Pravděpodobně jste již slyšeli o mobilním telefonu Xiaomi Mi Note 10. Základní informace zní, že je to první mobil s fotoaparátem o extrémním rozlišení 108 Mpx. Co nám však tento údaj ve skutečnosti říká? Má vůbec nějaký smysl? A jak jsou na tom ostatní parametry tohoto průkopníka? Na tyto otázky jsem hledat odpovědi v následující recenzi… Pojďte se blíže seznámit s údajně nejlepším fotomobilem současnosti za těžko uvěřitelnou cenu 15 000 Kč.
Rychlá navigace článkem:
- VIDEORECENZE
- Obsah balení
- Konstrukce
- Displej + čtečka otisků
- Konektivita
- Výkon
- Operační systém
- Hlavní PENTA fotoaparát
- Přední selfie fotoaparát
- Baterie
- Shrnutí, výhody, nevýhody
- Možné alternativy
Videorecenze Xiaomi Mi Note 10
Doplněno 8. 1. 2020
Obsah balení
Pokud se nejprve podíváme na obsah balení, tak v elegantní matně černé krabičce primárně nalezeme mobilní telefon Xiaomi Mi Note 10, na který se podíváme podrobněji za chviličku. Dále je součástí napájecí adaptér s evropskou koncovkou. Ten při napětí 5 V slibuje proud dosahující k hodnotě 3 A, a v souvislosti s tím by měl podporovat až 30wattové rychlonabíjení. K poměrně velkému bílému adaptéru s USB zásuvkou patří ještě metrový kabel zakončený USB-C konektorem.
Příjemným překvapením v balení je silikonové pouzdro, které má vykrojení s vystouplými okraji pro ochranu čoček fotoaparátů, ale i ztenčené části v oblasti antén pro lepší prostupnost signálu. Jedná se sice o jakousi drobnost, nicméně vězte, že nevhodný kryt skutečně může kvalitu signálu negativně ovlivnit.
V poslední řadě je nedílnou součástí balení originální manuál, česká uživatelská příručka a nástroj na vysunutí šuplíčku na SIM karty.
Konstrukce Xiaomi Mi Note 10
Konstrukce mobilního telefonu Xiaomi Mi Note 10 je poměrně robustní, jelikož se jedná o zařízení s velkým displejem, baterií a k tomu ještě s onou bezkonkurenční sadou fotoaparátů. Výška činí přijatelných 15,8 centimetrů, tloušťka včetně vystouplých čoček zadního fotoaparátu 11,7 milimetrů (bez čoček 9,7 mm). Váha tomuto sexy mladíkovi naměří vyšší hmotnost 208 gramů. Přesto se mobil pohodlně používá, jelikož má veškeré hrany příjemně zaoblené včetně bočních stran displeje. Šasi telefonu Xiaomi Mi Note 10 je tvořeno kovovým, konkrétně hliníkovým rámem. Přední i zadní stranu před poškozením chrání sklo Corning Gorilla Glass 5, které běžnými předměty ve vaší kapse či tašce nepoškrábete.
Displej včetně čtečky otisků
Přiblížíme-li si displej telefonu, jedná se o AMOLED panel krásných barev a bezchybného kontrastu, s úhlopříčkou 6,47 palců, rozlišením Full HD+ 2340 x 1080 pixelů a podporou HDR. Minimální jas displeje je bezproblémový pro použití v noci, ten maximální poté dostatečný i za slunného dne. Hodnotám, které dosahují nejdražších Samsungy se sice Xiaomi Mi Note 10 nevyrovná, to ale vzhledem k výrazně nižší ceně ani nelze žádat.
Tak jako tak vykrojení pro přední fotoaparát, zakulacené rohy a zahnuté strany displeje dělají z mobilu Xiaomi Mi Note 10 vskutku luxusní zařízení. Z praktického pohledu ale nemůžeme být přespříliš pozitivní, jelikož oprava takto prémiového displeje nebude jistě nic levného. O to více, když se pod ním ještě skrývá optický skener otisků prstů.
Obecně však tuto čtečku vnímám velmi pozitivně. Funguje bezproblémově, sice o něco pomaleji než standardní kapacitní senzory, na ono praktické umístění uprostřed spodní části displeje si ale rádi zvyknete. Nutno dodat, že pro odemknutí telefonu čtečkou otisků NENÍ třeba mačkat boční tlačítko. Stačí přiložit prst na displej, pod ním se vám rozsvítí několik pixelů a je odemčeno. Chce to jen trochu cviku trefit se na to správné místo.
Oblíbenou funkcí mobilu Xiaomi Mi Note 10 je rozhodně ambientní displej, nebo chcete-li Always On Display. Ten umožňuje neustálé zobrazení aktuálního data a času v podobě nastavitelných ciferníků. Díky ambientnímu displeji telefon také úsporně zobrazuje notifikace a proto nepotřebuje dedikovanou LED diodu.
Nastavení ambientního displeje
Konektivita Xiaomi Mi Note 10
Co se týče konektivity, tak mobilnímu telefonu Xiaomi Mi Note 10 samozřejmě nechybí Wi-Fi, bluetooth ve verzi 5.0 ani podpora všech světových navigačních systémů včetně evropského Galilea.
Na boku zařízení nalezneme šuplíček na dvě NanoSIM karty, které podporují všechny potřebné LTE frekvence. Možnost vložit paměťovou kartu byste ale hledali marně. Pokud byste však integrovaných 128 GB uživatelské paměti považovali za hodnotu nedostatečnou, můžete si s drobným navýšením ceny pořídit model Xiaomi Mi Note 10 Pro s dvojnásobným úložištěm.
Z další výbavy mobilu Xiaomi Mi Note 10 si zaslouží zmínit často opomíjený 3,5mm audio konektor na sluchátka, stále populárnější NFC, ale i netradiční infračervený port na horní straně telefonu. S jeho pomocí a prostřednictvím předinstalované aplikace Mi Ovladač můžete ovládat v podstatě libovolný spotřebič vybavený touto technologií.
Aplikace pro ovládání jiných zařízení přes IR port
Dále nesmíme zapomenout ani na integrovaný FM přijímač, který se přeci jen v situacích bez internetu může hodit!
Aplikace FM Rádio
Výkon Xiaomi Mi Note 10
V případě mobilního telefonu Xiaomi Mi Note 10 je pro mnoho uživatelů velkým otazníkem výkon. Srdcem zařízení je totiž 8jádrový procesor Qualcomm Snapdragon 730G. Tento čip spadá do vyšší střední třídy a přestože se jedná o moderní řešení vyráběné 8nm výrobní technologií, najdete ve srovnatelné cenové relaci desítky výkonnějších mobilů. V benchmarku AnTuTu jsem s telefonem dosáhl na hodnotu 262 960 bodů. Skóre sice parádní, nicméně oproti konkurenčnímu OnePlus 7T či Realme X2 Pro se Snapdragonem 855+ se jedná o hodnotu v podstatě poloviční. Obavy z nedostatečného výkonu jsou tedy na první pohled opodstatněné.
Výkon mobilního telefonu Xiaomi Mi Note 10 v AnTuTu, 3DMarku a PCMarku
Po dvou týdnech používání mobilu Xiaomi Mi Note 10 však musím upřímně říci, že ve volbě levnějšího procesoru nevidím absolutně žádný problém. Telefon v kombinaci se 6 GB operační paměti funguje perfektně. Vzhledem k jiným výkonnějším možnostem na trhu jsem bojoval s předsudky, že mobil Xiaomi Mi Note 10 nebude možné brát jako herní, opak je ale pravdou. Sám výrobce čipu Qualcomm svůj procesor jako herní označuje a i mě to nyní dává smysl. Celý systém je svižný, nezasekává se a ani při hraní nejnáročnějších her jsem si nemohl na plynulost pohybů stěžovat. Ano, chcete-li telefon co nejvýkonnější, je řada jiných možností, Xiaomi Mi Note 10 vás však v této oblasti rozhodně brzdit nebude.
Problémy?
Někteří z prvních zahraničních recenzentů u tohoto telefonu zmiňovali, že se jim občas zařízení výrazně zpomalilo, zasekávalo či padala aplikace fotoaparátu. Z osobní zkušenosti jsem se s žádnými pomalými reakcemi telefonu nesetkal, nutno ale dodat, že aplikaci fotoaparátu se mi skutečně podařilo jednou zaseknout (viz snímek obrazovky níže). Z více než 200 pořízených snímků mi to nepřijde nikterak tragické, ale je určitě vhodné na to upozornit. Na druhou stranu hned po rozbalení telefonu jsem instaloval velkou aktualizaci a přibližně po týdnu používání následovala další. Je tedy zřejmé, že výrobce případné problémy flexibilně řeší, což je rozhodně plus.
Operační systém
Že společnost Xiaomi ráda pracuje i na softwaru je u telefonu Xiaomi Mi Note 10 zřejmé z operačního systému Android 9, respektive jeho nadstavby MIUI 11. Ta Androidu dodává nejen jedinečný vzhled, ale doplňuje i oblíbené funkce a užitečné aplikace. Zmiňme si například možnosti nastavení ambientního displeje a probuzení i uspání telefonu zvednutím či dvojitým poklepáním. Pro dobro vašich očí je skvělou funkcí čtecí režim s možností jeho automatického spouštění. Velkou přidanou hodnotou je v případě AMOLED displeje také tmavý režim, který je nejen příjemnější na pohled, ale i úspornější pro vaši baterii. Osobně vítám i možnost odstranění vykrojení v displeji, která vám sice zmenší displej na výšku, ale horní stavový řádek tak získá své přirozené chování díky maximální šířce.
Informace o telefonu, nastavení čtecího režimu, tmavého režimu a možnost odstranění vykrojení pro přední kameru
Specialitkou telefonu Xiaomi Mi Note 10 jsou také různé animace při snímání otisku prstu, nebo třeba možnost odemknout zařízení vaším obličejem. To funguje překvapivě dobře, byť se obecně jedná o méně bezpečné řešení než je onen otisk prstu. V momentálně nejnovější verzi MIUI 11 dále nalezneme velmi sympatická zvuková schémata, ať už tématicky zaměřená, nebo vždy odlišná třeba podle aktuálního času či počasí.
Nastavení animace čtečky otisků, volby pro odemykání obličejem, tématické zvuky
Z mnou často používaných aplikací si velmi cením přehledného správce souborů, ve kterém je integrován i FTP klient pro snadný bezdrátový přesun souborů z mobilu do počítače nebo naopak. Občas se rád podívám do přehledné aplikace počasí, použiji kalkulačku anebo skener QR kódů.
Aplikace Správce souborů, Počasí, Kalkulačka, Skener
Často neocenitelným pomocníkem je svítilna. Tu můžete bleskurychle spustit vámi definovaným způsobem, například dvojitým stisknutím tlačítka napájení.
Hlavní PENTA fotoaparát
Konfigurace zadního fotoaparátu Xiaomi Mi Note 10:
- Hlavní 108Mpx fotoaparát, velikost snímače 1/1.33″, světelnost f/1.69, optická stabilizace obrazu (OIS)
- Teleobjektiv s 2násobným optickým zoomem, snímač o rozlišení 12 Mpx a velikosti 1/2.55″, světelnost f/2.0
- Teleobjektiv s 5násobným optickým zoomem, snímač o rozlišení 5 Mpx a velikosti 1/4.4″, světelnost f/2.0, optická stabilizace obrazu (OIS)
- Širokoúhlý objektiv (úhel záběru 117 °), snímač o rozlišení 20 Mpx a velikosti 1/2.8″, světelnost f/2.2
- Makro objektiv, snímač o rozlišení 2 Mpx a velikosti 1/5″, světelnost f/2.4
- Dva dvoudiodové blesky, jeden s ostřejším a druhý s jemnějším světlem
108Mpx fotoaparát
Nyní se již konečně pojďme podívat na to, čím si mobilní telefon Xiaomi Mi Note 10 získat celosvětovou pozornost. Xiaomi Mi Note 10 je prvním sériově vyráběným mobilem, ve kterém nalezneme snímač s extrémním rozlišením 108 Mpx. To je rozhodně marketingový titulek, se kterým se dá pracovat. Je ale o co stát? Vysoké rozlišení nutně neznamená dobré fotografie, je to trochu složitější… Aby vůbec mohlo vyniknout mnoho megapixelů, je nejprve nutný kvalitní snímač a především jeho co největší velikost.
Na velikosti záleží!
Představte si obrazový snímač jako plátno reálného obrazu. Čím větší plátno, tím detailnější obraz „se dá nakreslit“ a tím více světla na něj může dopadnout, aby více vynikl. A i tento důležitý parametr Xiaomi Mi Note 10 splňuje, respektive v něm exceluje. Formát snímače je obřích 1/1.33″, což je pro představu ekvivalentem přibližně pro plochu 78 mm². Jinými slovy Xiaomi Mi Note 10 je mobilem s největším snímačem fotoaparátu, který si můžete nyní koupit!
Podíváme-li se do historie, tak větší snímače měly doposud jen dva telefony: Panasonic Lumix DMC-CM1 (1″) a Nokia 808 PureView (1/1.2″). V porovnání se současnou konkurencí je tedy Xiaomi Mi Note 10 skutečně unikát, neboť má hlavní snímač téměř dvojnásobně velký oproti mobilu Huawei P30 Pro a dokonce více než trojnásobně velký oproti telefonům Samsung Galaxy Note10+ či Apple iPhone 11 Pro Max. Pro lepší představu naleznete v tabulce níže několik různých zařízení (mobily i kompaktní fotoaparáty) s různými velikostmi obrazových snímačů.
Zařízení | Formát snímače | Přibližné rozměry snímače | Přibližná velikost snímače |
---|---|---|---|
Panasonic Lumix DMC-CM1 | 1″ | 12,8 x 9,6 mm | 122,88 mm² |
Sony DSC-RX100 (nejprodávanější kompaktní fotoaparát) |
1″ | 12,8 x 9,6 mm | 122,88 mm² |
Nokia 808 PureView | 1/1.2″ | 10,67 x 8 mm | 85,36 mm² |
Xiaomi Mi Note 10 | 1/1.33″ | 10,19 x 7,64 mm | 77,85 mm² |
Huawei P30 Pro | 1/1.7″ | 7,6 x 5,7 mm | 43,32 mm² |
OnePlus 7T Pro | 1/2″ | 6,4 x 4,8 mm | 30,72 mm² |
Samsung Galaxy S4 Zoom | 1/2.3″ | 6,17 x 4,55 mm | 28,07 mm² |
Sony CyberShot DSC-W800 (levný kompakt. fotoaparát) |
1/2.3″ | 6,17 x 4,55 mm | 28,07 mm² |
Samsung Galaxy Note10+ | 1/2.55″ | 5,31 x 3,98 mm | 21,13 mm² |
Apple iPhone 11 Pro Max | 1/2.55″ | 5,31 x 3,98 mm | 21,13 mm² |
Apple iPhone 5 | 1/3.2″ | 4,54 x 3,42 mm | 15,53 mm² |
Samsung Galaxy S II | 1/3.2″ | 4,54 x 3,42 mm | 15,53 mm² |
Více informací o velikostech snímačů v digitálních fotoaparátech i mobilních telefonech si můžete přečíst v povedeném článku na stránce NewAtlas.com.
Skvělé fotky ve dne i v noci
Jaké jsou ale reálné výsledky? Z mého pohledu opravdu jedinečné! Hlavní 108megapixelový snímač společně s objektivem o světelnosti f/1.69 pořizuje neskutečně detailní a prosvícené snímky. Detaily jsou takové, že i když z pořízené fotografie vyříznete pouze nějakou část, stále budete mít lepší snímek, než zvládne většina současných mobilů. A to ani nutně nemusíte fotografovat ve 108Mpx režimu. Xiaomi Mi Note 10 to sice umožňuje, nicméně ve výchozím režimu fotí snímky s rozlišením 27 Mpx, kde informace ze 4 pixelů skládá do jednoho (108 / 4 = 27). Takto „standardně“ pořízené fotografie jsou sice nepatrně méně detailní, avšak o to méně obsahují šumu. Zároveň se ze souborů o velikosti 10-25 MB stávají soubory o pár megabajtů menší.
UPOZORNĚNÍ: Velikost každé z následujících dvou fotografií (po kliknutí) je cca 20 MB, jelikož jsou vloženy v originální podobě.
S fotografováním při špatném osvětlení je to podobný extrém. Přijde mi, jak když je Xiaomi Mi Note 10 pro uživatele jakýmsi nočním viděním, neboť zobrazuje výrazně světlejší obraz, než je realita očima uživatele. Zároveň ani snímky netrpí velkým šumem, který je v podstatě minimální. To vše bez nutnosti použití HDR či jiného softwarového řešení. Focení s HDR samozřejmě mobil podporuje a ve špatných podmínkách umí snímky ještě zesvětlit, zároveň ale přidává onen nevyžádaný šum, takže obecně je lepší nechat HDR na automatice a telefon jej použije, až když to bude dávat smysl.
Až 50násobný zoom
U ohromujícího hlavního objektivu ale Xiaomi Mi Note 10 nekončí. Neporazitelným je v „mobilním fotografování“ také co se zoomu týče. Pro bezztrátové přiblížení má k dispozici hned dva objektivy. První fotoaparát s rozlišením 12 Mpx umožňuje 2x optický zoom, druhý fotoaparát má 5 Mpx a umožňuje 5x optický zoom. V praxi to funguje tak, že do dvojnásobného přiblížení je využíván hlavní fotoaparát. Následné 2-3,6násobné přiblížení řeší objektiv s 2x optickým zoomem. Úsek 3,7-5násobného přiblížení má na starosti objektiv s 5x optickým zoomem. Poté ještě můžete využít poslední zmíněný objektiv k digitálnímu přiblížení, které je možné až 50x! V tomto případě již samozřejmě dochází ke ztrátě kvality, nicméně i tak lze dosáhnout uspokojivého výsledku.
Širokoúhlý objektiv
Dalším kouskem ve výbavě telefonu Xiaomi Mi Note 10 je 20Mpx širokoúhlý fotoaparát. Ten si najde své uplatnění ve dvou případech. Můžete s ním samozřejmě fotit velké scény, do kterých se vám díky úhlu záběru 117 ° vejde o poznání více, než v případě hlavní kamery.
Druhé uplatnění najde širokoúhlý objektiv naopak při focení a natáčení z blízka, neboť zvládá zaostřit i na objekty v bezprostřední blízkosti. Se zakřiveným objektivem samozřejmě dochází k částečné deformaci scény, díky vysokému rozlišení ale zůstávají zachovány mnohé detaily.
Makro fotoaparát
Chcete-li fotit v makro režimu bez efektu rybího oka, poslouží vám nejlépe dedikovaná makro kamera. Ta se svým 2Mpx snímačem pořizuje sice „pouze“ snímky v rozlišení 1600 x 1200 pixelů, na objekty v blízkosti od 2 do cca 20 centimetrů je to ale rozlišení více než dostatečné. Ani na této nejmenší kamerce očividně nebylo šetřeno, neboť její výsledky jsou mezi mobilními telefony taktéž unikátní.
Zároveň si Xiaomi Mi Note 10 díky makro fotoaparátu cením jako šikovného pomocníka, neboť je v hůře přístupných místech schopen zastoupit kombinaci baterky a zrcátka tak, jak to běžné mobily nedovedou.
Portrét aneb bokeh efekt
Dost možná si říkáte, proč žádný z pěti fotoaparátů na zadní straně není senzorem hloubky ostrosti?! Vždyť takovýto senzor je třeba pro dokonalé portréty s rozmazaným pozadím! V případě mobilního telefonu Xiaomi Mi Note 10 ale skutečně takovýto dedikovaný senzor nepotřebujete. Portréty jsou primárně foceny 12Mpx zoom fotoaparátem a pro onen efekt rozmazání je využíván hlavní 108Mpx snímač. Výsledky jsou parádní… a co víc, i po pořízení portrétové fotografie můžete s bokeh efektem v telefonu dále pracovat a pozadí si ještě více rozmazat nebo naopak úplně odstranit.
Video
Videa pořízená mobilním telefonem Xiaomi Mi Note 10 jsou z mého pohledu srovnatelně úchvatná, jako fotografie. Přeci jen je pro jejich nahrávání využíván stejný extrémní snímač. Barvy jsou vyvážené a nikterak přehnaně kontrastní. Zároveň ale zachycené scény nepostrádají žádný detail a díky velkému obrazovému snímači obsahují výsledná videa minimum šumu. Autofokus funguje dle očekávání svižně a optická stabilizace efektivně vyrovnává roztřesené záběry.
Ukázková videa jsou součástí výše uvedené videorecenze.
Doplněno 18.4.2020: Ukázkové video z hlavního objektivu je v recenzi poměrně rozmazané, čehož si bystří diváci určitě všimli. Na vině je v nastavení aplikace fotoaparátu zapnutá „Stabilizace obrazu“. Tuto elektronickou stabilizaci (EIS) je lepší mít vypnutou a vše nechat pouze na mechanické optické stabilizaci (OIS), která je součástí hlavního objektivu. Výsledná videa jsou poté výrazně lepší.
Doplněno 30.4.2020: Po několika aktualizacích operačního systému telefonu Xiaomi Mi Note 10 je již k tomuto datu kvalita pořizovaných videí výrazně lepší a to i v případě zapnuté EIS. Přesvědčit se o tom můžete v následujících nahrávkách.
Nutno ale zmínit, že přeci jen mi u videí něco chybí, a to možnost nahrávání ve 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu (FPS). Právě zde se asi projevuje ona volba ekonomičtějšího procesoru, neboť 4K videa jde nahrávat maximálně se 30 FPS, a pro plynulejších 60 FPS je třeba snížit rozlišení na Full HD. Nejedná se sice o něco, co by většinu uživatelů pravděpodobně trápilo, realita je ale taková, že výkonnější mobilní telefony nahrávat ve 4K při 60 FPS umí.
Další ukázkové fotografie pořízené hlavním fotoaparátem
Níže naleznete několik dalších ukázkových fotografií pořízených mobilním telefonem Xiaomi Mi Note 10. Zdrojové fotografie byly kvůli úspoře místa zmenšeny. Snímky pořízené ve 108Mpx módu poznáte jejich označením v levém dolním rohu.
Přední selfie fotoaparát
Konfigurace předního fotoaparátu Xiaomi Mi Note 10:
- 32Mpx fotoaparát, velikost snímače 1/2.8″, světelnost f/2.0
Vzhledem k bezkonkurenční konfiguraci na zadní straně bychom si mohli myslet, že přední fotoaparát mobilu Xiaomi Mi Note 10 by mohl být opomenut. Opak je ale pravdou, neboť i selfie snímky jsou velká paráda. Díky nadstandardnímu rozlišení 32 megapixelů máme opět tu čest s vysokými detaily a obecně skvělými výsledky i při focení náročných scén, například proti přímému světlu. V takovýchto případech se automaticky použije funkce HDR, která dostane na snímek veškeré potřebné informace.
U selfie kamery nalezneme překvapivě mnoho možností po kliknutí na „kouzelnou zkrášlovací hůlku“. Tam, kde jiné telefony pouze vyhladí vaši pleť, Xiaomi Mi Note 10 přidává další možnosti úpravy vašeho obličeje s nastavením libovolné intenzity:
- štíhlost obličeje
- velikost očí
- velikost nosu
- velikost brady
- velikost rtů
- výška čela
- a řadu dalších možností souvisejících s makeupem
NEjedná se však o žádné srandovní úpravy (pokud to vyloženě nepřeženete, viz níže), ale o decentní změny vašich rysů, kde výsledné fotografie skutečně působí reálně. Sice to nejste vy, ale kdo vás nezná, uvěří. Zkrátka ideální nástroj pro sdílení vašich (ne)reálných selfies na internet. :-) Veškeré úpravy navíc provádíte v reálném čase, takže výsledek vidíte ještě před pořízením fotografie.
Baterie Xiaomi Mi Note 10
A na závěr ještě další silná zbraň mobilního telefonu Xiaomi Mi Note 10. Řeč je o baterii, která má značně nadstandardní kapacitu 5260 mAh. Pomineme-li méně renomované telefony značek Ulefone, Blackview či Doogee, tak mobilu Xiaomi Mi Note 10 patří třetí místo z pohledu velikosti baterie. Hned za prvním Asus ROG Phone II se 6000 mAh a druhým Xaomi Mi Max 3 s 5500 mAh. Velká baterie má u tohoto telefonu rozhodně smysl, neboť dává prostor vyniknout náročným úkonům spojeným s fotografováním, ale i přidává na hodnotě v očích uživatelů věnujících se hraní her.
Výrobce udává, že za 30 minut se telefon s přiloženou 30wattovou rychlonabíječkou dobije na 57 %. Z nuly na 100 % by doba nabíjení měla činit 65 minut.
Z mnou provedeného testování mohu tyto informace potvrdit, neboť po 34 minutách na nabíječce displej mobilu ukazoval hodnotu 65 %. Po 64 minutách se přehouplo číslo k trojciferným 100 %. Na baterii s kapacitou 5260 mAh je tedy rychlost nabíjení doslova blesková!
Shrnutí, výhody, nevýhody
Na mobilní telefon Xiaomi Mi Note 10 jsem před osobní zkušeností pohlížel spíše skepticky. Přehnaně vysoké rozlišení se zdálo zbytečné, zvolený procesor naopak nedostatečný a celkově jsem měl velké obavy z fungování fotoaparátu s takovýmto množstvím různých snímačů a objektivů. Ostatně podobně, jako asi většina z nás. Po dvou týdnech testování telefonu se ale všechny mé obavy rozplynuly. V letošním pochmurném předvánočním období bez sněhu i sluníčka jsem sice neměl příliš možnost zachytit nějaké úchvatné scény, o to více ale kvality mobilu vynikly, neboť i v nepříznivých podmínkách fotí perfektně. Pokud bych jel na nějakou drahou exotickou dovolenou, právě tento fotomobil bych chtěl mít s sebou. Díky špičkové výbavě je schopen vyfotit v podstatě cokoli, od širokých přírodních scenérií, přes vzdálené hrady a zámky, až po květiny či brouky ve vaší bezprostřední blízkosti.
Xiaomi Mi Note 10 sice není nejvýkonnější, ale jeho výkon rozhodně nepovažuji za problematický, jak bylo obecně očekáváno. Velkou radost mi udělala ona obří baterie, která se na cestách rozhodně neztratí. Nejvíce u telefonu postrádám zvýšenou odolnost proti vodě a prachu, neboť se zaváděcí cenou 15 000 Kč se přeci jen jedná o poměrně drahý mobil, kde má každé snížení rizika poškození velkou váhu. Na druhou stranu nelze od Xiaomi Mi Note 10 očekávat dokonalost ve všech ohledech, když srovnatelně fotící konkurence typu Samsung Galaxy Note10+ či Apple iPhone 11 Pro Max stojí dvojnásobek.
Verdikt nad Xiaomi Mi Note 10
Osobně si myslím, že Xiaomi Mi Note 10 je předvoj něčeho většího, pravděpodobně budoucí vlakové lodě Xiaomi Mi 10. Společnost Xiaomi si zde asi chtěla vyzkoušet, jestli vůbec tato extrémní kombinace 5 fotoaparátů v jednom přístroji bude fungovat. Ukázalo se, že ano, a i přes určité kompromisy v jiných oblastech je z mého pohledu Xiaomi Mi Note 10 nejlepší fotomobil roku 2019. I za zaváděcích 15 000 Kč si telefon zaslouží doporučení, byť očekávám jeho brzký pokles na ceně, neboť konkurence je veliká a v roce 2020 se máme rozhodně na co těšit.
Hlavní výhody
- Neskutečné výsledky fotoaparátů
- Obří baterie s extrémně rychlým nabíjením
- Velký AMOLED displej, Always On Display
- Čtečka otisků v displeji
- Povedený design – i přes velké rozměry dobře padne do ruky
- 3,5mm audio konektor
- FM rádio
- Infračervený port
- Mnoho prakticích funkcí navíc díky nadstavbě MIUI
- Pouzdro na mobil součástí balení
Nevýhody
- Absence zvýšené odolnosti (IPxx)
- Absence podpory paměťových karet
- Pouze jeden hlasitý reproduktor
- Spíše průměrný výkon
- Nelze nahrávat 4K videa při 60 FPS
- Absence bezdrátového nabíjení
- Větší rozměry a zejména hmotnost
Mobilní telefon Xiaomi Mi Note 10 pro účely této recenze poskytla společnost Witty Trade s. r. o. aneb oficiální zastoupení společnosti Xiaomi v České republice – Xiaomi-Czech.cz. Děkuji!
Možné alternativy
- Xiaomi Mi Note 10 Pro – o 1000 Kč dražší model, který nabídne 8 GB RAM a dvojnásobné uživatelské úložiště
- OnePlus 7T – nejvýkonnější mobil do 15 000 Kč, který zároveň špičkově fotí
- Realme X2 Pro – výborný výkon i fotoaparát v těle levného nováčka na českém trhu
- Honor 20 Pro – aktuálně asi nejvýhodnější telefon v poměru cena / výkon, jen mu trochu na kráse ubírá „obchodní válka“ mezi USA a Čínou
- Huawei P30 Pro – špičkový mobil ve všech ohledech, včetně odolnosti IP68, byť s podobným „problémem“ jako předchozí Honor
- Samsung Galaxy S10e – povedený smartphone ve všech ohledech, navíc s minimálními rozměry
Máte k mobilu Xiaomi Mi Note 10 nějaké konkrétní dotazy, které nebyly touto recenzí zodpovězeny? Neváhejte se mne zeptat v komentářích níže.
8 komentářů
Jakub
Dobrý den. Děkuji za skvělou recenzi. Kdybyste měl volit mezi Huawei P30 Pro a Xiaomi Mi Note 10 Pro, který byste zvolil? Nejde mi o hraní, ale hlavně o fotky. S Xiaomi nemám žádné zkušenosti, proto váhám hlavně ze strany podpory a aktualizací. Děkuji a přeji krásné svátky. Kuba
Petr Mlejnek
Dobrý den, co se týče podpory a aktualizací, tak bych v současné době volil raději Xiaomi. Huawei se již delší dobu potýká s nesmyslným zákazem spolupráce s americkými firmami (viz podrobnější info aktuálního dění) a tak vzniká na produkty této společnosti mnoho otazníků. Ne že by se nemohlo něco podobného přihodit i Xiaomi, ale zatím tomu tak naštěstí není.
Monča B.
Super recenze. Moc mi pomohla. Právě se rozhoduji mezi Xiaomi Mi Note 10, Samsung Galaxy S10e a iPhone XR a nemůžu se rozhodnout. Jde mi hlavně o kvalitu fotek. Žádné hry na mobilu nehraju. A myslím, že Xiaomi bude nejlepší volba. I když bych uvítala menší rozměry, takže Samsung by mi vyhovoval víc.
Petr Mlejnek
Pokud jste člověk co si s fotkami vyhraje, dá si ten čas a poladí detaily tak, aby získal co nejlepší snímek, Xiaomi je jasnou volbou. Telefon má skutečně luxusní výbavu a při vhodném nastavení jsou pořízené snímky bezkonkurenční. Na druhou stranu focení extrémních snímků je pro telefon dost náročné a obecně ne tak spolehlivé, tj. pokud chcete raději spolehlivý telefon, který vytáhnete z kapsy a rychle „nastřílíte“ více snímků, je vhodnější svižnější Samsung.
Monča
Děkuji za odpověď. A má cenu zvažovat nad iPhone XR nebo iPhone 11 ve srovnání s Xiaomi Mi Note 10, pokud mi jde hlavně o focení?
Petr Mlejnek
Zde to vidím podobně, jako s tím Samsungem, tj. iPhone spolehlivější a svižnější, nicméně takovou foto výbavu jako Xiaomi prostě nemá. Každopádně pokud chcete iOS, tak iPhone 11 je dobrá volba.
Eva
Dobrý den, fotím nejvíce děti, takže vše v pohybu… A taky řeším, zda Samsung nebo Xiaomi. Můžete mi poradit?
Petr Mlejnek
Dobrý den, v takovém případě bych volil raději telefon s výkonnějším procesorem, konkrétně Galaxy S10 nebo Mi 9, viz poslední článek o fotomobilech.