení s obnovovací frekvencí 240 či dokonce 300 hertzy.
Rozmazaný a trhavý obraz, input lag
V případě zájmu se také můžete podívat na níže uvedené video, kde kromě odezvy a frekvence vysvětluji další pojmy jako jsou G2G, motion blur, ghosting, tearing či input lag.
Nyní tedy máme jasno, že primárně chceme herní monitor s nízkou odezvou a také co nejvyšší obnovovací frekvencí.
Co je širokoúhlý (UltraWide) monitor?
Ultra-širokoúhlé, anglicky UltraWide, neboli v dnešní době zkráceně širokoúhlé monitory jsou ideálním řešením pro náročnější uživatele toužící po větším prostoru na obrazovce. Jedná se o monitory s poměrem stran 21:9, což je oproti běžným obrazovkám 16:9 o cca třetinu větší obraz.
Patříte-li k uživatelů, kteří často pracují se dvěma či třemi okny zároveň, takovéto řešení rozhodně oceníte. Výrazně totiž zpřehlední a zrychlí vaši práci, jelikož se vyhnete častému překlikávání mezi okny. Jeden by mohl namítat, že jednoduchým řešením je více monitorů… To je samozřejmě pravda, zážitek a komfort takového řešení je však diametrálně odlišný. To samé také platí i pro hráče počítačových her, kde mnohem širší obraz vám zajistí nejen větší vtažení do dění na obrazovce, ale ve hrách podporujících tento širokoúhlý poměr stran dokonce může zajistit výhodu oproti jiným hráčům…
Líbí se vám takovéto řešení? UltraWide monitory se pohybují především ve vyšších cenových relacích, výhodné kousky ale nalezneme již od částky okolo 6000 korun.
Nejlevnější herní monitor (do 3000 Kč)
V případě výběru co nejlevnějšího herního monitoru je určitě rozumné snažit se najít řešení s rozlišením alespoň Full HD a k tomu ideální úhlopříčkou 24 palců. Monitory takovýchto parametrů se objevují již okolo 2500 Kč a jedním z nejlákavějších kousků rozhodně je Samsung C24F396. Elegantní monitor s kvalitnějším VA panelem, který je ještě navíc decentně prohnutý (1800R).
Úhlopříčka displeje: 24 palců
Rozlišení: 1920 x 1080 px
Typ displeje: VA
Doba odezvy: 4 ms
Obnovovací frekvence: 60 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Druhým velmi lákavým levným monitorem je Acer SA240YAbmi. V tomto případě máme tu čest s IPS panelem, který má lepší pozorovací úhly a mohl by být použit i do sestav s více monitory. Obrazovka sice není prohnutá, má ale malé rámečky a k tomu ještě lehce navýšenou obnovovací frekvenci. Přidanou hodnotou jsou také integrované reproduktory, které se mohou občas hodit.
Úhlopříčka displeje: 23,8 palců
Rozlišení: 1920 x 1080 px
Typ displeje: IPS
Doba odezvy: 4 ms
Obnovovací frekvence: 75 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Do 3000 korun se také vejdete v případě pořízení monitoru Philips 248E9QHSB. Ten v podstatě kombinuje výhody předešlých dvou modelů. Monitor je velmi agresivně zakřivený s poloměrem oblouku 1500R a k tomu ještě přidává v této cenové relaci nejvyšší obnovovací frekvenci 75 Hz.
Úhlopříčka displeje: 23,6 palců
Rozlišení: 1920 x 1080 px
Typ displeje: VA
Doba odezvy: 4 ms
Obnovovací frekvence: 75 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Tyto monitory jsou vhodné k nejlevnějším herním PC sestavám s pořizovací cenou okolo 10-15 000 Kč.
Nejlepší herní monitor do 4000 Kč
Neodolatelným monitorem za minimální peníze je Samsung C24RG50. Tento prohnutý monitor již bez ostychu můžeme nazývat herním, neboť má špičkovou obnovovací frekvenci 144 Hz. Při jeho kombinaci s dostatečně výkonným počítačem se tedy můžete těšit na výrazně plynulejší obraz než v případě běžných 60hertzových monitorů.
Úhlopříčka displeje: 23,5 palců
Rozlišení: 1920 x 1080 px
Typ displeje: VA
Doba odezvy: 4 ms
Obnovovací frekvence: 144 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Nejlepší herní monitory do 5000 Kč
Luxusním herním monitorem za stále rozumné peníze je Samsung C24FG73 (popř. Samsung C24FG70 s jiným řešením stojanu). Monitor má nejen minimální odezvu, ale i výbornou obnovovací frekvenci. Zvolený VA panel navíc potěší technologií Quantum Dot, díky které má obrazovka neuvěřitelně široké barevné spektrum rovnající se 125 % sRGB. Tento zakřivený monitor s možností výškového nastavení byl již doporučován před dvěma lety jako novinka, nyní za výrazně nižší cenu je však o to lákavější.
Úhlopříčka displeje: 23,5 palců
Rozlišení: 1920 x 1080 px
Typ displeje: VA
Doba odezvy: 1 ms (MPRT)
Obnovovací frekvence: 144 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Druhým již dříve doporučovaným herním monitorem je AOC C24G1. Setkali jsme se s ním v loňském článku o nejlepších herních Full HD monitorech a do této kategorie také stále patří. Oproti předchozímu Samsungu sice nedosahuje VA panel tohoto monitoru takového rozsahu barev, potěší ale o něco větší obrazovkou, která je i agresivněji zakřivená (1500R).
Úhlopříčka displeje: 24 palců
Rozlišení: 1920 x 1080 px
Typ displeje: VA
Doba odezvy: 1 ms (MPRT)
Obnovovací frekvence: 144 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Tyto monitory jsou vhodné k herním PC sestavám s pořizovací cenou okolo 15-25 000 Kč.
Nejlepší herní monitory do 6000 Kč
Pro hraní rychlých akčních her je prioritou plynulý obraz a tedy co nejvyšší obnovovací frekvence. Jste-li ale spíše hráčem MMORPG či strategických her, nebo často používáte počítač i na práci, dost možná více oceníte větší obraz…
Již s částkou okolo 6000 korun si tak můžete koupit 27palcový monitor Acer Nitro VG270Ubmiipx s jemným rozlišením 2560 x 1440 pixelů. Monitor používá IPS LCD panel a proto disponuje krásnými barvami i špičkovými pozorovacími úhly. Oproti předchozím monitorům jsme sice zpět na nižší obnovovací frekvenci, odměnou nám ale je onen větší a jemnější obraz. Pro řadů uživatelů budou jistě přidanou hodnotou i vestavěné reproduktory.
Úhlopříčka displeje: 27 palců
Rozlišení: 2560 x 1440 px
Typ displeje: IPS
Doba odezvy: 1 ms (VRB)
Obnovovací frekvence: 75 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Druhou výhodnou možností od tajwanského výrobce je monitor Acer KG271Ubmiippx. Jedná se o jeden z nejlevnějších Quad HD monitorů, jak jsme si jej již dříve představili. Zvolený LCD panel je sice typu TN a má tedy horší kontrast a pozorovací úhly, na druhou stranu ale mají tyto displeje nejlepší odezvu. I zde potěší integrované stereo reproduktory.
Úhlopříčka displeje: 27 palců
Rozlišení: 2560 x 1440 px
Typ displeje: TN
Doba odezvy: 1 ms
Obnovovací frekvence: 75 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Dalším lákavým herním monitorem za 6000 Kč je LG 29UM69G. I tento model byl již na webu Cena-Vykon.cz několikrát doporučován, naposledy v letním článku o nejlepších širokoúhlých monitorech. V současné době máme tu čest s nejlevnějším UltraWide monitorem, tedy s obrazovkou s méně standardním ale často o to praktičtějším poměrem stran 21:9.
Úhlopříčka displeje: 29 palců
Rozlišení: 2560 x 1080 px
Typ displeje: IPS
Doba odezvy: 5 ms
Obnovovací frekvence: 75 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Tyto monitory jsou vhodné k herním PC sestavám s pořizovací cenou okolo 15-25 000 Kč.
Nejlepší herní monitory do 7000 Kč
S nadstandardním rozpočtem 7000 korun lze již dosáhnout na absolutní špičku z pohledu herních Full HD monitorů, jelikož za tyto peníze si můžete pořídit displej s neuvěřitelnou obnovovací frekvencí 240 Hz! Řeč je o monitoru Dell Alienware AW2518HF, který stál v době svého představení 12 000 Kč, avšak nyní se dá pořídit za neodolatelných 7000 korun. Možnost výškového nastavení je samozřejmostí, minimální rámečky pak příjemným překvapením.
Pro využití potenciálu tohoto monitoru je samozřejmě vhodné disponovat co nejvýkonnější grafickou kartou, takovou, která je ve vašich oblíbených herních titulech schopna dosahovat FPS blížících se uvedené obnovovací frekvenci. V tu chvíli docílíte toho nejplynulejšího obrazu, který aktuální technologie umožňují.
Úhlopříčka displeje: 24,5 palců
Rozlišení: 1920 x 1080 px
Typ displeje: TN
Doba odezvy: 1 ms
Obnovovací frekvence: 240 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Přestože si osobně myslím, že „základní“ Full HD rozlišení patří primárně na monitory s úhlopříčkou 23-25 palců, občas se používá i na větší obrazovky. Lákavým příkladem je Acer Nitro XZ272Pbmiiphx aneb 27palcový monitor s rozlišením 1920 x 1080 pixelů. Budete-li používat monitor zejména na hraní, méně jemný obraz vás zas tak trápit nebude a naopak si jistě užijete onu větší plochu. Monitor je prohnutý, podporuje HDR obsah, má parádní obnovovací frekvenci a k tomu i vestavěné reproduktory, jeho používání si tedy rozhodně užijete.
Úhlopříčka displeje: 27 palců
Rozlišení: 1920 x 1080 px
Typ displeje: VA
Doba odezvy: 4 ms
Obnovovací frekvence: 165 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Podobně kontroverzím herním monitorem je i Philips 328E9FJAB. Zde máme sice tu čest s výrazně vyšším Quad HD rozlišením, ale také s extrémní úhlopříčkou 31,5 palců, tedy přibližně 80 centimetrů. To už je v podstatě malá televize a i tak byste k tomuto monitoru měli přistupovat = udržovat si dostatečně velkou pozorovací vzdálenost. Není-li ale toto pro váš stůl problém, velký zakřivený obraz vás doslova vtáhne do děje. Tento monitor je ideální zejména pro příznivce strategických a MMORPG her, jelikož na hraní akčních her má v této cenové relaci podprůměrnou obnovovací frekvenci.
Úhlopříčka displeje: 31,5 palců
Rozlišení: 2560 x 1440 px
Typ displeje: VA
Doba odezvy: 4 ms
Obnovovací frekvence: 75 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Tyto monitory jsou vhodné k herním PC sestavám s pořizovací cenou okolo 20-30 000 Kč.
Nejlepší herní monitory do 8000 Kč
Pro zájemce o nejlepší herní monitor z pohledu minimální odezvy a maximální frekvence je stále hlavním adeptem na pořízení Dell Alienware AW2518HF z předchozí kategorie. S nastavením rozpočtu do 8000 korun se ale již můžeme bez problému porozhlédnout po Quad HD monitorech s nadstandardní frekvencí…
Celkově nejlákavější parametry nalezneme u monitoru AOC CQ32G1. Rozlišení 2560 x 1440 pixelů se rozpíná na velké obrazovce s poloměrem zakřivení 1800R. Zvolený VA panel hezkých barev má navíc konkurenceschopnou obnovovací frekvenci a proto lze tento monitor využít pro plnohodnotné hraní v podstatě jakýchkoli žánrů.
Úhlopříčka displeje: 31,5 palců
Rozlišení: 2560 x 1440 px
Typ displeje: VA
Doba odezvy: 1 ms (MPRT)
Obnovovací frekvence: 144 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Možná ještě o něco lákavější možností do 8000 Kč je Samsung C27JG56. Tento zakřivený herní monitor má v podstatě totožné parametry jako předchozí model, jen o něco menší úhlopříčku. To však nemusí být nutně mínus, právě naopak – pro kompetitivní hraní je Quad HD rozlišení na 27 palcové obrazovce ideální. Rozlišení je velmi jemné a velikost obrazu stále přijatelná pro sledování veškerého dění. Větší monitory sice na první pohled působí lepším dojmem, při reálném používání se ale z blízké vzdálenosti stává obraz hůře přehledný. Méně je zkrátka někdy více.
Úhlopříčka displeje: 27 palců
Rozlišení: 2560 x 1440 px
Typ displeje: VA
Doba odezvy: 4 ms
Obnovovací frekvence: 144 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Tyto monitory jsou vhodné k herním PC sestavám s pořizovací cenou okolo 25-40 000 Kč.
Nejlepší herní monitory do 10 000 Kč
Na magické 5ciferné hranici se můžete v případě výběru herního monitoru vydat mnoha směry. První cestou je standardizované Quad HD rozlišení na 27palcovém displeji a k tomu co nejvyšší obnovovací frekvence. Zde je nejlepší volbou 165hertzová novinka MSI Optix MAG272QP, která se dá v současné době pořídit za 9000 Kč. Krásná cena za takto vyzbrojený monitor, který má ještě v záloze podporu HDR.
Úhlopříčka displeje: 27 palců
Rozlišení: 2560 x 1440 px
Typ displeje: VA
Doba odezvy: 1 ms (MPRT)
Obnovovací frekvence: 165 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Druhou možností je roztáhnout obraz více do šířky a pořídit si UltraWide Quad HD monitor MSI Optix MAG341CQ s rozlišením 3440 x 1440 pixelů. Tento luxusní 34palcový herní monitor má sice nižší (byť stále nadstandardní) obnovovací frekvenci, za částku 10 000 korun vám ale oproti běžným QHD modelům nabídne o třetinu větší obraz. Nechybí samozřejmě zakřivení, které má v případě toho monitoru hodnotu 1800R.
Úhlopříčka displeje: 34 palců
Rozlišení: 3440 x 1440 px
Typ displeje: VA
Doba odezvy: 8 ms
Obnovovací frekvence: 100 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Třetí cesta vede za monitorem s co nejvyšší obnovovací frekvencí a až poté co nejlepšími ostatními parametry. Z tohoto pohledu je hlavním favoritem Samsung C27RG50. Tento herní monitor má špičkovou obnovovací frekvenci LCD panelu 240 Hz a k tomu ještě velkou 27palcovou úhlopříčku. Rozlišení prohnuté obrazovky je sice pouze Full HD, bude-li vám ale sloužit monitor primárně na hry, zas takový problém to není. Monitor je ideální pro použití s grafickými kartami NVIDIA, jelikož podporuje spolehlivou synchronizaci obrazu přes technologii G-Sync.
Úhlopříčka displeje: 27 palců
Rozlišení: 1920 x 1080 px
Typ displeje: VA
Doba odezvy: 4 ms
Obnovovací frekvence: 240 Hz
Podporovaná synchronizace: G-Sync
Tyto monitory jsou vhodné k herním PC sestavám s pořizovací cenou 30 000 Kč a výše.
Nejlepší herní monitory do 12 000 Kč
Žhavou novinkou je na českém trhu profesionální herní monitor MSI Optix MAG272CQR. Jedná se o zakřivenou verzi prvního modelu z předchozí kategorie, kde si za ono prohnutí s poloměrem oblouku 1500R připlatíte přibližně 2000 korun. Ono navýšení ceny sice nezní příliš přesvědčivě, i tak je ale tento monitor za 11 000 Kč nejlepším pořízením.
Úhlopříčka displeje: 27 palců
Rozlišení: 2560 x 1440 px
Typ displeje: VA
Doba odezvy: 1 ms (MPRT)
Obnovovací frekvence: 165 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Přestože u moderních grafických karet NVIDIA lze nastavit synchronizaci obrazu i přes technologii AMD FreeSync, nejedná se o zaručený způsob fungující za každé situace. Pro spolehlivé souznění snímkové frekvence z vašeho počítače a obnovovací frekvence monitoru je ideální G-Sync. Tuto technologii nalezneme například u monitoru Asus TUF Gaming VG27AQ, který je z tohoto pohledu tím nejlepším herním monitorem právě pro majitele grafický karet s čipem od NVIDIE. Tato QHD obrazovka sice postrádá jakékoli prohnutí, díky IPS panelu má ale i tak parádní pozorovací úhly. Místo na stole by vám mohly ušetřit stereofonní reproduktory, které nalezneme v monitoru integrované.
Úhlopříčka displeje: 27 palců
Rozlišení: 2560 x 1440 px
Typ displeje: IPS
Doba odezvy: 1 ms (MPRT)
Obnovovací frekvence: 165 Hz
Podporovaná synchronizace: G-Sync
Třetím lákavým kouskem s cenou okolo 12 000 korun je Dell S3220DGF. Tento herní monitor má taktéž rozlišení Quad HD a špičkovou obnovovací frekvenci 165 Hz. Krásný obraz z počítačových her i vašich oblíbených filmů si užijete na obřím VA panelu s úhlopříčkou 31,5 palců a podporou HDR obsahu.
Úhlopříčka displeje: 31,5 palců
Rozlišení: 2560 x 1440 px
Typ displeje: VA
Doba odezvy: 4 ms
Obnovovací frekvence: 165 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Tyto monitory jsou vhodné k herním PC sestavám s pořizovací cenou 30 000 Kč a výše.
Nejlepší herní monitory do 15 000 Kč
Že nelze u QHD monitoru dosáhnout na rekordní obnovovací frekvenci? Opak dokazuje HP Omen X 27. Tento 27palcový herní monitor s parádním rozlišením 2560 x 1440 pixelů se pyšní frekvencí až 240 herzů. Díky zvolenému TN panelu má také bezkonkurenční odezvu a minimální input lag. Pozorovací úhly a kontrast jsou sice o poznání horší než v případě VA či IPS monitorů, pokud to ale s profesionálním hraním myslíte vážně, jsou toto až druhotné parametry.
Úhlopříčka displeje: 27 palců
Rozlišení: 2560 x 1440 px
Typ displeje: TN
Doba odezvy: 1 ms
Obnovovací frekvence: 240 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Zlatou střední cestou s lákavou cenou okolo 13 000 Kč je monitor Gigabyte Aorus CV27Q. Tento herní kousek má z pohledu kontrastu a podání barev kvalitnější VA panel, který je ještě k tomu prakticky zakřivený. Maximální obnovovací frekvence je sice „nižších“ 165 Hz, i tak ale budete potřebovat velmi výkonný počítač, abyste byli schopni využít plného potenciálu tohoto herního monitoru.
Úhlopříčka displeje: 27 palců
Rozlišení: 2560 x 1440 px
Typ displeje: VA
Doba odezvy: 1 ms (MPRT)
Obnovovací frekvence: 165 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Méně tradičním řešením v kategorii do 15 000 korun je BenQ EX3501R. Jedná se o zástupce UltraWide monitorů, který přináší vskutku panoramatický pohled. Vyšší rozlišení si sice žádá menší obnovovací frekvenci, tak jako tak vás ale tento 35palcový herní monitor doslova vtáhne do děje. A pokud na svém počítači často pracujete nebo si pouštíte filmy, toto řešení s podporou HDR je jasná volba.
Úhlopříčka displeje: 35 palců
Rozlišení: 3440 x 1440 px
Typ displeje: VA
Doba odezvy: 4 ms
Obnovovací frekvence: 100 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Blízkou alternativou je k tomuto monitoru Samsung C34F791, který byl již dříve několikrát doporučován a který s drobným navýšením ceny nabídne ještě krásnější obraz díky technologii Quantum Dot.
Tyto monitory jsou vhodné k herním PC sestavám s pořizovací cenou 30 000 Kč a výše.
Nejlepší herní monitory do 20 000 Kč
Cenová relace okolo 20 000 Kč je již plně ve znamení UltraWide Quad HD monitorů. Žhavou novinkou na trhu je MSI Optix MPG341CQR. Toto naprosto úchvatné řešení posouvá hranici herních zážitků o krok dále, neboť na obří prohnuté obrazovce přináší špičkovou obnovovací frekvenci 144 Hz a také podporu HDR obsahu.
Úhlopříčka displeje: 34 palců
Rozlišení: 3440 x 1440 px
Typ displeje: VA
Doba odezvy: 1 ms (MPRT)
Obnovovací frekvence: 144 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Luxusním herním monitorem s líbivým IPS panelem je dále Dell Alienware AW3418DW. Toto řešení je ideální zejména pro majitele grafických karet s čipem od NVIDIE, neboť díky G-Sync spolehlivě synchronizuje frekvenci monitoru se snímky z vašeho herního počítače. U takto drahého produktu je navíc velkou přidanou hodnotou prodloužená záruka a nadstandardní záruční servis NBD On-Site.
Úhlopříčka displeje: 34,14 palců
Rozlišení: 3440 x 1440 px
Typ displeje: IPS
Doba odezvy: 4 ms
Obnovovací frekvence: 120 Hz
Podporovaná synchronizace: G-Sync
Chcete z pohledu celkových parametrů srovnatelný monitor s předchozím Dellem jen ideálně za nižší cenu? Mrkněte na AOC AG352UCG6. I tento širokoúhlý model se pyšní 120hertzovým LCD panelem a podporou synchronizace NVIDIA G-Sync. Obrazovka je typu VA, což s sebou přináší vyšší kontrast, byť o něco horší pozorovací úhly. Ty jsou ale i tak rozhodně dostatečné, neboť i tento velký herní monitor má zakřivenou obrazovku pro maximální vtažení hráče do děje.
Úhlopříčka displeje: 35 palců
Rozlišení: 3440 x 1440 px
Typ displeje: VA
Doba odezvy: 4 ms
Obnovovací frekvence: 120 Hz
Podporovaná synchronizace: G-Sync
Tyto monitory jsou vhodné k herním PC sestavám s pořizovací cenou 30 000 Kč a výše.
Nejlepší herní monitory současnosti
Absolutně nejlepším herním monitorem aktuálně je Asus ROG Swift PG35VQ. Tento 35palcový profesionální kousek dosahuje s UW-QHD rozlišením na technologické maximum, neboť zvolený VA panel nabídne špičkovou obnovovací frekvenci 200 Hz a zároveň minimální odezvu 2 ms (G2G). Nesmí samozřejmě chybět HDR, podpora technologie G-Sync a bohužel také neslušně vysoká cena…
Úhlopříčka displeje: 35 palců
Rozlišení: 3440 x 1440 px
Typ displeje: VA
Doba odezvy: 2 ms
Obnovovací frekvence: 200 Hz
Podporovaná synchronizace: G-Sync
Druhou možností předraženého ale špičkového herního monitoru je Asus ROG Swift PG27UQ. Tento model jde cestou extrémního 4K rozlišení a k němu rekordní frekvence 144 Hz. Ani zde nechybí podpora zobrazení obsahu s vysokým dynamickým rozsahem a možnost synchronizace přes G-Sync.
Úhlopříčka displeje: 27 palců
Rozlišení: 3840 x 2160 px
Typ displeje: IPS
Doba odezvy: 4 ms
Obnovovací frekvence: 144 Hz
Podporovaná synchronizace: G-Sync
Zajímavým řešením na závěr je herní monitor Samsung C49RG90. Tento netradiční kousek má úhlopříčku 49 palců a rozlišení Dual Quad HD, tedy 5120 x 1440 pixelů. Jedná se o ultra-širokoúhlou prohnutou obrazovku, před kterou si budete připadat jak v jiném světě. Bezkonkurenční kvalitu obrazu zajišťuje VA panel s technologií Quantum Dot. Pořizovací cena okolo 30 000 Kč je sice vysoká, ale za toto jedinečné řešení není zas tak přehnaná.
Úhlopříčka displeje: 48,8 palců
Rozlišení: 5120 x 1440 px
Typ displeje: VA
Doba odezvy: 4 ms
Obnovovací frekvence: 120 Hz
Podporovaná synchronizace: FreeSync
Tyto monitory jsou vhodné k herním PC sestavám s pořizovací cenou 40 000 Kč a výše.
12 komentářů
Tibor
Ve výčtu není zmíněn tento, ovšem mohu doporučit. AOC 24G2U.
Petr Mlejnek
Děkuji za doplnění, máte pravdu, rozhodně jeden z nejlepších monitorů za 4000 Kč. Osobně bych tento IPS monitor zařadil hned za onen VA model ze článku.
Pepa
Dobrý den, hledám monitor na práci s grafikou a občasné hraní her – nepotřebuji zas tak vysokou frekvenci (100Hz bude stačit) kolem 35. palců, prohnutý a ideálně IPS s HDR. Případně jiný panel, ale aby nezkresloval barvy, když pohnu hlavou – zkoušel jsem MSI Gaming Optix MAG341CQ a tam to bylo hlavně u šedých odstínů hodně znatelné. Doporučil byste něco pod 20 000 Kč? Díky
Petr Mlejnek
Dobrý den, UW-QHD monitor s nejlepším obrazem a cenou do 20 000 Kč je podle mě Samsung C34F791. Psal jsem o něm někdy před dvěma lety cca a stále jsem lepší neobjevil. :-)
Pepa
Dobrý den, mě VA panely moc nesedly – vadí mi při tak velké uhlopříčce změna barev už jen při pohybu hlavy (u toho MSI jsem si toho všímal dost, hlavně u šedých barev) a bojím se, že tím bude trpět i tento Samsung. Neměl byste doporučení na něco s IPS panelem? :) Díky
Petr Mlejnek
Pokud IPS s podobnými parametry, tak mne napadá jen jediné řešení a to výše uvedený Dell Alienware AW3418DW.
Petr
Dobrý den, má smysl kupovat monitor pro hraní FPS her na Playstation 3, popřípadě jaký? Předem děkuji za odpověď.
Petr Mlejnek
Dobrý den, pro hraní na konzoli bohatě stačí Full HD a 60 Hz, jelikož PS3 stejně větší rozlišení a více než 60 FPS neumí + hodí se určitě integrované reproduktory. Můžete zvolit např. druhý první monitor z tohoto článku (Acer), popř. AOC G2460VQ6 s rychlejším TN panelem.
Martin
Dobrý den, poskládal jsem si nový PC na hraní her a chci se zeptat, jaký monitor by jste doporučil. Mám 4 podmínky. 1. 32 palců, 2. pokud možno doba odezvy 1 ms, 3. rozlišení: 2560 x 1440 px, 4. FreeSync jelikož mám MAD GK 5700XT. Předem děkuji za pomoc s výběrem. Klidně může být i více návrhů a radám se nebráním. ;-)
Petr Mlejnek
Dobrý den, MSI Gaming Optix AG32CQ.
Martin
Dobrý den, jeste jednou dekuji za radu. koukal jsem jeste na monitory a chci se zeptat na funkci HDR, kdyz uz chci kupovat monitor, tak pokud mozno i s touto funkci. Koukal jsem primo na model ASUS TUF VG32VQ bohuzel moc monitoru HDR a s mimy požadavky jsem nenašel. Je ta funkce HDR dobry, nebo je to zbytecnost děkuji za odpoved.
Petr Mlejnek
Dobrý den, ano, tento vámi uváděný monitor určitě může dávat smysl, jelikož máte grafikou kartu od AMD. Každopádně co se týče HDR, tak této technologii u monitorů zatím příliš velkou váhu nedávám. Moc her „skutečné“ HDR nepodporuje a i když ano, tak obraz se může na první pohled zdát hezčí / kontrastnější, ve skutečnosti ale může docházet k horší viditelnosti objektů v tmavých odstínech, což pro hráče kompetitivních her není žádoucí. Pokud je rozdíl v cenách monitorů malý a plánujete-li hrát tituly podporující HDR, určitě lepší zvolit HDR monitor. V opačném případě ale z mého pohledu nemá smysl za HDR připlácet.